Őszi ponthullajtás – október

Hat meccsből három győzelem az október mérlege, amely átlag alattinak mondható, de a Portóban szerzett egy pont és a bajnokság állása felfelé húzza a mérleget.

Soron következő európai ellenfelünk, a Young Boys talán a legkevésbé ismert a csoportban, pedig hazai szinten igen tradicionális klubról van szó. A 121 éves berni egyesület története onnan indult, hogy néhány fiatalember focizni szeretett volna, ám nem fértek be az FC Bernbe, ezért az akkoriban sikeres baseli Old Boys alapján saját klubot alapítottak, amely már 5. évében bajnoki címet tudott szerezni, amit az 1930-as évekig további 5 követett, közte három sorozatban, a svájci foci történetében először. 1947-ben estek ki először a másodosztályba, ahol három szezont töltöttek, ebből azonban jól jöttek ki, az 50-es években élték legjobb időszakukat, egyeduralkodóvá váltak, sorozatban négy bajnoki címet és két kupát nyertek, amerikai túrára hívták őket.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/thumb/6/6b/BSC_Young_Boys_logo.svg/1200px-BSC_Young_Boys_logo.svg.png

Első európai kupameccsüket a Vasas ellen játszották, itt kiestek, de a következő évben az MTK és a Karl-Marx Stadt kiejtése után máris a BEK elődöntőjébe jutottak. A klub történetének legfontosabb meccseit a Reims ellen vívták, az odavágót 1-0-ra megnyerték, de Franciaországban 3-0-ra kikaptak. A 60/61-es szezonban a Hamburg verte ki őket 8-3-as összesítéssel, ezt egy másfél évtizedes európai távolmaradás követte, otthoni stagnálással megspékelve. A 70-es évek végén sikerült újra kupát nyerni, de ezt elhomályosította a Steauától kapott nyolc gól. A 80-as évek vége felé volt egy újabb fellángolás, 26 év után jött össze a következő bajnoki cím, egyből meg is kapták a Real Madridot, melyet otthon 1-0-ra megvertek, idegenben a 75. percig tartották magukat, végül 0-5 lett. Rá egy évre a kupasiker után a KEK-ben a negyeddöntőig jutottak, ott az Ajax stoppolta le őket.
A 90-es évek végén lejtőre kerültek, pénzügyi gondjaik is voltak, 50 év után kiestek az élvonalból. A feljutás ugyan egyből sikerült, de pénzügyileg csődközelben volt a klub, a keret teljesen átalakult. A 2000-es években, a bajnokság átalakítása után sikerült helyre rázódni, 10 év kihagyás után rendszeresebb résztvevői lettek a nemzetközi kupáknak, az átlagnézőszám is rekordközeli volt. 2010-ben a Fenerbahce kiejtése után a BL playoffban már 3-0-ra vezettek a Spurs ellen, összesítésben 3-6 lett, de ezzel első ízben bekerültek az EL csoportkörbe, ahonnan tovább is jutottak és a Zenit állította meg őket. Ezután állandó tagok lettek az EL-ben, további négy csoportkör jött össze, továbbjutni egyszer sikerült, akkor az Everton volt a végállomás a következő körben.

2018-ban 32 év elteltével ünnepelhettek bajnoki címet, ráadásul kiemelkedően, 15 pont előnnyel. Ennek eredménye a BL csoportkör volt, ahol az igen erős Juve, Man Utd, Valencia trió között 4 pontot gyűjtöttek össze. Tavaly még jobban megnyomták, 20 ponttal előzték a Baselt, 15%-kal megnőtt az átlagnézőszámuk is, mely már a legmagasabb a ligában. Kisebb meglepetésre a Crvena Zvezda idegenben lőtt gólokkal megakadályozta az újabb BL-csoportkört, így kerülhettünk össze.

A két klub korábban egyszer, a 77/78-as KEK selejtezőben találkozott, a Rangers 1-0-s hazai sikere után idegenben 2-2-vel jutott tovább.

Otthonuk a 2005-ben megújult 31 800 fős Stade de Suisse Wankdorf, amely méretében a második legnagyobb, összegében a legdrágább az országban. Nevében ugyan szerepel a nemzeti szó, viszont mivel műfűvel van ellátva, ezért ritkán játszik itt a válogatott.

https://besthqwallpapers.com/Uploads/3-2-2019/79351/thumb2-stade-de-suisse-bern-hdr-empty-stadium-young-boys-stadium.jpg

A Transfermarkt szerint a keretük 68 millió EUR (a Rangers-é 50), a két legértékesebb afrikai légiós, Assalé elefántcsontparti, Ngamaleu kameruni válogatott. Rajtuk kívül van dán, guineai, szerb, luxemburgi és francia válogatottjuk is, utóbbi talán a legnagyobb név, Guillaume Hoarau, aki korábban közel 60 gólig jutott a PSG-ben, a YB-nál eddigi öt éve alatt már 110-nél is több találata van, tavaly gólkirály lett.

Szívesen cserélgetik edzőiket, megtalálhatjuk közötte Volentik Béla és Csernai Pál nevét, de volt angol, svéd, francia, olasz, holland mesterük is. Az elmúlt években megfordult a jelenlegi szövetségi kapitány Vladimir Petkovic, a Frankfurttal tavaly EL-elődöntbe jutó Adi Hütter, 2018 nyara óta a 40 éves Gerardo Seoane irányítja a csapatot, ő korábban a Luzern fiataljait edzette.

Noha hazai pályán egy naptári éve nem kaptak ki és az idei bajnoki szezonban egyedüliként veretlenek, ám a sok döntetlen miatt 3 pont hátrányban vannak a Basel mögött és elég sok sérültjük is van. Igaz, a Rangers helyzetét meg az nehezíti, hogy a szurkolók nem utazhattak hivatalos formában, ennek ellenére mintegy 600-as nagyságrendben sikerült elintézni, hogy jegyeket kapjanak a Bernbe utazó skótok.

Gerrard két helyen nyúlt a csapatba, Katic és Stewart helyén Helander és Kamara kezdett.

Young Boys – Rangers 2-1 (0-1)
Európa Liga csoportkör, 2. forduló, október 3.

McGregor – Tavernier, Goldson, Helander, Barisic – Davis, Jack (Stewart, 65.), Kamara, Ojo, Arfield – Morelos
Gól: Assalé (50.), Fassnacht (90+3.); ill. Morelos (44.)
Nézőszám: 26 348

Röviden összefoglalva: gyenge színvonalú meccsen buktunk megszerezhető pontokat.

Negyedóra telt el az első komolyabb lehetőségig, ekkor 3 támadó játszott át 3 védőt, Nsame mégis egyedül maradt, de az ötösről szerencsére nem találta el jól a labdát, pedig ez ziccer volt. Assalé távolabbi próbálkozása sem volt veszélytelen, előttünk a 35. percben adódott nagy sansz, elaludtak a hazai védők, Morelos lépett ki, de a lövése gyengére sikeredett. Nem úgy a félidő utolsó percében, amikor egészen McGregortól indult a támadás, Helander után Davis finom beleérésével került Barisichez a labda, aki elindította El Buffalot, ő szokásához híven lerázta a védőjét és tökéletesen helyezett a hálóba! A középkezdés után majdnem megismétlődött a teljes jelenetsor ugyanott, csak Arfield tette Ojonak, ő viszont a kapu mellé lőtt.

https://www.rangersnews.uk/static/uploads/2019/10/GettyImages-1173430404-768x512.jpg

Így a végére eléggé belejöttünk, kár, hogy az újrakezdés után nem sokkal kiegyenlítettek a hazaiak: Tavernier hibázott a szélen, a beadott labda Helander lába fölött elpattant, Assalé innen már nem hibázott. Erre is gyorsan volt válaszunk Morelos részéről, akinek előbb nem túl jó szögből leadott lövését védte a kapus, majd homorított egy nagyot a büntetőn belül, de a bírókat nem győzte meg. Egy óra után egy hazai fejes és Jack sérülése okozott gondot, őt Stewart váltotta, aki lesgólig jutott. A meccs képe a 90. percig döntetlenre állt, ekkor egy Tav megindulás és bepassz után Morelos cselezte magát helyeztbe, a lövés sem volt rossz, de a kapus bravúrral bele tudott ütni. Ekkor még nem gondoltuk volna, hogy a 3 helyett 0 ponttal zárunk, de a hosszabbítás utolsó percében Tavernier második hibája is megbosszulta magát, ezúttal elcsúszott, a mellette futó Fassnacht kapásból ellőtte 16-ról, McGregor nem ért le.

https://i2-prod.dailyrecord.co.uk/incoming/article20398451.ece/ALTERNATES/s615b/0_FBL-EUR-C3-YOUNG-BOYS-RANGERS.jpg

0-1, Morelos
Hosszú videó itt nézhető
Képek itt, emitt és itt láthatók.

Gerrard: „A foci néha fájdalmas tud lenni, csak magunkat okolhatjuk, odaajándékoztuk a győzelmet a Young Boysnak. Taktikailag úgy gondolom, rendben volt a csapat, megszereztük a vezetést, több helyzetünk volt. A szünet után gyorsan egyenlítettek, de nem játszottak le a pályáról minket, a saját hibánk volt. Később aztán volt néhány olyan ítélet ellenünk, amely videóbíróval máshogy alakult volna (egy piros lap és egy büntető), a kapusuk bemutatott egy világklasszis bravúrt 1-1-nél és a második gólt ismét egy védelmi hibából kaptuk. Úgy vélem, legalább egy pontot megérdemeltünk volna. Ha visszagondolunk az előző vereségeinkre (a márciusi és a szeptemberi Old Firmök, Kilmarnock a szezon végén), mind egyéni hibák okozták az eredményeket, nem az, hogy lefocizott volna bennünket az ellenfél. Ezen a szinten nem szabad lehetőséget adni, hogy megbüntessenek. Ma sem hiszem, hogy jobb csapat lett volna a Young Boys, ezen nem aggódom, de csökkenteni kell az ilyen eseteket, hogy saját hibánkból elszórjuk a három pontokat.”

https://i2-prod.dailyrecord.co.uk/incoming/article20398350.ece/ALTERNATES/s615b/0_TNP_03-10-19_GersvYboys_58JPG.jpg

A Feyenoord ellenivel szemben itt gyakorlatilag Morelos és Barisic kivételével nem volt átlagon felüli teljesítmény, a horvátot a második körben is értékelte az UEFA, a skót bajnokságból ő áll a legmagasabb átlaggal a 20. helyen, az összes szélsőhátvéd között pedig a 3.!

Mivel a csoport másik meccsén kisebb meglepetésre a Feyenoord a második félidőben két gólt szerezve megverte a Portót, két kör elteltével mind a 4 csapatnak 3-3 pontja van – ez az egyetlen ennyire kiegyensúlyozott csoport.

Következett a Hamilton elleni bajnoki, amely előtt egy rég nem látott vendég tűnt fel az Ibrox környékén: Paul Gascoigne tette tiszteletét.

https://media.rangers.co.uk/uploads/2019/10/051019_gascoigne_training_centre_shirt_023.jpg

https://media.rangers.co.uk/uploads/2019/10/041019_gascoigne_ibrox_tour_021.jpg

https://media.rangers.co.uk/uploads/2019/10/051019_gascoigne_training_centre_gerrard_004.jpg

A vendégek magukhoz képest átlagosan kezdték a szezont, 7 meccsen 7 góllal és 8 ponttal a 8. helyen álltak, a Ligakupa csoportból ugyan továbbléptek, de a Killie kiejtette őket.

A vasárnap délutáni kezdés előtt mi kaptunk egy lökést, ugyanis a zöldek nagy meglepetésre történetük során először 2-0-ra kikaptak Livingstonban, így győzelem esetén élre állhattunk volna. Sajnálatos, hogy a Livi elnöke, Robert Wilson az elmúlt négy évben egyetlen meccset sem hagyott ki, most viszont jobb dolga akadt: egy élőállat árverésen éppen birkákat adott el…

Gerrard valószínűleg pihentetési szándékból hármat cserélt, Morelos például kikerült és bajnoki meccsen bemutatkozhat Edmundson. Aribo leülhetett a padra, akárcsak Murphy és Polster is.

Rangers – Hamilton 5-0 (2-0)
Premiership, 8. forduló, október 6.

McGregor – Tavernier, Goldson, Edmundson, Barisic – Davis (Murphy, 64.), Kamara, Arfield (Polster, 64.), Ojo (Morelos, 73.), Stewart – Defoe
Gól: Defoe (7., 63. és 71..), Goldson (34.), Barisic (61.)
Nézőszám: 48 838

http://rangersfc.org/up/news/article/==-rangers-fc-5150.jpg

http://rangersfc.org/up/news/article/==-rangers-fc-5151.jpg

http://rangersfc.org/up/news/article/==-rangers-fc-5152.jpg

Gyorsan magunkhoz ragadtuk az irányítást és Defoe már a 7. percben villant egyet, Stewart indította remekül, a kapus fölötti átpörgetés pedig még remekebbre sikerült, megszerezve ezzel szezonbeli 10. gólját! A vendégeknek nem sok közük volt a meccshez, Defoe három méterről lőtt kapufát – talán meglepődött, hogy mekkora esély is volt ez. Tíz perc múlva jött a második, Goldson kényszerítőzött egyet Tavval, aki tökéletesen ívelt az akciót remekül követő és az ötös vonalára felérő belső védő fejére, még ha a Hamilton védői végig is mozizták, szép volt az egész támadás. A vendégek közel 40 perc elteltével jutottak el lövésig (viszont a meccset kapura tartó lövés nélkül abszolválták), majd megköszönhették a bírónak, hogy nem fújt be egy büntetőt Fjörtoft kezezős hazaadásánál.
A fordulás után semmi nem változott, végignézhettük például a hétvége legszebb támadását, amelyből nem született gól, pedig Arfield kétszer is próbálkozhatott. Nem úgy Barisic szabadrúgásánál, aki korábban rúgott szinte ugyanilyet ugyaninnen, ez is tökéletes volt, nem mellesleg ez az 50. gólunk az idénybeli 20. meccsünkön! És nem volt megállás, még két perc sem telt el, Defoe fordult le a védőjéről, a másodiknak kötényt adva meg elrúgta a hosszúba, szép egyéni villanás. Ekkor teljesen vége volt az érdemi résznek, Gerrard be is hozta Polstert és Murphy-t, aki 14 hónap elteltével focizhatott ismét. De ez a nap Defoe-ról szólt, aki remek passzt adott Stewartnak, de ő a hatalmas ziccert nem tudta gólra váltani, a kipattanóból viszont Jermain megszerezte a harmadikját is.

Morelos most csak negyedórát kapott és az egyetlen helyzetével nem tudott élni, de a lényeg, hogy a tét nem ült rá a csapatra, amely a magabiztos győzelemnek és az utolsó 3 körben lehozott 14-0-s gólkülönbségének köszönhetően az élen várhatja a válogatott szünet miatti pihenőt – 2018 decembere óta először!

20 éve volt legutóbb arra példa, hogy két egymás utáni élvonalbeli bajnokin legalább 5 gólt szerezzünk.

https://i.dailymail.co.uk/1s/2019/10/06/18/19366718-0-image-a-64_1570383299600.jpg

Rövid öf itt, hosszú videó itt nézhető.
Barisic gólja az NSO-n külön cikket érdemelt
Szurkolói videó
Gazza
A forduló góljai
Összefoglaló a napról
A forduló összefoglalója

Képek itt, emitt és itt láthatók.

Gerrard: „Nagyon elégedett vagyok, újabb magabiztos hazai győzelmet arattunk, kapott gól nélkül. 11 emberrel védekezett az ellenfél, de korán fel tudtuk őket törni egy villanással, az indítás és a befejezés is szuper volt. Örömmel láttam, hogy a csapat végig gólra éhesen játszik és nagy különbségnél sem áll le. Jó dolog, hogy az élen vagyunk, de ez október elején semmit sem jelent. A csapat megérdemli a dicséretet, büszke lehet magára, de még rengeteg van hátra, semmi nem dőlt el. Igazából mindegyik gól remekül volt kidolgozva, de a lényeg a győzelem és a jó teljesítmény. Murphy visszatérése sokat jelent, de az edzésmunkájával kiérdemelte, hogy itt lehessen.”

Érdemes idézni Brian Rice, a Hamilton meccs utáni nyilatkozatát, aki nagyon régen nem látott olyan támadó focit, mint amit a Rangers mostanában produkál és a skót fociban töltött 40 éve alatt nem volt ekkora különbség a két nagy és a többiek között.

Következett tehát az újabb válogatott forduló, mely során aktív szerepet vállalt több játékosunk.

Ryan Jack mondjuk pont nem, mert bár újra meghívót kapott a skót keretbe, de az előző hónaphoz hasonlóan sérülés miatt pályára ezúttal sem léphetett. Tekintve a lényegében tét nélküliséget, meghívót kapott a másodosztály gólzsákja, Lawrence Shankland, első ízben John Fleck, valamint Declan Gallagher a Motherwellből.
Moszkvában Fleck mellett az aberdeeni Devlin is újonc volt, a gól nélküli szünetben becserélték Shanklandet (aki így elmondhatja magáról, hogy egy hét alatt játszott Alloában és a világbajnoki döntő színhelyén is), de a fordulás után szűk negyedóra alatt kaptak hármat és a végén még egyet, így csúnya lett a vége.
Az utolsó négy selejtezőn négy vereség és 1-13 a mérleg, ezzel már a matematikai esély is elúszott a második helyre. Így aztán San Marino ellen otthon nyugodtan lehetett focizni – más kérdés, hogy a világ legrosszabb csapatára szakadó esőben, közel 10 ezer forintos jegyár mellett már csak alig 20 ezren voltak kíváncsiak a Hampdenben.
A 32 próbálkozásból mindkét félidőben 3-3 gól született, John McGinn személyében 67 év után először triplázott valaki az első félidőben, Lawrence Shankland személyében 62 év után rúgott valaki tétmeccsen gólt a skót alacsonyabb osztályból és Stuart Findlay személyében 50 év után szerzett Kilmarnock játékos gólt a válogatottban – na ja, csak jól kell ellenfelet választani… Az utolsó találat különösen vicces volt.
Ciprus mögött egy pont hátrány, a kazahok előtt kettő az előny, a maradék két körben ellenük lehet megcsípni a harmadik helyet és felkészülni az NL-playoffra.

Az U21-esek a két győzelem után két, csalódást keltő gól nélküli döntetlennel folytatták, előbb a litvánok ellen otthon, majd Csehországban. Ross McCrorie kapitányként mindkettőt végigjátszotta, tesója, Robbie a másodikon védett, Glenn Middleton 90+63 percet játszott, Stephen Kelly-nek 25 perc jutott. Ezzel még mindig az élen állnak, de vesztett pontok tekintetében már jobb a következő ellenfél, a görög csapat.

Az U19-esek viszont remekül hozták le a selejtező szakasz első körét, bár a fehéroroszok ellen 2-0-ról csak döntetlen jött össze, Andorra ellen megőrizték ugyanezt az előnyt és végül a németeket 1-0-ra megverték, így csoportgyőztesként léptek tovább a következő körbe! Mondhatjuk, hogy a Rangers fiataljaira épül ez a korosztály, a három meccsből Mebude, Kennedy és Maxwell 2-2-t, Patterson, Dickson és McPake 1-1-et játszott végig, négyőjük mindhárom meccsen szerepelt valamennyit és Nathan Patterson, Dapo Mebude, valamint Josh McPake gólt is szerzett. Mivel sok csoportot csak november közepén játszanak, ezért a folytatás még nem ismert.

Aribo az első után a második válogatott meccsén is gólt szerzett, ráadásul most Brazília ellen és nem is csúnyát! Az 1-1-re végződő találkozót végig is játszotta.
Arfield kapitányként gólpasszt adva 2-0-s bravúrgyőzelemre (34 év és 17 próbálkozás után) vezette Kanadát az USA elleni CONCACAF selejtezőben, vezetik is a csoportjukat.

https://i2-prod.dailyrecord.co.uk/incoming/article20589237.ece/ALTERNATES/s1168v/0_United-States-v-Canada-CONCACAF-Nations-League.jpg

Morelos ezúttal beválogatást nyert Falcao hiányában a kolumbiai csapatba, amely Európában játszott két barátságos meccset, de annak ellenére, hogy Alfie mindkettőn kapott 70 percet, országa gól nélkül maradt (Chile 0-0, Algéria 0-3).

https://www.rangersnews.uk/static/uploads/2019/10/GettyImages-1180644363.jpg

Barisic továbbra is alapember a horvátoknál, a magyarok elleni 3-0-át és a Wales elleni 1-1-et is végigjátszotta.

https://www.rangersnews.uk/static/uploads/2019/10/GettyImages-1175100276.jpg

Az északírek közel jártak a bravúrhoz, a 75. percben vezettek Hollandiában, de végül 3-1-re kikaptak és visszacsúsztak a harmadik helyre, ahol reálisan végezni is fognak. Ezután még játszottak egy barátságost az angolokat verő csehekkel, az ulsteriek itt már 3-0-ra is vezettek, végül 3-2-es szép győzelem lett. Davis kapitányként 90+65 percet tett a listájához.
Helander ugyan kerettag volt, de lehetőséget nem kapott a svédeknél, akik Máltán 4-0-ra nyertek, majd a spanyoloktól elcsíptek egy pontot és a második helyen várják az utolsó kört.
A másik északi csapat, Finnország szintén közel áll a kijutáshoz, Kamara pár perc híján végigjátszotta a bosnyákok elleni 1-4-et és az örmények elleni 3-0-át is.
Az észak-ír U21-es csapatban nem sok sikerélménye lehetett Cammy Palmernek, a dánoktól 2-1-re, a románoktól 3-0-ra kaptak ki, ő kicsit több mint 40 percet kapott a kettőn, de a négy meccsen szerzett két ponttal nem sokra mennek.

Kihasználva a szabad hétvégét, a klub összehozott egy jótékonysági gálameccset a Liverpool legendáival és bár a résztvevőket átnézve ezt a jelzőt nem mindenkire mondanánk rá kapásból, azért öröm volt látni sokak visszatérését. A mintegy 30 500 kilátogató néző azonban egyértelműen egy dologra várt legjobban és még csak ha kis időre is, de megkapta: Steven Gerrard pályára lépett az Ibrox-ban, a Rangers mezében!

https://pbs.twimg.com/media/EGriuF3WwAITwWk.jpg:large

Az eredmény nyilván másodlagos, de Luis Garcia és Patrik Berger góljai után Boyd szépített, (aki a legelején kihagyott egy tizenegyest), Emile Heskey visszaállította a két gólos különbséget, hogy aztán a 28. percben Lövenkrands beállítsa a 2-3-as végeredményt.

https://www.sundaypost.com/wp-content/uploads/sites/13/2019/10/SNS-19528490-GERS-LIV-e1570897711749-901x564.jpg

https://media.rangers.co.uk/uploads/2019/10/121019_rangers_liverpool_legends_rangers_team_photo_088.jpg

Hosszabb videó a napról
A becserélés pillanata
Rövidebb videó itt, hosszabb öf itt, a teljes meccs itt nézhető.
Nézőtéri videó
Másfél percben
Képek itt és itt.

A találkozó után néhány nappal Carlos Cuellarral készítettek egy interjút, amelyben közölte, hogy visszavonult a játéktól. A 38 éves spanyol védő minden szempontból főnyeremény volt: a 2006-os Osasuna elleni vesztes UEFA-kupa párharcnál felfedeztük, 2,4 millió fontért megvettük, a szezonban 65 (!) meccsen játszott, alapembere volt az UEFA-kupa döntős és két hazai kupát nyert csapatnak, megválasztották a bajnokság legjobb játékosának, következő nyáron meg közel 8 millióért elvitte az Aston Villa. Ott két évig számoltak vele komolyabban, két évig meg úgy-ahogy, később megfordult a Sunderland, a Norwich és az Almeria együtteseiben is, végül két év alatt négy különböző izraeli klubnál. Tervei szerint elkezdi az edzősködéshez szükséges iskolát.

https://i.dailymail.co.uk/1s/2019/10/17/17/19847210-7584005-image-a-35_1571329509387.jpg

https://i2-prod.dailyrecord.co.uk/incoming/article20641765.ece/ALTERNATES/s810/2_P1004362jpeg.jpg

A szünet következő fontos eseménye Ross Wilson új futballigazgató kinevezése volt. A csupán 36 éves szakember mögött már 15 év munka áll, a Falkirknél kezdte a karrierjét, majd dolgozott a Watfordnál és a Huddersfieldnél, 2015 óta a Southamptonban töltött be hasonló posztot. A Mark Allen lemondása után mintegy egy hónapja megüresedő állásra érkező skót nem új név az Ibrox környékén, már Warburton idejében is felmerült.
Wilson nevéhez fűződik Virgil van Dijk Angliába csábítása, akin később több mint 60 milliós profitot szakítottak. Feladata közé fog tartozni a klub teljes futball infrastruktúrjának átfogása, beleértve az akadémiával kapcsolatos teendőket is.

https://i2-prod.dailyrecord.co.uk/incoming/article9797347.ece/ALTERNATES/s615b/JS63611081.jpg

Folytatva a jó híreket, Nikola Katic 2023 nyaráig meghosszabbította a szerződését, ez pedig azt jelenti, hogy bár mostanában kevesebbet játszik, hosszú távon mindenképp számol vele a klub! A tavaly nyáron érkezett horvát védő ezidiág 41 alkalommal kapott lehetőséget, ebből 2 kivételével mindig kezdőként.

https://media.rangers.co.uk/uploads/2019/10/171019_katic_contract_08.jpg

Végül, a tökéletesre sikeredett szeptembert a szakma is elismerte, Gerrard kapta a hónap menedzsere, Morelos a hónap játékosa díjat. Ami ebben a legmegdöbbentőbb, hogy hiába a tavalyi gólkirályi cím, Alfredo most először érdemelte ki ezt…

https://spfl.co.uk/cms-content/images/shares/October%202019/19573529.jpg

A szünet után nagy menet következett, 23 nap alatt 7 meccs várt a csapatra, közte három idegenbeli bajnoki, két Porto elleni kupameccs és a Ligakupa elődöntője.

Elsőként a padlón lévő Hearts-hoz látogattunk, hiszen a hazaiak csak a 9. helyen szerénykedtek, eddig mindössze 6 pontot összegyűjtve a 24-ből, nagyrészt amiatt, hogy a standard kezdőjük nagy része (6-7 alapember) sérült. És bár a Ligakupában az elődöntőig eljutottak (ahol éppen ellenünk fognak majd játszani), a Rangers elleni mérlegük lesújtó: sorozatban 7 vereség, a tavalyi 4 bajnokin 11 gólt kaptak.

Nálunk Jack még nincs játékra kész állapotban, Kent és Flagan visszatért a keretbe. Katic és Aribo ismét a kezdőben, Helander, Kent és Stewart a padon.

Hearts – Rangers 1-1 (1-1)
Premiership, 9. forduló, október 20.

McGregor – Tavernier, Goldson, Katic, Barisic – Davis, Aribo, Kamara, Arfield (Stewart, 76.), Ojo (Kent, 62.) – Morelos (Defoe, 81.)
Gól: Meshino (6.); ill. Morelos (39.)
Nézőszám: 17 573

http://rangersfc.org/up/news/article/==-rangers-fc-5160.jpg

http://rangersfc.org/up/news/article/==-rangers-fc-5161.jpg

http://rangersfc.org/up/news/article/==-rangers-fc-5162.jpg

http://rangersfc.org/up/news/article/==-rangers-fc-5163.jpg

Az előjelekhez képest nagyon nem kezdődött jól számunkra a délután, másfél perc elteltével Ikpeazu fejelhetett üresen az ötösről, a teljes védelem végignézte, ahogy a felső kapufáról kifelé jön a labda, majd a hatodik percben ismét ő nyert meg egy fejpárbajt, Tavernier és Goldson összeszerencsétlenkedett egy lehetőséget, McGregor először még védeni tudott, de Meshino helyzetfelismerését már nem tudta hárítani, így gyorsan hátrányba kerültünk – leginkább már megint Tav hibájából. Nem rázódtunk bele, több mint fél óra eltelt, mire először veszélyeztettünk, Davis 16 méteres csukafejese az oldalhálóban landolt. A következő szöglet viszont eredményt hozott, Barisic beadását Katic csúsztatta Morelos elé, aki közvetlen közelről nem hibázott.
A fordulás után sem voltunk csúcsformában, Davis és Morlos távoli próbálkozásait blokkolták, majd Kent visszatérése miatt tapsolhattak a vendégdrukkerek. Lassan csordogált az idő, egy kontra végén Arfield akadt fent két védőn, de a bírót nem hatotta meg. Gerrard próbált támadásban frissíteni, behozta Stewartot és Defoe-t is, de hatástalan volt, egyik kapu előtt sem alakult ki komolyabb lehetőség.
Maradt a csalódást keltő döntetlen, és mivel a zöldek 6-0-ra kiütötték a Ross County-t, nemcsak gólkülönbségben, pontszámban is utolértek minket.

Rövid öf itt, hosszú videó itt nézhető.
Videó a napról
Tav hiba
A forduló góljai
A forduló pillanatai
Képek itt, emitt és itt láthatók.

Gerrard: „Csalódott és ideges vagyok a teljesítmény miatt. Rossz hozzáállással kezdtünk, ez volt az eddigi legrosszabb első öt percünk mióta itt vagyok és ez kihatott az egész meccsre. Az első tíz percben már több gólos hátrányba kerülhettünk volna, kapufájuk volt és ismét egy egyéni hiba miatt kaptunk gólt. Erre jól reagáltunk és visszajöttünk a meccsbe, de a második félidőben nem alakítottunk ki annyi helyzetet, amivel megérdemelten nyerhettünk volna. Két pontot elvesztettünk, a kreatív játékosainknak ma nagyon nem ment. Többre van szükség tőlük, minőségibb játékra.”

https://media.rangers.co.uk/uploads/2019/10/201019_hearts_gerrard_56.jpg

Az újabb európai kupameccset megelőzően Ryan Jackkel is szerződést hosszabbított a klub, 2023 nyaráig írt alá. A 27 éves középpályás 2017 nyarán érkezett, azóta túl van már 80 meccsen, egy győztes Old Firm gólon és egy hosszabb sérülésen.

https://media.rangers.co.uk/uploads/2019/10/221019_ryan_jack_new_deal_07.jpg

Idei európai kalandozásunk következő – de remélhetőleg nem utolsó – állomása Porto, amelyről szintén ejtünk néhány szót, annak ellenére, hogy a csoporttagok közül ők a legismertebbek.

A klubot 1893 őszén alapította egy helyi borkereskedő, miután angliai útján megtetszett neki ez a futball dolog. Ekkor valószínűleg még nem sejtette, hogy 126 évvel később hazájában a valaha volt 2. legsikeresebb klubbá válnak és az európai klubranglistán elfoglalt 10. hellyel sem kell szégyenkezniük…

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/thumb/f/f1/FC_Porto.svg/1200px-FC_Porto.svg.png

Bár a legelső, 1934-es portugál bajnoki kiírást megnyerték, több mint négy évtizedet kellett várni, hogy igazán meghatározó tényezővé váljanak, az 1970-es évek végéig jelenlegi 65 hazai trófeájukból csupán 8-at szereztek meg.
A feltámadásban fontos szerepet vállalt egy korábbi játékos, José Maria Pedroto, aki a 6 trófea mellett először juttatta nemzetközi kupadöntőbe a csapatot, de a 84-es KEK-ben (a Rangers és az Aberdeen testén keresztül) a Juventus erősebbnek bizonyult. 87-ben már sikeresek voltak, ráadásul a BEK-döntőben, a Bayern ellen, a sokszor emlegetett Madjer sarkazós gólnak köszönhetően (is). A következő évben ehhez hozzácsapták az Európai Szuperkupát és az Interkontinentális Kupát is, otthon a kupagyőzelem mellé rekordelőnnyel (15 pont) lettek bajnokok.
A 80-as évek végi eredményességhez nagyban hozzájárult Fernando Gomes gólerős játéka, a saját nevelésű csatár kétszer nyert Aranycipőt és az elképesztő 451/355-ös mutatójával a klub örökös gólranglistája élén áll.
A 90-es évek közepén jött Bobby Robson, egy BL-elődöntő, majd Mario Jardel Aranycipője és sorozatban öt bajnoki cím (portugál rekord). 2001-ben két évtized után leszorult a csapat az első két hely valamelyikéről, ekkor nevezték ki José Mourinhot, akivel két évvel később UEFA-kupát (Celtic), majd nagyobb meglepetésre rá egy évre BL-t (Monaco) nyertek.
A következő sikerkovács Andre Villas-Boas volt, vele nyertek veretlenül bajnokságot és 2011-ben Európa Ligát (Braga).
2014 óta van egy kis visszaesés, nem csak Európában nem jutottak ilyen magasságokba, de még otthon sem megy annyira: az elmúlt hat szezonból csak egyet nyertek meg, két bronzérem is „becsúszott”.
Akárhogy is, a 28 bajnoki cím, a 16 kupa- és 21 szuperkupa győzelem mellé 5 európai és 2 világkupa siker igencsak tiszteletet parancsoló lista.

A két klub korábban a már említett 84-es KEK meccsen (1-2, 1-0, idegenben lőtt gól) kívül a 05/06-os BL csoportkörben találkozott, Glasgow-ban Pepe szokatlan módon duplázni tudott, de így is kikaptak (Lövenkrands, Prso, Kyrgiakos), Portoban meg az élete első nemzetközi meccsét játszó, pár perccel korábban becserélt 19 éves Ross McCormack ki tudott egyenlíteni, ami nagyon kellett a továbbjutáshoz.

Otthonuk a 2003-ban nyílt Estadio do Dragao, mely 52 000-es férőhelyével Portugália harmadik legnagyobb stadionja, így kissé meglepő, hogy a nemzeti csapat mindössze 10 alkalommal lépett itt pályára. Érdekesség, hogy Lionel Messi itt szerepelt először felnőttmeccsen a Barcelona színeiben egy barátságos találkozón 2003 novemberében.

https://files.app.fcporto.pt/sources/5c90c10d2ceb18C3jfg8172koHVxw.jpg

Jelenlegi edzőjük a korábbi 56x válogatott Sergio Conceicao, a 44 éves mester ahhoz képest, hogy korábban 1-1 évet töltött mindenhol (négy portugál klub és a Nantes), itt már 2017 nyara óta húzza, vele eddig egy bajnokságot és egy hazai szuperkupát nyertek.
A klub történetében egyébként nem kevesebb, mint 9 (!) magyar edző tevékenykedett, legutóbb Guttmann Béla, akinek 1973-ban ez volt az utolsó állomása hosszú karrierjében.

A Transfermarkt szerint a keretük értéke több mint ötszöröse (!) a Rangers-ének, sorrendbe állítva a mindössze egyszeres brazil válogatott Alex Telles 35 millióra, a csapatkapitány, 36-szoros portugál válogatott Danilo Pereira és a mali csatár Marega 30-30 millióra van „árazva”, de a keretben megtaláljuk a lábadozó Iker Casillast, Pepét és rengeteg (főleg dél-amerikai) válogatottat is.

A tavalyi idényük elég pechesen alakult, közel jártak, de semmit nem értek el: a bajnokságban csak háromszor kaptak ki, de kétszer a Benficától, mely a végén 2 ponttal többet gyűjtött náluk, a kupában és a ligakupában egyaránt a Sporting ellen büntetőkkel maradtak alul, a BL-ben a veretlen csoportgyőzelem és a Roma bravúros/szerencsés kiejtése után a későbbi győztes Liverpooltól 6 gólt kaptak.
Idén eddig 7 bajnoki után egy ponttal kevesebbet gyűjtve a Benfica és a meglepetéscsapat újonc Famalicao mögött állnak, de ami nagyobb gond számukra, hogy a BL-selejtezőben a Krasznodar jól helybenhagyta őket, Portoban már 3-0-ra is vezettek az oroszok és bár összesítésben behozták a hátrányt a Sárkányok, de idegenben szerzett kevesebb gól miatt 8 év után nem kerültek be – így estek „le” az Európa Ligába, ahol egyébként a 48 csapat közül a 3. legmagasabb koefficiens számmal rendelkeznek.

Gerrard 4 helyen változtatott a kezdőben, Jack felépült, Kent négy nap híján egy év elteltével lépett ismét pályára EL-meccsen, Barker kissé váratlanul került a csapatba.

https://i2-prod.dailyrecord.co.uk/incoming/article20717167.ece/ALTERNATES/s615b/0_FC-Porto-v-Rangers-FC-Group-G-UEFA-Europa-League.jpg

Porto – Rangers 1-1 (1-1)
Európa Liga csoportkör, 3. forduló, október 24.

McGregor – Tavernier, Goldson, Helander, Barisic – Davis, Jack (Arfield, 83.), Kamara, Barker (Ojo, 83.), Kent (Aribo, 76.) – Morelos
Gól: Diaz (36.); ill. Morelos (44.)
Nézőszám: 31 307

http://rangersfc.org/up/news/article/==-rangers-fc-5166.jpg

http://rangersfc.org/up/news/article/==-rangers-fc-5167.jpg

http://rangersfc.org/up/news/article/==-rangers-fc-5168.jpg

http://rangersfc.org/up/news/article/==-rangers-fc-5169.jpg

A kissé meglepő módon csak alig több, mint félház előtt a meccs első negyede különösebben eseménytelenül zajlott, mi főleg a kontrákra hagyatkoztunk, a hazaiak meg Ze Luis helyzeteire (a korábbi Videoton csatárral már tavaly, a Szpartak Moszkva színeiben is találkoztunk), a 33. percben egy erős fejese a kapufáról jött ki. Szinte azonnal jött a vezető gól is, Jack könnyelműen adott egy el labdát, amire Luis Diaz csapott le, tolt kettőt a labdán, majd takarásból, 20-ról fantasztikusan becsavarta a hosszú felső pipába.
Szerencsére gyorsan jött a reakció és gyakorlatilag lemásoltuk a hazaiakat: előbb egy Tav szögletet Morelos fejelt kapufára, majd pár percre rá sikerült kiegyenlíteni: Helander indítását Kent pöckölte tovább, Barisic egyből, tökéletesen adott be, ahol Morelos még át is vehette és bevágta a felsőbe, a mintegy 3000 vendégszurkoló legnagyobb örömére!
A fordulás után is mi kezdtünk jobban, újra egy Barisic-Morelos támadást láttunk, a fejest bravúrral szedte ki a kapus. A második félidőben ugyan kevesebb helyzet volt, de mezőnyben a Rangers dominált és nem egyszer eljutott a kapuig is. A vége felé ugyan McGregornak volt egy nagy dupla reflexvédése, de összességében elmondhatjuk, hogy a tavalyi BL-negyeddöntős otthonában játszottunk egy teljesen egál meccset: gólból, kapufából és hatalmas védésből is azonos mennyiség akadt mindkét oldalon.

https://ichef.bbci.co.uk/onesport/cps/624/cpsprodpb/9296/production/_109362573_grab.jpg

Hosszú öf itt nézhető.
Tiki-taka
Videó a napról
Képek itt, emitt és itt láthatók.
Képek a szurkolóról itt és itt láthatók.
Videó a szurkolókról

Gerrard: „Nagyon büszke vagyok a játékosokra, a teljesítményük lenyűgöző volt. Legalább egy pontot megérdemeltünk, a hozzáállásunk és a szervezettségünk remek volt, ezért dicséret illeti a játékosokat és a stábot is. Ez az a szint, amit fenn kell tartanunk, ha tovább szeretnénk jutni a csoportból. A gólunk klasszis támadás volt, mind az előkészítés és a befejezés. Igazából mindenkit csak dicsérni tudok, Helander megmutatta, hogy miért fizettünk érte ennyit, nagyszerűen irányította a védelmet. Davis, Kamara és a visszatérő Jack egyaránt remekeltek, Alfredo pedig állandó veszélyben tartotta az ellenfél védelmét. Mindenkire büszke vagyok. Van olyan döntetlen (mint a hétvégi), amely vereséggel ér fel, de ez most egy nagyon fontos pont számunkra, amelyhez jó játék is párosult.”

https://i.dailymail.co.uk/1s/2019/10/24/19/20146386-7610587-image-a-40_1571940323467.jpg

A csoport másik meccsén a Young Boys két tizenegyessel legyőzte a Feyenoordot, így tehát „félidőben” a svájciak mögött a második helyen álltunk – de hogy mennyire egyben van a csoport, azt jelzi, hogy a miénken kívül csak kettő másikban fordul elő, hogy az első és az utolsó között csupán 3 pont különbség van.

Nem volt megállás, három nap múlva jött az újabb meccs, ezúttal a Motherwellt fogadtuk. A ‘Well a nyári Ligakupa csoportját hibátlanul nyerte, aztán az első két bajnokiján csak egy pontot gyűjtött, de azóta beindult: a következő hatból ötöt megnyert és felért a dobogóra. Legutóbb viszont otthon kapott egy hármast az Aberdeentől és kiesett a Ligakupából is. Utolsó Ibrox-beli látogatásuk fájó téma, tavaly novemberben 7-1-re nyert a Rangers, összességében 22 éve nem nyertek bajnokit itt.

Ezúttal is négy helyen változott a kezdő, Jack, Morelos és Kent pihen, Stewart játszik, akárcsak Aribo és Arfield.

Rangers – Motherwell 2-1 (1-1)
Premiership, 10. forduló, október 27.

McGregor – Tavernier, Goldson, Helander, Barisic – Arfield, Davis, Aribo (Morelos, 71.), Stewart (Ojo, 65.), Barker (Kent, 43.) – Defoe
Gól: Defoe (45+1.), Helander (80.); ill. Cole (21.)
Nézőszám: 49 629

http://rangersfc.org/up/news/article/==-rangers-fc-5172.jpg

http://rangersfc.org/up/news/article/==-rangers-fc-5173.jpg

http://rangersfc.org/up/news/article/==-rangers-fc-5174.jpg

Nem csoda, elég sokat kivehetett a csütörtöki meccs a srácokból, mert nagyon nyögvenyelősre sikeredett ez a délután, de a legfontosabb, hogy a győzelem sikerült.

A vendégek már a harmadik percben helyzetbe kerültek, Helander aludt el a szélen, a rossz felszabadítást Long csúnyán fölévágta. Aztán a 21. percben, néhány gyengébb Gers lövés után a védők nem igazán vették komolyan Devante Cole-t, a korábbi ManUtd csatár Andy Cole fia pedig szép csatárteljesítménnyel féloldalasan, takarásból rálőtte, McGregor későn reagált rá. Barker közeli blokkolt lövése és egy kezezés-gyanús eset után a 37. percben esélyt kaptunk az egyenlítésre, Tavernier tolta meg a labdát hosszan, ezért Polworth tök fölöslegesen ütközött vele, ezt befújta a bíró. A sértett állt oda, de – ebben a szezonban harmadjára – hibázott, most a kapufa fogott ki rajta. Szerencsére volt még egy dobásunk, már a hosszabbításban járva egy McGregor kirúgásra Defoe indult el, aki visszagurított Davis elé, a lövést a kapus pont az angol elé ütötte, aki nem hibázott, 1-1!
A fordulás után többet próbálkoztunk, de Aribo lövése, Helander fejese és Tav kapáslövése is elkerülte a kaput. Kellett a gól, de Gerrard érdekesmód előbb hozta be Ojot, mint Morelost, eközben Cole majdnem adott egy gólpasszt is, de a Well egyetlen második félidei helyzete az oldalhálóban halt el. A kolumbiai aztán első passzából szintén közel volt az assziszthoz, de Defoe lyukat rúgott a kapuval szemben. A jó pár lehetőség a 80. percben érett góllá, Tav szögletére Helander érkezett és egy védővel a nyakán jól csúsztatott a sarokba.

https://i.dailymail.co.uk/1s/2019/10/27/16/20248920-7619201-image-a-110_1572192690569.jpg

0-1 Cole
2-1 Helander
Rövid videó itt, hosszú öf itt nézhető.
Megemlékezés itt és itt
Nézőtéri videó
Kivonulás
Videó a napról
A forduló góljai

Képek itt, emitt és itt láthatók.

Gerrard: „Magunkhoz képest nem voltunk jók, különösen az első félidő nagyobb részében. A szünet után aztán jól reagált a csapat, az alapvető dolgokat jobban csinálták és látszódott, hogy nyerni akarnak. A Motherwellt dicséret illeti, sok problémát okoztak nekünk, de főleg magunknak tettük nehézzé. Persze az fontos, hogy úgy is nyerni tud a csapat, hogy nem játszik jól, de az zavar, hogy sokáig nem adtunk bele mindent és többen az átlag alattit nyújtottak. Taverniernek nem tett jót az újabb kihagyott büntető, mostanában a szurkolók és a média is „rászállt”, de ő a kapitányunk és ahogy ismerem, gyorsan helyre fog állni.”

https://media.rangers.co.uk/uploads/2019/10/271019_motherwell_rangers_gerrard_63.jpg

Hogy a hónap végére is maradjon hosszabbító, a jövő egyik ígérete, a 20 éves Jamie Barjonas is aláírta az új kontraktusát, amellyel 2021 végéig maradhat a klubnál – amelynél egyébként 9 éves kora óta szerepel, eddig pont 9-szer játszott a nagyok között. Tavaly a Bury-nél és a Raith-nél szerepelt kölcsönben, idén a nagycsapat keretéhez tartozik.

https://media.rangers.co.uk/uploads/2019/10/221019_jamie_barjonas_new_deal_02.jpg

Október, egyben az alapszakasz harmadának zárásaként a Ross County vendégei voltunk egy hétközi meccsen. Az újonccsapat a Ligakupa csoport hibátlan megnyerése után a bajnokságban két meccsen 4 ponttal nyitott, amit sorozatban 2-2 vereség-győzelem-döntetlen követett, majd a Celtictől kapott hatos után a Hibs ellen idegenben 0-2-ről kiegyenlítettek.

Nálunk McGregor és Barker kisebb sérülés miatt kimaradt, összesen öt helyen változott a csapat.

Ross County – Rangers 0-4 (0-3)
Premiership, 11. forduló, október 30.

Foderingham – Tavernier, Helander, Goldson, Barisic (Halliday, 54.) – Jack (Murphy, 63.), Aribo, Kamara, Ojo, Arfield – Morelos (Defoe, 72.)
Gól: Morelos (20. és 71.), Jack (29. és 37.)
Nézőszám: 6 575

http://rangersfc.org/up/news/article/==-rangers-fc-5177.jpg

http://rangersfc.org/up/news/article/==-rangers-fc-5178.jpg

http://rangersfc.org/up/news/article/==-rangers-fc-5179.jpg

A csípősen hűvös felföldi estén korán előnybe kerülhettünk volna, Ojo hat méterről a kapus mellett a kapufára gurított. Következett Arfield megpattanó lövése, amit kiszedett a kapus, ám a 20. percben már ő sem tudott segíteni: egy laza adogatás után Ojo adott egy tökéletes labdát a védőjétől elmozgó Morelosnak, aki talán a szezon legkönnyebb találatát szerezte, két méterről az üres kapuba. A következő tíz percben további két Morelos helyzet után Jack csapott le egy lecsorgóra, egyet tolt rajta, majd nagyszerűen és okosan elcsavarta a hosszú alsóba, szép gól! A hazaiak nem jutottak el a kapuig, mi viszont még többször, Morelos fejese elakadt, aztán a 37. percben eldöntöttük a meccs sorsát: egy kontra végén Jack szinte lemásolta az előző gólját, csak most középről, de ugyanoda lőtte, megszerezve karrierje első dupláját! A muszájból lejátszott második félidőben Aribo közeli kapufájával kezdtünk, Jack távoli és Morelos közeli lövésével folytattuk, míg a County az első és egyetlen helyzetéből kis híján betalált, Draper messzi próbálkozása megpattant és Foderingham dermedten nézte, hogy a kapufán csattan a labda. Két perc múlva viszont a hálóban volt a labda, Aribo passzolt Morelosnak, aki nem a legjobb szögből, egy védő mellett is bevágta a kapuba második gólját. Harmadik viszont se neki, se Jacknek nem jöhetett össze, mindkettőjüket lehozta Gerrard, de így játszhatott kicsi Murphy is.

A fölényes győzelem abszolút megérdemelt, amint arra a 68-32-es labdabirtoklás és a 20-2-es lövés arány is utal, Gerrardnak ez volt az 50. győzelme a Rangers kispadján.

0-1, Morelos
0-2, Jack
0-3, Jack
0-4, Morelos
Rövid öf itt, hosszú videó itt nézhető.
Videó a napról
A forduló góljai
Képek itt, emitt és itt láthatók.

Gerrard: „Elégedett vagyok a látottakkal, jól kezdtük a meccset, a minőségi fölényünk érvényesülni tudott, négy remek gólt szereztünk. Sok pozitívumot tudnék mondani, a szurkolók is nagyszerűek voltak. Tavernier ma hibátlanul játszott, Jack és Alfredo duplázott, Ojo és Aribo remekül passzolt. Az egyetlen gond, hogy az utolsó 20 percre leálltunk, a győzelem megvolt, de fontos lehet a végén a gólkülönbség, ezért ilyenkor is fenn kell tartani a szintet. Az ellenfélnek igazából egyetlen helyzete volt, ezt is kiemelném, hogy a védelem jól működött.”

A hónap végén így aztán azonos ponttal és kapott góllal, mindössze eggyel kevesebb rúgott góllal szorultunk a második helyre. Mögöttünk a szereplők nem, csak a különbségek változtak: a Motherwell és az Aberdeen már 9-10 ponttal van lemaradva. Alul a két „Szent” és a két fővárosi egymást váltotta, a Johnstone megtáltosodott, a Mirren megakadt, a Hearts és a Hibs helyet cseréltek az osztályozós pozícióban, de izgalmas a helyzet, az utolsó 5 helyezett 2 pontot belül van.

https://ichef.bbci.co.uk/onesport/cps/624/cpsprodpb/0AF7/production/_109470820_rangersgraphicnew.png


További hírek a skót foci világából

Az U21-es korosztály folytatta nagyszerű menetelését a Challenge Kupában, a negyedik körben az angol ötödosztály második helyén végző Solihull Moors otthonában játszott egy izgalmas meccset: a hazaiak 1-0-ra és 3-1-re is vezettek, de a két „rutinos” játékosunk, Barjonas egy és Grezda két góljával sikerült kiegyenlíteni, így jöhettek a büntetők, ahol mi nem hibáztunk, Lewis Budinauckas pedig kettőt kifogott, az utolsót pont az a Gael Bigirimana rontotta, aki a sötét időkben nálunk is megfordult a hírhedt newcastle-i kölcsönötös tagjaként… A tornán egyébként az élvonalbeli csapatok U21-es gárdái indulhatnak, ezen az estén a Rangers átlagéletkora 18,5 év volt, így még nagyobb a dicsőség.
Képek itt, videó a napról itt nézhető.
Egyébként igen érdekes statisztika, hogy miután a sorozat első négy meccsét mindannyiszor idegenben volt kénytelen játszani a csapat, távolságilag többet utaztak (2040 km!) ebben a két hónapban, mint a Celtic felnőtt csapata a Skót Kupa előző 8 kiírásában összesen!
A többi párosításban a skótok domináltak, az öt külföldi közül egy maradt állva, persze őket sorsolták hozzánk. A legjobb 8 között igazságos az elosztás, 2-2-2 klub van a 2./ a 3./a 4. osztályból, egy az U21-ből (Rangers) plusz a helyileg wales-i Wrexham AFC, amely a világ harmadik legrégebbi profi futballklubja címet viseli és rekordszámú, 23-szoros wales-i bajnok. Tavaly az angol ötödosztály 4. helyén végeztek (kettővel lejjebb, mint a Solihull), de idén nem igazán megy, 17 kör után csak három pontra állnak a kieső helytől. Ezt a kört végre otthon játszhatják a srácok, november közepén.

Az eggyel fiatalabb korosztály (U19) megkezdte története első UEFA Youth League szereplését, ahol az első körben (a nagyoktól függetlenül) a Young Boys-szal sorsolták össze őket. Az oda-visszavágós párharc igen izgalmasan alakult, idegenben 1-0-ra és 3-1-re is vezettek a fiatalok (Patterson, Finlayson, Dickson), de a svájciak a 90. percben ki tudtak egyenlíteni, így 3-3-ról indult a visszavágó.

https://media.rangers.co.uk/uploads/2019/10/031019_uefa_youth_league_rangers_team_08.jpg

A Firhillen rendezett meccsen mintegy 900-an látták, ahogy a svájciak megszerzik a vezetést, amit Young-Coombes még az első félidőben kiegyenlít, de Maier második góljával 1-2-vel fordultak a csapatok. A végig veszélyesebben játszó Rangers tíz perccel a vége előtt ismét egyenlített, Finlayson gólja pedig azt jelentette, hogy 5-5-tel, idegenben lőtt több góllal továbbjutottak a skót fiatalok! Folytatás novemberben a Slovan Bratislava ellen, amely a Ludogorecet 1-1 után büntetőkkel búcsúztatta.
Képek az oda– és a visszavágóról.

A Development csapat (fiatalok kiegészítve Polsterrel, Docherty-vel, Grezdával) kikapott otthon a Carlisle felnőttcsapatától 2-1-re, a gólt Barjonas szerezte, Grezda büntetőt hibázott. Később a Huddersfield otthonában szokatlan nagy arányban, 5-1-re veszítettek, itt Grezda még kiegyenlített, de az angolok 25 perc alatt rúgtak hármat – hozzá kell tenni, itt a felnőttcsapatból az albánon kívül nem játszott senki.

A Championshipben az éllovasok bukdácsoltak, a Dundee United négyből kettőt, az Ayr hármat elvesztett (közben kinevezte a tavaly mintegy 610 meccs után visszavonult Mark Kerrt edzőnek), de kettőjük között így is nőtt a különbség, a harmadik helyre meg egy pont hátránnyal feljött az Inverness, amelynél egyébként pénzügyi gondok vannak (a vezérigazgató szerint a másodosztályú létük miatt évente 800 ezer fontos veszteséget termelnek). A Partick került legalulra, az Alloa megduplázta pontjai számát, így utolsóelőtti.
A harmadosztályban az éllovas Raith Rovers három döntetlennel „behozatta magát” az East Fife-fal, a Falkirk bár kapott gólokban messze a legjobb, de még mindig csak harmadik, míg a korábbi utolsó Montrose megnyerte mindhárom meccsét és három helyet előre lépett. A Stranraer és a Peterhead két ponton belül tanyáznak alul.
A League Twoban csak két kört bonyolítottak októberben, de a két éllovas egyet-egyet elvesztett, így a Cove Rangers előnye 3 pontra csökkent az Edinburgh City és a Cowdenbeath előtt. Lent tömörödik a mezőny, az utolsó négy 2 ponton belül van és bár a Brechinnek feleannyi rúgott gólja és győzelme van, így is a Stirling mögött van.

Koefficiens szempontjából Skóciának jót jelent, hogy a zöldek revansot vettek az őket a BL-ből kiejtő Kolozsváron, de a 2-0-s győzelem után a szurkolók miatt megint büntetést kaptak az UEFA-tól, pirotechnika miatt, bár a 12 ezer eurós összegtől nem mennek tönkre… Jelentősebb eredmény, hogy a Lazio ellen fordítani tudtak és bár féltávnál 7 ponttal vezetnek (soha nem szereztek ennél többet csoportkörben 3 meccs után), természetesen ez sem múlt el nézőtéri botrány nélkül.
A csoport felénél Skócia 6.500 megszerzett ponttal áll, ez 0.250-nel kevesebb, mint a tavalyi teljes termelés, ezzel Anglia, Spanyolország és Hollandia mögött a harmadik helyen állnak Európában!
És ha már Európa Liga, bármilyen hihetetlen, de igaz: Umar Sadiq duplázni tudott a Partizan színeiben az Asztana elleni idegenbeli győzelem során. No azért utána bajnokin bemutatta, amit mi is láttunk tőle.

A Skót Kupa második körében bekapcsolódtak a negyedosztály csapatai és 10-ből 4-nek itt véget is ért a kaland, közülük főleg a Cove és a Cowdenbeath búcsúja váratlan. A legfontosabb pillanatok itt nézhetők.

A hónap végén megjelent statisztika szerint Defoe Európa második leghatékonyabb csatára:

https://pbs.twimg.com/media/EH_5lENWoAAyFbn.jpg:large

Október egyik legfurább híre, hogy a Skót Szövetség fontolóra veszi, hogy megtiltja a 12 év alattiaknak a fejelést, miután a Glasgow-i Egyetem kutatása megállapította, hogy a korábbi futballisták között háromszor gyakrabban fordul elő a demencia az átlagemberekhez képest. Európában ezzel ők lennének az elsők, az USA-ban már alkalmazzák, ott a 10 év alatti korosztályokban nincs fejelős gyakorlat, 13 éves korig is csak minimális.

A hónap legjobb címadását a Nemzeti Sport találta ki.