Az utolsó bejegyzés óta nemcsak hogy elkezdődött a bajnokság, de szinte elérhetetlen távolságra kerültünk a közvetlen feljutástól, percekre vagyunk az edzőváltástól és rettegéssel teli izgalommal várjuk a február 1-jei Old Firm ligakupa elődöntőt.
Ideje áttekinteni havi bontásban, hogy hogyan is jutottunk el idáig!
Valahol ott maradt abba a blog, hogy a felkészülés vége felé, befejezve az észak-amerikai túrát, befordultunk az augusztusba.
A zárás felemásra sikerült, egy zártkapus meccsen a Partick Thistle ellen Macleod góljával sikerült nyerni, majd közel 9000 vendégszurkoló előtt egy elég sima meccsen 2-0-ás vereséggel zártuk a pre-seasont a Derby County vendégeként.
A csapat a Bell – McGregor, McCulloch, Mohsni, Wallace (Templeton, 68.) – Hutton (Boyd, 61.), Black, Macleod, Law, Aird (Smith, 61.) – Miller (Zaliukas, 77.) felállásban játszott, de a skót válogatott Chris Martin második félidei duplájára nem volt válasz, sőt, Mohsnit még ki is állították. Az eredmény annak tudatában nem blama, hogy a Kosok tavaly épp lemaradtak a feljutásról, idén pedig 20 kör után vezetik a Championshipet.
A szezon első tétmeccse az idén Petrofac Training Cup névre keresztelt Ramsdens Challenge kupa első fordulója volt. A kezdőben hiába kapott szerepet a nosztalgiapáros (azt hiszem, így fogom őket elkeresztelni) Boyd+Miller, valamint a debütáló védőpáros, Zaliukas+McGregor, csak egy nyögvenyelős, hosszabbításban kikapart góllal sikerült továbblépni – még úgy is, hogy a hosszabbítással együtt 40 percig emberelőnyben játszhattunk.
Rangers – Hibernian 2-1 (1-0, 1-1, 2-1)
Petrofac Training Cup, 1. forduló, augusztus 5.
Bell – McGregor (Templeton, 66.), McCulloch, Zaliukas – Foster, Macleod (Aird, 109.), Black, Law, Wallace – Miller, Boyd
Gól: Macleod (14.), Law (101.); ill. Handling (60.)
Kiállítva: Handling (79.)
Nézőszám: 18 138
Képek itt és itt találhatók.
A gólok itt, másfél perces összefoglaló itt, hosszú videó meg itt.
A kör legnagyobb meglepetése a felföldi ligás Brora Rangers 3-1-es győzelme a Stenhousemuir ellen, de három másodosztályú is kipottyant harmadosztályú ellen, közte a címvédő Raith Rovers.
A bemelegítés tehát megvolt, jöhet a bajnokság! Ki tudja, mennyire szándékosan, de jól belehúztak a Szövetségben a sorsolásunkba: az első fordulóban a Hearts jött az Ibroxba, utána mi mentünk a Falkirkhöz, de még a Hibs is belefér a szeptemberbe, hogy aztán május 2-án, a Hearts otthonában fejezzük be első és remélhetőleg utolsó másodosztályú idényünket.
Érdekesség, hogy az előző szezon 5 legtöbb nézőt vonzó csapatából 3 a másodosztályban fog játszani.
Változás a ligarendszerben, hogy az eddigi „átjárhatatlanság” megszűnik, a Highland és a Lowland liga két győztese oda-visszavágót játszik, a továbbjutó pedig megmérkőzhet a negyedosztály utolsójával a feljutásért.
