Igen hamar a dolgok közepébe csapva megpróbálta a stáb felkészíteni a csapatot az előttünk álló, újabb hosszú szezonra, már nyáron heti két meccsel „szimulálva” az eseményeket. Ha az előadás is olyan lesz, mint a próba, akkor nem sok rossz szavunk lehet.
A hó legelején kiderült idei első európai ellenfelünk, amely kisebb meglepetésre a gibraltári St. Joseph’s lett. Már az is váratlan volt, hogy az előselejtező első meccsén Koszovóban meg tudták tartani az 1-1-et (lövések aránya 17-3, szögletek 12-2 a Pristinának) és miután nem kaptak gólt a visszavágó első félidejében, az újrakezdés után a Pristinából egyszerre kiállítottak két embert, ezt pedig kihasználták a Szentek és a végén rúgtak még kettőt, így magabiztos lett a továbbjutásuk (igaz, ők is emberhátrányban fejezték be a meccset).
Fél szemmel a másik ágra is figyeltünk, ott a Niederkorn otthon magabiztosan, de csak 1-0-ra nyert a Cardiff Met ellen, így a visszavágó meleg lett számukra, az egyetemi csapat már a 2. percben vezetett, a második félidőben pedig továbbjutásra is állt, de a luxemburgiak rúgtak egyet és bár a haziaknak a végén még ziccerük is adódott, idegenbeli góllal a Niederkorn lépett tovább, ők a Cork City ellen folytatják.
Első ellenfelünk hosszú történelme során nem sok sikert könyvelhetett el: ahhoz képest, hogy 1912-ben alapították, csupán egyszer nyert bajnoki címet (96-ban), viszont a kupagyőzelem már 9 alkalommal sikerült, igaz, mindegyik a 80-as évek óta jött össze.
Az európai porondra 2017-ben léphettek ki, de ezt gyorsan el is szeretnék felejteni, 10-0-s összesítéssel búcsúztak az AEL Limasszol ellen. Tovább rontotta a helyzetet, hogy néhány héttel később botrány rázta meg a klubot: két játékos, köztük a csapatkapitány tiltott szerencsejátékot űzött, azonnal felbontották a szerződésüket és 3-5 év hazai eltiltást kaptak.
Tavaly már közelebb jártak a sikerhez, a feröeri B36 ellenében két 1-1 után büntetőkkel estek ki. A bajnokságot bronzérmesként zárták, érdekesség, hogy közel sem ők rúgták a legtöbb gólt, de a góllövőlista két éllovasát mégis ők adták.
Keretükben jó pár hazai válogatott játékos szerepel és van egy világvándoruk, aki játszott már a Malagában (egyszer), az indiai és a grúz bajnokságban is.
Edzőjük az 51 éves spanyol Raúl Procopio Baizán, korábbi spanyol elsőosztályú játékos, aki otthon harmad/negyedosztályban edzősködött, két és fél éve dolgozik itt.
Otthonuk a 2000 fős Victoria Stadion, akárcsak az összes többi gibraltári klubnak és a válogatottnak is, három évvel ezelőtt például itt kapott ki a Celtic a Lincoln Red Impstől.
Igenám, de probléma is adódott az egyetlen stadion helyzetből, hiszen egy másik gibraltári együttes is otthon kezdett volna, ezért át kellett logisztikázni a beosztást, végül a mi meccsünket csütörtökről keddre előretolták – a gond csak az volt, hogy ezt 4 nappal a találkozó előtt sikerült megszülni, így a szurkolóknak nagyon gyorsan kellett intézni az utazást.
Ez azért is volt gond, mert így Gerrard máshogy rakta össze a csapatot az első, igazi felkészülési meccsre, az Oxford ellen – ám még ezt megelőzően, az edzőtáborból visszatérés után játszottunk egy felhozó meccset a wales-i bajnok TNS ellen (1-0, Defoe), a két félidőben két összeállításban játszott a csapat, Jack és Morelos hiánya volt feltűnő.
