Mennyből a pokolba – június

Rangers szurkolóként az ember az elmúlt években elszokott a jó hírektől. Ez a nyár viszont remekül indult, csupa pozitívum egymás hegyén-hátán. Igaz, csak addig, amíg el nem kellett kezdeni focizni. Akkor viszont a hangulat egy pillanat alatt olyan mélyre esett vissza, hogy abból nagyon hosszú idő lesz, mire kilábalunk…

A felkészülési időszak június 5-én, nem túl nyári hangulatban kezdődött és nem is kellett sokat várni az első edzőmeccsre, egész pontosan tíz napot, amikor is az északír bronzérmes Coleraine utazott át Glasgow-ba. A meccs jól sikerült, a három fél órás periódus alatt két teljes csapatot kipróbált Caixinha, az 5-0-ás sikerből Waghorn, Hardie, Dodoo és O’Halloran vette ki góllal a részét, az első pedig egy szerencsétlen öngól volt – a legszebb pedig az ötödik, Mo’H öt védőt birkózott le, mielőtt berúgta volna. Az újak közül Cardoso, Jack és Dalcio kapott lehetőséget.
Hosszabb öf itt nézhető
Képek itt láthatók

http://rangersfc.org/up/news/article/==-rangers-fc-4175.jpg

A másodikat a wales-i TNS ellen játszottuk, ez 1-1-re végződött, a gólunkat a vendégek szerezték. Ugyanazok az újak játszottak és kis időt kapott az aznap aláíró Morelos is.
Képek itt láthatók

https://media.rangers.co.uk/uploads/2017/06/190617_new_saints_tavernier_01.jpg

A harmadik, egyben utolsó (?) felkészülésit a szintén az Európa Liga selejtezőre váró St. Johnstone ellen vívtuk – gól nélküli döntetlen lett a vége. Itt már a várhatóan a luxemburgiak elleni csapat játszott többet, a cserék max 20 percet kaptak, közte először Candeias.
Képek itt láthatók

Persze sokkal okosabbak nem lettünk ettől a háromtól, de utóbbi kettő esetén látszódik, hogy a befejezéssel hadilábon állunk.

Június hónap sok érdekesebb híre közül az egyik Craig Whyte tárgyalásának ügye, miszerint a bíróság felmentette a csalás vádja alól!
Történt ugyanis, hogy 2011-ben a klub 18 milliós adóssága miatt David Murray-nek el kellett adnia a klubot, a részvények 85%-a pedig Whyte-hoz került mindössze 1 fontért. Murray azt állítja, hogy Whyte teljesen meggyőzte őt, hogy rendelkezik a megfelelő anyagi háttérrel. Igen ám, de Whyte már korábban megegyezett a Ticketus nevű céggel, hogy 24 millióért cserébe a következő három szezonra zálogosítja a klub bérleteit.
A védelem szerint Murray mindenképpen el akarta adni a klubot, attól függetlenül, hogy ténylegesen utánanézett volna, hogy ki is Whyte valójában és honnan van a pénze.
A hat hetes tárgyalás végén egy tizenöt fős bizottság hozta meg az ítéletet, de a legkomolyabb, hogy Whyte védője nem más volt, mint Donald Findlay, korábbi Rangers alelnök, akinek 1999-ben azért kellett távoznia, mert egy privát szurkolói rendezvényen „szektáriánus” dalokat énekelt, a videó pedig napvilágot látott.

http://www.scotsman.com/webimage/1.4467724.1496764940!/image/image.jpg

És ha már pénzügyek: eldőlt, hogy további két idényen át a 32RED lesz a klub mezszponzora, az elmúlt három évhez hasonlóan.

A klub irányításában újabb darabka került a helyére: megvan a régóta kinevezésre váró futballigazgatónk! Mark Allen a Man City akadémiájának éléről érkezik. Az 54 éves wales-i szakember a sejk érkezése óta dolgozik az azóta 200 millió fontos (!) akadémián, korábban kis ideig focizott a Swindonban, majd az üzleti világban is kipróbálta magát az MTV zenetévé londoni részlegének igazgatójaként. Egyelőre a bejelentés történt meg, júliustól fog munkába állni.

https://cdn.vox-cdn.com/uploads/chorus_image/image/55255911/4368.0.jpg

Gyakorlatilag az elmúlt évek egyik legfontosabb híre, hogy a vezetőség megegyezett a Sports Directtel és felbontotta a hét év hosszúságú, még Charles Green idején kötött, teljesen előnytelen megállapodást, majd egyúttal kötött egy sokkal kedvezőbb egy éveset, aminek köszönhetően a kereskedelmi jogok nagy többsége visszakerül a klub kezébe! Ugyanis eddig akár a klub saját boltjában, akár bármelyik SD üzletben szeretett volna vásárolni valamilyen terméket a szurkoló, akkor az elköltött pénzének mindössze 7%-a került a klubhoz, mostantól viszont ez a saját bolti vásárlás esetén 75%, SD üzlet esetén pedig 50% lesz.
Dave King elmondta, hogy közel kilenc hónapnyi tárgyalás végén sikerült összehozni ezt, amit az új vezetőség eddigi legnagyobb sikerének nevezett. Elmondása szerint ezzel a Rangers „ismét Nagy-Britannia egyik legjobban teljesítő futball-brandje lehet” és ezáltal további pénzmennyiség állhat Caixinha rendelkezésére.

