Nyögvenyelős november

Vereséggel indult, kupadöntőbe jutással ért véget ez a hónap, de persze a kettő között sem unatkoztunk!

Hibernian – Rangers 2-1 (1-0)
Championship, 12. forduló, november 1.

Foderingham – Tavernier, Wilson (Zelalem, 57.), Kiernan, Wallace – Ball, Holt (Shiels, 80.), Halliday – McKay, Clark (Oduwa, 57.), Waghorn
Gól: Cummings (11.), Hanlon (73.); ill. McGregor (öngól, 47.)
Nézőszám: 14 412

Ez a vereség már nagyon érett. Tudtuk, hogy az augusztusi 6-2 és az 1-0 semmit nem jelent, hiszen azóta lejátszott 10 tétmeccsükből 9 győzelem + 1 döntetlen szériát hoztak, hat hazai meccsükön összesen három gólt kaptak.

Az első igazi ziccer Wallace lövése volt, de Cummings bombája be is talált. A Hibs gólzsákja ránk van specializálódva, az előző 8 találkozóból 6-szor rúgott nekünk gólt.
Nem nagyon tudtunk mit kezdeni velük, közel fél óra eltelt, mire egy újabb helyzetet sikerült kialakítani, de a kapus bele tudott kapni. Jól őrizték a széleket, a két szélsőhátvédünket ki tudták kapcsolni. A szünetben jöhetett a fejmosás, és rögtön sikerült is egyenlíteni, bár ehhez kaptunk tavalyi legjobbunktól, Darren McGregortól egy kis segítséget, szerencsétlenül ért bele Wallace lövésébe. A Hibs veszélyesebben játszott, de a következő gól is a mienk lehetett volna, hasonló körülmények között: Wallace lövésébe beleért egy védő, de ezúttal a felső kapufa mentett. A félidő közepén Cummings duplázását Foderingham óriási bravúrja akadályozta meg, majd Oduwa csavarásánál ismét a kapufa mentette meg a zöldeket.

73 percnél egy szögletnél egymást zavarta Foderingham és Ball, emiatt Hanlon könnyedén befejelhette a labdát. Mi már erre nem tudtunk reagálni, a végén még picit elszabadultak az indulatok, de nem mondhatni, hogy érdemtelenül nyertek a hazaiak.
Nekik több helyzetük volt, nekünk nagyobbak – ez most így jött ki. Gond nincs, 5 pont előny még van.

Képek itt és itt láthatók.

McGregor (öngól) 1-1
Másfél perces öf itt, hosszabb videó itt, hosszú videó itt nézhető.

MW: „A szezonban többször játszottunk már ennél rosszabbul és mégis nyertünk. A teljesítményünkre most nincs panaszom, sokáig domináltunk, sorra dolgoztuk ki a helyzeteket, de pontosabbnak kell lennünk. Úgy érzem, ma többet érdemeltünk volna. Tanulni fogunk ebből.”

A hónap következő híre sem volt felderítő: kijöttek az aktuális pénzügyi adatok, melyek a június 30-ig való állapotot mérték fel. Aki böngészni szeretne benne, itt teheti meg. Talán a legfontosabb, hogy a bevételek 16,4 milliót tettek ki (a megelőző évben 17,5 milliót), a veszteség 7,5 millió font volt (a megelőző évben 8,1), a működési költségek pedig 26,8 milliót tettek ki (a megelőző évben 27,7 milliót).
Dave King: „Fontos hangsúlyozni, hogy ezek az adatok a június végén zárult pénzügyi évet mutatják, az új vezetőség pedig márciusban kezdett dolgozni, tehát sok mindent nem tudtunk tenni addig. Az elmúlt év a pályán és azon kívül is nehéz volt a szurkolóknak, de biztosíthatjuk őket, hogy azóta rengeteg jelentős előrelépés történt. A csapat stábja teljesen átalakult, az eredmények láthatóak a pályán és őszintén hisszük, hogy a klubnak sokkal fényesebb lesz a jövője.”

A jelentésben szerepel az is, hogy az Ibrox Stadion 62,2, míg a Murray Park edzőkomplexum 13,4 milliót ér.

A pályán jobb javítási lehetőség nem is lehetett volna, a táblázat utolsója, az Alloa utazott Glasgow-ba.

Rangers – Alloa 4-0 (3-0)
Championship, 13. forduló, november 7.