Mint kiderült, Morelos kisebb sérülés miatt maradt ki, így az Oxford ellen sem láttuk, viszont a kezdőben ott volt 4 új igazolás is. A vendégek keretében találunk északír válogatottat, a Mwelltől igazolt Gorrint és Sam Allardyce unokáját is.
Rangers – Oxford 5-0 (2-0)
Felkészülési meccs, július 7.
Alnwick (Foderingham, 46.) – Polster (Tavernier, 60.), Katic (Mayo, 46.), Edmundson (Goldson 46.), Halliday (Barisic, 60.) – Docherty (Jack, 60.), Kamara (Davis, 46.), Aribo (Barjonas, 60.), Candeias (Ojo, 60.) – Stewart (Defoe, 60.), Hastie (McPake, 46. (Jones, 60.))
Gól: Candeias (16.), Stewart (32.), Mayo (52.), Ojo (70.), Defoe (88.)
Nézőszám: 22 156
Soha rosszabb kezdést! Noha a vendégek nem a legmagasabb szintet képviselték (bár a 12. hely a League One-ban azért nem a világ vége), jó volt látni, hogy „a strandról visszaérkezve” is végig mi irányítottunk, esélyt sem adva az ellenfélnek.
A 9. percben kezezésért kaphattunk volna egy büntetőt, aztán néhány United támadás és egy oldalháló után, negyedóra elteltével egy remek kontra végén Candeias egy-az-egyben vihette a kapusra és nem is hibázott. Fél óra elteltével ismét megnyomtuk a dolgot, Docherty lövése az oldalhálóban, Hastie beadása centikkel Stewart előtt ért földet, ám Stewart a következő támadásból megmutatta, hogy megoldja ő magának is, miután kicselezte a védőjét, az alapvonal közeléből okosan begurította a kapus mellett. Nem volt megállás, Halliday egy laza 70 méteres sprint után lőhetett volna gólt, majd Katic eresztett meg 35 méterről egy bombát, ami a felső kapufáról vágódott vissza – a még el sem kezdődött szezon egyik legnagyobb gólja lehetett volna!
A szünetben megkezdődött a tömeges sorcsere, a fiatalok közül Mayo és McPake is lehetőséget kapott. Mindkettőjüknek emlékezetes marad a délután, McPake bemutatott egy remek cselt, Lewis Mayo pedig gyorsan megszerezte első gólját – hét perc alatt középhátvédként nem rossz!
Egy óra után jött a második sorcsere, újabb két debütáns és egy fiatal jött be, Ojo bemutatkozása sikerült a legjobban, ügyesen lerázta a védőjét és elegánsan csavart a hálóba. A legvégére maradt az ötödik, talán a legszebb, csodálatosan folyt végig a támadás, amit Defoe fejezett be lazán.
Hosszú videó itt nézhető
A gólok egyesével
Katic bombája
Ojo csele
McPake csele
Gerrard: „Nagyon elégedett vagyok, figyelembe véve a felkészülés elejét. Ilyenkor főleg az edzettségen van a hangsúly, de ha megnézzük a játékunk minőségét, az öt gólt és hogy nem kaptunk, akkor sok pozitívumot láttam ma. A háttérstábunknak elismerés jár, mert a csapat edzettségi állapota tavaly is remek volt, ez a siker egyik alapja. Idén az egyik legfontosabb, hogy kiegyensúlyozottabbak legyünk, hatékonyabbak a kapu előtt, több meccset kell nyernünk egymás után, ebben lehet segítségünkre Stewart és Ojo is, akik mindketten betaláltak ma.”
Másnap már el is utazott a csapat Gibraltárra, Flanagan kisebb műtét, Arfield fáradtság miatt maradt le, meglepő módon Candeias kimaradt a nevezési listából, így őt egyelőre Európában nem látjuk. A korlátozott számú keretben nem kapott helyet a „létszámon felüli” Lafferty, Dorrans, Grezda, Holt és Alnwick sem.