A Hearts tavaly ugyanabba a cipőbe kényszerült, mint mi, de mégis összehasonlíthatatlanul jobban jöttek ki belőle a Rangershöz képest. Az hagyján, hogy már a bajnokságot is úgy zárták, hogy ha a 15 büntetőponttól eltekintettünk volna, akkor egyetlen gólon múlt volna, hogy az osztályozós helyet is elkerüljék. De az igazi forradalom a szezon zárása után kezdődött! Június közepén kiléptek a csődvédelem alól, miután egy nyugdíjas néni, az igen gazdag és Hearts-szimpatizáns Ann Budge kezébe került a klub. A szurkolókat rögtön megnyerte azzal, hogy középtávoli célként (5 év) a Foundation of Hearts (azaz a csődvédelem miatt létrehozott szurkolói alapítvány) kezébe akar adni minden irányítást, addig is „havi bér” nélkül vezeti a klubot (összehasonlításképp Charles Green alig egy év alatt közel 1 millió fontot facsart ki a Rangersből).
„Hatalomátvétele” első napján kinevezte a játékosként szurkolók kedvence, edzőként egy szezon U20-as tapasztalattal rendelkező Robbie Neilsont, futballigazgatónak meg az egykoron szövetségi kapitányként kevésbé sikeres Craig Leveint. A játékoskeret pedig egészében átalakult, tulajdonképp a teljes kezdőcsapat kicserélődött. A rengeteg fiatal játékos mellé elhozták a Morgaro Gomis + Prince Buaben párost, előbb kétszeres szenegáli, utóbbi kétszeres ghánai válogatott, ketten közel 350 meccsen szerepeltek a Dundee Utd színeiben, és az angol másodosztályban is lehúztak két-két szezont. Rajtuk kívül James Keatings 13 góljával a Hamilton fontos láncszeme volt a feljutásban, Neil Alexander és Scott Gallacher kapusokat jól ismerjük, továbbá hoztak egy marokkói, egy török és egy szenegáli fiatalt, előbbi kettő a holland másodosztályban szerepelt, utóbbi a Crystal Palace-ban próbálkozott.
Ha ez még mind nem lenne elég, velünk ellentétben minőségi(bb) ellenfelek ellen készültek a pre-seasonban, a bolgár bajnok Ludogorec, a Dinamo Bukarest és a Man City (B kerete) is értelmesebb, mint amerikai egyetemi csapatok ellen bohóckodni…
Rangers – Hearts 1-2 (0-0)
Championship, 1. forduló, augusztus 10.
Bell – Foster, McCulloch, Zaliukas, Wallace – Macleod, Black (Hutton, 49.), Law, Templeton (Shiels, 71.) – Miller, Boyd
Gól: Law (90.); ill. Wilson (53.), Sow (90+2.)
Nézőszám: 43 683
Képek itt és itt láthatók.
Összefoglaló itt és itt látható, videó a bajnoki nyitányról itt látható.
A „csúcsrangadó” első félideje helyzeteket, a második gólokat hozott – de ettől nem lehettünk boldogok… A két csapatban összesen 7 olyan szerepelt, aki a másik klubban is játszott, ebből az egyik, Danny Wilson fejelte a vendégek vezetőgólját, amit csak a lefújás előtt sikerült kiegyenlíteni. De csak pár másodpercig tűnt úgy, hogy Law néhány napon belül kétszer is megmenti a csapatot, mert a svéd-szenegáli Sow a középkezdés után kilőtte a hosszú alsót, így tehát 16 hónap után bajnoki vereséget könyvelhettünk el. Érdekesség, hogy nyitómeccsen legutóbb 16 évvel ezelőtt kapott ki a csapat – a Heartstól 2-1-re…
Sokáig nem kellett várni, hogy a McCoist leváltását igénylő hangok felerősödjenek:
Az első forduló érdekessége, kapusgól!
Ezt követően egy újabb rangadó várt ránk.
A Falkirk szurkolói sem unatkoztak a nyáron, kicserélődött a szakmai csapat, menedzserként visszatért a játékosként kedvelt, aztán a Dundee Uniteddel skót kupát nyert Peter Houston. A keretben nagy változások mentek végbe, két tehetséget elengedtek Angliába, viszont a két kieső fővárosi klubtól lehalásztak 5 játékost – természetesen ingyen. Ráadásul megtartották a tavalyi Championship gólkirály Rory Loyt, úgyhogy bőven playoff álmokkal indulhattak neki a szezonnak.
