Az előző években megszokott módon, ezúttal is a következőképp épül fel az átigazolási poszt: itt, a tetején egyben áttekinthetőek a konkrétumok, a bővebb részben pedig időről-időre frissülnek majd a pletykák, alkalmanként kitekintve Skócia „húspiacának” egészére.
Tehát ezúttal is érdemes minél gyakrabban megnyitni a posztot!
Június 1: Jött: Bruno Alves (Cagliari, kb 500 ezer), Ryan Jack (Aberdeen, ingyen)
Ment: Clint Hill és Philippe Senderos (lejárt szerződésű), Billy Gilmour (Chelsea, kb 500 ezer), Jon Toral és Emerson Hyndman (kölcsönszerződésük lejárt)
Június 6: Jött: Dalcio (Benfica, kölcsönbe)
Június 7: Jött: Fabio Cardoso (Vitoria Setubal, kb 1,3 millió)
Június 11: Jött: Daniel Candeias (Benfica, kb 700 ezer)
Június 16: Ment: Joey Garner (Ipswich, kb 1 millió)
Június 19: Jött: Alfredo Morelos (HJK, kb 1 millió)
Június 22: Jött: Carlos Pena (Chivas Guadalajara, kb 3,5 millió) és Eduardo Herrera (UNAM, 1,5 millió)
Június 28: Ment: Andy Halliday (Gabala, kölcsönbe a szezon végéig)
Július 5: Ment: Barrie McKay (Nottingham, kb 500 ezer)
Július 6: Jött: Graham Dorrans (Norwich, kb 750 ezer)
Július 18: Ment: Matt Crooks (Northampton)
Július 29: Ment: Michael O’Halloran (St. Johnstone, kölcsönbe a szezon végéig)
Augusztus 3: Ment: Rob Kiernan (Southend United)
Augusztus 7: Ment: Martyn Waghorn (Ipswich Town)
Augusztus 19: Ment: Harry Forrester (AFC Wimbledon, kölcsönbe a szezon végéig)
Augusztus 23: Jött: Aaron Nemane (Manchester City, kölcsönbe januárig)
Augusztus 31: Jött: Declan John (Cardiff City, kölcsönbe a szezon végéig)
Augusztus 31: Ment: Joe Dodoo (Charlton Athletic, kölcsönbe januárig)
Összesítve: 8 érkező, 8 távozó, 3 kölcsönbe jövő, 4 kölcsönbe menő, 2 kölcsönből visszamenő
Warburton legelső transfer window-ja szinte hibátlan volt, egy teljes csapatot beépített úgy, hogy azok jól és eredményesen játszottak az elejétől fogva a másodosztályban – tegyük hozzá, szinte kizárólag olyanokat hozott, akiket személyesen ismert és dolgozott vele korábban. Viszont azóta (1 nyár és 2 tél) ahhoz képest katasztrofálisra sikerült minden:
– 2016 januárban jött O’Halloran, Gostomski (hogy kicsoda?), King és Forrester – jó esetben is kiegészítők lettek
– a 2016 nyarán érkezettek közül Gilks és Barton már itt sincs, Senderos és Crooks perceket kapott, Rossiter és Kranjcar hosszú távon sérült, Hodson, Windass és Dodoo kiegészítőemberek, Garner határeset, egyedül Hillre mondhatjuk hogy bevált
– 2017 januárban jött Bates (kényszerből kapott lehetőséget) és Alnwick (1 meccse van), a két kölcsönspílernek (Toral, Hyndman) legalább voltak jó meccsei és ketten rúgtak hét gólt
Caixinha több futballkultúrában is dolgozott, így előzetesen sejthető volt, hogy elsődlegesen nem a skót piacon fog nézelődni, hanem honfitársai között, valamint sikerei helyszínén, Mexikóban.
Dave King elmondása szerint pedig az erősítési akarat nem csak szavakban, hanem anyagiakban is az edző rendelkezésére fog állni, így aztán már korán sejthető volt, hogy nem fog unalmasan zajlani az átigazolási időszak, amely Skóciában június 1-augusztus 31 áll a klubok rendelkezésére.
ÉRKEZETT
Bruno Alves: bár messze még a vége, de az első várhatóan egyben a legnagyobb igazolásunk is. A 35 éves középsővédő aktuálisan Európa bajnoknak mondhatja magát, emellett a Cagliari csapatkapitánya volt az előző szezonban.
18 éves korában a Portónál indult a karrierje, ahol előbb egyre magasabb szintre adták kölcsön (Farense, Guimaraes, AEK Athén), majd négy évet aktívan eltöltött a kék-fehérek védelmében, ezalatt 9 trófeát begyűjtve (4 bajnoki). 2010-ben a Zenit vette meg 22 millió Euróért, itt kétszeres bajnok és egyszeres kupagyőztes lett, majd további három év Fenerbahce következett, 1-1 bajnoki- és kupagyőzelemmel. Tavaly került Szardíniára, ahol végigjátszotta az idényt, ezzel kapcsolatban egy beszédes adat: azok közül, akik legalább 50 fejpárbajt vívtak idén a Serie A-ban, ő nyerte meg a második legtöbbet, közel 80%-ban volt sikeres.
Korábban egyszer játszott a Rangers ellen, még a 2005-ös BL-csoportkörben a portói meccsen.
90 válogatottsága alatt szerepelt 2-2 EB-n és Vb-n, valamint egy olimpián, összesen 11 gólt szerzett.
Meg nem erősített hírek szerint 500 ezret fizettünk érte, két évre írt alá.
A Konföderációs Kupa miatt később csatlakozik a kerethez.
„Számomra a győzni akarás a legfontosabb, szerencsére karrierem során szinte mindegyik klubnál sikeres voltam, ezt itt is szeretném átélni. Ismét bajnok akarok lenni, legutóbb a Fenerbahcénél tapasztaltam meg ezt a fantasztikus érzést, hiszek benne, hogy itt ismét összejön. Ismerem Caixinha-t és az otthoni munkáját. Fontos volt számomra az ő személye, úgy gondolom, hogy képes sikerre vezetni a klubot.”
Ryan Jack, az Aberdeen csapatkapitánya már jó korán, április közepén felröppent, hogy előszerződéssel érkezhet, lejáró kontraktusa miatt ingyen. Ekkor McInnes még határozottan cáfolta a megkeresést, „ha pedig mégis elmenne, akkor leginkább Angliába”. Egy hónappal később már azt mondta, hogy „bár hivatalos megkeresés még nem jött, de jelezte a távozási szándékát, sajnos nem lesz velünk jövőre”.
A 25 éves középpályás 3 évre írt alá. Egész eddigi karrierjét az Aberdeennél töltötte, hét szezonja alatt 250 meccsig és 11 gólig jutott, egy ligakupát nyert velük. Az utánpótlás válogatottakat végigjárta, a felnőttkeretbe egyszer került.
„Igazi megtiszteltetés, hogy itt lehetek és lehetőséget kaptam. Az Aberdeen kapitányaként sok tapasztalatot szereztem, de úgy éreztem, hogy itt az ideje egy új kihívásnak. Izgalmas idők előtt állunk, mind a bajnokságot, mind az európai kupát tekintve. Hosszú idény van mögöttem, de most jön egy kis pihenő, június elején megházasodom, aztán kezdjük a felkészülést. Jó szereplés esetén talán a válogatottnál is számolnak majd velem.”
Dalcio: harmadik igazolásunk kölcsönbe jött, a szezon végéig.
A teljes nevén Euciodalcio Gomes a Benfica B 21 éves középpályása, aki a Sportingnál tanulta az alapokat, majd a Belenenses-hez került, ahol 19 évesen be is mutatkozott a nagyoknál. 16 meccset kapott, aztán tavaly megvette a Benfica, de egyből visszakölcsönözték. Az EL csoportkörben kapott is lehetőséget (3 meccsen 62 percet), de a bajnokságban csak 3 meccset. Visszatérve a mostani idényben a vörösök „B” csapatában alapember volt, 33 meccsen 3 gólt szerzett.
Az utánpótlásválogatottakban játszogatott.
„A klub történelme, mérete és a szurkolói győztek meg. Caixinha is hatással volt rám, tudom, hogy versenyképes, ambiciózus edző, ezért szerettem volna idejönni. Én is szeretnék fejlődni, de a lényeg, hogy trófeákat nyerjünk. Több poszton is tudok játszani, nincs olyan, amihez kifejezetten ragaszkodnék.”
Fabio Cardoso: a negyedik érkező a 23 éves portugál belsővédő. A Benfica nevelése, de a nagycsapatnál nem járt, viszont a „B”-ben 55 meccsig eljutott. Az előző két évet már az élvonalban töltötte, előbb a Pacos Ferreira, idén pedig a Vitoria Setubal színeiben. Összességében több mint 110 meccset játszott a portugál első- és másodosztályban.
Tekintve, hogy 2020-ig élő szerződése volt, érte fizetni kellett, a pletykák szerint 1,3 millióba fájt.
Folyamatos utánpótlásválogatott. 3 évre írt alá.
„Nagyon örülök, hogy itt lehetek, ez a legnagyobb és legsikeresebb klub Skóciában. Mindent beleadok, hogy együtt írjuk tovább a történelmet. Számomra ez egy nagy lépés, mindig is szerettem volna kipróbálni magam Nagy-Britanniában, itt van a legjobb hangulata a futballnak. Nem ismertem korábban Caixinhát, itt találkoztunk először, de nagyon szimpatikus amit eddig hallottam. Alves az egyik legjobb portugál védő, biztosan sokat fogok tőle tanulni.”
Daniel Candeias: a portugál kontingens következő tagja egy 29 éves szélső (de a középpályán mindenhol tud játszani), hivatalosan a Benficából, ám hasonlóan a többiekhez, a nagycsapatban még nem játszott.
Viszont portói nevelésűként az FCP-ben néhány alkalommal szerepet kapott, így például az Arsenal elleni 2008-as BL meccsen. Négy különböző helyre kölcsönadták, de így is bajnok+kupagyőztesként távozott a kékektől, 2010-ben került Madeirára, a Nacionalhoz, itt keresztezték egymás útját Caixinha-val. Itt jól és eredményesen ment neki a játék, fel is figyelt rá a Benfica 2014-ben. Ám az áttörés nem jött össze, így kölcsönben kipróbálhatott négy különböző országot (Nürnberg, Granada, Metz és Alanyaspor). Idén, a törököknél ment neki a legjobban, alapember volt az alsó/középházi csapatban és csak honfitársa, Quaresma kísérelt meg nála több beadást az egész ligát figyelembe véve.
Végigjárta az utánpótlásranglistát, a felnőtteknél még nem számoltak vele.
Két évig érvényes szerződéséből kivásárolva (állítólag 700 ezer körüli összegért), két idényre írt alá.
„Cardosót a Benficából, Alvest a Portóból ismerem, fantasztikus játékos, sokat fog a fiataloknak segíteni. Bíztam benne, hogy megkapom a Benficánál a lehetőséget, de sajnos nem jött össze. A sok kölcsönadás után most stabilitásra vágyom, mint a Nacionalnál, ahol a legjobban ment a játék, Caixinhánál. Tisztában vagyok az itteni elvárásokkal, hozzá vagyok szokva. Az edző hívott engem és miután ismertette a projektet, nem tudtam nemet mondani. Ő ismer engem, tudja, hogy mire vagyok képes, és hiszem, hogy itt is ki tudja hozni belőlem a legtöbbet.”
Néhány utánpótlásválogatott fiatal (Aiden Wilson, Zak Rudden és Jack Thomson) egyaránt hosszabbított, 2020-ig. Továbbá a jó ideje harmadik számú kapusnak számító Liam Kelly is, ő 2019-ig. Úgy látszik, látnak az U21-es kapusban potenciált, az előző két évben kölcsönklubjánál bajnok lett.
TÁVOZOTT
Billy Gilmour: a 15 éves csodagyerek csak elment a Chelsea-hez, 500 ezer font ellenében. A klub szerint sikerült anyagilag maximalizálni a dolgot már most („jelentős összeg egy olyan fiatalért, aki még nem mutatkozott be a nagycsapatban”), és még jobban is járhat a klub az üzlettel, ha további sikereket elér a későbbiekben.
Clint Hill: bár se tőle, se Senderostól hivatalosan nem köszönt el a klub, de mindketten biztosan távoznak. Az angol a kicsit nehéz kezdés után (minek nekünk egy öreg védő?) annyira belerázódott, hogy az egyik legmegbízhatóbb csapattaggá vált, és emellett hosszú karrierje egyik leggólerősebb szezonját zárta, többek között az emlékezetes utolsó perces Old Firm-egyenlítővel. 32 találkozón 6 gólt szerzett és az év legjobb védője lett a klubnál.
Bár szóba hozták több Championship klubbal, új helye még nincs.
Philippe Senderos: jól csengő neve ellenére totálisan érthetetlen igazolás lett, amit megpecsételt a szezon első derbijén a kiállítása. Bár egyes hírek szerint annak ellenére, hogy nem játszott, a tapasztalatából a fiatalok sokat tanultak edzéseken, de a 4 meccsén kapott 3 sárga lap biztosan így sem érte meg az egész éves fizetését…
Következő állomása ismeretlen.
PLETYKA
Egészen elképesztő mennyiségű név merült fel már az első hetekben is, kiemelve a komolyabbak:
– Paulinho: 24 éves portugál szélső a Gil Vicentéből, lejár a szerződése
– Graham Dorrans: április közepén merült fel először, 30 éves válogatott támadóközéppályás, mellesleg Rangers szurkoló. Hivatalos ajánlatot tettünk érte a Norwich-nak, 1 millió alatt
– Kenny McLean: az Aberdeen egyik legjobbja, érvényes szerződése van
– Rashid Sumalia: ghánai válogatott, egy kuvaiti csapatból van kölcsön az Al-Gharafánál (Caixinha előző klubja), 24 éves, ügynöke szerint a Rangers megkereste, de még három éves szerződése van, így maradni látszik.
– Jose Abella: az egyik legjobb jobbhátvéd a mexikói ligában, a Santos Lagunából (PC ott dolgozott), 23 éves
– Ben Heneghan: a Mwell 23 éves belsővédője, egy éve még van a szerződéséből
– Louis Moult: a Mwell 24 éves támadója, 36 gólt szerzett az elmúlt két idényben
– Alexandros Tziolis: a Hearts télen érkezett 32 éves középpályása, akivel korábban szintén dolgozott együtt PC – ezt a pletykát a portugál cáfolta
– Vladi Weiss: a korábbi közönségkedvenc is Caixinha legutóbbi csapatánál van, de érvényes szerződése és horribilis fizetése gátló tényező
– Steven Naismith és Kyle Lafferty: leginkább magukat ajánlgatják
– Jamie Walker: idén is megkeserítette az életünket a Hearts 23 éves támadója, aki jelezte klubjának, hogy egy évvel a szerződése lejárta előtt távozna
– Kevin McDonald: a Fulham 28 éves skót középpályása, ott alapember
A lehetséges távozókat illetően rövidebb a lista (még):
– Waghorn: Scunthorpe
– O’Halloran: Motherwell
– Hodson: Charlton
– McKay: visszautasította a 2 éves hosszabbítást április közepén, Nottingham
– Garner: Preston, Ipswich
– Windass: Fleetwood, MK Dons, Peterborough
EGYÉB
Korábbi játékosaink közül jó néhányan váltanak idén: Fraser Aird a Falkirkből, Kyle Hutton a St. Mirrenből, Ian Black a Blackpoolból, Joey Barton a Burnley-ből, Charlie Telfer a Dundee Utd-ből távozott, míg korábbi két kölcsönvettünk, új helyet talált: Billy King a Dundee Utd-ba, Gael Bigirimana a Motherwellbe igazolt, Robbie Crawford pedig még szezon közben a regnáló izlandi bajnok FH-hoz szerződött, így a BL-selejtezőben is találkozhatunk majd a nevével!
Edzői fronton is két, ex-Rangers játékos kapott bizalmat, megbízottból végleges kinevezést: Lee McCulloch a Kilmarnockot, Neil McCann a Dundee-t irányíthatja.
További hírek a skót piacról
Az Aberdeentől távozott több rutinos játékos: Jack, McGinn, Pawlett, Alexander.
A Hearts-nál nagyon nem vált be a sok téli igazolás, minimum hatan már el is mentek, plusz még a sérüléséből lábadozó, egyébként igen gólerős szélsőhátvéd, Callum Patterson, aki a a Cardiffot válaszotta. Viszont nagy fogás lehet Christophe Berra, 36-szoros válogatott, aki visszatérve egyből meg is kapta a karszalagot.
A Hibernian az egykori Celtic-es Efe Ambrose-zal és a Dundee Utd egyik legeredményesebb csatárával, Simon Murray-jal erősített.
A már megint nem feljutó Dundee Unitedből Murray-jen kívül a 11 éve a klubot szolgáló, 350 meccsen szereplő kapitány, Sean Dillon is távozott.
A Motherwelltől elköszönt a minket is szomorító csatár, Scott McDonald.
A korábbi nagy tehetség, a válogatottig is eljutó David Goodwillie, a negyedosztályú Clyde-ig „süllyedt”, míg a szezon első felében a Killie-ben brillírozó, a góllövőlista elején álló Souleymane Coulibaly téli távozása után önkényesen elhagyta az Al Ahly-t, mondván, rosszul bánnak vele az egyiptomi klubjánál…
A nyár egyik legviccesebb sztorija a St. Mirrenhez fűződik, pontosabban annak egyik legértékesebb játékosához, Stevie Mallanhoz. Történt ugyanis, hogy a Barnsley összeállított egy komplett ajánlattervezetet érte, de rossz helyre küldték az angolok, a stmirren.co.uk helyett a stmirren.com-os email címre, ami egy mezei szurkolói oldal. A történet happy enddel zárult, a szimpatizánsok továbbították a levelet a klub felé, az egyezség pedig megszületett.
frissítve: június 11.
———————————————————————————————————————————————
ÉRKEZETT
Alfredo Morelos: a 20 éves kolumbiai csatár kicsit periférián kívülről került elő, de látva a statisztikáit, sokat várhatunk a finn HJK-tól 3 évre szerződtetett csatártól. A karrierjét otthon, az Independiente Medellínben kezdő Morelos már bemutatkozásakor sem vallott szégyent, 14/6-tal zárt. A második idényében kevésbé ment neki, de ettől függetlenül 2016 februárjában a helsinkiek áthozták Európába kölcsönbe. Itt aztán nem volt megállás, debütálásán egy városi derbin a 90. percben egyenlített, majd lövöldözte tovább a gólokat a bajnokságban és a kupákban is, sőt, a tavalyi EL-selejtezőkön mindhárom odavágón betalált!
A Helsinkiben kb másfél év alatt produkált 62/46-os mutató mindenképp mutatós, meglátjuk, hogy itt mire lesz elég. Szerződéséből kivásárolva (a hírek szerint kb 1 millió fontért), 3 évre írt alá a Rangers-hez.
Ami a válogatottat illeti, eddig az U20-ig jutott.
A Rangers történetének első kolumbiaiját egyébként újdonsült harmadedzőnk, Jonathan Jonansson „fedezte fel”, ő ugyebár a finn válogatott korábbi segítőjeként tisztában lehet az ottani viszonyokkal és Morelos játékával.
„A karrierem szempontjából fontos, hogy itt is szerepelhetek az európai kupákban. Finnország egyik legnagyobb klubjában szerepelve már megtapasztalhattam ezt és sikerült is gólokat rúgnom – bízom benne, hogy ez itt is összejön. Leginkább a 9-es poszton érzem jól magam, de mobil vagyok a teljes tizenhatos környékén és azt mondják, gyors is vagyok. A legfontosabb, hogy gólokat szerezzek és tisztában vagyok, hogy nagy lesz a nyomás, de készen állok rá.”
Carlos Pena: a mexikói duplacsomag első fele a 27 éves középpályás a Chivas-ból, aki haja miatt a Gullit becenevet viseli. Pályáját a Pachucánál kezdte, majd 22 meccs után került a Léonhoz, ahol eddigi fő sikereit érte el: 155 meccsen 42 gól, bajnok lett, szerepelt a Libertadores kupában és innen lett válogatott. 2015 decemberében a Chivas Guadalajara 8 millió dollárért igazolta le, de nem annyira jött be neki a váltás, 37 meccsen 8 gólt szerzett és több fontos büntetőt kihagyott, úgyhogy fél évre kölcsönbe visszament a Leonhoz.
Eddig 19 alkalommal volt válogatott, két gólja közül a második a 2014-es VB interkontinentális selejtezőnek utolsó találata volt. A VB-n is kerettag volt, a horvátok ellen tíz percet kapott. A tavalyi Copa America negyeddöntőjében még egy félidőt játszhatott, azóta nem hívták.
A helyi pletykák szerint elég színes/balhés az életstílusa. Most próbálhatja ki magát először Európában.
Június 2-án megérkezett Glasgow-ba, de a munkavállalási okmányok miatt hosszabb lett a procedúra. Automatikusan ugyanis csak akkor kapná meg a papírokat, ha az elmúlt két évben a válogatott meccsek 75%-án szerepelt volna. Mivel ez nem történt meg, ezért meg kell győzni egy bizottságot, hogy a szerződtetni kívánt játékos képvisel-e olyan minőséget, hogy megérdemli az országbaengedését. Közel három hét várakozás után zöld utat kapott, így három évre írt alá, a hírek szerint (ezen a szinten) igen jelentős, 3,5 millió font ellenében.
„Még otthonról ismerem Caixinhát, akkor egy sikeres és jól játszó csapatot irányított. Nagyon örültem, amikor megkeresett és felvettük a kapcsolatot. Évek óta célom, hogy Európában játszhassak, természetesen minél többet szeretnék itt elérni, jó lenne szerepelni a klub történelmében és akár három évnél többet is maradni!”
Eduardo Herrera: Penával egyidejűleg érkezett a 28 éves, szintén mexikói csatár, aki hasonlóképp most próbálja ki magát Európában először. Az egyik legnépszerűbb csapat, az UNAM fiókklubjánál, a másodosztályú Pumas Morelosnál kezdte karrierjét, ahol három év alatt 61/14-gyel zárt. Innen került az UNAM-hoz, ahol hat idényéből 4,5-et végigjátszott, a többit meg kölcsönben töltötte. Utóbbiak egyikén a Santos Lagunánál keresztezte útját Caixinha – igaz, nem ez volt a legjobb idénye, de mégis megfoghatta valami a portugált.
Az UNAM-ban közel 190 meccsen 57-szer talált be és a tavalyi átlagnézőszámuk 32 ezer fölött volt, így talán hozzászokhatott a parázs meccsekhez.
A nagyválogatottban már kilenc alkalommal szerepelt (pl. a ’15-ös Copa Americán két meccsen is) és szerzett három gólt is – igaz, picit árnyalja a képet, hogy 2016 februárja óta nem hívták és a gólokat is barátságos meccseken lőtte.
Június első napjaiban ő is Glasgow-ban járt, szintén a munkavállalásija volt a kérdés.
A hírek szerint 1,5 millióért jött, ugyancsak három évre.
„Nagyon boldog vagyok, hogy egy ekkora klub projektjének részese lehetek. Caixinha első hívására jöttem, hiszen egy nagy múltú klubról van szó, ahol elvárás a győzelem. Sok európai focit nézek, tisztában vagyok vele, hogy az Old Firm igen speciális rangadó. Tudom, hogy nagy lesz rajtunk a nyomás, de mind a válogatottnál, mind a klubnál hozzá voltam ehhez szokva. Szerettem Pedro irányítása alatt játszani, nem csak a pályán, azon kívül is foglalkozik az emberrel, jó kapcsolatot ápol a játékosaival, ez pedig nagyon fontos.”
Aidan McAdams: a 18 éves kapusban a legérdekesebb az, hogy a Celtic-től jött! A májusban az U17-es EB-n szereplő skót válogatott hálóőre három évre érkezett a zöldektől (egyes források szerint 150 ezer fontért) és az U20-as csapatban számolnak vele egyelőre.
TÁVOZOTT
Joe Garner: az első „nagy profilú” távozó három évre írt alá az Ipswich-hez. A tavaly nyáron érkezett csatár nagy akarata sokszor nyögésbe ment át, a túlzott erőszakossága sokszor a csapat hátrányára volt. Összességében a 34 meccsen szerzett 10 gólját átlagos teljesítménynek lehetne mondani, az már nem az ő hibája, hogy ezzel harmadik tudott lenni a házi góllövőlistán.
Viszont fontos momentumok köthetők a nevéhez: akár a visszatérés utáni első OF-gólt, akár a hosszabbításbeli fejesét említhetem, amivel a csapat bebiztosította az európai szereplést, de a félidei becserélése után szerzett kupatripla is emlékezetes.
Hivatalos összeget nem neveztek meg, de az biztos, hogy veszteséges üzlet volt, kb 1,8 millióért jött és 1 millióért ment.
A 19 éves Robbie McCrorie, a klub lényegében negyedik számú (egyben az U20-as csapat állandó) kapusa a Berwick Rangers-hez került kölcsönbe januárig, ez lesz az első felnőttklubja.
PLETYKA
Graham Dorrans: Az első, 700 ezres után megpróbálkoztunk egy második ajánlattal is, 1 millió körül, de ezt is visszadobták
Jamie Walker: A hivatalos ajánlattétel megtörtént, 500 ezer körül, de a Hearts 1 millió alatt nem tárgyal. A másodikat is visszadobták, 600 ezer.
Kenny McLean: állítólag komolya(abb) az érdeklődésünk, de az Aberdeen elzárkózik.
EGYÉB
Az exek közül ismét jópáran váltottak: Darren Cole a Derry City-be, Matt Gilks a Scunthorpe Unitedbe, Jamie Ness a Plymouth Argyle-ba, Tom Walsh a Dumbartonhoz igazolt és Paul le Guen is új helyet talált magának: egykori bukott edzőnk visszatérve a klubfutballhoz, a Bursaspor irányítását vette át.
További hírek a skót piacról
Az Aberdeentől nem csak meghatározó játékosok távoztak, de McInnes menedzser is csak egy hajszálon múlt, hogy nem köszönt el. Történt ugyanis, hogy a Sunderlanddal már mindenben megvolt a megállapodás, az angolok kifizették volna a 800 ezres kompenzációt és triplázták volna a fizetését, de az utolsó pillanatban McInnes meggondolta magát – állítólag a bizonytalan tulajdonosi háttér miatt.
Ezen kívül már június közepén megköttetett az idén valószínűleg legjelentősebb transzfer két skót klub között: Jonny Hayes a Celtic-hez igazolt, 1,3 millió font ellenében plusz Ryan Christie egy újabb szezont a vörösöknél tölt kölcsönben.
A Hibernian számára hatalmas érvágás, hogy az előző három szezon házi gólkirálya, a zöld mezben 150 meccsen 71 gólig jutó Jason Cummings eligazolt a Nottinghambe, Warburtonék kb 1 milliót adtak érte.
A Dundee elég meglepő húzással kölcsönvette Scott Allant, akire onnan emlékezhetünk, hogy két éve a Celtic-kel versenyeztünk érte, de ő Rangers szurkolóként a zöldekhez írt alá. Ott viszont megbukott, előbb kölcsönadták a Championship-utolsó Rotherhamhoz, majd most ide. A választás további érdekessége, hogy karrierjét a Dundee Utd-ben kezdte…
Kisebb meglepetésre a gólkirály Liam Boyce a Championshipban még épp bentmaradó Burton Albionhoz igazolt, kb 500 ezer font ellenében – pedig az Aberdeen is hívta, de erről az észak-ír szövetségi kapitány lebeszélte. A 26 éves csatár 105 meccsen 55 góllal búcsúzik a Ross County-tól.
A Partick Thistle is elvesztett egy fontos láncszemet, a szezon csapatába Celtic és Aberdeen játékosokon kívül egyedüliként bekerült Liam Lindsay a Barnsley-hoz szerződött. Állítólag rekordösszeget, kb 350 ezret kapott érte a Thistle (plusz 20% a következő eladásból), Lindsay elmondása szerint pedig így talán nagyobb esélye lesz a válogatottban való szereplésre.
frissítve: június 25.
———————————————————————————————————————————————
ÉRKEZETT
Graham Dorrans: Alves után ő lehet a másik nagyobb fogás. A 30 éves középpályásról azt hiszem, mindent elmond az alábbi kép. Glasgow-i születésű, tősgyökeres Rangers-szurkoló, aki fiatalkora egy részét a Gers ificsapatában töltötte, de a karrierje a Livingstonban indult be. Ott két végigjátszott (plusz egy fél, Patricknál töltött) szezon után figyelt fel rá a West Brom – nem véletlenül, hiszen a másodosztály legjobb játékosa lett és a WBA edzője akkoriban az a Tony Mowbray volt, aki korábban (és később) is dolgozott Skóciában.
A birminghamiekkel megjárta az első és a másodosztályt is, közel 200 meccsen 26 gólt szerzett és több kérője is akadt, még a ManCity is adott volna érte 6 milliót 2010-ben. Hat idény után még egy felet töltött ott, majd előbb kölcsönbe, aztán végleg a Norwich-hoz igazolt, ahol két és fél év alatt 50 találkozón további hatszor volt eredményes.
A válogatottban végigjárta a lépcsőket, a 2007-es U20-as Vb-n kerettag volt, a felnőttekhez 2009-ben érkezett meg, ahol azóta egy tucatnyi alkalommal kapott lehetőséget, igaz, Strachan nem nagyon számol vele.
A magánéletében elég sok mindenen ment keresztül, 2010-ben a kisfia halva született, két évre rá a kislánya pedig nagyon súlyos betegsége miatt felmerült benne, hogy abbahagyja a focit.
Átigazolása már áprilisban felröppent a sajtóban, a végső döntésben a felesége is fontos szerepet játszhatott, mert ő már nagyon hazavágyott. 3 évre írt alá, a hírek szerint kb 750 ezer font ellenében.
“Hihetetlen érzés. Hosszú hetekbe telt, mire eldőlt, de most már mielőbb szeretném elkezdeni a munkát. Nem befolyásol az európai kiesés, egy ilyen klubhoz soha nem lehet rosszkor érkezni. Gyerekkorom óta tudom, hogy itt szeretnék játszani, most végre megkaptam az esélyt. A fiatalokat is szeretném segíteni, tíz év angliai tapasztalattal talán át tudok adni valamit. Az edzőról jó benyomásom van, ő is hatással volt rá, hogy idejöttem, de mondhatnám Wallace-t és Millert is, akikkel elég sokat beszélgettem mostanában. A válogatott egyelőre nem foglalkoztat, teljes mértékben a Rangers-re fókuszálok.”
TÁVOZOTT
Barrie McKay: a nyár eddigi legjelentősebb távozója. A Kilmarnock neveltjeként 17 évesen érkezett a Gers-hez, az ő szempontjából a legjobbkor. A lesorolás után ugyanis be tudott törni a csapatba, és a Peterhead elleni találatával beírta magát a klub történelmébe – megszerezve az első negyedosztályú bajnoki gólt. Egészen 41 meccsig jutott és lendületességével, cselezőképességével lenyűgözte a közönséget. Ezért is volt furcsa, hogy McCoist nem számolt vele a következő két szezonban, a rossznyelvek szerint a hozzállásával akadtak gondok. A kölcsönjáték alatt a másodosztályú Mortonnál és Raith Roversnél gyűjtögette a rutint, ám ebben a két évben összesen játszott annyit, mint az elsőben nálunk.
Warburton érkeztével ismét megkapta a sanszot, a tavalyi éve kifejezetten jóra sikerült, 48 meccsen 9 gól, közte a legemlékezetesebb a Celtic elleni kupaelődöntős bombája, amely klasszikusként él tovább a szurkolók emlékezetében.
Ezen kívül bekerült a másodosztály álomcsapatába, és a válogatottban is bemutatkozhatott. A mostani idényében több volt a hullámvölgy, Caixinha pedig egyáltalán nem számolt vele, az EL-keretből is kimaradt és a pre-season elején az ifikkel edzett. Ám ez nem meglepő, mert a februárban ajánlott szerződéshosszabbítást nem írta alá, pedig (a hírek szerint) két év és fizetésemelés volt benne.
Az érte kapott kb fél millió mindenképp csalódás, (pláne, hogy a téli, Lipcse elleni felkészülésit követően a sajtó bedobta, hogy a németek 6 milliót sem sajnálnának), de ennyire lett beárazva a skót fuball egyik nagy tehetsége…
Hogy mennyire tud kibontakozni a többre hivatott Nottinghamben Warburton alatt, azt kíváncsian várjuk, de az biztos, hogy több kell annál, minthogy 5-6 meccsenként legyen kedve igazán focizni.
A Rangers-ből 140 meccsen 20 szerzett góllal és egy szép levéllel búcsúzik.
Mi pedig ezzel a videóval.
Andy Halliday: június 26-án napvilágra került, hogy a portugál nem számol vele, az U20-asokkal edz, ameddig nem talál magának új helyet. Nos, csupán két napot kellett várnia, ezalatt csapott le rá az azeri (!) Gabala, de hogy mikor és hogy szúrta őt ki valaki, azt azóta is találgatjuk… Mindenestre a transfer window egyik legfurább lépéseként egy szezonra az ezüstérmes, szintén EL-induló csapathoz került kölcsönbe.
PLETYKA
O’Halloran-t a St. Johnstone megpróbálná visszacsalogatni, de a Partick is szívesen látná. Barjonas iránt a Norwich, Kiernan iránt a Preston, Tavernier iránt pedig a Nottingham érdekldött, míg Crooks-ért a Scunthorpe konkrét ajánlatot is tett.
EGYÉB
A nyár egyik legérdekesebb transzfere Kyle Lafferty visszatérése. A csődvédelem idején távozó rengeteg játékos közül ő járta be a legmozgalmasabb pályaívet, négy országban megfordult és a válogatottal szerepelt az EB-n. Most a Norwich-nál lejárt szerződését követően a Hearts hívását fogadta el, bár a Hibs-szel is tárgyalt. Biztosan érdekes színfoltja lesz a ligának, amit már a belépőjével megalapozott: „Edinburgh legnagyobb és Skócia harmadik legnagyobb klubjához jöttem.”
Az UEFA kupadöntős csapatból ketten is váltottak: Neil Alexander kapus visszatért a Livingstonhoz, ahol a 2000-es évek fordulóján igazán elindult a karrierje, Kirk Broadfoot pedig a Kilmarnockba szerződött, a Rotherhamtől távozva.
Haris Vuckic, a néhány évvel ezelőtti newcastle-i „kölcsönötös” legjobb tagja a Twentéhez igazolt.
További hírek a skót piacról
Az Aberdeen-től nem kis meglepetésre Neil McGinn a dél-koreai bajnokságba szerződött, ahhoz a Gwangju-hoz, ahol az egykori celtices Ki-Sung-Youeng apja az elnök. Egyébként Hayes és McGinn távozása azért komoly érvágás, mert a duó az előző két idényben nem kevesebb, mint 72 gólban vállalt aktív szerepet!
Komoly munka lesz felépíteni a csapatot, az első nevesebb érkező az a Greg Stewart, aki a Dundee-ban hívta fel magára a figyelmet, majdnem minden harmadik meccsén betalálva, sőt a ’15-ös és a ’16-os szezon csapatába is beválasztották, ám a tavalyi, birminghami kitérője nagyon nem sikerült, így kölcsönbe hazajött. Rajta kívül az a Nicky Maynard is jött, aki az angol első három osztályban 330 meccsen 100 gólig jutott és a Cardiff öt éve majdnem 3 millió fontot adott érte.
A Dundee Utd korábbi kapitánya, Sean Dillon a negyedosztályú Montrose-hoz igazolt, a tavasszal náluk kölcsönben lévő dán csatár Thomas Mikkelsen pedig a Ross County-hoz.
Az érdekes címszóhoz tehetjük az Inverness igazolását, Collin Seedorf-ot, akinek nem véletlenül ismerős a neve, a korábbi Milan-csillag unokaöccse.
frissítve: július 9.
———————————————————————————————————————————————
TÁVOZOTT
Távozásával Matt Crooks hivatalosan is bekerült Warburton legrosszabb igazolásai közé, a 23 éves angol középpályás 382, Rangers-nél töltött napja alatt összesen 97 percet focizott, ezt három meccs alatt, kétszer be-, egyszer meg lecserélték. Rengeteg sérülése gátolta leginkább, majd télen elkerült kölcsönbe a Scunthorpe-hoz, ahol ment neki a játék, marasztalták is, de a ligarivális, a Northampton keretéhez csatlakozott.
Nem meglepő Michel O’Halloran kölcsönbe távozása sem, a Caixinha alatt nem sok sót megevő szélső januárig visszatért előző klubjába, a St. Johnstone-hoz, ahol biztosan több lehetősége lesz kibontakozni.
Nem múlt el nyomtalanul Barrie McKay búcsúja, Angliából még visszaszólt, miszerint „nem emberhez illő módon bántak vele” a portugálok, de ez van, már továbblépett, és amikor Warburton hívta, nem sokat hezitált. Ezzel szemben egy, a klubtól származó nyilatkozat szerint olyan szerződéshosszabbítási ajánlatot kapott, amelyben megduplázták volna a fizetését és a Rangers egyik legjobban keresője lehetett volna. Ezt nem írta alá, a Rangers szerette volna megtartani, de az edzéseken mutatott statisztikája egyre inkább arra utalt, hogy nem megfelelő a hozzáállása és nem akar itt maradni.
PLETYKA
Waghornt egykori klubja, a Sunderland hívná vissza, Foderinghamet a Nottingham látná szívesen, míg Windass a Rotherham, az MK Dons, a Brentford és a QPR figyelmét is felkeltette.
EGYÉB
Steven Whittakerrel találkozni fogunk idén, aki egy évtized után tért vissza a Hibernianhoz, miután öt szezont lehúzott a Norwich-ban.
Úgy látszik, Lee McCulloch most töltötte le a Football Manager 2008-at és megpróbálja lemodellezni az akkori Rangers-t: Boyd, Stevie Smith és Broadfoot után Chris Burke is csatlakozott a Kilmarnockhoz. A 33 éves szélső tavaly hat meccsig jutott a Ross County-ban, utána betegség miatt kidőlt.
Dean Shiels egy sikertelen kanadai kitérő után visszatért Skóciába, a másodosztályú Dunfermline keretébe.
Kyle Huttonra nem tartott igényt a St. Mirren, de marad a másodosztályban, a Dumbartonhoz csatlakozott.
Ross Perry pedig a harmadosztályú Albion Rovers játékosa lett.
Francisco Sandaza, akire jobb, ha nem is emlékszünk, öt évvel távozása után negyedik új klubjához, az Al Ahlihoz került kölcsönbe.
További hírek a skót piacról
Az Aberdeen tovább építve új csapatát, megszerezte a Celtic-nél kevesebb lehetőséget kapó Gary Mackay-Stevent és visszacsábította a 60-szoros izlandi válogatott Kari Arnasont.
A Celtic-től hét év után távozott Izaguirre, miközben 4,5 millióért igazoltak a ManCity-től egy francia U21-es válogatott középpályást Ntcham személyében.
A Hiberniannél a litván vonalban hisznek, Matulevicius 33, Slivka 19 válogatottság után igazolt a zöldekhez.
A Hearts-tól távozott az ellenünk remeklő Bjorn Johnsen, ő a Den Haag játékosa lett, továbbá a tehetséges Sam Nicholson mintegy 130 skót meccs után váratlanul az idén újoncként az MLS-ben induló Minnesota United FC-hez igazolt.
A Ross County a távozó gólkirály Boyce helyett Billy McKay-ban bízik, aki a másik felföldi klub, az Inverness színeiben néhány éve 140 meccsen 60 góllal bizonyított.
A Kilmarnocknál a lejárt szavatosságú Rangers-játékosok mellé tíz év angliai kitérő után érkezett a 11-szeres válogatott, 36 éves Gordon Greer a védelembe.
Nagy fogás lehet a Dundee Unitednak Scott McDonald, közel 350 skót meccsen 130 góljával és rutinjával megadhatja a kellő többletet a feljutáshoz.
A skót játékosok közül a nyár legnagyobb igazolása egyértelműen Andy Robertsoné, aki néhány éve még ellenünk játszogatott a negyedosztályú Queen’s Parkban, most pedig 10 millió fontot adott érte a Liverpool.
Az örök ígéret Ryan Gauldnak tovább sincs helye a Sporting Lisszabonnál, most az újonc Deportivo Aves-hez adták kölcsön.
frissítve: július 31.
———————————————————————————————————————————————
ÉRKEZETT
Az utolsó hétre hagytunk még két kölcsönbe érkezőt.
Kronológiailag az első Aaron Nemane, 19 éves francia-angol középpályás a Man City akadémiájáról, ő valószínűleg új sportigazgatónk, Mark Allen találmánya. Az angolok nagy tehetségnek tartják, ezt mutatja, hogy 14 évesen már az U18-ban, 16 évesen pedig az U21-ben játszott, szerepelt az ifi BL-ben is. A nagyok között még nem mutatkozott be, de a szerződése az idény végén lejár, így megpróbál máshol játéklehetőséghez jutni, hogy bizonyítson. Az információk alapján mindkét szélen bevethető, támadó felfogású játékos, aki elég gyakran gólokat is szerez és technikailag is képzett.
Ő januárig marad nálunk, de ne csodálkozzunk ha az U20-as csapatban kap több szerepet.
Declan Johnról több információval rendelkezünk, aki a transfer window utolsó napján érkezett. A 22 éves wales-i balhátvéd Wallace helyettesítője lehet májusig. A Cardiff City akadémiájáról indult John a 2012/13-as szezonban debütált a nagyoknál, a következő idény volt az áttörés, 20 bajnokit kapott a Premiershipben és két alkalommal a válogatottban is játszhatott. A kiesés és az új edző két, kölcsönben töltött szezont eredményezett (Barnsley, Chesterfield), de egyik helyen sem ragadt meg, visszatérve tavaly jól indult, de 16 meccs után kiszorult a csapatból, így egyértelműen a több játéklehetőség miatt jött Skóciába – igaz, itt meg a kapitány helyére pályázik…
TÁVOZOTT
A távozó oldalon jóval több esemény történt az utolsó napokban.
Elsőként Rob Kiernantól köszöntünk el, nem túl fájó szívvel. A két idényt itt töltő védő egyáltalán nem volt szilárd pont, Warburton távozása után lényegében ki is került a csapatból. A Rangers-ben 76 meccsen szerepelt, egy gólt szerzett.
Új állomása az angol harmadosztályú Southend United.
Martyn Waghorn távozásáról már jobban megoszlottak a vélemények. Tény, hogy az átlaga igen mutatós, de góljainak java részét a másodosztályban gyűjtötte, tavaly leginkább a helyzetek kihagyásában jeleskedett. Azonban ezzel együtt is (főleg a kupagólok miatt) az elmúlt két szezon házi gólkirálya, két éve a szezon legjobbja lett.
Sokat tett hozzá a feljutáshoz és a hozzá hasonló felépítésű csatárokhoz képest meglepően jó cselezési képességgel rendelkezik.
A Rangers-ben két éve alatt 78 meccsen 44 gólt szerzett, ami több, mint vállalható. Miután Caixinha egyértelműsítette, hogy nem számol vele, az Ipswich csapott le rá, ahol ismét Garnerrel szerepelhet együtt.
Ezzel a levéllel és szép emlékekkel búcsúzik
További két támadót pedig elküldtünk kölcsönbe, mindkettőt Angliába.
Harry Forrester iránt elég sok klub érdeklődött (Burton, Charlton, Southend, Bolton), végül a harmadosztályú Wimbledon AFC-hez került, az idény végéig.
Az utolsó távozó Joe Dodoo szintúgy a League One-ban, a Charltonban szerepelhet az első félévben.
A korábban kikölcsönzött Michael O’Hallorant minden bizonnyal nem látjuk többet Rangers-mezben, hiszen PC egyértelműen kijelentette, hogy nem számol vele: „nem az én játékostípusom, nem az a típus, akire a Rangers-nek szüksége van.”
Ő egyébként a St. Johnstone-ba ment vissza januárig.
PLETYKA
A teljes nyáron átívelő Hearts-os Jamie Walker-ügy egészen az utolsó óráig a levegőben lógott, ám a két klub nem jutott egyezségre – a hírek szerint a Rangers 700 ezer fölé, a Hearts meg 1 millió alá nem akart menni.
De a jövő nyáron lejáró szerződése miatt elképzelhető, hogy télen bepróbálkozunk egy „előfoglalással”.
EGYÉB
Egykori játékosaink közül ismét többen új helyet találtak maguknak:
Cammy Bell visszatért a Killie kapujába a Dundee Utd-ból, ugyanonnan távozott Charlie Telfer a holland másodoszályú Almere City-hez, Fraser Aird a Falkirkből a Dunfermline-ba, Philippe Senderos a Houston Dynamoba, Jon Toral az Arsenalból a Hull City-be, Sone Aluko a Fulhamből a Readingbe, Dominic Ball a Rotherhamból az Aberdeenhez jött kölcsönbe.
További hírek a skót piacról
Természetesen Skócia többi részén sem töltötték haszontalanul az utolsó napokat.
A zöldek hoztak kölcsönbe a PSG-től egy fiatal csatárt és még egy évre a közönségkedvenc Roberts-et, de hiába adta el a sajtó fél Európának (pl. Spurs, Milan, Marseille) egy vagyonért Dembelét, végül a kutyának sem kellett maradt.
Az Aberdeen visszahozta Skóciába Stevie Mayt, aki még csak 24 éves, de 4-5 éve már, hogy ontotta a gólokat a St. Johnstone-ban, aztán kipróbálta magát Angliában, de nem jött be a kaland. Ha ismét formába lendül, akkor nagy erőssége lehet a vörösöknek.
A Dundee egy fél évre egy Európa Liga döntőben szereplő baszkot fogott, Jon Aurtenetxe a Bilbao színeiben játszott egy félidőt még a 2012-es fináléban, azóta lefelé ívelt a karrierje.
A Hibs harmadjára is megszerezte Anthony Stokes-ot, a Hearts a Genoától hozott kölcsönbe egy szerb középpályást Milinkovic, a Motherwell egy hétszeres litván válogatottat talált Petravicius személyében, de elengdte egyik legnagyobb tehetségét, Ben Heneghant a Sheffield Unitedhez.
Két régi motoros visszavonult, az egyaránt 34 éves Shaun Maloney a Celtic, Stephen McManus a Motherwell fiataljait fogja edzeni.
A tavaly átigazolási rekordot döntő Oliver Burke csak egy szezont élt meg Németországban, 25 meccs után, saját 13 milliós csúcsát 15-re növelve a Lipcsétől a West Bromhoz igazolt.
frissítve: szeptember 1.
———————————————————————————————————————————————