Az idény első tétmeccsén két újonc kapott lehetőséget a kezdőben és három a padon, Morelos is csak oda fért.
St. Joseph’s – Rangers 0-4 (0-0)
Európa Liga selejtező, 1. kör, odavágó, július 9.
McGregor – Tavernier, Goldson, Katic, Barisic – Jack (Aribo, 63.), Davis, Kamara, Ojo – Defoe (Morelos, 63.), Jones (Stewart, 71.)
Gól: Jack (50.), Ojo (56.), Barisic (68.), Morelos (77.)
Nézőszám: 2 050
Ha valaki 49 perc játék után azt mondja, hogy ezt a kört 10 gólos különbséggel abszolváljuk, akkor arra biztos furán néztek volna, de ne szaladjunk ennyire előre.
Az első komolyabb helyzetre fél órát kellett várni, ekkor Ojo lőtt nagyon közelről, de a kapus belevetődött, majd Kamara próbálkozása ment alig mellé. Ahogy várható volt, egykapuzás zajlott, bár a hazaiaknak a félidő végén volt egy kapáslövése, eléggé fölé. A kissé csalódást jelentő gól nélküli első játékrész után aztán csak áttört a gát, Ojo bevetődése még fölément, négy perc után viszont Barisic lágy beívelésére Jack érkezett és kapásból bevágta a 2019/2020-as idény első gólját.
Azonnal jöhetett volna a következő, Jones indult meg és a szóló végén épphogy mellélőtt. De így sem kellett sokat várni, egy védelmi bizonytalanságot kihasználva Ojo átvette, majd remekül csavarta be a labdát a hosszúba – innentől a lényegi dolgok eldőltek, úgyhogy még nyugodtabban lehetett támadni, ennek érdekében bejött Aribo és Morelos is. Ám mégis egy védőé lett a harmadik, de hogy kié, azt nehéz megállapítani, Barisic szabadrúgása a kapussal együtt a gólvonal közelébe ért, de hogy biztosan bemenjen, arról Goldson gondoskodott (bár az UEFA honlapja is Goldsonnak adja, de egyértelműen bent volt már a horváté). Hogy ne érje szó a ház elejét, Morelos is megnyitotta idei „számláját”, Tav beadását az ötösről fejelte be, a kapus próbálta kiütni, de már a vonal mögül.
A magabiztos eredmény a szinte garantált továbbjutás mellett további érdekes statisztikákat is jelent:
– az egész EL kör legnagyobb arányú idegenbeli sikere volt (csak a Videoton ért el hasonló, 5-1-es győzelmet)
-korábban egyetlen skót klubcsapat sem tudott nyerni Gibraltáron. Emlékeztetőül…
-a skót futball elmúlt 15 évének legnagyobb arányú idegenbeli európai győzelme (2004, Amica Wronki-Rangers 0-5)
Hosszú videó itt nézhető.
Ojo gólja
Szurkolói hangulat
Képek itt, emitt és itt láthatók.
Gerrard: „Remek hozzáállást és mentalitást tanúsítottunk. A körülmények (szokatlan meleg, műfű) nehezek voltak, az ellenfél próbálta lassítani a játékot, de a türelem sikert hozott. Várhatóan sokszor fogunk hasonló taktikával felálló csapat ellen játszani, ezért kell türelmesnek maradnunk és kihasználni a helyzeteket. Az első gól után már nyugodtabban játszottunk, négyig jutottunk, de több is lehetett volna. Örülök, hogy minőségi cseréket tudtam behozni, őszintén tavaly ebből sokszor gond akadt, a sérülések és eltiltások miatt korlátozottak voltak a lehetőségeim.”
A keret otthon maradt tagjai az Ayr ellen játszottak egyet, a 6-1-es győzelem során az „elfeledett” Murphy (ő gólt is lőtt), Dodoo, Grezda is pályára lépett, de a fiatalok vitték a prímet: Kelly triplázott, Mebude és Dallas is betalált.