Ezért is meglepő, hogy az első körben csak ikszeltek a kiesésre esélyes Cowdenbeath-szel – egyszóval mindkét csapat javítani szeretett volna.
A kevés helyzetet hozó meccsen végül Macleod lett a nyerőember, előbb egy távoli lövése valahogy bevánszorgott, majd az ő szöglete után fejelt gólt Clark.
Falkirk – Rangers 0-2 (0-0)
Championship, 2. forduló, augusztus 15.
Bell – McGregor, Zaliukas, Mohsni, Wallace – Macleod, McCulloch, Law, Templeton (Aird, 68.) – Miller (Clark, 56.), Boyd
Gól: Macleod (78.), Clark (84.)
Nézőszám: 6 927
Képek itt és itt láthatók.
Gólok itt, másfél perces összefoglaló itt, hosszú videó pedig itt nézhető.
A második fordulóban az első fővárosi derbit is megtartották, amin volt minden: 8 sárga és 2 piroslap, berúgott és kihagyott büntető, három gól, végül a Hearts otthon tartotta a 3 pontot, így gyorsan és hibátlanul túl volt a két legnehezebb ellenfelén.
Számunkra pedig jött egy könnyűnek látszó feladat, a Challenge kupa második körében a negyedosztályú Clyde. Az előző szezont negyedikként fejezték be, a playoffban viszont elvéreztek. Az új idényt egy jó ismerőssel kezdték, Barry Ferguson lett a menedzser. Hozzánk egy győzelem és két vereség után érkeztek. Maradjunk annyiban, hogy Barry ismét felejthetetlen élményt szerzett az Ibroxban, de ennek a legkevésbé sem örül… Kiszakadt a gólzsák, Boyd a 31. születésnapján végre a góllövőcipőjét vette fel, élményfoci volt ez a javából! Ha ilyenkor lehet negatívumot keresni, megint nagyon közel voltunk a 10 gólhoz, de most sem jött össze.
Rangers – Clyde 8-1 (5-0)
Petrofac Training Cup, 2. forduló, augusztus 18.
Simonsen – McGregor, Zaliukas (Faure, 65.), Mohsni, Wallace – Aird, McCulloch, Law (Templeton, 72.), Macleod – Clark (Shiels, 61.), Boyd
Gól: Boyd (15. 33. és 79.), Aird (24.), McCulloch (38. és 77.), Macleod (45. és 65.); ill. Watt (90.)
Nézőszám: 11 190
Képek itt és itt láthatók.
Gólok itt, másfél perces összefoglaló itt, hosszú videó itt nézhető.
A többi párosításban egy igazi meglepetés történt: a Livingston 4-1-re lemosta a Hearts-ot (igaz, inkább a B-csapatát), ennek köszönhetően egyértelmű esélyesei lettünk a kupának. A Brora bár közel járt az újabb bravúrhoz (kétszer is vezetett), de kiesett.
Következő ligaellenfelünk kispadján is egy egykori Rangers-játékos ül, Ian Murray azonban tapasztaltabb Barry-nél. 2012 novemberében vette át a Dumbartont és előbb megmentette őket a kieséstől, majd első teljes szezonjában majdnem elérte velük a playoffot, plusz bejutottak a Skót Kupa negyeddöntőjébe. A mostani idényt nem kezdték jól, 4 tétmeccsből 3 vereség.
Rangers – Dumbarton 4-1 (2-0)
Championship, 3. forduló, augusztus 23.
Simonsen – McGregor, Zaliukas, Mohsni, Wallace – Macleod (Peralta, 74.), McCulloch, Law (Black, 78.), Templeton (Shiels, 74.) – Clark, Boyd
Gól: McCulloch (15.), McGregor (30.), Clark (54.), Turner (öngól, 76.), ill. Mohsni (öngól, 81.)
Nézőszám: 31 175
Képek itt és itt láthatók.
