Döcögős szezonkezdet – augusztus

1546 nap. Ennyi idő telt el az utolsó élvonalbeli meccs óta. Írhatnék itt mindenféle szívhez szóló dolgokat, hogy mennyi minden történhet ennyi idő alatt egy ember életében, de az biztos, hogy a Rangers szurkolók számára ez egy örökkévalóság volt. Megannyi szenvedéssel, bizonytalansággal és szépen lassan visszatérő reményekkel.

Az elmúlt években a 42 csapatos ligarendszer tagjai közül 4 kivételével (Aberdeen, Ross County, Hamilton, Partick Thistle + az idén csatlakozó Edinburgh City) minden klub ellen játszottunk valamilyen sorozatban, ellenfeleink tucatjainak örökre szóló élményeket biztosítva.
Most pedig minden adott, hogy ha nem is első lendületből, de lépésről lépésre visszavegyük a minket megillető helyet Skócia tetején. Senki nem mondja, hogy ez könnyű lesz, a rés (főleg pénzügyi téren) még túl nagy a zöldekhez képest, de az teljesen reális, hogy a dobogót megcélozzuk.

Egy kis összesítő, hogy a Rangers nélkül hogy boldogult a skót foci az elmúlt években:
– a válogatott 16 helyet rontott a FIFA ranglistán és a britek közül egyedül ők nem kvalifikáltak az EB-re
– a bajnokság 9 helyet rontott az UEFA ranglistán és elvesztette az automatikus BL helyet
– soha ilyen kevés játékost nem adott a hazai bajnokság a válogatottnak, mint mostanság
– az élvonal nézőszáma 34%-kal csökkent, a Celticé 11%-kal

De természetesen a többi klub szerint él és virul a skót foci, senkinek nem hiányzik a csődbe ment/megszűnt/halott/Rangers!

Legelső lépésként a Hamilton került utunkba. Jó ómen, hogy legutóbb 88-ban nyitottuk ellenük a szezont – az volt a híres Nine-In-A-Row legelső állomása.
A mostani Accies négyből hármon győzve megnyerte a Ligakupa csoportját, de összességében a megelőző 19 egymás elleni bajnokin győzött a Gers!
Warburton nem változtatott a Burnley elleni kezdőn, mint utólag kiderült, ez nem a legjobb döntés volt.

Rangers – Hamilton 1-1 (0-1)
Premiership, 1. forduló, augusztus 6.

Foderingham – Tavernier, Kiernan, Hill, Wallace – Barton, Halliday (Rossiter, 76.), Kranjcar (Forrester, 60.) – McKay, Miller (O’Halloran, 60.), Waghorn
Gól: Waghorn (62.); ill. Crawford (30.)
Nézőszám: 49 125

A meccset megelőző ünnepi hangulat gyorsan alábbhagyott, amikor (néhány kisebb Rangers lehetőség után) a vendégek az első helyzetükből megszerezték a vezetést – a teljes védelem végignézte, ahogy a bepasszolt labdát Crawford visszahúzza és gyönyörűen eltekeri a hosszú felsőbe. A félidőig hátralévő részben egy szabadrúgás-kapufáig jutottunk csak.
A szokásos duplacsere ezúttal bejött, Forrester szinte első labdaérintéséből fantasztikusan ívelt Wag elé, aki egyből bevágta – 2012. május 2-án Alejandro Bedoya szerzett legutóbbi hazai élvonalbeli bajnoki gólt az Ibrox-ban.
Mindkét csapat előtt adódtak még helyzetek, de a legfontosabb momentum Waghorn sérülése volt, ártatlan szituációban kapott a combjához. Cserénk már nem volt, így az utolsó bő tíz percet tíz emberrel kellett lejátszani és bár Kiernan révén fordíthattunk is volna, de maradt a csalódást keltő döntetlen.

MW: „Az első félidőben nem voltunk elég hatékonyak, sokat volt nálunk a labda, de kevésszer voltunk vele veszélyesek. A második félidőben több helyzetünk volt, de a minőségi befejezés hiányzott. A cserékkel elégedett vagyok, lendületet adtak a csapatnak.
Kicsit óvatosak voltunk, az utolsó passzoknál bátrabbnak kell lennünk. Nem kérdéses, hogy nehezebb dolgunk lesz, mint tavaly, jobbak az ellenfeleink. Ha beállnak védekezni, okosabbnak kell lennünk.”

Képek itt és itt láthatók.

Waghorn gól és tévés hanggal
1,5 perces öf itt, hosszabb videó itt, hosszú öf itt nézhető.
Meccs utáni tévés értékelés
Ünnepélyes zászlófelvonás
Szurkolói vonulás
Premiership gólok, 1. forduló

Sok idő a búslakodásra nem volt, három nap múlva máris jött a Peterhead a Ligakupa 16 között. A kékek a csoportjukat megnyerték, a Dundee-t is legyőzve, azonban a bajnoki nyitányon beleszaladtak egy négygólos vereségbe. Legutóbb velük áprilisban a Challenge-kupa döntőjében találkoztunk, az egy sima 4-0 lett ide.
Kupameccshez illően ezúttal alaposan felforgatta a csapatot MW, Rossiter és Dodoo először kezdett, Lee Wallace 69 tétmeccs (2015. február) után pihenőt kapott, így Kiernané lett a karszalag a félszázadik itteni pályáralépésekor.

Rangers – Peterhead 5-0 (2-0)
Ligakupa, 16 között, augusztus 9.

Gilks – Tavernier, Hill, Kiernan, Hodson – Rossiter (Halliday, 61.), Barton (Holt, 62.), Kranjcar (McKay, 62.) – O’Halloran, Dodoo, Forrester
Gól: Kranjcar (19.), Hill (35. és 56.), Kelleher (öngól, 47.), Dodoo (65.)
Nézőszám: 27 076

Ez a meccs jól beleillett a ligakupasorozatba: magabiztos győzelem, helyenként pontatlanságokkal és jó pár kihagyott helyzettel. Az első félidőben el is rendezte a csapat a dolgokat, előbb Dodoo lekészítéséből Kranjcar erővel és helyezve vágta be 16-ról, majd az ő szögleténél találta Hill magát teljesen üresen. Eközben O’Halloran és Dodoo sorozatban puskázta el a helyzeteket, így ahhoz, hogy újabb gólokat szerezzen a csapat, a védők segítségére volt szükség. Előbb Kelleher talált be a saját kapujába, majd Hill duplázott, újfent szögletből. A kettő között Blockley piros laposan páros lábbal csúszott Bartonra, így az ötödiket már emberelőnyben szerezte Dodoo.
Clint Hill húsz éves karrierje során először tudott duplázni, majd arra a kérdésre, mit csinált volna, ha összejön a mesterhármas, azt felelte, hogy összecsomagol és hazautazik, mondván, ennél jobb már úgysem lehet. 🙂

MW: „Az egyetlen csalódás, hogy nem rúgtunk többet ma. Sok nagy helyzetet kialakítottunk, a középpályások és a szélsőhátvédek is remekül kezdeményezték a támadásokat. Az a legjobb számomra, hogy látom, hogy akárki akármilyen poszton játszik, képes jó teljesítményre. Azt tudjuk, hogy Niko technikai képessége kiemelkedő, ezt ma is bizonyította.”

Ami a többi párosítást illeti, a legnagyobb meglepetés az Alloa győzelme az Inverness ellen, de a Partick és a Hamilton is másodosztályú ellen búcsúzott. A legjobb 8 között tehát már csak 4 élvonalbeli maradt, mi pedig a Hiberniant kiejtő Queen of the South-t kaptuk ellenfélül, ismét otthon.

Szerencsére régen kellett írnom a pénzügyekről, most is csak amiatt érdemes elővenni ezt a témát, mert a klub jogi keresetet nyújtott be a korábbi vezetők és Mike Ashley ellen, mondván előbbiek nem a klub legjobb érdekét tartották szem előtt, amikor megkötötték Ashley cégével, a Sports Directtel a kereskedelmi szerződést (amely első körben még a stadion névmódosítását is tartalmazta). Hogy hogyan jött ki a 4 106 470.83 font, amelyre a klub igényt tart, jó kérdés, mindenesetre így kalkulálják, hogy ennyi kárt okoztak ezzel a klubnak.

Jó sokat, egész pontosan 11 évet kell visszalapozni ahhoz, hogy második ellenfelünkkel, a Dundee FC-vel lejátszott legutóbbi bajnoki meccset megkeressük. 2005 márciusában 2-0-ra nyertünk a Dens Parkban Marwin Andrews és Fernando Ricksen találataival. Érdekes mód, azóta mindössze kétszer kerültünk össze a kupákban is, most március elején egy nagyon meggyőző meccsen 4-0-lal léptünk az elődöntőbe.

Ami a hazaiakat illette, bár a legtöbb gólt szerezték, de nem jutottak tovább a ligakupa csoportjukból, viszont a bajnoki nyitányon 3-1-re verték a Ross County-t. Csatárfronton nagy volt a mozgás, az előző szezonban szerzett 39 gólból 23 elment (Kane Hemmings és Greg Stewart személyében), így a harmadik ex-Rangers ifi Rory Loy lépett elő fő veszélyforrásként.
Nálunk Rossiter először kezdett bajnokin, Waghornnak szerencsére csak 2-3 hét kihagyás kellett, Windass sérült.

Dundee FC – Rangers 1-2 (1-2)
Premiership, 2. forduló, augusztus 13.

Foderingham – Tavernier, Kiernan, Wilson, Wallace – Rossiter, Barton, Halliday (Kranjcar, 62) – Forrester (O’Halloran, 67.), Miller (Dodoo, 62.), McKay
Gól: O’Hara (44.); ill. Forrester (14.), Miller (39.)
Nézőszám: 9 702

Márciusban 13 másodperc, most ugyanennyi perc kellett egy Forrester gólhoz. Az ezúttal jobboldalon kezdő McKay küszködte be a kapu elé a labdát, ahol Harry félfordulatból, a védőjét eltolva szerezte meg a vezetést. Ő volt a legaktívabb, de a megérdemelt másodikat Miller szerezte, egy sokadik veszélyes Wallace által visszatett labdát vágott be. Pár perccel később egy sokkal könnyebb lehetőséget nem használt ki, ez pedig vissza is ütött, a vége előtt szépítettek a hazaiak, amikor O’Hara maradt egyedül egy szögletnél. Ahelyett, hogy lezártuk volna, még lehet izgulni. A második félidő teljes mértékben lelaposodott, a legveszélyesebb akció McKay szólója volt már a rendes játékidőn túl, de mellégurult, azonban így is megszületett az első élvonalbeli bajnoki győzelem!

MW: „Az első félidőben le kellett volna rendezni a dolgokat, a másodikban átadtuk a teret a Dundee-nak, ezt nem szabad. Nem sikerült ott folytatni, ahol abbahagytuk, de nem tudom miért, mert az elején nagyon jól játszottunk.”

Teljes meccs
Tévés összefoglaló itt, hosszabb videó itt, hosszú öf itt nézhető.
Premiership gólok, 2. forduló

Harmadik ellenfelünkkel találkoztunk már idén, a Motherwell végül a többi ligakupameccsét megnyerte, viszont a második körben belefutottak egy Celtic elleni 0-5-be, miközben a bajnokságban egy 2-1-es vereséggel és győzelemmel kezdtek.
Warburton most nem változtatott a kezdőn.

Rangers – Motherwell 2-1 (0-1)
Premiership, 3. forduló, augusztus 20.

Foderingham – Tavernier, Kiernan, Wilson, Wallace – Barton, Rossiter, Halliday (Kranjcar, 56.) – McKay (Dodoo, 56.), Miller, Forrester (O’Halloran, 66.)
Gól: Forrester (64.), Miller (90+1.); ill. McDonald (19.)
Nézőszám: 48 716

Veszélyesen kezdtünk és korán meg is lehetett volna a vezetés, ha Miller ziccerből nem akar túl nagy gólt lőni. Ezt megbosszulta, hogy a vendégek az első kapuig való eljutásból gól lőttek, McDonald teljesen egyedül találta magát, ez pedig nem megengedhető vele szemben. Ez meg is fogta a csapatot, jelentősen visszavettünk a lendületből, a Motherwellt pedig felpörgette.

Kranjcar varázslat

Barton parádé

A második félidő elejét megint megnyomtuk, egymás után jöttek a veszélyes támadások – de a legveszélyesebb lehetőség ismét McDonald előtt alakult ki.
Fordulópont volt a duplacsere, Kranjcar döntő szerepet játszott a fordításban. Előbb parádés meglátással emelt Miller elé, aki picit hosszan vette át, de a kipattanót Forrester bekotorta, igaz, neki nem volt lehetősége ünnepelni, mert máris lecserélték. Az utolsó percekben benne volt a levegőben, itt még akármelyik oldalon lehet gól. Már 90 perc után jártunk, amikor Niko jól passzolt középre, O’Halloran nem ért bele, viszont így jött jól Millernek, aki bevágta Rangers-beli karrierjének 99. gólját.

MW: „Az elején megint sokat volt nálunk a labda, de nem tudtunk vele mit kezdeni. A másodikban több energiát és akaratot kellett a pályára vinni. 4-5 védővel álltunk szemben, ezért a széleken próbáltuk őket megtörni. Szerencsére a cserék hozzá tudtak tenni a játékhoz. Meg kellett harcolni érte, de összességében megérdemelt a győzelem.”

Győztes gól
A Motherwell TV videója, hosszú öf itt nézhető.
Premiership gólok, 3. forduló

Következett a Killie, amellyel nem is olyan rég összefutottunk, februárban újrajátszás után sikerült felülmúlni őket a Skót Kupában.
Nem startoltak túlzottan jól idén, a Ligakupában a csoportkörben ragadtak, a bajnokságot pedig 1 győzelem-2 vereséggel kezdték.
Dodoo kezdett Halliday kárára, a héten igazolt Garner pedig számíthatott egy fél óra becserélésre.

Kilmarnock – Rangers 1-1 (1-0)
Premiership, 4. forduló, augusztus 26.

Foderingham – Tavernier, Hill, Kiernan, Wallace – Rossiter (Kranjcar, 58.), Barton (Halliday, 68.), Forrester – Dodoo (Garner, 15.), Miller, McKay
Gól: Boyd (29.); ill. Tavernier (59.)
Nézőszám: 11 800

Nem indult szerencsésen a meccs, Wilson a bemelegítés alatt, Dodoo pedig negyedóra után sérült meg, így Garner bemutatkozása korábban bekövetkezett. A negatívumok azzal folytatódtak, hogy Kris Boyd megszerezte 250. gólját a brit futballban, a 101.-et a Kilmarnock színeiben. Ez pont olyan „Boydos” gól volt, amilyet ő szokott lőni, a leshatárról kilépve, kicentizve a kapus mellett. Azt kell mondani, hogy nem is volt érdemtelen a hazai előny, túl sok pontatlan labdánk és kevés helyzetünk volt.

Ahogy tavaly sokszor, ezúttal is Tavernier lett a megmentő: az első félidő végén még egy ziccert nagyon csúnyán fölé lőtt, a második elején egy szabadot (ahogy szokta), remekül becsavart. Az esélyeinket növelendő, Taylor brutális Bartonba-szállása után fél óra emberelőnybe kerültünk. A meglepő nem is az, hogy faragják Bartont, hanem se az előző, se a mostani piros lapnál nem kezdett el Joey hepciáskodni, pedig alkalma lett volna rá, mert egyik esetben sem sérült meg komolyabban – bár ez tényleg csak a szerencsén múlott.
Azonban az eredmény már nem változott, így a hétvége legnagyobb brit idegenbeli nézőserege (8,5 ezren utaztak el) újabb egy pontot látott.
Nem volt szép meccs, sok faulttal és mindkét oldalon 1-2 elmaradt büntetővel.

MW: „Az első félidőben nem az én csapatom játszott, az elmúlt 14 hónap legrosszabb teljesítménye volt ez. Az edzésen gyorsan és jól passzolunk, itt meg hosszú és pontatlan labdák voltak, nem tudom, miért. Tisztában vagyok az itteni elvárásokkal, egy döntetlen után máris közel a világvége hangulat. Több önbizalommal kell játszanunk, sokszor hezitálnak a játékosok a döntéseiknél.”

Tavernier gólja
2 perces öf itt, hosszabb videó itt, hosszú öf itt nézhető.
Kiállítás
Premiership gólok, 4. forduló

Nem indultunk tehát túl meggyőzően, hiába a veretlenség, a Rangers szurkolóknál a döntetlen is azzal ér fel, ráadásul a győztes meccseken sem játszottunk túlzottan jól.
Nagyon érdekes a Daily Record statisztikája, miszerint az egész mezőnyben a Rangers lőtt legtöbbször kapura (16,5-es meccsátlag), ehhez képest a 30%-os hatékonyság a legrosszabb az élvonalban. És ha a támadók „helyzetkihasználatlanságához” még hozzátesszük a védelem állandó bizonytalanságát, nem álltunk valami jól a közelgő Old Firm előtt…

Végül egy kis kitekintő a skót futball egyéb történéseire:

A másodosztályban 4 forduló után egyedül a Hibs startolt hibátlanul, a Raith és a QotS követte őket veretlenül. A Dundee Utd és a Falkirk beragadtak, miután csak egy győzelemmel álltak.
A legérdekesebb jelenet a stadionokon kívül zajlott, még a legelső forduló idején, amikor egy „kőkemény huligánösszecsapásnak” lehettünk szemtanúi az egyik vonatállomáson.

Az európai szereplés (szokás szerint) a zöldeken kívül már augusztus első napjaiban véget ért a skótoknak, az Aberdeen a Maribor ellen egy kihagyott büntető után egy elképesztően vicces góllal a hosszabbításban kapott és esett ki.
Egyébként a skót csapatok kiejtői közül egyik sem jutott be a csoportkörbe.
A zöldek egy utolsó percben kapott büntetőnek köszönhetően győzték le az Asztanát és jutottak be a playoffba, ahol a Hapoel Be’er Shevát kapták. Az izraeliek az Olympiakoszt búcsúztatták, így joggal lehetett reménykedni, hogy ismét bravúrt okoznak. És bár többször is közel jártak (0-3-ról 2-2, majd 4-5), a zöldek végig előnyben volt a párosításban, így két év szünet után ismét bejutottak a főtáblára, ezáltal minimum 25 millió Euró bevételt kaszálva.

Megkezdődött az idén Irn-Bru Cup néven futó Challenge kupa, melynek címét – élvonalba való feljutása miatt – a Rangers nem védheti meg, azonban az első osztályúakhoz hasonlóan az U20-as csapatát elindíthatta.
Az első körben nagyon vegyes eredmények születtek, 5 db első osztályú klub ificsapata máris búcsúzott, ebből 3 ligán kívüli ellen! A Gers ifijei simán, 4-0-re verték a Stirling University-t és készülhettek a Stenhousemuir ellen.
A második kör még keményebb volt, a Celtic fiataljain kívül az összes többi U20-as csapat kiesett – köztük a Rangers is, amely Ryan Hardie góljával 0-3 után csak szépíteni tudott a Stenny ellen.

A bajnokság is felemásan indult, a St. Mirren elleni 0-1 után a Falkirk is vezetett, de utóbbit végül a 16 éves Zak Rudden mesterhármasával sikerült 3-1-re megnyerni.

Zak Rudden

Ide tartozó hír, hogy Graeme Murty személyében új vezetőt kapott az utánpótlás. A 41 éves, 4-szeres skót válogatott edző közel 500 meccset játszott az angol első három osztályban, majd a magasan jegyzett Southampton akadémiája után a Norwich U18-asait felügyelte, miközben elvégezte a legmagasabb szintű „English Premier League’s Elite Coach Apprenticeship Scheme” képzést.

Végül pedig az évente felmerülő szokásos pletyka: ezúttal az Angol Futball Liga vezetője vetette fel az ötletet, miszerint a 2019/20-as szezontól átalakítanák a jelenlegi struktúrát, a Premier Liga alatt 4 db 20 fős osztály jönne létre, ezáltal 8 csapat csatlakozhatna a ligához – itt jön a képbe a két legnagyobb skót klub, melyek így az angol ötödik vonalba léphetnének át.
Gyanítjuk, hogy akárcsak az eddigi ötletekből, úgy ebből sem valósul meg semmi…