Következő hétvégi felkészülési partnerünk a Marseille volt, amely lemaradt a nemzetközi kupákról (11 pont hátrány a dobogótól), néhány nappal korábban meglepetésre az Accrington Stanley-től kikapott, de nagy nevekben nem szűkölködik: Mandanda, Caleta-Car, Luiz Gustavo, Germain, Payet, Strootman, Thauvin mind jól hangzik az európai fociban és mindannyian a kezdőben kaptak helyet.
Nálunk 4 helyen változott a kezdő a gibraltárihoz képest, a cserepadra a fiatalok közül ezúttal csak Mayo ülhetett le.
Rangers – Marseille 4-0 (2-0)
Felkészülési meccs, július 14.
McGregor (Foderingham, 46.) – Tavernier (Barjonas, 76.) Goldson (Mayo, 82.), Edmundson (Katic, 46.), Barisic (Halliday, 65.) – Jack (Polster, 65.), Davis (Docherty, 46.), Aribo (Kamara, 65.), Candeias (Ojo, 46.) – Morelos (Defoe, 46.), Jones (Murphy, 65.)
Gól: Candeias (17. és 43.), Goldson (63.), Defoe (75.)
Nézőszám: 24 259
Nem tudni, hogy a franciák a nemzeti ünnepükön lazsáltak vagy ennyire jók vagyunk-e, mindenesetre az eredmény és a mutatott játék egyaránt bizakodásra adhat okot. A vasárnap délután félig megtelt stadion közönsége Morelos korai lövésének tapsolhatott, majd negyedóra elteltével Aribo labdaszerzését Morelos tette ki a szélre Candeiasnak, aki egyet állított, majd nagy erővel bebombázta a labdát. Jones kapáslövése is kapura ment, míg a másik oldalon Payet lőtt nem sokkal mellé. A lefújás előtt két perccel láttunk egy fantasztikus jelentsort, Jack a kezdőkörből emelte Candeias-nak a labdát, a portugál a tizenhatos vonalánál tökéletesen lekezelte jobbal, ballal pedig berúgta a másodikat. Emlékezetes gól, főleg, hogy számára ez volt az utolsó a Rangers színeiben.
A szünetben ötöt cseréltünk, de a játék képe nem változott, a Marseille szinte semmi erőfeszítést nem tett a meccsbe. Defoe és Tavernier duplahelyzetével indultunk, egy óra után Jones szögleténél Katic simán lefejelte a védőjét, Mandanda megpróbált hárítani, de a szemfüles Goldson megint jókor volt jó helyen és egy hét alatt második „félgólját” szerezte. A következő sorcsere (ami során Jamie Murphy 11 hónap sérülés után léphetett ismét pályára) után is folyamatosan mentünk előre, Docherty jó lövését takarásból tolta ki a kapus, de nem kellett sokat várni a negyedikre, Ojo indult a szélen, egy csel után tökéletesen centerezett, amit Defoe simán befejelt közelről. Csak hogy ne unatkozzon, Foderinghamet is megtornáztatták egy szabadrúgásnál, de túljárni nem tudtak az eszén.
A vége tehát jelentős győzelem lett, de tegyük hozzá, hogy egy ilyen játékoskerettel rendelkező Marseille-ről nehéz azt elhinni, hogy ha teljesen pörög, akkor félidőnként csak egy darab helyzetet tud kialakítani… Mindegy, nekünk önbizalom növelőnek tökéletes volt.
Hosszú videó itt nézhető.
1-0, Candeias
2-0, Candeias
3-0, Goldson
4-0, Defoe
Jones csele
Helander bemutatása
Képek itt, emitt és itt láthatók.
Gerrard: „Le vagyok nyűgözve, kiemelkedő teljesítményt nyújtottunk. Jó teszt volt egy remek játékosokból és edzőből álló csapat ellen, remélem Európában is találkozunk hasonló ellenfelekkel. Örülök, hogy a szurkolók látják, mire vagyunk képesek, mit akarunk megvalósítani, fontos, hogy a győzni akarást állandósítsuk és hogy az igazolások erősítést jelentenek.”
Az EL visszavágó előtt Gerrard elmondta, hogy mindenki nagyon várja az idény első hazai tétmeccsét, el kell felejteni az odavágó eredményét és kapott gól nélkül szórakoztatni a közönséget. Hozzátette, hogy Helander kb három héttel van lemaradva a felkészülésben, bár őt ugye nem is neveztük még a selejtező keretébe.
Az odavágóhoz képest 9 (!) helyen változott a kezdő, Edmundson és Hastie tétmeccsen is debütált, Polster először kezdő, a padon Barjonas, Mayo és McPake jelenléte pedig azt tükrözte, hogy fel sem merül, hogy bármilyen gond lehetne a továbbjutással.
Rangers – St. Joseph’s 6-0 (2-0)
Európa Liga selejtező, 1. kör, visszavágó, július 18.
Foderingham – Polster, Edmundson, Goldson, Halliday – Kamara, Docherty (McPake, 67.) Aribo, Hastie (Arfield, 58.), Stewart – Morelos (Defoe, 67.)
Gól: Aribo (3.), Morelos (45+1., 57. és 66.), Defoe (77. és 86.)
Nézőszám: 45 718
Szerencsére nem is volt semmi gond és nem is kellett sokáig várni az elsőre, kis területen való játék után Docherty adta Aribonak, aki „fű alatt” rúgta el, a kapus talán nem számított erre, de ezzel megvolt a megnyugtató előny. Stewart fejese és Halliday szabadja között egy alkalommal a vendégek is eljutottak a kapuralövésig, Hastie pörgetése pedig alig kerülte el a kaput. A másodikra a hosszabbításig kellett várni, Hastie szögletét Goldson látszólag tudatosan pörgette föl, Morelos pedig berobbanva fejelte a kapuba 50. Rangers-beli gólját! A fordulás után tíz perccel Docherty tört be a tizenhatosra, ahol nemes egyszerűséggel fellökte őt a védő, a büntetőt Tav hiányában Morelos értékesítette magabiztosan. De nem állt meg ennyinél, a harmadik volt a legszebb, Docherty újabb asszisztját sarokkal váltotta gólra, így korán megszületett az idei első triplája. Így nyugodtan adhatta át a helyét Defoe-nak és McPake is lehetőséget kapott. A gibraltáriak is közel jártak a gólhoz, Halliday-nek a gólvonalról kellett mentenie egy szöglet után. De a végén megint mi nevethettünk, Defoe előbb Polster beadását belsőzte be, majd egy fantasztikus passzjáték után Stewart tette tovább talppal az angol csatárnak, aki ezt sem hibázta el, így minden tekintetben kiütés lett a vége – ami látszólag papírforma, de örvendetes, hogy ezt sikerült is kivitelezni.
Továbbjutott: Rangers 10-0 összesítéssel
Hosszú videó itt nézhető
Szurkolói videó
Képek itt, emitt és itt láthatók.
Gerrard: „Az első félidőben voltak unalmas periódusaink, a másodikban sokkal élvezetesebb játékot mutattunk. A két meccset figyelembe véve örülök a profi hozzáállásnak. Nagy élmény volt ez a fiataljainknak, McPake megérdemelte a játékát, remekelt az utánpótláscsapatokban és az edzéseken is meggyőzött. Jó alkalom volt, hogy lehetőséget kapjon a csapat többi része is.”
Következő ellenfelünk a jól ismert Niederkorn lesz, amely miután idegenben 2-0-ra verte a Cork City-t, otthon megszenvedett velük, ugyanis az írek a 47. percre ledolgozták a hátrányukat, de sikerült szépíteni, így 3-2-vel a luxemburgiak jutottak tovább.
Az Aberdeen a finn RoPS ellen magát hozta nehéz helyzetbe otthon, 23 próbálkozásból kettőt használtak csak ki és a 90+3. percben kaptak egyet, úgyhogy a visszavágó nem volt lefutott – pláne, hogy a finnek a 2. percben szerzett góllal már továbbjutásra álltak, de egy büntetőből egalizált a Dons, a 90+4. percben lőtt góllal végül kettős győzelemmel jutottak tovább, ahol a grúz Chikhura várt rájuk.
A Kilmarnock ellentétes utat járt be, ők látszólag jó helyzetbe kerültek az odavágón, bár meg kellett szenvedni érte, a wales-i Connah Quay otthonában egy öngóllal a hazaiak kerültek előnybe, amit egy büntetővel kiegyenlített, majd a 90+2. percben fordítani is tudott a Killie. Otthon viszont a második félidőben a Connah került előnybe, a 80. percben berúgták a másodikat és emberelőnybe is kerültek (ez csak öt percig tartott), a Killie a két kapufáján kívül nem tudott többet tenni, így szégyenszemre a wales-iek jutottak tovább. A Kilmarnock 18 év után indulhatott Európában, de még a határon sem jutott át…
A BL-ben a zöldek Szarajevóban hátrányból fordítottak 3-1-re, amit otthon egy 2-1-gyel toldottak meg, így az észt Nomme Kalju ellen folytatják.
Következett a harmadik felkészülési meccsünk, a másodosztály közepén végző Blackburn ellen, amely eddigi négy barátságos meccsét mind megnyerte. Charlie Mulgrew a skót, Stewart Downing az angol, Corry Evans az északír válogatottból lehet ismerős, de kanadai és ír válogatottjuk is játszott.
Nálunk Arfield először kezdett a tavalyi szezon vége óta, a padon helyet kapott Helander, viszont a fiatalok most kimaradtak.
Rangers – Blackburn Rovers 1-1 (1-0)
Felkészülési meccs, július 21.
McGregor – Tavernier, Edmundson (Helander, 61.), Katic, Barisic – Jack (Docherty, 85.), Davis (Kamara, 61.), Arfield (Aribo, 61.), Ojo, Jones (Murphy, 76.) – Defoe (Morelos, 61.)
Gól: Defoe (30.); ill. Travis (65.)
Nézőszám: 18 267
Az iram nem volt eget rengető, Arfield fejesével kezdtünk, majd a Rovers oldalhálója után Defoe lövését már védenie kellett a kapusnak, akárcsak Ojo-ét. A helyzetek a 30. percben értek meg góllá, Jones nagyszerű beadását Defoe csúsztatta be két védő között. Az első félidő egyértelműen a miénk volt, még néhányszor teszteltük a kapust. A szünetbeli sorcsere ezúttal elmaradt, a helyzet pedig megfordult, egyre többször jött előre a Rovers, Edmundson például az utolsó pillanatban mentett egy kontra végén. A másik oldalon Arfield tekerését centikkel tolta a kapufa mellé a vendégek kapusa és Tav szabadja is beakadhatott volna.
Egy óra után jött négy csere, köztük Helander debütálása. A nyár első gólját a 65. percben kaptuk, Katic veszített labdát, McGregor még védett, a kipattantóra viszont csak Travis érkezett, aki könnyedén egyenlített. Morelos visszaállíthatta volna a különbséget, de egy gondolattal többet várt a kelleténél, a védő pedig odaért a lövésre. A 90. percben viszont betalált, de les miatt nem volt érvényes, így maradt a döntetlen.
Hosszú videó itt nézhető
1-0, Defoe
Gerrard: „Remek felkészülés volt mindkét csapatnak. Érdekes meccset láttunk, az első félidőben sokkal jobbak voltunk, mint a másodikban. Ezúttal is előjött, mint tavaly sokszor, hogy egy jobb csapat megbünteti a hibáinkat, ez pedig sok pontunkba került a bajnokságban. A felkészülési meccsek az erőnlét javítása mellett ezeknek a hibáknak a lecsökkentésére alkalmasak. Helander hetekkel van lemaradva a felkészülésben, de nem volt vele gond, jól szállt be, jó lehetőség volt, hogy kezdjen összeszokni a többiekkel.”