Foderingham – Tavernier, Ball, Kiernan, Wallace – Halliday (Thompson, 76.), Holt (Shiels, 62.), Zelalem – Oduwa (Clark, 62.), Waghorn, McKay
Gól: Waghorn (10., 44.), Tavernier (14.), Clark (90+2.)
Nézőszám: 43 242

Érdemes a lövések arányát megfigyelni

A kezdőbe visszakerült a két fiatal kölcsönzött, Oduwa és Zelalem és úgy is indult, hogy feledtetni tudja a csapat a vereséget. Tavernier már a 4. percben egy remek tili-toli után a kapussal szemben állva megszerezhette volna a vezetést, de neki csak tíz perccel később jött össze a gól – szokás szerint szabadrúgásból; igaz, az már a csapat második találata volt, hiszen előbb Waghorn egy szép kapáslövést zúdított be. Az Alloa az első félórában 5 mp-nél többet nem volt egyhuzamban a térfelünkön, mi pedig sorjában alakítottuk ki a helyzeteket – hiába. Ball eladott labdáját Chopra majdnem megbüntette, de a félidő végén Waghorn bebiztosította a győzelmet.

A második félidőben is sorra maradtak ki a lehetőségek, de egyre csökkent a lendület. Öröm volt látni a fiatal Jordan Thompson játékát, negyed óra alatt kiharcolt egy kiállítást, volt egy veszélyes csavarása és remekül osztogatott. Waghornnak 4-5 lehetősége volt a mesterhármashoz, de az utolsó gól Clark nevéhez fűződik.

1-0 Wag2-0 Tav, 3-0 Wag4-0 Clark.
Összes gól
Másfél perces öf itt, hosszabb öf itt, hosszú videó itt nézhető.
Nézőtéri hangulat, slow-motion összefoglaló

MW: „Tudtuk a szezon elején, ha Waghorn megkapja a lehetőséget, akkor élni fog vele. Hatékonyan tud centerként és szélsőként is játszani, jól cselez. Örülök neki, több van még benne. Jól reagáltunk ma, voltak periódusok, amikor picit visszavettünk és a helyzetkihasználáson is van még mit csiszolni.”

Egy hónapnyi munka után megtartotta első sajtótájékoztatóját Frank McParland, az új scout/játékosmegfigyelő. Néhány fontosabb gondolat: őszintén hiszi, hogy az utánpótlásból jópáran a nagycsapatba fognak kerülni; elsősorban Skóciában néz szét, de amint látható, az angol topklubok is szívesen adják kölcsönbe a fiatalokat ide; természetesen nem kizárólag fiatalok vannak képben, viszont ha valakit idehoz, akkor arról meg van győződve, hogy játszani is fog.

Ezután újból válogatott szünet következett.
A felnőtteket tekintve csak Fraser Aird képviselte a klubot, de várat még magára az első tétmeccse kanadai mezben, ugyanis a Honduras (0-1) és El Salvador (0-0) elleni VB-selejtezőkön csak a padon ült.

A skót U21-esek otthon 2-2-t értek el Ukrajna ellen, ami után 4 meccsből 5 ponttal a 4. helyen várják a jövő évet – márciusban Franciaországban kezdenek. Nem túl rózsás a helyzetük… Barrie McKay 74 percet kapott.

Az U19-esek túl vannak az első selejtezőkörön, sorrendben Lettország 2-0, Szlovénia 0-1, Írország 4-0 eredményekkel, aminek köszönhetően kvalifikálták magukat a 28 tagú „elitkörbe”, ahol majd Belgium, Bulgária és Horvátország vár rájuk. A klub képviseletében Robbie McCrorie végigvédett, tesója, a védő Ross 1 meccs/1 gól, Liam Burt 2 meccs, Ryan Hardie 3 meccs/1 góllal zárt.

A felnőttek bemutatták az új mezeket, a hazai még csak-csak, na de az idegenbeli

Az USA U23-as csapata Brazília ellen játszott kettőt, Gedion Zelalem az elsőn a meccs legjobbjaként végigjátszott, de kikaptak, a másodikon nem szerepelt és szintén kikaptak.

Nathan Oduwa pedig meghívót kapott az Olimpiára már kijutott nigériai U23-as edzőtáborba – londoni születésűként az U20-as korosztályig Angliát képviselte, de szülei révén úgy tűnik, Nigériát választja.

Eközben otthon Kenny Miller elfogadta a klub újabb egy éves szerződésajánlatát, így feljutás esetén még az élvonalban is lehúzhat egy újabb idényt. Egyébként idén az U20-as csapatnál Ian Durrant mellett elkezdte az edzői szakmát is tanulmányozni.

A pihenő után ismét a Livingstonnal kerültünk szembe. Hiába rúgták agyon néhány héttel korábban, Warburton ismét a kezdőbe tette Oduwát.

Livingston – Rangers 1-1 (0-1)
Championship, 14. forduló, november 21.

Foderingham – Wallace, Kiernan, Ball, Tavernier – Holt, Zelalem, Halliday (Shiels, 79.) – Oduwa (Miller, 56.), McKay, Waghorn
Gól: Hippolyte (51.); ill. Holt (22.)
Nézőszám: 6 505

Rugdosásból most kevesebb volt, igaz, fociból is. Összesen 3 kapura menő lövéssel zártunk, az idényben ez az egyik legkevesebb. Az első lehetőségre a félidő közepéig kellett várni, de ez gól is lett: Holt csapott le egy lecsorgóra és okosan gurította be. McKay csavarása aztán a kapufa tövén csattant, ezzel le is írtam a félidő összes veszélyes lehetőségét…
A második 45 percben viszont a hazaiak feléledtek és egy labdaszerzés után a jó nevű Myles Hippolyte 18 méteres lövése révén egalizáltak. MW gyorsan bedobta Millert, akiben kétszer is benne is volt a gól, de egyszer a kapus, egyszer a védők állták az útját – így aztán maradt a csalódást keltő döntetlen.

1-0 Holt

MW: „Jól kezdtünk, gólt szereztünk, de a második félidőben nem volt meg a minőségi játék, nem tudtunk igazi helyzeteket kialakítani. A labdabirtoklással nem volt gond, de veszélyesebbnek kellett volna lennünk. Az ellenfelek 8-9-10 emberrel védekeznek, nehéz ezt a falat áttörni, mert jól szervezettek és a mai ellenfelünk fizikálisan is erős volt.”

Mivel a Hibs időközben gyűjtögette a pontokat, ezért ekkorra beértek minket – igaz, egy meccsel többet játszva.

Hír érkezett egy teljesen elfeledett játékosról, David Templeton legutóbb augusztus 7-én játszott, most kiderült, még rosszabb a térdszalag sérülése, újabb másfél hónappal csúszik a visszatérése. Kétséges, hogy látjuk-e még valaha Rangers mezben…

A hónap végére még két fontos esemény maradt: az AGM (éves rendes közgyűlés) és a Challenge-kupa elődöntője.

Előbbin az elmúlt években ahhoz voltunk szokva, hogy füttykoncert és fújolás fogadja a vezetőséget, most tapsviharral érkeztek és távoztak.

Dave King legfontosabb bejelentenivalója az volt, hogy hamarosan visszafizetik Mike Ashley-nek az 5 milliós kölcsönt.
Beszédjét pedig ezzel zárta: „A kollektív hitünk tartotta életben a Rangerst, mindenféle bűncselekmény, büntetés, gyalázkodás, hazugság és gyűlölet ellenére. Egyetlen más klub sem szenvedett ennyit, de itt vagyunk ma, holnap és ezután is mindig. És hiszünk benne, hogy a Rangers erősebbé fog válni, mint valaha.”

A pályán a St. Mirren ellen zártuk novembert. Wilson négy hét után került ismét a kezdőbe, Oduwát pedig Miller váltotta.

Rangers – St. Mirren 4-0 (1-0)
Petrofac Training Cup elődöntő, november 28.

Foderingham – Tavernier, Kiernan, Wilson, Wallace – Halliday, Holt (Shiels, 63.), Zelalem – Waghorn, Miller (Hardie, 78.), McKay (Clark, 63.)
Gól: Holt (33.), Miller (76.), Waghorn (84.), Kelly (öngól, 90.)
Nézőszám: 22 369

Mind az eredményt, mind a játékot nézve egy percig nem volt kérdéses a meccs kimenetele. Az első félidőben Langfield kapus tartotta életben a vendégek reményeit, már akkor is könnyedén 4-5 gól lehetett volna a különbség, de meg kellett elégedni Holt egyetlen találatával.
A 67. percben a sok kihagyott helyzet majdnem megbosszulta magát a Szentek egyetlen veszélyes lehetőségénél, de a felső kapufa nagyot mentett. Az utolsó negyedórára aztán nem akartunk kétséget hagyni, szépen elosztva rúgtunk még hármat, így reális lett a végeredmény.

Érdemes megemlíteni Shiels-et, aki csereként alig félóra alatt három gólnak is tevékeny részese volt: előbb gólpassz előtti passz, majd gólpassz, majd öngólt érő lövés.

Képek itt és itt láthatók.
Tanári passz McKay-tól

1-0 Holt2-0 Miller3-0 Wag4-0, Kelly (ög.)

MW: „Az első félidő igazán remek volt, nagyobb különbséggel is vezethettünk volna, a pálya utolsó harmadában nem voltunk elég hatékonyak. A média az elmúlt időben kisebb krízisről beszélt velünk kapcsolatban – ezt elég tiszteletlennek érzem a játékosok irányába. Jól teljesítenek – megérdemelten vezetik a bajnokságot és most a kupadöntőbe is bejutottak.”

A másik ágon a Hampden Parkban 917 (!) néző előtt a Peterhead 2-1-re legyőzte a Queen’s Parkot, így elmarad az újabb glasgow-i derbi és a harmadosztály egyik playoff helyéért küzdő Peterhead lesz az ellenfelünk, majd április 10-én.

Vajon van-e a világon bármilyen sportágban arra példa, hogy az elődöntő és a döntő között 134 nap teljen el?