Gólok itt, másfél perces összefoglaló itt, hosszú videó itt nézhető.
A meccset simán hoztuk, félidőnként két gólt rúgva, de megint kapva egyet – bár Mohsni öngólcsúsztatása szépségdíjas volt.
McCulloch találata egyedülálló a tekintetben, hogy feltehetőleg nincs még egy olyan focista, aki mind a négy skót ligában, mindhárom skót kupában, a BL-ben és a válogatottban is eredményes tudott volna lenni.
A sorminta szerint egy újabb kupameccs következett, a Ligakupába bekapcsolódva a Queen’s Park vendégei voltunk – ezúttal nem a Hampden Parkban, hiszen az a Nemzetközösségi Játékok miatt focira nem alkalmas, hanem az Airdrie otthonában, az Excelsior Parkban.
Ez a Queen’s Park össze sem hasonlítható azzal, amelyikkel 2013 áprilisában találkoztunk, abból a gárdából öten is profik lettek.
Queen’s Park – Rangers 1-2 (1-1)
Ligakupa, 1.forduló, augusztus 26.
Simonsen – McGregor, Zaliukas, Mohsni, Wallace – Peralta, McCulloch, Law (Black, 75.), Macleod – Clark, Boyd
Gól: Quinn (31.); ill. Boyd (7. és 53.)
Nézőszám: 3 674
Három fejesgól, Boyd dupla és nem túl meggyőző játék az amatőrök ellen – így lehetne összefoglalni.
Képek itt és itt láthatók.
Gólok itt, másfél perces összefoglaló itt, hosszú videó itt nézhető.
A forduló többi párosításaiban minden esélyes továbbjutott, igaz, a Livingston csak büntetőkkel múlta felül a negyedosztályú Albion Roverst.
A hosszú hónap zárásaként a szintén jól rajtoló QotS került utunkba.
Rangers – Queen of the South 4-2 (1-2)
Championship, 4. forduló, augusztus 30.
Simonsen – McGregor, Zaliukas (Black, 46.), Mohsni, Wallace – Peralta (Templeton, 46., Miller 84.), McCulloch, Law, Macleod – Boyd, Clark
Gól: Zaliukas (26.), Templeton (46.), Mohsni (63.), Miller (86.); ill. Reilly (21.), Russell (36.)
Nézőszám: 31 851
Nem kicsit kellett megszenvedni ezért a győzelemért, a vendégek két érthetetlen védekezési hiba után is vezetni tudtak, a második félidőben viszont nem bírták a tempót. Templeton egy perccel becserélése után bombagólt lőtt és Miller is megszerezte harmadik korszakának első bajnoki találatát.
Képek itt és itt láthatók.
Gólok itt, másfél perces összefoglaló itt, hosszú videó itt nézhető.
A figyelmes olvasók észrevehették, hogy egy ideje nem Bell-lel kezdődik a csapatösszeállítás, nos ennek oka, hogy még a Falkirk ellen összeszedett egy olyan vállsérülést, ami miatt a teljes 2014-es évet ki kell hagynia. McCoist rossz szokása szerint nem bízott a Simonsen mögötti fiatalokban, így szerződést ajánlott a klub nélküli Lee Robinsonnak. A 28 éves angol kapus egyáltalán nem ismeretlen, öt évet töltött el karrierje elején nálunk, 2006-ban egyszer be is cserélték. A sok kölcsönadást 2009-ben unta meg, távozott, majd utólag elismerte, hogy nem dolgozott elég keményen, elpazarolt 5 évet. Ezután egy egymeccses kilmarnocki kitérő után a Queen of the South-hoz került, ahol harmadosztályt, Challenge kupát és év kapusa díjat nyert, majd elment egy fél évre a svéd másodosztályba, egy másik félre a Raith Rovershez, ahol a döntőben a Rangers ellen jól védve újabb Challenge kupa lett a jutalma. Most pedig a szezon végéig írt alá hozzánk.
És ha már átigazolás, az augusztust természetesen mi mással is zárhatnánk le, mint a transfer window eseményeivel!