Még a második kör megkezdése előtt kisorsolták a harmadik kör párosításait is, itt már nem voltunk kiemeltek, a lehetséges ellenfelünk az alábbi listából került ki:
– Wolverhampton Wanderers FC (angol) – Crusaders FC (észak-ír)
– Legia Varsó (lengyel) – KuPS Kuopio (finn)
– KAA Gent (belga) – FC Viitorul (román)
– FC Midtjylland (dán)
– AZ Alkmaar (holland) – BK Häcken (svéd)
Végül a dán klub lett a párunk, amely ránézésre erősebbnek tűnik, mint tavaly ugyanebben a szakaszban a Maribor, noha kissé meglepő módon a Transfermarkt alapján a Rangers keretértéke több. A dán kupagyőztesről és ezüstérmesről (egy ponttal lemaradva) beszélünk egyébként, amely csupán 20 éve alakult és pont kétszer magasabb helyen áll az UEFA ranglistáján, mint mi (103.-206.). Rendszeres kuparésztvevők, ám csoportkörbe csupán egyszer sikerült bekerülniük (a 15/16-os EL-ben), legnagyobb skalpjuk a ManUtd és a ManCity legyőzése. Az előző három idényben egyaránt eljutottak az EL playoffig, de a 6 meccsből egyet sem sikerült megnyerniük, pedig nem világverők ellen játszottak (Malmö, Apollon Limasszol, Osmanlispor).
Az Aberdeen a szintén kupagyőztes + ezüstérmes Rijekát kapta továbbjutás esetén, a horvátokról jó emlékeik vannak, négy évvel ezelőtt 5-2-es összesítéssel kiejtették őket.
De előbb vár még ránk a Niederkorn! Az a Niederkorn, amelyhez a Rangers modern kori történelmének egyik legnagyobb blamája fűződik, a klub bemutatása és az események részletezése megtalálható az akkori bejegyzésben.
Az akkori továbbjutásuk után az AEL Limasszol simán 3-1-gyel kiejtette őket a következő körben, viszont tavaly ismét csak perceken múlt, hogy ne kerüljünk össze, akkor meglepetésre továbbléptek a Gabalán és a Kispesten is, majd az UFA ellen a visszavágó 90+3. percéig hosszabbításra álltak, aztán kaptak egyet, mi pedig az oroszokkal játszottunk a playoffban.
Gerrard elmondta, hogy közvetve a blamának köszönheti a munkáját, hiszen akárhogy is nézzük, Caixinha ha nem is közvetlenül abba bukott bele, de nagyot dobott a dolgon.
Érdekes megnézni az akkori keretet, bár csak két éve volt, de az odavágón pályára lépő 14 játékosból mostanra csak hatan maradtak és hárman, akik azóta is alapemberek (Tav, Morelos, Jack).
Tegyük gyorsan hozzá, hogy a Progres-nél a helyzet hasonló, náluk is hat azonos név található az akkori és a mostani odavágó kerete között. Edzőjük nagyon új, a 45 éves Roland Vrabec a német U18-as válogatott és a St. Pauli kispadja után a Vaduzzal két liechtensteini kupát nyert, most június középen került Luxemburgba.
Gerrard hat helyen változtatott az egy héttel korábbihoz képest, McGregor és Ojo is kezdett.
Rangers – Progres Niederkorn 2-0 (1-0)
Európa Liga selejtező, 2. kör, odavágó, július 25.
McGregor – Tavernier, Edmundson, Goldson, Halliday – Jack, Davis, Aribo, Arfield (Jones, 66.), Ojo – Morelos (Defoe, 75.)
Gól: Aribo (20.), