Beindult a nagyüzem, 6 bajnokit és a bepótolt EL meccset nyomtuk le 4 hét alatt. Kaptunk egy kis lélektani előnyt az ellenfelek fegyelmezetlenségei okán és ezt ha nem is teljesen, de valamennyire sikerült kihasználni, nagyon magabiztosan menetelünk eddig. A későre nyúlt, sikeresnek mondható európai szereplés után már meg is kaptuk az idei első akadályokat, vajon mi az esély arra, hogy négy év alatt harmadjára is összefussunk a Niederkornnal?
És miért iszik Drehert Kris Boyd?
Akárcsak az előző hónapban, most is egy mez bemutatásával kezdünk, kijöttek az idegenbeli fehér szerelések:
Később pedig a harmadik számú garnitúra is napvilágot látott:
Idénybeli első tétmeccsünkre az Aberdeen otthonában került sor, ami még úgy sem számított könnyűnek, hogy a 2016-os visszajutás óta nyolcszor játszottunk a Pittodrie-ban és csak egyetlen hazai siker született. Most viszont a nézők hiánya mellett egy újabb csapást kapott a Dons, az utolsó felkészülési meccsen a gólzsák Sam Cosgrove térde olyan súlyosan megsérült, hogy várhatóan 4 hónapra kiesett. És ha ez még nem lenne elég, a cseréje, Curtis Main júniusi műtétje óta sem épült fel teljesen, így kettejükkel a tavaly szerzett gólok közel fele kiesett.
Tegyük hozzá, nálunk is voltak gondok, Defoe és Davis sem volt rendben, viszont kissé váratlanul (miután a pre-seasonban Edmundson játszott sokat) az egy hete érkezett Balogun máris a védelem közepén találta magát.
Aberdeen – Rangers 0-1 (0-1)
Premiership, 1. forduló, augusztus 1.
McGregor – Tavernier, Goldson, Balogun, Barisic – Hagi (Arfield, 77.), Jack, Kent, Aribo, Kamara – Morelos
Gól: Kent (21.)
Kiállítva: Considine (86.)
Nézőszám: zárt kapu
Kent 0-1
Rövidebb videó itt, hosszabb öf itt nézhető
A forduló góljai itt nézhetők
Képek itt, emitt és itt láthatók
A Dons kényszerből egy fiatal csatárral kezdett és noha Bruce Anderson korábban szerzett már gólt ellenünk, most teljesen veszélytelen volt, ahogy vele együtt az egész hazai csapat. Ezt ki is használtuk, a 20. percben a saját kaputól indult az akció, Morelos a félpályánál remekül ugratta ki Kentet, akiről elfelejtkeztek a védők, így egyedül gyalogolhatott a kapuig, majd tökéletesen tette el a labdát Lewis mellett – minden elemében szép támadás volt! A fölényt jól mutatja, hogy a gólig 72%-ban volt nálunk a labda…
Aribo cselezgetése után Hagi próbálkozott, ezt a kapus védte, majd Morelos előtt adódott lehetőség, jobbak voltunk, de szűk előnnyel mentünk szünetre. A fordulás után egy szögletnél volt először gond hátul, a tömegjelenet közben Balogun durván lefejelte a kapufát, szerencsére nem lett baja, és a labda sem ment át a gólvonalon. Az utolsó húsz percre hármat cseréltek a hazaiak és nagyjából ki is egyenlítődött a labdabirtoklás, de lehetőségei a Rangers-nek voltak inkább, Hagi és Morelos lövése mellément, Aribo szólója végén az utolsó pillanatban blokkolták.
Négy perccel a vége előtt a rutinos Considine olyan nyújtott lábbal csúszott Arfieldre, hogy még a sokat látott skót kommentátorok is felszisszentek, villant is egyből a piros a pirosnak – az elmúlt 15, egymás elleni bajnokin ez volt a 12. kiállítás.
A hosszabbításban Aribo ziccerét mentette a gólvonal elől egy védő, úgyhogy maradt az egy gólos különbség, ami egyáltalán nem forgott veszélyben, az Aberdeen kapura menő lövés nélkül zárt.
Gerrard: „Remekül játszott ma a csapat, most sem kaptunk gólt, amire építhetünk. Az egyetlen gondom a lezárással volt, oké, vezetünk 1-0-ra, meg is vannak a helyzeteink, de csak nem akart összejönni a második gól. Ettől függetlenül úgy gondolom, megérdemelten nyertünk. Az erőnlétünkre nincs panasz, a stáb remek munkát végez és több edzéssel még jobbak leszünk. A második félidő kevésbé volt látványos, de a végső cél felé vezető úton ilyen meccseink is lesznek. A lényeg a győzelem és a jó start. Szeretem azokat a játékosokat, akik szórakoztatnak, de szükség van olyan harcosokra és vezetőkre, mint Balogun, nélkülük nem lehet nyerni. Nagyon elégedett vagyok vele, egy hét után egy nehéz meccsen nagyon jól mutatkozott be.”
A mostani, egyelőre nézők nélküli szezonban felértékelődik a klubtévék szerepe, így azok próbálnak minél nagyobb neveket megszerezni maguknak. A Rangers TV is beújított egy legendát, Clive Tyldesley, a brit Hajdú B volt az ITV csatorna fő kommentátora az elmúlt 4-4 Vb-n és EB-n, valamint 17 BL döntőt is ő közvetített, 22 év után cserélték le a csatornánál. Segítői között lesznek korábbi játékosok (Neil McCann, Alex Rae, Kevin Thomson), a női szöv.kap Shelley Kerr, valamint Walter Smith és Graeme Souness is.
Az Európa Liga-folytatásra/befejezésre készülődve módosult a keret, a távozók helyére ugyan az új igazolásokból nem lehetett nevezni, de Helander és Firth így is bekerültek.
A Bayer érdekes módon az egy hónappal ezelőtti utolsó tétmeccse óta egyetlen felkészülési találkozót sem kötött le, kizárólag csapaton belül fociztak egymással.
A 148 nappal ezelőtt megszerzett 3-1-es német előny azt jelentette, hogy bármiben csak az után kezdhetünk reménykedni, miután berúgtuk a harmadik gólt – hozzátéve, hogy soha nem sikerült még 3-1-es hátrányból továbbjutni Európában… A statisztika amúgy is ellenünk szól, az elmúlt 19, Németországban lejátszott tétmeccsünkből csupán egyet sikerült megnyerni (pont a Leverkusen ellen ’98-ban), 14-szer még gólt sem szerzett a csapat.
Pechünkre a hazaiak legnagyobb értékét, az odavágón is betaláló Kai Havertzet egyelőre nem vitte el senki, továbbra is rendelkezésre áll.
Gerrard elmondta, hogy bár nagyon nehéz a feladat, de mindent bele fognak adni és szeretnék, ha a kényszerből otthon maradt szurkolók büszkék lehetnének rájuk a végén.
A hazaiaknál Paulinho, Bellarabi, Demirbay és Amiri hiányzott különböző okokból, nálunk Kamara sárga lapok miatt eltiltott. Gerrard megpróbált belenyúlni a dolgokba, Hagi helyett Barkert tette be, hátra meg a december óta először kezdő Helandert.
Bayer Leverkusen – Rangers 1-0 (0-0)
Európa Liga, 16 között, visszavágó, március 19. augusztus 6.
McGregor – Tavernier (Patterson, 77.), Helander, Goldson, Barisic – Jack, Davis (Arfield, 68.), Kent (Jones, 68.), Aribo, Barker (Hagi, 60.) – Morelos (Stewart, 77.)
Gól: Diaby (51.)
Nézőszám: zárt kapu
Továbbjutott a Leverkusen 4-1-gyel
Rövidebb videó itt nézhető
Gerrard tévés nyilatkozata
Képek itt, emitt és itt láthatók
Az árnyékban 33 fokos hőmérséklet nem könnyítette meg a csapatok dolgát, bár volt néhány jó megindulásunk, az első igazi helyzet Havertz előtt adódott, aki kapásból, remek helyzetfelismeréssel lőtte ki a felső kapufát, majd néhány perccel később ő lépett ki két védő közül, de kihagyta a nagy ziccert. Ezen kívül egyébként nem volt különösebb gond a védelemmel, Helander jól fejelgette ki a labdákat, viszont fél óra játék után a labdabirtoklás 70-30% volt a Bayernek, sok reményünk nem lehetett. A félidő végén még Wirtz lövésébe vetődött bele Helander, így elmondható, hogy az első 45 percet a két csapat kapura tartó lövés nélkül zárta.
A fordulás után aztán a németek gyorsan eldöntötték a dolgot, egy mélységi indításnál Tav mellől indult be Diaby, McGregor nem jött ki, a francia meg bevágta a fölsőbe. Noha a helyzetünk atekintetben nem változott, hogy változatlanul legalább 3 gólra lett volna szükségünk, de látva a játék képét, innentől Gerrard is elengedte a meccset. Alig két perccel később Goldson két szép csel után eladta a labdát, szerencsére Havertz ezt a ziccerét is kihagyta, pontosabban McGregor lábbal védte.
Jobb híján elkezdtünk cserélgetni, de Hagi, Jones és Arfield sem tudott sokat hozzátenni. Az egyenlítéshez azért közel jártunk, a 72. percben Barisic szabadrúgására a kapus kissé alászaladt, Goldson jól is fejelt, a gólvonalon álló védő mentett. A végén még Patterson és Stewart is elmondhatta magáról, hogy kapott lehetőséget, de nem kérdés, a jobb csapat jutott tovább.
Gerrard: „Természetesen csalódottak vagyunk az eredmény miatt, de egy fantasztikus menetelésen vagyunk túl, három év alatt, a Niederkorn elleni blamától eljutottunk odáig, hogy a legjobb 8 közé kerülését játszhattunk, úgyhogy vegyesek az érzések. A játékosok megtettek mindent, de el kell ismerni, ha jobb az ellenfeled. A mai pozitívum a belső hátvédpáros, Helander és Goldson európai szintet nyújtottak. Ebből is tudunk tanulni, egyénileg és közösen is. Szerettem volna, ha egy kicsit rámenősebbek vagyunk, többet próbálkozunk, de kétségtelen, hogy a Leverkusennek több tapasztalata van ezen a szinten és összességében megérdemelték a továbbjutást.”
Noha az 97-98-as UEFA-kupa óta (Strasbourg) most fordult elő először, hogy oda-vissza vereséget szenvedve maradjunk alul egy párharcban, a nagyobb képet nézve igen büszke lehet az európai menetelésre a csapat. Az első, gibraltári gól óta eltelt 395 nap (!) alatt legyőzött Midtjylland, Legia Varsó, Porto közben hazája bajnoka lett, a Young Boys szintén, a Feyenoord és a Braga bronzérmes – az ezen csapatok ellen lejátszott 12 meccsből hetet megnyertünk, ötször gólt sem kaptunk és csupán egyet veszítettünk el!
Ami a továbbiakat illeti, idén három kört kellene teljesíteni a csoportkörhöz, a 2021-22-es szezonra viszont kiharcoltuk Skóciának a második BL-selejtezős helyet is! Az UEFA-ranglistán ugyanis Skócia csak úgy nem maradt volna a legjobb 15-ben, ha Svájc és Görögország is megelőzi, ám mivel az Olympiakos kiesett, így hosszú idő után ismét próbálkozhat a bajnoki második is. Jelen állás szerint a bajnoknak kettő, a másodiknak három kört kellene abszolválnia, sőt, ezzel a Skót Kupa győztese is eggyel kevesebbet selejtez az EL-ben, míg a bajnoki harmadik és negyedik az újonnan alakuló Konferencia Ligában indulhat.
A skótok egyébként két év alatt a 26. helyről javultak a 14.-re, ha a teljes európai rangsort nézzük, tavaly a 10., most a 7. helyen zártak az 55 országot figyelembe véve – csak az 5 topliga és a portugálok tudtak több pontot gyűjteni! És ha már pontok: idén a Rangers ugyanannyi koeff. egységet gyűjtött, mint a BVB vagy a Pool és többet, mint a Real Madrid!
A meccs napján egy másik fontos esemény is történt, megnyílt a kompletten felújított szurkolói bolt.
Következett március 4-e óta az első hazai bajnoki meccs, a St. Mirren látogatott az Ibrox-ba. Roofe még nem állt játékra készen, McGregor összeszedett egy kisebb sérülést, úgyhogy rá sem számíthatott a stáb, így tétmeccsen is bemutatkozhatott McLaughlin. Morelos a távozási pletykái ellenére maradt a kezdőben, ami azért is érdekes, mert Gerrard elismerte, hogy fejben nem igazán van itt.
A Szentek elleni utolsó öt meccsünket kapott gól nélkül nyertük.
Rangers – St. Mirren 3-0 (2-0)
Premiership, 2. forduló, augusztus 9.
McLaughlin – Tavernier, Goldson, Balogun, Barisic (Bassey, 79.) – Jack (Davis, 74.), Kamara, Aribo (Arfield, 74.), Kent (Barker, 79.), Hagi, – Morelos (Itten, 74.)
Gól: McCarthy (öngól, 24.), Morelos (69. és 74.)
Nézőszám: zárt kapu
1-0, öngól
2-0, Morelos
3-0, Morelos
Hosszabb öf itt nézhető
Képek itt, emitt és itt láthatók.
Érdekes egy délután volt ez, hangulatában és iramában edzőmeccs jellegű, amelyen a különbség ellenére is a vendégek kapusa volt a legjobb, hiszen ha a nyáron tőlünk elküldött Alnwick nem véd ihletett formában, akkor simán a duplája is lehetett volna közte…
Már az első tíz percben volt három sanszunk, Hagi előbb a kapu tetejére, majd a kapusba lőtt, szép passza után Morelos szintén így tett. Alfredo következő helyzeténél már nagyobbat nyújtózott Alnwick, az egykapuzás végül a 23. percben érett góllá, egy szöglet után két lövést is blokkoltak, majd Morelos középre vágott labdájába Conor McCarthy ért bele pechesen, ezen már nem tudott Alnwick segíteni.
A játék nem változott, Tav bikázását védte a kapus, Kent tévedett egy kicsit, aztán Taverniertől láttunk egy olyan kapáslövést, ami ha egy picit jobban sarokra megy, akkor máris mehetett volna az idény gólja címre… De nem ment be, így a szünetben csak eggyel vezettünk.
Veszélyesebben folytatták a vendégek, előbb McLaughlinnak kellett javítania a hibáját, aztán védenie egy szabadrúgást. Egy óra után indult be a Morelos-show, kétszer még Alnwick nyerte a párharcot, utána már a kolumbiai jött ki jobban és Tav szögletére érkezett remekül, megszerezve ezzel 2020-ban az első bajnoki gólját. És ha már belejött, akkor gyorsan szerzett még egyet, öt perccel később Barisic centerezése a védők között került hozzá, egy méterről, üres kapuba könnyű dolga volt.
Ezzel biztosan eldőlt a három pont, úgyhogy elkezdődtek a cserék, láttunk egy kicsit Ittenből és Bassey-ból is, utóbbi majdnem gólt is lőtt, de ezt is kiszedte Alnwick.
Végül 74% labdabirtoklás és 14-1-es szögletarány mellett 28 lövési kísérlettel zártunk, melyekből 12 a kaput is eltalálta.
Gerrard: „Kapott gól nélküli győzelem, domináns játékkal. Az első félidő jobban tetszett, a második góllal megtörtük a St. Mirrent, ha muszáj valamit kritizálnom, az az, hogy jó lett volna több gólt szerezni, de a vendégek rendezetten játszottak, nehéz feladat elé állítottak. Néha túlgondoljuk a dolgokat, holott elég lenne egy egyszerűbb megoldás, több lövés, több beadás. Elégedett vagyok a keret mélységével, ezért is használtam ki az öt cserét, hogy mások is lehetőséget kapjanak. Alfredoval beszéltem a héten, mert a Leverkusen ellen nem volt teljesen fejben velünk, de ma tökéletes választ adott, a gólokon kívül a mezőnyjátéka is kiemelkedő volt.”
Hétközi forduló következett, melyen a másik Szent csapatot, a Johnstone-t fogadtuk. Legutóbb három éve nyertek itt, viszont a legutóbbi egymás elleni tavasszal 2-2 lett.
McGregor továbbra sem alkalmas játékra, Defoe sem igazán javul, Roofe viszont már bevethető. A kezdőcsapat ezúttal nem változott az előzőhöz képest.
Rangers – St. Johnstone 3-0 (2-0)
Premiership, 3. forduló, augusztus 12.
McLaughlin – Tavernier, Goldson, Balogun (Helander, 46.), Barisic – Kamara, Jack (Roofe, 60.), Hagi, Kent (Davis, 60.), Aribo (Arfield, 65.) – Morelos (Itten, 60.)
Gól: Barisic (21.), Kent (45+2.), Aribo (49.)
Nézőszám: zárt kapu
Hosszabb öf itt nézhető
A forduló góljai
Faultok
Roofe elleni fault
Képek itt, emitt és itt láthatók.
Nagy vendéghelyzettel indultunk, Hendry csúnyán megforgatta Balogunt, a lövés is jó volt, de McLaughlin ki tudta szedni. Az első húsz percben nem igazán találtunk rajtuk fogást, ám ekkor Morelos-t buktatták húsz méterre a kaputól, Barisic pedig nagyon szépen betekerte a szabadot. Ez kicsit felszabadította a csapatot, többet támadtunk, főleg Kent volt aktív, aki a hosszabbításban megszerezte a másodikat is, Barisic ezúttal előkészített, Ryan meg bevágta – nagyon hasonlított a néhány héttel ezelőtti Lyon ellenijére.
A szünetben sérülés miatt Helander jött be a védelem közepére, ám nem ő, hanem Aribo zárta le gyorsan az eredményt, Tav szögletére érkezett pontosan a rövidre.
A 60. percben történelmi eseményt láthattunk: négyes csere tétmeccsen, ezzel ki is használtuk az összes opciót fél órával a vége előtt, lehetőséget kapott a két új szerzemény is, viszont a támadásokat már kevésbé erőltettük, ezért nem sokat láttunk belőlük. Ittennek volt egy egyértelmű büntetőgyanús esése, ám mivel gyorsan felpattant, a bíró nem hitte el, Roofe pedig egy ziccert a kapus lábába lőtt. A végén aztán McLaughlin bemutatott egy reflexvédést az ötösről és Hagi az oldalhálót trafálta telibe.
Gerrard: „A látszat ellenére nem volt egyszerű kapott gól nélkül megúszni, McLaughlinnak több nagy védése volt és Helander is párszor jól avatkozott közbe. 3-0 után úgy gondolom, hogy gyengébbek voltunk, mint előtte. Szép gólokat szereztünk, kettőt pontrúgásból, egyet remek összjáték után. A második félidőben megint túl sokan túlbonyolították az egyszerűbb dolgokat, ezért lelassultunk és nem is érdemeltünk több gólt. Roofe és Itten minél több időt tölt együtt a társakkal, annál gyorsabban fognak tudni segíteni. Kár, hogy nem lehetek elégedett a végével, ilyenkor sem szabad a minőségből engednünk.”
Következett az idény első műfüves meccse, a Tony Macaroni Arénában, azaz az első három meccsén egyetlen pontot gyűjtő Livingstonnál. Tavaly négyszer vertük meg őket, de egyik sem volt könnyű menet, összességében utolsó 6 egymás ellenin csak 1 gólt lőttek.
Balogun sérülése nem jött rendbe, míg Aribo az edzésen szedett össze valamit – őket Helander és Arfield pótolja.
A hazaiaknál kölcsönkapusunk, McCrorie nem védhet, így újoncot avatnak a kapuban, de ami fontosabb, hogy a gólvágó Dykes a távozás küszöbén nem került a keretbe.
Livingston – Rangers 0-0
Premiership, 4. forduló, augusztus 16.
McLaughlin – Tavernier, Helander, Goldson, Barisic – Hagi (Roofe, 57.), Jack, Kent, Kamara, Arfield (Barker, 57.) – Morelos (Itten, 75.)
Nézőszám: zárt kapu
Hosszabb öf itt nézhető
A forduló góljai
Képek itt, emitt és itt láthatók.
Túlzottan sok mindent nem érdemes írni erről a 90 percről, a nagy erőlködésnek pontvesztés lett a vége. Az első félidőben 78%-os labdabirtoklás mellett 9 alkalommal próbálkozott a csapat, de a kaput nem sikerült eltalálni, Morelos járt a legközelebb, amikor az oldalhálóba lőtt, ezen kívül csupán pár, nagyon fölé szállt fejest lehetett feljegyezni.
Egy picit támadóbb lett a csapat a fordulás után, Kent lövésénél már védett a kapus, Morelos sem tévedett sokat. 57 perc elteltével Gerrard cserélt előrefelé kettőt, Roofe bejövetelével két támadóval folytattuk, ám hatékonyabb nem lett a csapat, pedig később még Itten is bejött.
A Livingston játékáról sokat elmond, hogy a legnagyobb helyzetük a 84. percben Sibbald 60 méteres emelése volt – szerencsére McLaughlin figyelt rá. Barisic majdnem lemásolta a négy nappal ezelőtti gólját, szinte ugyanonnan rúgta ugyanoda, de ezt Stryjek a kapufa segítségével védeni tudta.
A végét még egy kicsit megnyomta a csapat, Barker lehetőségét blokkolták, Kent a szólója után visszakapott labdát alig tekerte mellé.
Hiába a 23 kísérlet és a 9-0-s szögletarány, itt elúszott két pont.
Gerrard: „Frusztráló, hogy nem tudtuk mindhárom pontot begyűjteni, hiszen ezért jöttünk. Igazság szerint a meccs irányításával nem volt gondunk, de elöl nem voltunk kreatívak, a minőség most hiányzott, noha van a keretünkben több olyan játékos, akiben benne van az a plusz, amivel az ilyen meccseket megnyerhetjük. Mindent megpróbáltunk a cserékkel, de ők sem tudtak segíteni. Volt néhány helyzetünk, de összességében nem tettük őket eléggé próbára és ezért csak saját magunkat hibáztathatjuk. Ami a védelmet illeti, arra egy szavam sem lehet, rendezettek voltunk és nem hagytuk őket érvényesülni.”
Következett az a Killie, amely noha még nyeretlen, de a Celtic-től képes volt pontot rabolni és a mi dolgunkat is rendszeresen megnehezíti: az előző 12 próbálkozásból csak 3 Rangers győzelem született.
Aribo és Balogun továbbra is maródi, McGregor játékra kész, Morelos viszont egészséges, de még a padon sem kapott helyet, ami azért nem meglepő, mert Gerrard a sajtótájékoztatón elmondta, hogy „Alfredo gondolatai máshol járnak és nem önmaga”.
Így aztán négy helyen változott a csapat: Barker október óta először kezd bajnokin, Roofe és Itten debütálnak a kezdőben és Davis is bekerült.
Rangers – Kilmarnock 2-0 (0-0)
Premiership, 5. forduló, augusztus 22.
McLaughlin – Tavernier (Patterson, 86.), Helander, Goldson, Barisic – Jack, Davis (Kamara, 84.), Kent (Hagi, 86.), Roofe (Arfield, 79.), Barker (Stewart, 86.) – Itten
Gól: Roofe (50.), Kent (77.)
Nézőszám: zárt kapu
Hosszabb öf itt nézhető
A forduló góljai
Képek itt, emitt és itt láthatók
Néhány távoli lövéssel kezdtünk, Itten bombája 11 méterről szállt fölé. Mondhatni, hogy egyoldalú volt a meccs, az első 25 percben szinte egyáltalán nem jöttek át a térfelünkre. Most is Kent próbálta a legtöbb veszélyt kialakítani, előbb picit hosszan vette át a labdát és Rogers kapus jól jött ki, majd egy cselsorozat végén a bal felsőt célozta, ezt már bravúrral védte a kapus. A 40. percben Helander viszonylag üresen fejelhetett egy szögletet, épphogy fölé.
Ami nem ment a szünetig, az a fordulás után már összejött! Barisic pontos beadását Roofe a kapufára fejelte, de pár perc múlva már nem hibázott: az összjáték ugyanaz volt, csak most laposan, Roofe-ról teljesen elfelejtkeztek a védők, így megszerezte első skóciai gólját. A játék képe nem változott, Barker lőtt egyet nem sokkal mellé, majd Davis lecsúszott beadása meglepte Rogers-t, de a gólvonalon megfogta a labdát.
Érett a gól, ezért Gerrard nem is akart belenyúlni a csapatba és a 77. percben meg is született a második, Barker cselezte be magát az ötösig, az első lövést még blokkolták, másodikra Kent már megtalálta a szabad utat a kapuba. Ekkor már jöhettek a cserék és végül mind az öt lehetőséget ki is használtuk, Patterson a bajnokságban is lehetőséget kapott, Arfieldnak pedig ez volt a 100. meccse itt. A végén közel jártunk a harmadikhoz, Stewart lövését a gólvonalról mentette a védő.
Összességében teljesen megérdemelt győzelem, amit a vendégek egyáltalán nem nehezítettek meg, ezt igazolja a 75%-os labdabirtoklás és a 26 lövési kísérlet.
Gerrard: „A szünetben kicsit idegesek voltunk, mert addig nem jött össze semmi, utána már hatékonyabbak lettünk. Azt kértem, hogy gyorsabban és erőszakosabban játsszunk és ennek meg is lett az eredménye. Roofe keményen dolgozik a lemaradásán, napról napra jobb erőben van. Itten inkább középen szeret lenni, de most taktikailag jobbnak tűnt a jobb oldalon játszatni és biztos vagyok benne, hogy jó partnerség alakul ki kettőjük között. Fejjel mind a ketten erősek és mivel miénk a liga két legjobb beívelője, ebből sokat profitálhatunk. Hátul nem sok teendő volt, a kontrák után sem nyílunk ki és szerencsére elkerüljük azokat a hibákat, amik korábban többször előfordultak.”
Mindenesetre, akármi is az oka, az nagyon jól néz ki, hogy az eddigi 5 meccs 450 perce alatt összesen csupán öt kapura tartó lövése volt az ellenfeleknek.
A hónap zárásaként ahhoz a Hamiltonhoz látogatottunk, amelytől bajnokin utoljára gólt kaptunk, még márciusban, az Ibrox-ban. Az idei szezonban eddig nem megy túl jól nekik, 3 vereséggel kezdtek, aztán a helyi derbin az utolsó Motherwellt le tudták győzni.
Aribo még mindig nincs rendben, viszont Balogun játékra kész. Morelos-ról elmondta Gerrard, hogy látják, hogy jó irányba változott a hozzáállása az elmúlt napokban, keményen dolgozik az edzéseken. Viszont az árulkodó, hogy még Itten sérülése ellenére is csak a padra került Buffalo…
Így csak egy helyen változott a kezdő, Hagi került be, továbbra is McLaughlin véd.
Hamilton – Rangers 0-2 (0-2)
Premiership, 6. forduló, augusztus 29.
McLaughlin – Tavernier, Helander, Goldson, Barisic – Hagi (Arfield, 83.) Jack, Davis, Kent, Barker – Roofe (Stewart, 90.)
Gól: Hagi (15.), Tavernier (20.)
Kiállítva: McMann (76.)
Nézőszám: zárt kapu
Hosszabb öf itt nézhető
Roofe nem büntetője
A forduló góljai
Képek itt, emitt és itt láthatók
Ezúttal az új, harmadik számú, fekete-narancs mezben is próbáltuk azonnal kézbe venni az irányítást és az első igazi helyzet a 15. percben rögtön gólt is eredményezett. Roofe nevét addig ugyan nem lehetett hallani, de Davis beívelését ő fejelte a felsőkapufára, a lecsorgót pedig Hagi a bizonytalankodó védő mellett közelről bevágta, megszerezve idénybeli első gólját. Öt perc múlva már kettő volt az előny, ezúttal Kent kevergetett a bal oldalon, az éles lövését a kapus pont az ott érkező Tavernier elé tudta ütni, aki nem hibázott. Egy balhátvéd esetén ez nem egy szokatlan statisztika, de az ő gólérzékenysége miatt érdekes, hogy legutóbb 11 hónappal ezelőtt szerzett bajnoki gólt.
Mentünk tovább előre, újabb három perc múlva egy kényszerítő végén Hagi került az ötös szélről lövőhelyzetbe, de ezt védte Fulton kapus, majd Roofe rúgott csúnyán fölé egy nagyobb helyzetet. Tav előrejöveteleiről csak annyit, hogy a félidő közepén mutatott statisztika szerint addig a csapatból átlagosan ő volt a Hamilton kapujához legközelebb…
A szünet után sem nagyon változott a játék képe, Barker révén gyorsan meg lehetett volna a harmadik, talán ő is meglepődött a sanszon, ezért az ötösről csak az oldalhálóba vágta. Rá egy percre Kent okos passza után Jack felpattanó lövése a kapufára esett, majd Hagi lövését blokkolták. Sehogy sem akart összejönni a harmadik, viszont a hazaiak összehoztak néhány szögletet egymás után és az egyikből McLaughlinnak a gólvonalról ütötte ki Want fejesét. Az eddigi meccsek alapján alig van dolga, de mindig bemutat 1-1 fontos bravúrt. Negyedórával a vége előtt McMann, a hazaiak kapitánya elgázolta a kiugró Barkert, amiért megkapta a második sárgáját. És noha Roofe-nak volt még egy ötösről, üresen fölé fejelt ziccere, az emberelőnnyel nem tudtunk élni, igaz, egy percig sem forgott veszélyben a 3 pont sorsa – erre bizonyíték az ellenfél büntetőterületén történt labdaérintések száma, amely 50-9 a Rangers javára!
Hope your ok pal @James_Tavernier 😂😂😂😂 pic.twitter.com/tJEARv4wyK
— Scott Murray (@Scotty_Murray) August 29, 2020
Gerrard: „Eddig a Livingston elleni botláson kívül elégedettek lehetünk a szezonnal. Újfent nem kaptunk gólt, minden dicséret megilleti a védelmet. Örülök, hogy többen is feliratkoztak a góllövők közé, nem feltétlen jó, ha egy embertől függ az eredményesség. Ettől függetlenül, a hatékonyságon még mindig van mit javítani, a helyzeteink megvoltak a 4-5 gólos különbséghez is. Fejben és hozzáállásban is jók voltunk, nem becsültük le a Hamiltont, hiszen néhány hónapja megvertek minket. Egyedül a gólok számával nem vagyok elégedett. Mindkét kapusunk kiváló, McGregor sérülése alatt McLaughlin megfogta az esélyét és bizonyítja, hogy két, azonosan jó hálóőrből választhatunk. Összességében elégedett vagyok a keretünkkel, persze, lehetőség szerint 1-2 helyen még jó lenne erősíteni.
Most jön a válogatott szünet, büszkék vagyunk azokra, akiket behívtak és reméljük, hogy egészségesen térnek vissza.”
Az élelmes olvasó az eddigi eredményekből leszűrhette, hogy lement úgy hat bajnoki, hogy a csapat nem kapott gólt. Nos, bármilyen gazdag is a klub történelme, ez (mármint, hogy a nyitó 6 körben clean sheettel indul a csapat) még soha nem fordult elő! Sőt, az eddigi klubrekordért, a bajnokság első 5 fordulójában kapott gól nélküliségért is 1929-ig kell visszamenni az időben. Ha pedig bővebben kitekintünk, ezzel a hattal már az örök skót ranglistán is felugrottunk az 1906-os Celtic mellé az élre! Ráadásul az élvonalon kívül, a teljes ligarendszerben is csak további két klubnak sikerült ugyanezt teljesíteni, viszont 7-ig már egyikük sem jutott, így a következő körben tényleg történelmet írhat a védelem!
Ezzel nem meglepő módon vezetjük is a tabellát, de nézzük, hogy a többiek hogy muzsikálnak!
A Celtic a nyitókörbeli 5-1-es győzelem után Kilmarnockban megbotlott és elhagyott két pontot. Képzeljük el, hogy Morelos mit kapott volna ezért – nem meglepő módon Edouard esetét meg sem vizsgálták… De ami fontosabb, hogy Bolingoli a klub tudta nélkül ruccant át egy napra (!) Spanyolországba, majd visszatérve nem hogy karanténba nem ment, de még pályára is lépett.
A klub elnézést kért a játékos nevében, gyakorlatilag leidiótázva őt és a házon belülin túl az állami szervektől is büntetést kapott, valamint az SFA-től 3 azonnali + 2 felfüggesztett meccs eltiltás a jutalma.
Persze egyből felmerült olyan rémhír, hogy az egész bajnokságot szüneteltetni kellene, de szerencsére erről egyelőre nincs szó, viszont egy miniszterelnöki kikelés után kimaradtak „két dobásból”, így megvolt az esélyünk, hogy elhúzzunk a tabellán.
Igazság szerint nézhetjük úgy is a dolgot, hogy a Celtic-ben jogosulatlanul lépett pályára Bolingoli (hiszen karanténban kellett volna lennie), de pontlevonás vagy bármilyen más büntetés „természetesen” szóba sem került. (Csak zárójelben: az UEFA egy már teljesen lefutott meccsen, 2 perc jogosulatlan játékért zárta ki anno a Legia Varsót 6-1-es vezetésről a zöldek ellen…)
A büntiből visszatérve egy kései góllal gyűrték le a négy tinédzserrel felálló Dundee Utd-et, majd könnyebben az utolsó Motherwellt.
A másik nagy botrány az Aberdeen háza táján zajlott, miután egy rutinvizsgálaton két játékosnak is pozitív lett a vírustesztje. A hír folyamatosan tisztult, az ellenünk elszenvedett vereség után néhány prominens játékos (Cosgrove, McKenna, Ferguson, Hayes, McGeouch) bement a városba kicsit lazítani, pechükre pont akkor, amikor az esetszámok megugrottak (rögtön ezután szigorú korlátozásokat vezettek be Aberdeenben). Kettejükön kívül további hatan önkéntes karanténba vonultak, az eset pedig olyan port kevert, hogy még az első miniszter, Nicola Sturgeon is idegesen nyilatkozott, mondván, a foci szigorú feltételek mellett kapott zöld utat, most viszont egyes felelőtlen személyek veszélybe sodorják az egészet. McInnes edző szerint megbánták a játékosok, de egy Rangers elleni vereség után amúgy sem szerencsés elmenni szórakozni, pláne nem vírushelyzet idején.
A „bűnös nyolcas” aztán kiadott egy közleményt, amelyben elnézést kérnek a világon mindenkitől, elismerik, hogy nagyot hibáztak és nem gondoltak bele a következményekbe.
Az SFA őket 3, február végéig felfüggesztett meccs eltiltásra ítélte.
Ha ez nem lenne elég, van más bajuk is, a több hónapra kiesett Cosgrove pótlására érkezett Edmondson egy meccs után 4 hónapra lesérült és mivel a cserecsatár Main sem épült még teljesen fel, plusz a fiatal Anderson benne volt a „nyolcasban”, lényegében csatár nélkül vannak – így nem csoda, hogy eddig 4 meccsen 4 gólt szereztek.
A Hibernian viszont bár már nem veretlen, de ők tudják csak tartani a lépést velünk. A fővárosiak 20 éve nem kezdtek szezont ilyen jól, akkor bronzéremig jutottak és az egyik új igazolásnak, Nisbetnek triplája is van már.
A másik kellemes meglepetés a Ross County, amely az élvonalban még soha nem szerezett 8 pontot az első öt kör alatt.
Az újonc Dundee United 7 egységet gyűjtött, ebből hatot idegenben, de hozzá kell tenni, hogy a gólgyáros Lawrence Shankland az első fordulóban megsérült, azóta nem játszott.
A Kilmarnock és a Livingston beragadtak, mindketten csak a 6. fordulóban szerezték meg az első győzelmüket.
A legnagyobb csalódás a bronzérmes Motherwell szereplése, amely egyedüli nyeretlenként az utolsó helyen csücsül, 6 meccsen 2 rúgott góllal. Bár, ha azt nézzük, ez nem is annyira váratlan, a 2020-as naptári évben 18 tétmeccsükből csupán hármat sikerült megnyerniük!
Augusztus legszebb góljai:
A hónap végén még egy fontos esemény volt hátra: kiderültek az első európai ellenfeleink, két nap alatt a második és a harmadik kör párosítását is kisorsolták. Ahogy megszokhattuk, ezúttal is előzetesen leszűkítette az UEFA a lehetséges ellenfeleket, így elsőként az FK Borac Banja Luka (bosnyák), Servette FC (svájci), Lincoln Red Imps (gibraltári) trió közül kaptunk párt, méghozzá a ránézésre legkönnyebb Lincolnt, idegenben. Mielőtt bármennyire elbíznánk magunkat, ez volt az a klub, amely Rodgers első meccsén le tudta győzni a Celticet négy éve… Az akkori gólszerző, Lee Casciaro még mindig ott van, sőt, az első körben ő is betalált a luxemburgi Petange elleni 2-0-ás siker alkalmával.
Az innen való továbbjutás esetén még mindig kiemeltként, de nehezebb ellenfelek jöhettek: a Progres Niederkorn-Willem II győztese, a Borac Banja Luka-Rio Ave győztese vagy a Hammarby – Lech Poznań továbbjutója. Ezúttal is régi ismerősünket, a luxemburgiakat sodorta hozzánk a szerencse, bár várhatóan inkább a holland ötödik helyen végzett Willem II lesz a továbbjutó onnan, mindenesetre ez is idegenben lesz.
A második kört szeptember 17-én, a harmadikat egy héttel később rendezik.
Ami a többi kupaindulót illeti, a Celtic a KR Reykjavik 6-0-s kiütése után – mint az közismert – nem bírt a Fradival (miután teljesen érthetetlen módon csatár nélkül kezdtek, holott a padon kettő is volt), így 8 idényből ötödjére bukott el a BL-selejtezőben, rendre nála alacsonyabbra rangsorolt klubok ellen. És abban a három idényben sem volt sok köszönet, amikor bejutott, a 18 csoportmeccsből kettőt sikerült megnyerni. Ilyen korán 2005-ben estek ki a BL-ből, az emlékezetes (azóta már megszűnt) Artmedia Bratislava elleni 0-5, 4-0 alkalmával.
Hogy aztán ez mennyire fog kihatni a jövőre, az nagy kérdés, Lennon meccs utáni nyilatkozatában arra utalt, hogy lehetnek olyanok, akik nem szívesen vannak itt és az elmaradó 30 millió is nyilván hiányozni fog, amihez ha hozzávesszük, hogy az előző két, szintén BL-sikertelen idényben kiárusították a legjobbjukat (Dembele, Tierney), akkor Edouard maradása is a levegőben lóghat.
Másrészről a koeff. pontokat reálisan az EL-ben jobban lehet gyűjtögetni és idén minden bizonnyal a szurkolók is inkább a (papíron) 10. bajnoki címet teszik minden elé.
Az EL-be leesve a könnyebb ágon mehetnek végig, elsőként a Riga-Tre Fiori győzteséhez fognak utazni.
A másik két induló bár otthon fogadhatta verhető ellenfelét, a Dons sérülések/betegségek, a Well meg a pocsék bajnoki kezdés miatt nem lehetett biztos a dolgában – ám végül mindketten magabiztosan nyertek. Az Aberdeen a feröeri NSI Runavík ellen az első félidei 2 gólt követően negyedóra alatt rúgott még hármat, végül a szünetben becserélt Ryan Hedges mesterhármasával lett 6-0 a vége. A Motherwell az észak-ír kupagyőztes Glentoran ellen jobban döcögött, egészen az 52. percig nem esett gól, ekkor a vendégek emberhátrányba kerültek, ez után nem sokkal áttört a gát, hogy aztán hat perc alatt szülessen további három találat és a végén még egy, öt különböző gólszerzővel; a Glentoran egy büntetőből azért szépíteni tudott.
A második körben mindketten kiemeltek voltak, a Well újra észak-ír párt kapott, ezúttal a bajnoki második Coleraine-t, amely teljesen fekete ló, miután az előselejtezőben egy 89. percben lőtt találattal ejtette csak ki otthon a san marinoi ellenfelét, majd a Maribor otthonában az 1-1 után büntetőkkel továbbjutottak. Nehezebbnek ígérkezik az Aberdeen norvég kupagyőztes otthonában tett látogatása, bár a Viking Stavanger az idei 16 bajnokijából csak ötöt nyert meg.
Az esetleges harmadik körnél az Aberdeen belehúzott, a Sporting Lisszabonhoz utazhatnak (a másik két opció a PSV és a Kispest-Malmö győztese lett volna), nagy bravúr kellene.
A Motherwell is ismét utazhat, a KF Laci-Hapoel Beer Sheva győztese fogadhatja őket, bár ezzel még jobban jártak, mert jöhetett volna a Basel vagy a Koppenhága is.
További hírek a skót foci világából
A tavalyi sikeres szereplést (a Young Boys és a Slovan Bratislava kiejtése után a 16 között az Atletico Madrid állított meg) követően idén ismét megmérettethetik magukat a fiatalok az ifi BL-ben (Youth League), miután az U18-as bajnokság élén végeztek. A formátum változatlan, a 32 „nagycsapat” BL-résztvevő fiataljain kívül párhuzamosan további 32 bajnokcsapat vesz részt, utóbbiak két oda-vissza vágós kör után csatlakoznak be a BL-csoportkörből továbbjutókhoz, onnantól már csak egy meccses a sorozat. A Rangers-t érintő első kört október elején sorsolják.
Pályára csak 2002 után születettek léphetnek, kiegészítve meccsenként maximum három, egy évvel idősebbel.
Lezárult a Hampden Park tulajdonosváltása, az amatőrstátuszát 117 év után tavaly feladó Queen’s Park tulajdonában lévő nemzeti stadiont eddig ugyanis csak bérelte a Skót Szövetség, most viszont 5 millió font ellenében megvásárolta attól a klubtól, amely még 1903-ban építette a stadiont. A negyedosztályú QP ezentúl a közelben lévő Lesser Hampdenben fogja játszani a meccseit, ahol kiépítenek egy 1700 fős fedett lelátót.
Kisorsolták az ezúttal október 6-november 14 között lezajló Ligakupa csoportokat, a sorozat ezen részében a 4 nemzetközi indulón kívül mindenki részt vesz, a ligarendszeren kívül a a Highland és a Lowland ligák győzteseként a Brora Rangers és a Kelty Hearts is. A 8 darab, ötös csoport közül egyben nincs élvonalbeli (de ott a Hearts és az Inverness) és egyben van kettő (St. Johnstone, Dundee Utd), ezen kívül a Hibernian-Dundee FC és a Partick Thistle-Queen’s Park páros is érdekesnek ígérkezik.
A lebonyolítás hasonló az előző évekhez, mindenki játszik mindenkivel egyszer (döntetlen esetén büntetőpárbaj, a győztes 2 pontot kap!), a csoportgyőztesek és a 4 legjobb második jut tovább a legjobb 16 közé, ahol becsatlakozik a négy európai induló – ahonnan már egyenes kieséses rendszerben zajlik tovább.
A döntő február 28-ra van betervezve. A teljes csoportbeosztás itt böngészhető.
Sajnos erre a hónapra is jutott haláleset, Tom Forsyth 71 évesen hunyt el. A glasgow-i születésű védő mindössze két klubban szerepelt összesen: a Motherwellben kezdte a pályafutását, ahonnan 200 meccs után, 1972-ben igazolt a Rangers-höz. Itt tíz év alatt mintegy 330 alkalommal játszott és az 1973-as, 123 ezer néző előtt megrendezett Celtic elleni kupadöntőn szerzett győztes góljával mindenképp beírta magát a klub történelmébe. Részese volt két triplázós idénynek, összességében 3 bajnoki címet, 4 Skót Kupát és 2 Ligakupát nyert a csapattal.
A válogatottban 22-szer jutott szóhoz, közte a 78-as VB-n, ahol az összes csoportmeccsen lehetőséget kapott.
1982-es visszavonulása után egy évig ült a Dunfermline kispadján, majd a Wellhez visszatérve egy évtizeden át volt segédedző, ahol Skót Kupát nyert.
Már korábban esett szó arról, hogy az Ibrox mellett álló, Edmiston House névre hallgató, évek óta kihasználatlan épületet élettel töltené meg a klub, nos a terveket már a város vezetésének is eljuttatták. Eszerint teljesen le lesz bontva és az új, két szintes építmény egyben lesz fan zone, kávézó, 1300 fős rendezvény központ és a klub múzeuma is ide kerül. A munkálatok a klub alapításának 150. évfordulójára, azaz 2022-re fejeződnének be, a bontást már idén ősszel elkezdenék.