A szokásosan mozgalmas utolsó napon szerencsére maradt Macleod (a Wigan érdeklődött) és Wallace (a Brighton 800 ezret adott volna) is, Shiels sem került a St. Johnstone-hoz, a Mohsni+Peralta páros sem kellett senkinek, ellenben egy raklapnyi fiatal kölcsönbe ment: Calum Gallagher (Cowdenbeath), Robbie Crawford (Morton), Luca Gasparotto (Airdrie), Barrie McKay (Raith Rovers), Kyle McAusland (Brechin City), Tom Walsh (Stenhousemuir), Danny Stoney (Stranraer), Craig Halkett (Clyde) egyaránt januárig fejlődhetnek máshol.
Másodosztályú ellenfeleink keretével majd menet közben megismerkedünk, úgyhogy egy kis kitérőt tegyünk az élvonal felé!
Zöld szomszédainknál edzőcsere volt nyáron, Lennon végre nem rontja tovább a levegőt Glasgow-ban lemondása után felmerült itt mindenki David Moyestól Roy Keane-en át Michael Laudruptól Henrik Larssonig, végül a „noname” Ronny Deila lett a befutó, aki a norvég bajnoki kispadot cserélte le a skótra. Vele kétszer is sikerült kiesni a BL-selejtezőből (ki ne emlékezne a Legia Varsó elleni történésekre), a bajnokságban sem hibátlanok, de azért vezetnek.
Az izgalmas változások a Dundee Unitednél mentek végbe: az egész nyár legnagyobb durranása a csodagyerek Ryan Gauld elköltözése. A skót futball egyik legnagyobb ígérete alig múlt 18 éves, de a Dundee Utd-ben 50-szer pályára lépett és ez annyira meggyőzte a Sporting Lisszabon vezetőit, hogy eléraktak egy 6 (!) évre szóló kontraktust, amely 60 millió (!) eurós kivásárlási árat is tartalmaz! Az átigazolási össze nem hivatalos, de állítólag felmehet akár 3 millió fontig is.
És bár benne volt a portugálok 25-ös BL-keretében, se ott, se a nagycsapatban nem lépett pályára, egyelőre a második csapatban számolnak vele.
Az évad felfedezettje, Andy Robertson hosszas csábítás után csak átment Angliába, a Hull City 2,85 millió fontot csengetett ki érte. A mese tehát tovább folytatódik, szűk egy év alatt az amatőr skót negyedosztályból az élvonal legjobb fiatal játékosa és válogatott lett, most pedig a világ egyik legerősebb bajnokságában is bizonyíthat a 20 éves védő.
És lehet, hogy már meg is találták az utódját, Blair Spittal személyében. Őt ugyanúgy a negyedosztályú Queen’s Parkból vették, mint tavaly Robertsont. Spittal lábában 18 éves korára már 60 felnőtt tétmeccs benne van, kétszer a Rangers ellen is játszott.
A másik nagy bomba az angol Championshipben robbant, a gólkirály Ross McCormack 11 millió fontért került a Leedstől a Fulhamhez. A karrierje elejét a Rangersnél töltő (BL meccsen is gólt lövő) támadó ezzel minden idők második legdrágább skót játékosa lett.
Szintén nagy fogás lehet David Goodwillie, aki az Aberdeenbe tért haza kevéssé sikeres angliai időszaka után. A Blackburnnél nem tudta állandósítani a helyét, folyton kölcsönadták, most esélyt kapott, hogy újra felépítse magát.
A szezon másik nagy felfedezettje, Stevie May a St. Johnstone-ból a Sheffield Wednesday-be tette át a székhelyét, kb 800 ezer fontért cserébe.
És még egy érdekesség: Jordan Allan, aki minden idők legfiatalabb brit játékosa (14 év, 189 nap, mellesleg tavaly ellenünk is játszott), a harmadosztályú Airdrie-ből a Wolverhamptonba igazolt – ahonnan egyből visszapasszolták a Mortonhoz.