Tökéletesség, kis szépséghibával – szeptember

A szezon második hónapjában az eredmények egy kivételével ezúttal is jöttek, a játék minősége picit romlott, de ennyi még belefér. A válogatott viszont korábbi vezetőinkhez hasonlóan elbukott.

A szeptember egy igen jó hírrel indult, Charles Greent és Craig Whyte-ot ugyanis letartóztatták! Az indok a klub átvétele körüli feltételezett csalások. És ez még csak a kezdet volt, néhány napon belül a csődbiztosok (Paul Clark és David Whitehouse) is hasonló sorsra jutottak. Egyelőre mindannyian óvadék ellenében szabadlábon vannak. Videó Green távozásáról.

Craig Whyte…

… és Charles Green a rendőrök között

Remélhetőleg mindannyian megkapják a büntetésüket

Még a klubfoci előtt a válogatottaké volt a főszerep, noha mi felnőttszinten nem delegáltunk senkit. Skóciának még megvolt az esélye a 3. helyre, de a grúzok elleni váratlan vereséggel kikerült a saját kezükből a sorsuk – aztán Németországot csak megszorítani sikerült, a pontszerzés nem jött össze, úgyhogy az októbert nehéz helyzetből várták.
Egy érdekes statisztika ide: egykori játékosunk, Alan Hutton a 46. válogatott meccsét játszotta gól nélkül, csak öten szerepeltek többször nála a Tartan Army-ban rúgott gól nélkül.

Egyetlen kapura menő lövés nélkül a ranglista 147. helyezettje ellen

Az U21 egy belfasti győzelemmel kezdte a selejtezőit, ide sem küldtünk senkit.

A Raith Rovers volt tavaly azon két ellenfél egyike, amely ellen 100%-os bajnoki teljesítményt értünk el, bár a Skót Kupából ők ejtettek ki. Ráadásul a legutóbbi 38 (!) egymás elleni bajnoki mindegyikén lőtt a Rangers gólt.

Rangers – Raith Rovers 5-0 (2-0)
Championship, 5. forduló, szeptember 5.

Foderingham – Tavernier, Kiernan, Wilson, Wallace – Halliday, Holt (Law, 61.), Zelalem (Miller, 61.) – McKay, Waghorn, Oduwa (Hardie, 70.)
Gól: Wallace (4.), Tavernier (45.), McKay (55.), Waghorn (64. és 69.)
Nézőszám: 44 050

A csapat teljesítményét az alábbi jelzőkkel ábrázolta a klub hivatalos honlapjának beszámolója: szenzációs, lenyűgöző, hihetetlen. Sorozatban harmadszor sikerült öt gólt szerezni, mindezt úgy, hogy a kezdőcsapat átlagéletkora 22.6 év volt! Már akkor lehetett számítani a kiütésre, amikor a 4. percben Wallace tőle szokatlan módon jobb lábbal a bal fölsőbe csavart, bár aztán úgy tűnt, az első félidőt kihúzzák a vendégek ennyivel, de egy remek Oduwa emelés után Tavernier megduplázta az előnyt. A második félidő egy váratlan Raith helyzettel indult (Foderingham egyetlen védenivalója), majd beindult az Oduwa-show és negyedóra alatt három Rangers gól született. A Spurs 19 éves kölcsönjátékosa előbb a saját térfelének közepéről (!) indulva szlalomozott el az alapvonalig és onnan adott gólpasszt, majd egy újabb elképesztő cselsorozat végén buktatták és járt a tizenegyes – ami már a második volt, Waghorn mindkettőt értékesítette. Wagnak még két labdája volt a mesterhármashoz, de az eredmény nem változott már. Ezzel Warburton történelmet írt, a klub 143 éves fennállása alatt nem volt még olyan edző, aki zsinórban az első kilenc tétmeccsét megnyerte.

Élvezik a focit

Képek itt és itt láthatók.

Wallace 1-0, Tavernier 2-0, McKay 3-0, Waghorn 4-0, Waghorn 5-0
Másfél perces öf, hosszabb összefoglalóhosszú videó
Timelapse videó, Oduwa show egy és kettő

MW: „A biztos vezetés esetén sem szabad leállnunk, akkor vagyunk a legrosszabbak, ha lassan passzolgatunk és átadjuk a területet. Pozitívan kell hozzáállni, az utolsó percekben is előre kell mennünk a gólokért, egyáltalán nem szabad levinni a sarokba vagy felrúgni a lelátóra a labdát. Ma is sok helyzetet kidolgoztunk, elégedett vagyok, mert megkaptuk érte a jutalmunkat. Oduwa fantasztikus, minden esélye megvan, hogy eljusson a Spurs kezdőjébe, mosolyogva élvezi a focit 44 ezer ember előtt, ez nagy lökést adhat neki.”

Ray McKinnon, a Raith edzője így dicsért: „Ha így játszanak, képesek az összes meccset megnyerni. „Rémisztő” látni a keretük erősségét, remek csapatuk van.”

Ezt követően szintén a pályán kívüli eseményektől volt hangos a sajtó: Dave King átruccant Skóciába és egyezségre jutott McCoisttal, így nem kell tovább a semmiért fizetni korábbi edzőnket. Mint ismert, Ally decemberi elküldése csak részben sikerült, mivel akkora fizetése volt, hogy az előző vezetőség nem tudta volna egyben azt kifizetni, ezért inkább ún. „gardening leave”-re tették, magyarul még egy évig (2015. dec.) élő kontraktusa van, kapja a nagy fizuját, de nem dolgozhat. Ezt az állapotot sikerült most megszüntetni. Dave King szerint a történtek nem változtatnak azon, hogy McCoist a klub egyik legnagyobb ikonja marad, Ally szerint pedig a Rangers menedzselése álommunka volt rémálom körülmények között. Örül, hogy most stabil vezetése van a klubnak és ez a pályán mutatott teljesítményen is látszik.

Ha már itt volt King, akkor mondott további érdekességeket is: állítólag legelőször a Hibs kereste meg a Rangerst, hogy tudják, hogy érdeklődünk Scott Allan iránt és ha komolyan gondoljuk, akkor tegyük meg a tétet. Gyorsan ment is az ajánlat, ami után meglepő módon bejelentették, hogy a legnagyobb riválisnak semmi pénzért nem eladó.
Ezen kívül szerinte a jelenlegi keret 5 játékosra van attól, hogy a Premiership bajnoki címére valós esélye legyen és nyáron kerül, amibe kerül, olyan erősítések lesznek, amelyek ezt a célt elérhetik, de nincs kizárva, hogy már télen lehetnek érkezők. Ugyanis egyértelmű cél jövőre az élvonal első helye, valamint az európai kupaindulás kiharcolása. Tisztában van azzal, hogy jelentős beruházás kell ezek érdekében, de Warburton „meg fogja kapni azt, ami szükséges ehhez”. Továbbá kifejtette, hogy MW elképesztő munkát végez, nagyon ritka, hogy minden igazolás beváljon és ilyen rövid idő alatt ennyire eredményes csapat alakuljon ki.

Sorozatban háromszor minimum öt gólt ezelőtt 1999 februárjában sikerült lőni, de sorozatban négyszer minimum ötöt több mint 120 évvel ezelőtt! Az 1897-98-as idényben egész pontosan tíz egymás utánin sikerült ennyit lőni (összesen 70 gólt!). Most valós esély mutatkozott ennek a sorozatnak a folytatására, ugyanis a ligautolsó Livingston látogatott az Ibroxba.

Rangers – Livingston 3-0 (2-0)
Championship, 6. forduló, szeptember 12.

Foderingham – Tavernier, Kiernan, Wilson, Wallace – Zelalem (Shiels, 74.), Halliday, Holt (Law, 63.) – McKay (Miller, 63.), Waghorn, Oduwa
Gól: Wallace (16.), Waghorn (40.), Law (80.)
Nézőszám: 44 832

Azonban nem úgy sikerült, mint ahogy azt sokan várták. MW alatt először volt változatlan a kezdő, de nagyon nyögvenyelősre sikeredett ez a délután.
Wallace kapott a „B-középtől” egy hatalmas drapériát, amit egy óriási góllal hálált meg: egy szabadrúgás-kombináció elsőre úgy tűnt, rosszul sikerül, de védhetetlen bombagól lett belőle. Ezzel a két szélsőhátvédünk 10 gólnál jár a szezonban – egy hónap után! Érdekesség, hogy a Livi elleni előző 9 meccsből 8-szor lőttünk gólt az első negyedórában.

A félidő további részében voltak ugyan helyzetecskéink, de ugyanannyi a Livinek is megvolt; végül a legkevésbé veszélyesből lett meg a második, Wag 3 védő takarásából lőtte ki a hosszú alsót.
A második félidőben nem volt meg a szokásos iram, ötletesség a játékban, de mivel a vendégek sem tudtak támadni, eléggé unalomba fulladt a dolog. A vége felé aztán Nicky Law szépen bevarrta április óta első gólját, úgyhogy magabiztos lett a győzelem.

Wallace 1-0, Waghorn 2-0, Law 3-0
Másfél perces öf itt, hosszabb videó itt, hosszú összefoglaló itt nézhető.
Wallace gólja a nézőtérről, katonai bevonulás

MW: „Az általunk elvárt minőség alatt maradtunk ma. Természetesen nem az ellenfelet szeretném lebecsülni, de be kell látni, hogy ma nem voltunk jók. De az jó, hogy a játékosok sem voltak elégedett magukkal, ők is tudják, hogy több kell.”

Igen, eljutottunk oda, hogy egy játékos egy 3-0-ra megnyert meccs után elnézést kér a rossz játék miatt:

Ettől függetlenül dupla megtiszteltetés érte a csapatot, hiszen Warburton lett a hónap menedzsere, Tavernier pedig augusztus legjobb játékosa a Championshipben.

Következett egy újabb bajnoki, az immáron „The Cheaper Insurance Direct” Stadiumnak elkeresztelt dumbartoni arénában, mely a hazaiak 300. tétmeccse volt, mióta 2000-ben ideköltöztek. A Dumbartonnak 2 győzelme volt, igaz azok épp a Hibs és a St. Mirren ellen.

Dumbarton – Rangers 1-2 (0-0)
Championship, 7. forduló, szeptember 19.

Foderingham – Tavernier (Aird, 82.), Wilson, Ball, Wallace – Law (Shiels, 61.), Halliday, Zelalem – Miller, Waghorn, McKay (Oduwa 61.)
Gól: Fleming (90. – büntető); ill. Waghorn (64. és 74. – büntető)
Nézőszám: 1 978

Maradjunk annyiban, ez sem volt egy könnyű menet… Az első félidőben a hazaiaknak több lehetőségük volt, nekünk a hosszabbításig semmi, igaz, akkor Tavernier két lövése is gólt érdemelt volna. Egy óra játék után jött a szokásos duplacsere és igazából ekkor kezdett megébredni a csapat, Waghorn tíz perc alatt szerzett egy duplát és eldöntette a meccset: előbb egy szép távoli lövés majd egy jogos büntető segítségével – utóbbinál emberelőnybe is kerültünk. Ezután volt még egy Halliday kapufa, majd a végén ők is kaptak (egy könnyebb síppal befújt) tizit, amit szintén berúgtak, így szűk különbség lett a vége.

Waghorn 0-1, Waghorn 0-2
Másfél perces öf itt, hosszabb összefoglaló itt, hosszú videó itt nézhető.

MW: „Tudtuk, hogy nehéz lesz, szervezett az ellenfél. Az első félidőben pontatlanok voltunk, összességében okosabbnak és gyorsabbnak kell lennünk. Minimalizálnunk kell a labdabirtoklásukat, ezzel a meccs előrehaladtával csökken a koncentrációjuk és ezt ki tudjuk használni.”

A győzelmek igen, viszont az előző meccsek mutatott játéka nem volt a legjobb előjel a Warburton-éra első Premiership-ellenfele előtt. A Ligakupában ugyanis a St. Johnstone jött.
Tavaly ugyanebben a körben ugyanebben a párosításban egy jóval gyengébb kerettel is sikerült őket 1-0-ra legyőzni, miért ne sikerülhetne ismét?
MW szerint a másodosztály eleje és az elsőosztály alja között nem sok differencia van, természetesen nem becsülhetjük le a Szenteket (akik valahogy az előző négy szezon mindegyikén elindulhattak az El-selejtezőben!), de nem készülünk jobban, mint máskor.
A két csapat 17 előző Ligakupa meccséből 15-öt a Rangers nyert meg, de egyáltalán az elmúlt 15 évben csak kétszer nyertek a Szentek. A mostani szezonban pedig minden idegenbeli meccsüket elbukták.

Rangers – St. Johnstone 1-3 (0-2)
Ligakupa, 3.forduló, szeptember 22.

Foderingham – Tavernier, Wilson, Kiernan, Wallace – Holt (Shiels, 53.), Halliday (Law, 74.), Zelalem (McKay, 74.) – Oduwa, Waghorn, Miller
Gól: Tavernier (61.); ill. Davidson (18.), Lappin (29.), O’Halloran (46.)
Nézőszám: 27 094

Dejá vu. Kísérteties a hasonlóság a Motherwell elleni playoff-odavágóval: jól védekező ellenfél, félidőben 0-2, második elején gyors kontragóllal 0-3, nagy bombával szépítés után olyan hangulat, mint a BL-döntőben, támadások, majd marad az 1-3. Csak most egy fokkal jobban játszottunk.

Már a vezetés előtt is inkább a vendégek voltak veszélyesebbek, aztán amikor egy szerencsés sarkazás után Davidson bevitte az elsőt, onnantól esélyünk sem volt. Pár perccel később MacLean kihagyta a szezon helyzetét (3 méterről üres kapura fölé) és nekünk is volt néhány helyzetecskénk, de még fél óra sem telt el, amikor Simon Lappin egy védekezési hibát kihasználva szép nagy gólt zúdított be és eldöntötte a továbbjutást. A helyzet rosszabbodott, amikor a félidőről kijőve rögtön egy újabb védekezési hibát büntettek, aztán itt ők le is zárták részükről a meccset, hagyták, hogy jöjjünk, de ez egy olyan este volt, hogy nem jöttek be a dolgok. Bár, ha Tavernier szépítése előtt akár Oduwa felsőkapufája vagy utána Wag fejese gól, akkor a remény felcsillant volna, így viszont ennyi jutott nekünk a Ligakupából.

Képek itt és itt láthatók.

Tavernier 1-3
Másfél perces öf itt, hosszú videó itt nézhető.

MW önmagát ismételve: „Az első félidőben figyelmetlenek voltunk, és nem szabad ilyen gólt kapni, mint a harmadik. Az ezutáni játék már jobb volt, de tanulnunk kell a meccs első feléből. Nem akarjuk ezt még egyszer átélni.”

A többi pályán újfent születtek váratlan eredmények, a Morton-Mwell 3-2, a Hibs-Aberdeen 2-0 és a Ross County-Falkirk 7-0 mindenképp ide sorolandó. A Celtic 2-0-ra verte a Raith-et, amit csak amiatt említek, mert sikerült az elmúlt 21 év legalacsonyabb nézőszámát összehoznia a 13 591 kilátogatónak.
A negyeddöntőre egyébként már csak két másodosztályú maradt.

Összességében persze nem dőlt össze a ház, a játékstílusunkban (igen, mert végre van ilyenünk!) benne van, hogy néha egy-egy pofonba beleszaladunk. Mindenesetre a védekezés részén van még mit csiszolni, elöl meg most nem mentek be a helyzetek, ennyi.

Nem volt idő búslakodni, máris jött a következő bajnoki, a frissen feljutó és a hét közben a Motherwellt kiütő Morton otthonában. MW elmondta, hogy természetesen kielemezték a hibákat, de a szerkezeten nem változtat egy rossz eredmény miatt.

Greenock Morton – Rangers 0-4 (0-3)
Championship, 8. forduló, szeptember 27.

Foderingham – Tavernier, Wilson, Kiernan, Wallace – Halliday, Holt (Miller, 62.) Zelalem (Shiels, 62.) – McKay (Law, 77.), Waghorn, Oduwa
Gól: Waghorn (12., 22., 81.), Tavernier (33.)
Nézőszám: 7 392

Persze kár is lett volna. Waghorn első mesterhármasát szerezte karrierje során és teljesen magabiztos győzelem lett a vége. Az első félidőben tíz percenként rúgtunk gólt: Wag szezonbeli 7. tizenegyesét értékesítette, majd egy szép lefordulás után bombázott be, végül Tavernier egy remek kontrát fejezett be, miután ő indította el az egészet a saját ötösről kifejelt labdával 16 másodperccel korábban…

Ezek után a Morton próbálkozott támadni, ezúttal is előjött több védekezési probléma, de most csak az oldalhálóig jutott az ellenfél, és Foderingham is védett nagyokat. A különbség miatt a második félidő kevésbé volt mozgalmas, Waghorn harmadik gólján kívül Shiels rúgott még egy kapufát, így „csak” négy lett a vége.

Waghorn 0-1, Waghorn 0-2, Tavernier 0-3, Waghorn 0-4
Másfél perces öf itt, hosszabb videó itt, hosszú videó itt nézhető.
Oduwa újabb alázása

MW: „A kiesés utáni kritikák közül párat túlzónak éreztem, ez a játékosokat is fölspannolta. Az első félórát nagyon megnyomtuk, elégedett vagyok. Waghorn egyre jobb és jobb lesz, csak rendszeresen játszania kell. Sokan mondják, hogy nem igazi befejező csatár, de egyelőre elég jól teljesít.”

Tehát a bajnokságot tekintve szeptemberben is hibátlan maradt a csapat és ugyan még nagyon korán van ahhoz, hogy bármit elkiabáljunk, de álljon itt összehasonlításként a tavalyi Hearts statisztikája:

A kép az eggyel későbbi bajnoki utáni állást mutatja, de a cikk végére pont ideillik