Ezen kívül bejelentették, hogy az új szezonban nem lesz új hazai mez, de váltómezből néhány hónapon belül készülnek újak.
A korábbi megállapodás miatt régóta bojkottot hirdettek a szurkolók, nem voltak hajlandók semmit vásárolni, most viszont kiszabadult a szellem a palackból és szó szerint megrohamozták a készleteket, de annyira, hogy konkrétan három óra alatt a Megastore teljes hazai mezkészletet felvásárolták!

http://i2.dailyrecord.co.uk/incoming/article10663117.ece/ALTERNATES/s810/Ranger-Kit-Row.jpg

Volt…

https://pbs.twimg.com/media/DC6eB7CWsAAaPb2.jpg:large

… nincs

És ha ez még nem is lett volna elég, további (jó) hír, hogy Mike Ashley a részvényeit is eladta, így lényegében semmi komolyabb köteléke nincs már a Rangers-ben. A 8.92%-nyi részesedés fele-fele arányban a Club 1872 nevű szurkolói csoporthoz és Julian Wolhardthoz került, utóbbi egy Hong Kong-i illetőségű kockázati tőke befektető cég vezetője.

Csak érzékeltetve ezen történése fontosságát, egy sokat látott szurkoló így fogalmazott az egyik fórumon: „Off the field its been the most important week in our clubs history for me.” – Azaz, ha a pályán kívüli eseményeket nézzük, akkor a klub történelmének legfontosabb hetén vagyunk túl.

http://kephost.com/images/2017/05/21/Screenshot_3.jpg

És akkor jött a pályán belüli rész, amelyre annyit vártunk. Egész pontosan 2135 napot, azaz majdnem hat évet kellett kihagyni európai kupameccs nélkül. Amint azt az előző cikkben írtam, az első kört kiemeltként vártuk, a másodikban viszont nem voltunk azok. Az UEFA az előző évekhez hasonlóan (ki tudja, milyen szempontok szerint) a sorsolás előtt röviddel szétosztotta a csapatokat jó sok csoportra, ezzel egyszerre lecsökkentve a ceremónia hosszát és a sorsolás izgalomfaktorát.
Az első körben közülük került ki az ellenfelünk: Lincoln (gibraltári), Progrés Niederkorn (luxemburgi), Zaria Balti (moldáv), Folgore (san marino-i), Sant Juliá (andorrai)

Első ránézésre a moldávokat lett volna jó elkerülni, ez sikerült is, a sohanem hallott Niederkorn lett a párunk.

https://pbs.twimg.com/media/DCrfo0gWAAEN7Lr.jpg:large

Ismerkedjünk meg kicsit az első ellenfelünkkel!
Az 1919-ben alapított Progrés a fővárostól alig 20 km-re található Niederkorn településen található. A klub legsikeresebb évei a 70/80-as évek fordulójára tehetők, amikor két-két bajnoki cím és kupagyőzelem mellett még háromszor voltak másodikak és egyszer kupadöntősök. Igaz, a 81-ben szerzett harmadik bajnoki címük óta elmaradtak a sikerek, a most befejezett szezont a negyedik helyen zárták.
Európai szereplésük során győzni még nem sikerült a 12 alkalomból, 78-ban például a Real Madrid ellen lehetett életre szóló élményük a BEK-selejtezőben (0-12). Mindkét döntetlenjüket egy ír csapat ellen szerezték, legutóbb tavaly a Shamrock elleni hazai 0-0-val, gólt pedig csak a Glentoran ellen tudtak szerezni harminchat éve.

Keretükben több válogatott játékost is találunk, főleg hazait, de van egy kétszeres örmény válogatott csatáruk is. A legnagyobb név a luxemburgi örökranglista második Mario Mutsch, aki 94-szer szerepelt a nemzeti csapatban és megfordult a Metz-ben vagy a Sionban is.
Viszont nem találkozunk már az algériai Ismael Bouziddal, aki idén nyáron igazolt el, korábban pedig a skót fociban is nevet szerzett (Hearts, Killie), sőt, három évvel ezelőtt a Rangers-nél is járt próbajátékon!

Edzőjük a szintén korábbi válogatott Paolo Amodio, október óta irányítja a klubot.
Otthonuk a Jos Haupert Stadion, amely a legtöbb forrás szerint 2800 főt tud befogadni (a Wikipedia szerint 4830-at) – de mindegy is, mivel nem felel meg az UEFA előírásoknak, ezért a nemzeti stadionban, a 8000 fős Josy Barthelben fogadták vendégül a Rangers-t.

http://www.dailyrecord.co.uk/incoming/article10647598.ece/ALTERNATES/s510b/JS123176868.jpg

Érdekesség még, hogy a klub női focicsapata 16 bajnoki címével messze országos rekorder (igaz, 2010 óta nem nyertek), a női BL selejtezőben egyszer indultak, három meccsen 0-26-os gólkülönbséggel „álltak helyt”.

A második kör előtt az alábbi minicsoportból kaphattunk ellenfelet: Maccabbi Tel-Aviv/KF Tirana győztese, Vojvodina/Ruzomberok győztese, Gabala SC, AEL Limasszol/St. Joseph győztese, Sahkthor Soligorsk/FK Suduva győztese, Utrecht

Itt sem volt látszólag kegyetlen Fortuna, a ciprusi-gibraltári párharc továbbjutóját kaptuk. Az AEL a negyedik lett a bajnokságban, a St. Joseph pedig harmadik és most debütál Európában. Nyilván a ciprusiak a fő esélyesek, ám ha eljutunk odáig, akkor nem lesz könnyű dolgunk: öt éve csoportkörösek voltak, ott szereztek négy pontot, de azóta legyőzték a Zenitet és megszorongatták a Tottenhamet is.

A többi skót helyzete sem reménytelen, a St. Johnstone szintén otthon kezdhet a litván második Trakai-val, ha továbbjut, akkor a Norrköping (svéd harmadik) / Pristina (koszovói második) győztese vár rá. A második körből induló Aberdeen az Ordabasi (kazah negyedik) / Siroki Brijeg (bosnyák hetedik+kupagyőztes) továbbjutóját várhatja.
A BL-selejtezőben a zöldek igen pikáns ellenfélként a Linfieldet várták, amennyiben az legyőzi az san marino-i La Fioritát.

Ám még mielőtt eljött volna a nagy nap, elkészítették az új bajnoki idény sorsolását, amely részletesen itt böngészhető.
A főbb pontok: idegenben kezdünk a Mwell ellen augusztus 6-án, aztán otthon jön egymásután a két fővárosi csapat. Az első Old Firm szeptember 23-án, az újévi ezúttal december 30-án, a harmadik pedig március 10-én – csak a középső lesz idegenben. Az alapszakaszt a Dundee ellen zárjuk április 7-én.
A Hearts stadionjának átépítése miatt első négy meccsét idegenben játssza.

Az EL-selejtező előtt négy nappal két dolog is eldőlt: egyrészt, hogy telt ház lesz, másrészt, hogy a 23 fős keretbe nem kerültek bele azok, akiknek kifelé áll a szénájuk: Halliday, McKay, Kiernan, Dodoo, O’Halloran, Forrester és Crooks nincs, viszont Alvesen kívül az összes új ott van.
Caixinha az alábbiakat szűrte le a felkészülésből: „Természetesen felkészülünk az ellenfélből is, a játékosok tisztában vannak vele, hogy mit akarunk elérni. Az utolsó edzésünk az Ibrox-ban lesz, hogy az új játékosok szokták a pályát, a stadiont. Az újak napról napra illeszkednek be, de természetesen időre van szükségük. Nagyon izgatottak vagyunk az európai visszatérés miatt, 6 évet kellett rá várni, reméljük fantasztikus meccset tudunk adni a szurkolóknak. Az összes eddigi érkező elsődleges opció volt, ezt nagyon köszönöm a vezetőségnek, hogy sikerült véghezvinnie. Nagyon pozitív a hangulatunk az új játékosok, a szurkolók lelkesedése és a selejtező miatt is. Eddig minden a terv szerint halad.”

http://i2.dailyrecord.co.uk/incoming/article10711382.ece/ALTERNATES/s1227b/Rangers-v-Progres-Niederkorn-UEFA-Europa-League-First-Qualifying-Round.jpg

A vendégek edzője elmondta, hogy nem turistáskodni jöttek, nem lesznek megilletődve és új fejezetet szeretnének írni a luxemburgi foci történelmében.

És akkor eljött a várva-várt nagy este!
Izgatottan vártuk a megújult kezdőt, amelyben három új kapott helyet, míg a padon további kettő. A Progres szintén nagy átalakulásban van, majdnem a teljes keret kicserélődött, viszont a válogatott csatár Mutsch sérülés miatt nem játszhat.

Rangers – Progrés Niederkorn 1-0 (1-0)
Európa Liga selejtező, 1. kör, odavágó, június 29.

Foderingham – Tavernier, Cardoso, Wallace, Bates – Dalcio, Jack, Kranjcar (Rossiter, 68.), Holt (Candeias, 58.) – Miller, Waghorn (Morelos, 76.)
Gól: Miller (37.)
Nézőszám: 48 681

http://kephost.com/images/2017/06/30/FB_IMG_1498500438927.jpg

https://scontent.ftsr1-2.fna.fbcdn.net/v/t31.0-8/19467762_1416102188465809_1792337615232469101_o.jpg?oh=b431f834843363ffa1f06f595a96271b&oe=5A0AD627

https://scontent.ftsr1-2.fna.fbcdn.net/v/t31.0-8/19467678_1416102565132438_3936331535159401286_o.jpg?oh=aef8615bb7aaec49a52b11f14ef8cbc5&oe=59CA49BB

Nagy elánnal csaptunk bele az új idénybe, de van, ami nem változott: a nagy mezőnyfölényt továbbra sem tudjuk helyzetekké váltani. A félidő első felében a kapusnak nem kellett védenie, Kranjcar mellézúgó lövése és ötösről erős fejese volt a legveszélyesebb – a horvát egyébként akkora labdákat osztogatott, hogy csak néztünk ki a fejünkből. Rajta kívül Dalcio volt a legaktívabb, folyamatosan váltogatva a széleket. 25 perc után kicsit visszavettünk a tempóból, a vendégek pedig beleerősítettek, de ez kimerül abban, hogy párszor megtartották a labdát a Rangers térfelén.
A stadion a 37. percben tört ki ünneplésben, amikor egy gyorsan elvégzett szabadot a két „öreg”, Niko és Miller szemfüles góllá váltott. A maradék időben még egy Kranjcar lövés és egy szöglet utáni okos Cardoso fejes okozott veszélyt, de mindkettőt szépen védte a kapus.

http://i2.dailyrecord.co.uk/incoming/article10712051.ece/ALTERNATES/s1227b/13673920.jpg

http://i1.dailyrecord.co.uk/incoming/article10711786.ece/ALTERNATES/s1227b/13673790.jpg

A fordulás után ismét Miller próbálkozott, de picit mellément a lövése, majd Foderinghamnek is akadt dolga, az örmény Karapetian lövését kellett védenie. Nem igazán tudtunk a védelem mögé kerülni, beadásokkal próbálkoztunk, többnyire veszélytelenül. Így hát elkezdtünk cserélgetni, bejött Candeias, aki pár perc alatt kétszer is faultot, majd a nagyon régen látott Rossiter is előtűnt, utóbbi Niko helyére.
Innentől kezdve egy Candeias lövésen kívül semmit nem mutattunk, ellenben a sárgák reklamálhattak egy Wallace-kezezést – az volt, de vétlen. A végén kaptunk még Morelos-ból is egy kis ízelítőt, majd lefújás előtt Bates fejesét a gólvonalról rúgták ki, így maradt a szűk győzelem.

http://rangersfc.org/up/news/article/==-rangers-fc-4190.jpg

http://rangersfc.org/up/news/article/==-rangers-fc-4191.jpg
Képek itt és itt láthatók.
A gól itt, szurkolói videó itt,  hosszú öf itt nézhető.
Helyszíni hangulat

PC: „Több kell, ez nem kérdés. Ideális esetben 5-6 hét lenne a felkészülési idő, nekünk most csak három állt rendelkezésre, ennyi idő alatt nem tudok csodát csinálni. A játékosok 80%-a jó teljesítményt nyújtott, nem volt gond az edzettségi állapottal. Agresszívebbnek kell lennünk a támadásoknál. Az ellenfél jól élt a fegyverével és jól zárta a területeket. Nem vagyok türelmes ember, de meg kell érteni, hogy hol tartunk jelenleg. Ez az első lépés. A hangulat fantasztikus volt, ezért jobb lett volna nagyobb arányban nyerni. Tudjuk, hogy még csak a párharc felénél tartunk, de győzni megyünk Luxemburgba is.”

A pohár félig üres, de nézzük inkább onnan, hogy kapott gól nélkül sikerült megnyerni egy európai kupameccset – ha visszatekintünk, hogy az előző években hol voltunk, akkor ez nagyszerű dolog.

https://scontent.ftsr1-2.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/19510532_738855649631186_8926333253470263675_n.jpg?oh=82f3dbcaf4dd4b364fb7873bacaa47f8&oe=59DAF1BE

Micsoda utazás volt eddig

Ráadásul az Európa Liga első körében soha nem játszottak ennyi néző előtt meccset, újabb történelem-szeletet írt a Rangers!

https://scontent.ftsr1-2.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/19510414_1609348915766111_8361920043115608044_n.jpg?oh=66f57874c9310cf76384251bdf01339c&oe=59D02A09

A meccs utóéleteként két érdekes hír is felröppent: az egyik szerint az UEFA vizsgálódik azügyben, hogy a vendégek kapusát papírgalacsinokkal dobálták meg. Ezek szerint nincs jobb dolguk… A másik pedig, hogy Caixinha megtiltotta, hogy zöld cipőt viseljenek a játékosok, mondván „az a Celtic színe”.

http://i2.dailyrecord.co.uk/incoming/article10712227.ece/ALTERNATES/s1227b/13673998.jpg

Gyorsan jött a visszavágó, csupán 4 szabadnap telt el a két meccs között. A csapat hétfőn repült át Luxemburgba, Caixinha pedig elmondta, hogy úgy kell kezelni, mintha egy döntő lenne, csak a győzelem számít. Tudjuk, mire számíthatunk, gyorsan és agresszívebben kell egy picit játszani, mielőbb gólt szerezve.
Helyi részről Karapetian mondta el, hogy „magabiztosabbak vagyunk, mint egy hete, érezzük, hogy valami van a levegőben”.
Három helyen változtatott a kezdőn PC, tavaly augusztus óta kezdett ismét Rossiter, valamint első alkalommal Morelos és Candeias, Herrera pedig már a padon. A vendégek nem módosítottak semmit.

A helyszínen 2000 vendégszurkoló élvezte a napsütést / bízott a továbbjutásban.

https://scontent.fbud4-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/19702326_1547822491937112_2979466931472903583_n.jpg?oh=f7c5b0a31733730b6d52fcdfc0565c65&oe=5A0E51FD

http://i3.dailyrecord.co.uk/incoming/article10737448.ece/ALTERNATES/s1227b/JS124539110.jpg

Progrés Niederkorn – Rangers 2-0 (0-0)
Európa Liga selejtező, 1. kör, visszavágó, július 4.

Foderingham – Tavernier, Bates, Cardoso, Wallace – Jack, Rossiter (Herrera, 77.), Kranjcar, Candeias (Windass, 58.) – Miller, Morelos (Dalcio, 45.)
Gól: Francoise (65.), O. Thill (75.)
Nézőszám: 5 534
Továbbjutott: 2-1-gyel a Niederkorn

https://pbs.twimg.com/media/DD6jouzVoAAGg1A.jpg:large

http://www.scotsman.com/webimage/1.4495495.1499259254!/image/image.jpg

Utoljára 2012 februárjában, a csődvédelem idején fordult elő, hogy a főbb magyar sajtóorgánumok a címlapon foglalkozzanak a Rangers-szel. Most ismét sikerült ezt elérni – de bár ne tettük volna. A klubtörténelem egyik legmegalázóbb vereségébe sikerült belefutni…

Ott indult, hogy Morelos-t első labdaérintése után máris ápolni kellett, majd a sárgák majdnem megtréfáltak egy okos szabadrúgással. Csordogált a játék, még kevesebbet támadtunk, mint az odavágón, esetenként jutottunk el a kapuig, komolyabb veszély nélkül.
A legizgalmasabb történés a Progres kapusának sérülése volt, ami elég csúnyának nézett ki. A konkrétan semmit sem mutató kolumbiai helyett Dalcio jött be a szünetben, de ahogy ment egyre előre az idő, annál jobban felbátorodtak a luxemburgiak. Ezt már két perc elteltével bizonyították, Francoise lépett ki, nem találta el elég jól, de így is bravúr kellett Foderinghamtől. Bejött Windass is, de Kranjcar fejében maradt a vezető gól, ketten is érkeztek, de csak egy kapufa jött össze. Ehelyett az ellentámadásból Karapatian veszélyesen fölélőtt, a szöglet utáni kipattantóból pedig megszerezték a vezetést!
Ekkor mintha még mindig nem vette volna komolyan a csapat, hogy itt bármi lehet. Nem úgy a hazaiak, akik tíz perccel később már továbbjutásra álltak: egy szabadrúgásnál Fod még jó helyen állt, ám a labda elrúgásánál egyet ellépett és miután senki nem ért bele, már nem ért vissza a hosszúra. Hátrányban voltunk, de még hátra volt negyedóra és az eddigieket látva már csak egy begyömöszölt gólban bízhattunk. A sárgák joggal extázisban játszottak, mi meg mentünk előre, még Herrerát is beküldte Caixinha. A lehetőségek meg is voltak, de mind Windass fejese, mind Miller emelése a felsőkapufán csattant, így maradt a megalázó búcsú.

http://rangersfc.org/up/news/article/==-rangers-fc-4193.jpg

http://rangersfc.org/up/news/article/==-rangers-fc-4195.jpg

A Niederkorn történelmet írt, tegyük hozzá megérdemelten, összességében a két meccsen többet tettek a továbbjutásért, mint a Rangers.
Az európai álmok már azelőtt véget értek, hogy elkezdődtek volna.

Képek itt és itt láthatók.
Hosszabb öf itt és itt nézhető.
Második gól

PC: „Kiábrándító, teljes mértékben vállalom a felelősséget. Nem tudtuk megtenni, amiért jöttünk – győzni. Szerintem ami most velünk megesett, ilyen egyszer van az életben, ez sajnos a futball része. Pozitív ember vagyok és soha nem adom fel. Hiszek a folyamatban és a játékosokban, hogy ebből erősebben fogunk kijönni. Az ellenfél két pontrúgás után talált be, ilyen hibákat nem szabad elkövetnünk. Természetesen a szurkolóktól kell elsősorban bocsánatot kérnünk, akik nem érdemelnek ilyen eredményt. Tanulnunk kell ebből és még keményebben továbbdolgozni.”

A szurkolók természetesen nem hagyták szó nélkül a dolgot, de szerencsére gyorsan lenyugodtak a kedélyek:

http://i.dailymail.co.uk/i/pix/2017/07/04/22/4208DB8200000578-4665742-image-a-46_1499202704231.jpg

http://i1.dailyrecord.co.uk/incoming/article10738723.ece/ALTERNATES/s1227b/JS124564777.jpg

https://pbs.twimg.com/media/DD65ScEU0AAA5lK.jpg:large

https://pbs.twimg.com/media/DD66NS9V0AEmWqv.jpg:large

Ha kronológiailag nézzük, akkor Európából másodikként estünk ki. 6 évet vártunk arra, hogy hat nap alatt összejöjjön ez a „bravúr”.
Természetesen a megoszló vélemények nagyobb hangja elővette Caixinhát, de én azon az állásponton vagyok, hogy miután lényegében egy komplett kezdőnyi játékost szerződtetett a klub az ő kérésére, nem volna ésszerű elküldeni szezon előtt, amikor a három legértékesebb új (Alves, Dorrans, Pena) még egy percet sem töltött a pályán.

http://e1.365dm.com/17/07/16-9/20/skysports-rangers-europa-league-jordan-rossiter_3993218.jpg?20170705163401

https://images.stv.tv/articles/w768/547228-rangers-picmonkey.jpg

Emiatt gondolom úgy, hogy amellett, hogy nyilván totális blama ez az egész, a világ nem dőlt össze – ha egy évvel később lennénk ugyanebben a helyzetben, akkor követelném én is a fejek azonnali hullását, most még adjunk időt neki. De az elvitathatatlan, hogy a hazai 1-5-ös OF és a 26 év után elszenvedett Aberdeen elleni bukta után újabb jelentős fekete pont került az ellenőrzőjébe – csupán négy hónap leforgása alatt.

https://pbs.twimg.com/media/DD7RaOFUMAA5e2P.jpg:large

Legaljaként sem tekintek rá, az elmúlt években is éltünk át hasonlóan nagy pofonokat, elég csak a negyedosztályú Stirling ellni vereséget említeni. És Európában is bűnrosszak vagyunk „mostanság”, bármilyen hihetetlen, utoljára még a BL csoportkörben sikerült győzni a kupaporondon (2011, Bursaspor), a mostaniakkal együtt az utolsó 27 nemzetközi meccséből csupán kettőt nyert meg csapat! Talán ezek közül is kiemelkedik (lefelé) az UEFA kupadöntő után két hónappal a Kaunas elleni kiesés, de az azóta megszűnt Unirea Urziceni elleni hazai négy kapott gólra sem lehetünk büszkék.

http://ichef.bbci.co.uk/onesport/cps/624/cpsprodpb/18556/production/_96807699_lineker.png

De most nyilván nem vigasztaló az, hogy volt már rosszabb is, alapozzunk arra, hogy tavaly a zöldek egy gibraltári vereséggel kezdtek és egy hibátlan szezonnal zártak!

Mindenesetre 215 ezer eurót kapott a kupaindulásért a klub.
Minden más ok mellett azért is kellemetlen a kiesés, mert a nyári programban a stáb számolt legalább még két meccsel, így viszont itt álltunk egy hónappal a bajnokság kezdete előtt felkészülési terv nélkül.

A St. Johnstone hasonlóképp leszerepelt a litván Trakai-val szemben, a 180 percből egyet sem töltött előnyben a mindössze 2005-ben alapított és három éve élvonalbeli riválisa ellen. Otthon egy gyorsan bekapott gólt még sikerült kiegyenlíteni, ami gyorsan jött az újabb válasz, és bár az utolsó 8 percet emberelőnyben töltötték a Szentek, vereséggel mentek vendégségbe. Ahol viszont jobbak voltak, ám itt sem jutottak többre a fél óra emberelőnnyel, sőt, a végén kaptak is egyet, úgyhogy kettős vereséggel búcsúztak Európától.

Ezzel a két eredménnyel sikerült elérni azt a bravúrt, hogy Skócia Moldávia mellett a második olyan ország lett, amelynek két csapata is kiesett az első körben. Ezen kívül az is elgondolkoztató, hogy a skót csapatok az elmúlt öt évben lejátszott 56 selejtezőjükből 13-at tudtak csak megnyerni (ebből hetet az Aberdeen) – ezt a statisztikát még az ír csapatok is lekörözik (58/18)

De még csak a hét elején jártunk, bőven volt még idő rossz híreket kapni, már ha ennyi nem lenne elég. Történt ugyanis, hogy hosszú idő után döntés született a sajtóban csak BTC (Big Tax Case) néven futó ügyben.
Jó régen írtam már erről, az a lényege, hogy a klub vezetősége 2001 és 2009 között 47 millió font értékben „spórolt” adót az EBT (Employee Benefit Trust) segítségével, ami arra volt hivatott, hogy a fizetéseket nem egyenesben kapták a játékosok, hanem az EBT-n keresztül gyakorlatilag adómentes kölcsönként, 0%-os kamatra.
Az érintettek névsora
Mint azóta kiderült, nem a Rangers az egyetlen, aki kihasználta ezt a kiskaput, Nagy-Britanniában több foci és rögbicsapat is élt ezzel. Igaz, sajtóhírek szerint néhány igen nagy hal a háttérben megegyezett az adóhatósággal (HMRC), hogy elkerüljék a vizsgálatot.
Két korábbi vizsgálat a Rangers mellett ítélt, ám az ügy folyt tovább, és most a Legfelsőbb Bíróság az HMRC-nak adott igazat, eldöntve, hogy nem volt jogszerű a tevékenység.
Ez anyagilag nem befolyásolja a klubot, hiszen már más kézben van a vezetés és a régi cég (Oldco) felszámolás alatt van. Viszont óriási lökést ad a skót futball többi részének, akik az ügy napvilágot látása óta amellett ágálnak, hogy ezzel a Rangers éveken át tisztességtelen előnyre tett szert, így az ezidő alatt szerzett trófeáit el kell venni!

Egy kis táblázat, hogy mennyi „előnye” is származott a Rangers-nek az évek alatt:

http://i.imgur.com/86p8uvV.jpg

Az össztűz pedig seperc alatt megindult: órákkal a kihirdetés után a Celtic máris kiadott egy nyilatkozatot, hogy kiemelt figyelemmel várják az SPL felülvizsgálatát, nem jutott-e sportszerűtlenül előnyhöz az EBT által a Rangers, de az Aberdeen egyik szurkolói egyesülése is felhívta a többi klub és a média figyelmét, gyakoroljanak minél nagyobb nyomást a döntéshozókra, hogy megfosszák a Rangers-t az ez idő alatt szerzett 14 trófeájától.
Az ügy van annyira jelentős, hogy Dave King sem hagyhatta szó nélkül: „Sajnálatos, hogy a Celtic vezetősége megpróbál hatást gyakorolni a futballirányító testületekre, hogy a pályán elért eseményeket pályán kívüli okokból visszamenőlegesen befolyásolja. Mint korábbi befektető és vezetőségi tag, biztosíthatok mindenkit, hogy a klubnak semmi előnye nem származott az EBT-ből, kizárólag David Murray (korábbi tulaj) cége profitált ebből. Minden elnökségi tag tisztában volt azzal, hogy többet költött a klub, mint amennyi bevétele volt, ez a pénzügyi jelentésekben is szerepelt. Minden egyes átigazolási időszaknál Murray biztosított minket, hogy megoldja a szükséges összeg előteremtését és ez működött is, amíg a cégcsoportja el nem kezdett hanyatlani. A lényeg, hogy minden trófeát tisztességesen nyertünk meg.”

http://i4.dailyrecord.co.uk/incoming/article10662684.ece/ALTERNATES/s615b/13661439.jpg

 

EGYÉB HÍREK A SKÓT FOCI VILÁGÁBÓL

Az egyik legrangosabb, immár 45. alkalommal megrendezett ifjúsági torna, a Toulon Tournament 12 csapata között ezúttal a skótok is szerepeltek. A 20 éven aluliak keretében a Rangers-t Ryan Hardie és Ross McCrorie képviselte, de játszott a lipcsei Oliver Burke és a nagy tehetség Celtices Aidan Nesbitt is. És igen szépen helytálltak: a csehek elleni 3-2-es vereség után óriási meglepetésre a brazilokat 1-0-ra legyőzték, így az indonéziaiak elleni 2-1-es győzelem (Hardie duplázott!) a továbbjutást jelentette. Az elődöntőben a végső győztes angolok már túl erősek voltak (0-3), de a bronzmeccsen sikerült a cseheknek visszavágni (3-0, Hardie gól), így éremmel zárni.
A torna csapatába beválasztották a brazilok elleni gólt szerző Greg Taylort a Kilmarnockból, rá emiatt emlékezhetünk, de ezzel beírta magát a skót futball történelmébe, ugyanis soha semmilyen korosztályban nem sikerült még legyőzni a brazilokat!

