Döcögős október

Nehézkes győzelmek és hátrányból kiszenvedett fordítások jellemezték a hónapot – de a szerencsével sem hadilábon állva a csapat még mindig tartotta a hibátlan mérlegét.

Természetesen az idei év sem múlhat el anélkül, hogy az Angliába való átköltözés fel ne merülne, ezúttal Dermot Desmond, a Celtic többségi tulajdonosa hozta fel a témát: szerinte elkerülhetetlen, hogy az Old Firm ne odaát kössön ki: „A két csapat Nagy-Britannia 10 topklubja közé tartozik és a legmagasabb szinten kell szerepelniük. Elkerülhetetlen, hogy ne történjen változás.”
Mint angolként duplán érintett, Warburton erre a következőt reflektálta: „Biztos vagyok benne, hogy ha nem is a közeljövőben, de ez be fog következni. Igaz, addig nagyon sok akadálynak kell még elhárulnia.”

Október egyből egy rangadóval kezdődött, a második helyezett, szintén veretlen Falkirk látogatott az Ibroxba. Persze MW hangsúlyozta, hogy a harmadik hónap elején még nem lehet megnyerni egy bajnokságot, egyáltalán nem lehetünk elbizakodottak.

Rangers – Falkirk 3-1 (1-1)
Championship, 9. forduló, október 3.

Foderingham – Tavernier, Kiernan, Wilson, Wallace – Shiels (Ball, 90.), Halliday, Holt (Law, 72.) – McKay, Waghorn, Oduwa (Miller, 61.)
Gól: Shiels (3.), Tavernier (81.), Wallace (90+2.); ill. Vaulks (17.)
Nézőszám: 45 135

Újfent egy nyögvenyelős győzelem. A Zelalem helyén kezdő Shiels mindenesetre nem várt sokat, már a harmadik percben betalált egy remek összjáték után. A válasz sem jött soká, már megint szöglet után kapunk gólt és persze hogy Vaulks élete legjobban eltalált lövésével…

http://i2.dailyrecord.co.uk/incoming/article6566833.ece/ALTERNATES/s615b/JS73643069.jpg

Próbálkoztunk, támadtunk rendesen tovább, de egyszerűen semmi nem akart bemenni. Mígnem tíz perccel a vége előtt kaptunk egy szabadrúgást és mikor Tavernier mögé állt, már lehetett sejteni, hogy ebből valami jó sül ki és valóban, gyönyörűen tekerte be a bal alsóba. Ezután volt még két totális ziccerünk, mielőtt a harmadik gólt Wallace bevarrta a 16-osról.

http://rangersfc.org/up/news/article/==-rangers-fc-3227.jpg

MW: „Nehéz, jól szervezett és kontrákban nagyon veszélyes ellenfelet győztünk le, akik remek gólt szereztek. De végig bíznunk kellett benne, hogy jó az, amit csinálunk és végül meg is lett az eredménye.”

Képek itt és itt láthatók.

Shiels 1-0Tavernier 2-1Wallace 3-1
Gólok jó minőségben
Másfél perces öf itt, hosszabb videó itt, hosszú összefoglaló itt nézhető.
Timelapse videó

Ezzel a bajnokság elsőt negyedét hibátlanul, minden ellenfelet megverve zártuk. Egy kis áttekintés a többi osztályon: a League Two-ban az első 7 (!) csapat 3 ponton belül volt egymáshoz képest; a másodosztályból kiesett Cowdenbeath a League One utolsó helyén állt, a négy liga összes csapata közül ők kapták a legtöbb gólt. Az élvonalban meglepetésre utolsó helyen állt a Dundee United, amely már egy edzőváltáson is átesett és ekkor még az Aberdeen pontelőnnyel állt a zöldek előtt az élen.

Ezután jött a válogatott szünet – melyben ezúttal a Rangers is érintett volt!

No nem a nagyoknál, de az illendőség miatt velük kezdem: a grúz vereség végzetesnek bizonyult, de egy kis szerencsével így is lehetett volna esélyük az utolsó körre, ha Lewandowski a 94. percben nem egyenlít… úgyhogy Gibraltár ellen már teljesen tét nélkül sikerült 6-0-ra győzni és 1996 óta továbbra sem kijutni az EB-re.
A kezdőben hatan voltak 30 év fölöttiek, itt az ideje a megújulásnak! Mindenesetre a dél-Portugáliában rendezett meccsre elutazó 12 ezer vendégszurkoló azt mutatja, hogy bíznak a Tartan Army-ban – melyet a VB-selejtezőn is Strachan fog vezetni.

http://fs5.directupload.net/images/151012/x3p6izh6.jpg

Az U21-es EB selejtezőn, Izland ellen otthon 0-0-t sikerült elérni, így három meccs után négy ponttal álltak a skótok.
A 19 éven aluliak október elején Németországban vettek részt egy villámtornán, ahol a házigazdák mellett USA és Mexikó szerepelt. Utóbbit 3-1-re verték, a másik kettőn 2-2-t játszottak – Hardie két gólt vállalt.

A CONCACAF-zóna U23-as csapatai az Olimpiára selejteztek, itt két játékosunk is szerepelt: Zelalem az USA, Luca Gasparotto pedig Kanada színeiben. (Csupán érdekesség: az USA edzője a több mint százszoros osztrák válogatott Andreas Herzog.)
És mivel egy csoportba kerültek, így végre a két klubtárs találkozhatott is, kb 6500 km-re Glasgow-tól (mire Zel megjött az Arsenalból, Gasparotto már a Mortonnál volt kölcsönben).
A csoportból ez a két ország jutott tovább, az elődöntőkből viszont a másik csoportból jövő Mexikó+Honduras páros került tovább, így ők egyenes ágon kijutottak Olimpiára, viszont a vigaszágon újra játszhatott egymással USA és Kanada, amit USA nyert, így ők játszhatnak majd Kolumbiával a +1 „összamerikai” helyért. A selejtezőtornán Gasparotto minden meccset végigjátszott, Zelalemet kétszer le-, kétszer be sem cserélték.
Fraser Aird először kapott meghívót Kanada felnőttkeretébe a Ghána elleni felkészülési meccsre és a második félidőre be is cserélték.
Oduwa az angol U20-asokkal Hollandia (3-1, második félidő csere) és Törökország (2-1, lecserélték) ellen szerepelt.

Augusztus után szeptemberben is duplázott a klub – ezúttal is Warburton lett a hónap menedzsere, a legjobb játékosnak járó díjat pedig Waghorn kapta.

http://spfl.co.uk/docs/067_324__awards_1444135879_standard.jpg

Még ennél is örömtelibb hír, hogy végre-valahára van a klubnak scout-ja! Az illető nem más, mint az 56 éves angol Frank McParland, aki korábban a Liverpoolnál éveket töltött hasonló feladatkörben és hozzá kapcsolják Raheem Sterling „felfedezését” is.
McParland abszolút nem kerül ismeretlen környezetbe, ugyanis a Brentford futballigazgatójaként Warburtonék főnöke volt – aztán amikor MW-ék nyáron eljöttek, ő a Burnley-hez került, de néhány hónap után visszahúzta a szíve jóbarátjához, akivel közel 9 évet dolgozott együtt.

http://i.dailymail.co.uk/i/pix/2015/10/16/00/2D723D1200000578-0-image-a-19_1444952532107.jpg

A Brentfordnál néhány hónappal ezelőtt…

http://rangers.co.uk/wp/wp-content/uploads/2015/11/101115_weir_mcparland_warburton_02.jpg

…és most

De nem csak ő az új a stábban, hanem Craig Flannigan is, aki hivatalosan a „Head of Performance and Preparation” posztot tölti be. Őt a Hibernian fitneszvezetői pozíciójából sikerült átcsábítani – egyébként focizott nálunk és még az U21-es válogatottságig is eljutott.

Sőt, a „Head of Analysis” pozícióba is új tag érkezett, Neil McIlhargey személyében. Szintén ismerős, hiszen MW-ékkel a Brentfordnál hasonló posztot töltött be.

A bajnokság második negyedébe fordulva elsőként a Queen of the South-szal kerültünk szembe.

Rangers – Queen of the South 2-1 (0-1)
Championship, 10. forduló, október 17.

Foderingham – Tavernier, Kiernan, Ball, Wallace – Holt, Halliday, Shiels (Law, 57.) – Miller (Oduwa, 57.), Waghorn, McKay (Clark 75,.)
Gól: Holt (53.), Waghorn (90.); ill. Lyle (35.)
Nézőszám: 44 133

http://i.imgur.com/y77d0IE.png

Kenny Miller 200. Rangers-meccse nem sikerült túl ünnepire. Az előző két idényben 13 gólt lőttünk a QotS-nek, de ebből csak hármat az első félidőkben – ezt a sorozatot most is sikerült folytatni, de meg kellett érte szenvedni. Hiába jöttek sorozatban mindkét szélen a veszélyes támadások és a labda többnyire be is került középre, de a végkifejlet egyszer sem sikerült – természetesen ilyenkor a gólt a vendégek szerezik (Derek Lyle sokadszorra tör borsot az orrunk alá)…

http://rangersfc.org/up/news/article/==-rangers-fc-3242.jpg

Az egykapuzás az 53. percben szült eredményt, Holt elég kiszorított szögből talált be. Viszont a második csak nem akart összejönni, pedig helyzetekben nem szűkölködtünk. Másfél percre voltunk attól, hogy könnyen lezavarhattam volna annyival az értékelést, hogy „itt meg volt írva, hogy egyszerűen nem nyerhetünk”. De ekkor Halliday-t buktatták és mivel büntetőt idén még nem hagytunk ki, ezért biztos volt, hogy Waghorn (be)lövi – de ezen a napon ez sem ment be, a kapus kitolta. De a legvégén jött a csattanó: az idény 50. találata egyben az első (!) fejesgól Waghorn érdeme, így megvan a 10. győzelem is.

http://www.eveningtimes.co.uk/resources/images/4346752/

Szóval ilyen egy fejesgól!

Képek itt és itt láthatók.

Holt 1-1, Waghorn 2-1
Másfél perces öf itt, hosszabb videó itt, hosszú összefoglaló itt nézhető.
Timelapse, győztes gól a nézőtérről.

MW: „Talán korai azt mondani, hogy ma egy bajnokcsapat erényeit mutattuk be: kitartást, elkötelezettséget, jó karaktert. Először kerültünk hátrányba a bajnokságban és lehetett látni a győztes gólnál, hogy hogyan reagáltak a játékosok, nagyon egyben van a csapat.”

Rangers – Livingston 1-0 (0-0)
Petrofac Training Cup, negyeddöntő, október 20.

Foderingham – Tavernier, Ball, Kiernan, Wallace – Halliday, Holt, Law – McKay, Waghorn, Oduwa (Clark, 45.)
Gól: Clark (75.)
Nézőszám: 17 386

http://i.imgur.com/LwOcZ7i.png

Az eddigi leggyengébb, egyben valószínűleg negatív nézőcsúcsot hozó meccsen egyetlen, gólvonalról mentett Tav fejesen kívül az égvilágon semmi nem történt az első félidőben. Hacsak nem nézzük azt, hogy a 6. másodpercben (!) olyan csúnyán odacsúsztak Oduwára, hogy csoda, hogy nem kellett azonnal lecserélni. A bíró, amint látszódik is, szemben állt, de még csak lapot sem kapott Kieran Gibbons…

http://i2.dailyrecord.co.uk/incoming/article6672740.ece/ALTERNATES/s1200/CRyDs1YW0AAXceG.jpg

„Szabályos” szerelés

A félidőben bejött Clark és egy picit meg is élénkültünk, de a frissítés ráfért volna még a csapatra, viszont szokásával ellentétben MW ezúttal nem cserélt a félidő közepén. Végül aztán egy jól eltalált távoli Clark lövés csak meghozta a győzelmet és bár még egy gól bennemaradt, de a lényeg a továbbjutás.

http://rangersfc.org/up/news/article/==-rangers-fc-3247.jpg

Bár nem szokása, de a 8 sárga lap miatt MW a bírókkal is foglalkozott: „Elsősorban örülök a továbbjutásnak és hogy a játékosok türelmesek voltak. De nem teljesen értem, hogy miért kapott például Waghorn vagy Clark lapot, miközben Oduwát büntetlenül úgy bokán rúgták, fejbe vágták és a sípcsontja is kapott, hogy muszáj voltam lecserélni a szünetben.”

Képek itt és itt láthatók.

Clark 1-0
Másfél perces öf itt, hosszabb videó itt, hosszú öf itt nézhető.
Gibbons szabályos szerelése.

A meccs utóhangjához hozzátartozik, hogy a Livi edzője (korábbi Celtic játékos) nem érti, miért kell Gibbonst bántani, hiszen ő egy tehetséges skót focista, míg Oduwa csak egy kölcsönben szereplő angol… ezt még súlyosbította egy korábbi Livi játékos, most a Berwickben szereplő Andy Russell alábbi twitter bejegyzése („Ha Oduwa a nagyfiút játszva bohóckodik, így fognak bánni vele”).
Szimpatikus klub ez a Livingston.

A többi párharcban nem született nagy meglepetés, a novemberi elődöntőben pedig mi a papíron legerősebb St. Mirrent kaptuk.

Hogy mire képesek a Szentek, azt már néhány nappal később megtapasztalhattuk, ugyanis a soros bajnoki ellenük következett.

St. Mirren – Rangers 0-1 (0-1)
Championship, 11. forduló, október 25.

Foderingham – Tavernier, Ball, Kiernan, Wallace – Halliday, Zelalem (Shiels, 60.), Holt – Miller (Clark, 60.), Waghorn, McKay (Aird, 81.)
Gól: Holt (25.)
Nézőszám: 5 477

http://i.imgur.com/O8pQnLj.png

Legutóbb 2011 karácsonyán játszottunk itt, az az iszonyatosan lehangoló 2-1-es vereség két kiállítással megspékelve, nagy lépés volt a bajnoki cím elvesztése felé. Azt még a magyar tévé is adta, ez a mostani pedig a skót futball történetében az első 4K, azaz ultra HD-minőségben közvetített meccs volt.
Egy érdekesebb változás történt, Wilson sorozatban másodjára maradt ki a kezdőből, MW szerint: „Egészséges, de tudja, hogy meg kell küzdenie a helyéért, mert Ball remekül helytáll a posztján.”

http://rangersfc.org/up/news/article/==-rangers-fc-3255.jpgMár az első percben nagyot kellett tornázni Foderinghamnak egy nagyon távoli, de annál jobb lövésnél, és a továbbiakban is a hazaiak többet próbálkoztak és agresszívebben játszottak. Aztán egyszer csak Holt még kiszorítottabb helyzetből lőtt rá, mint az előző fordulóban és ez is bement – kísértetiesen hasonló gól volt. A St. Mirren támadott tovább, mi meg rúghattunk volna simán még kettőt – Miller ha milliméterekkel is, de lesen állt, majd Halliday két méterről nem találta el a labdát. A második félidő is Foderingham bravúrral indult, de nem követte hasonló lendületes hazai támadójáték, és mivel nekünk sem ment be egyik lehetőség sem, így a különbség minimális maradt.

http://rangersfc.org/up/news/article/==-rangers-fc-3253.jpg

Képek itt és itt láthatók.

Holt 1-0
Másfél perces öf itt, hosszabb videó itt, hosszú videó itt nézhető.

MW: „Messze voltunk a legjobb játékunktól, maximum 10-ből 6-ost adnék ma és a játékosok ezzel tisztában is vannak. Az ellenfeleink nem teszik meg azt a szívességet, hogy úgy játszanak, ahogy mi szeretnénk. Szerencsére azért így is sikerült nyerni.”
A klub online fórumán szavazó 181 főből 113 Foderinghamet választotta a meccs legjobbjának, ez azért sokat elárul – így rá külön is kitért a menedzser: „Ez volt Wes legmozgalmasabb meccse eddig, két-három különösen nagy védéssel. Hiszem, hogy képes sokkal magasabb szinten is játszani, akár a(z angol) válogatottig is eljuthat.”

http://i.dailymail.co.uk/i/pix/2015/10/26/01/2DC4C91C00000578-0-image-a-1_1445822085236.jpg

Hogy Warburton bízik a játékosaiban, azt az is mutatja, hogy bár még nem sok lehetőséget kapott, de a még mindig csak 18 éves Ryan Hardie további két évre szóló szerződés-hosszabbítást írt alá.

http://rangers.co.uk/wp/wp-content/uploads/2015/10/261015_hardie_signs_two_years_01.jpg

Álljon itt 10 ok, hogy miért!

És végül egy kis bulvár: egy év után derült ki, hogy egy első hallásra furcsa, ámbár minket nem érintő dolog mégiscsak kapcsolódik a klubhoz. Történt ugyanis 2014 októberében, hogy néhány egykori Dundee Utd csapattárs elment vacsorázni, amiből végül rendőrségi ügy lett. A társaság összefutott a Celtic tavalyi cserekapusával, Lukas Zaluskával. A jelenleg is a DU-ban szereplő Paul Paton a kézfogás után annyit hallott a lengyeltől, hogy: „You are Rangers, I hate Rangers. I want to kill all Rangers fans.” – Azaz: „Te Rangers-ös vagy, én utálom őket, az összes szurkolót meg akarom ölni.”
Paton először nem értette a dolgot, és hagyta is volna annyiban, de a lengyel agresszív lett, Paton ezért egy kicsit meglökte és a polák meg úgy elesett, hogy elvesztette az eszméletet és a fejéből folyt a vér. Paton kapott egy 500 fontos büntetést, Zaluska pedig azóta a Darmstadt harmadik számú kapusa. Úgy látszik, ez valami szokás a zöldek lengyel kapusaitól.

Összegezve tehát, az októbert is 100%-os teljesítménnyel zártuk és 8 pontos előnnyel, valamint ezzel az összesített táblázattal vártuk a Hibernian elleni rangadót:

http://i.imgur.com/Zhqbrfl.png