A felnőttválogatott nagyon közel állt a bravúrhoz, Griffiths két csoda szabadrúgása után csalódás volt az angolok kései egyenlítése. Strachan szerint egész karrierje legnagyobb győzelme lehetett volna, de még mindig hisz a kijutásban.

Jelen állás szerint 4 pont a hátrány a második helytől, ami pótselejtezős lehet, de nyerni kéne a maradék négy meccset: szeptemberben Litvániában és otthon Málta ellen, míg októberben a szlovákok és idegenben a szlovénok ellen.

Az északíreknél Hodsont becseréltek az azeri győzelem során, ők elég jól állnak.
Az immár hozzánk tartozó Bruno Alves végigjátszotta a lettek elleni selejtezőt, a konföderációs kupán pedig a négy meccsükből hármat szintén teljesen a pályán töltött.

Egy újonc válogatottat is avattak, Myles Beerman alighogy berobbant a csapatba, máris meghívót kapott a máltaiakhoz, ahol ő sem maradhatott ki a kopaszító beavatási rítusból. A bemutatkozása igaz, hogy csak pár percig tartott, de hatalmas bravúrral idegenben legyőzték Ukrajnát barátságos meccsen, majd selejtezőn kikaptak Szlovéniában, ott nem cserélték be.

https://pbs.twimg.com/media/DBq8G8qXkAAwd-k.jpg

Sorsoltak a Betfred Ligakupában, ahol ezúttal az európai szereplésünknek köszönhetően kihagyhatjuk a csoportkört.
Pikáns párosokat azonban így is találunk, például a két Dundee klub egymás mellé került, de Ayrshire-i rangadó is lesz, a Kilmarnock-Ayr párossal, és a három másodosztályút tartalmazó (Inverness, Falkirk, Brechin) csoport is izgalmasnak néz ki.
A tavaly bevezetett rendszer alapján a 40 csapatot (38 a ligarendszerből + a két non-league győztes) 8 db ötfős csoportra osztják, ahonnan a győztesek és a négy legjobb második jut tovább. Amennyiben döntetlennel ér véget valamelyik meccs, egyből büntetők jönnek, a győztes plusz 1 pontot kap.
A továbbjutó 12-höz csatlakozik a négy nemzetközi induló és onnan egyenes kiesés rendszerben mennek a november végi döntőig.
A csoportkör sorsolása itt.
A sorozat összdíjazása az eddigi legmagasabb, tavalyhoz képest is 15%-kal nő, a győztes 250 ezer fontot vihet haza.

A szintén tavaly átszervezett IRN-BRU (lánykori nevén Challenge) Kupát tovább bővítették, az élvonalbeliek U20-as csapatain és az észak-ír, valamint wales-i két-két meghívotton kívül Írországból is jön két klub (Bray Wanderers és Sligo Rovers). Itt is sorsolták az első kört, a Rangers fiataljai a Dumbartonhoz látogatnak, augusztus közepén. A külföldiek egy körrel később csatlakoznak be.

Ismét lehozott néhány érdekes statisztikát a Daily Record.
Az egyik szerint az SPL 98/99-es bevezetése óta a Ross County és a St. Johnstone között került sor a legtöbb játékosvándorlásra, szám szerint 14-re, de a második helyen is a Szentek állnak, 12-szer üzleteltek a Hiberniannal, ugyanennyiszer bizniszelt a Rangers a Killie-vel.

A másik szerint a mögöttünk hagyott bajnokság volt az elmúlt évtized legnézettebbje, összességében 4 267 467 fő látogatott ki a 788 meccsre, ha a teljes ligát tekintjük, a playoffokkal együtt. Ez az előző évhez képest 12%-kal több. Ezen kívül közel 400 ezren voltak kíváncsiak a 95 Ligakupa meccsre és közel 55 ezren az IRN-BRU kupa 54 találkozójára.

Amint korábban már említettem, épül a Hearts stadionjában az új főlelátó, de a vezetőség már most beszámolt arról, hogy a munkálatok túllépik az előzetes 12 milliós keretet. Ennek ellenére bíznak benne, hogy szeptember elejéig be tudják fejezni az építkezést.

Újra napirendre került az Old Firm tartalékcsapatainak becsatlakozása a ligarendszerbe. A legújabb verzió szerint a szövetség hajlik is rá, az alábbi megkötésekkel:
– a piramis alján, azaz a Highland vagy a Lowland ligában kellene kezdeniük
– a harmadosztálynál feljebb nem juthatnának
– a csapatokban 21 éven aluliak játszhatnának, legfejlebb két túlkorossal
– a skót- és a ligakupában nem indulhatnak

Csapatkapitányunk, Lee Wallace a rövid nyári szünetben összeházasodott, nem csúnya környezetben

https://pbs.twimg.com/media/DCHj4JgWsAAz_kD.jpg:large

Végül egy fasza kis drónos felvétel az Ibrox-ról: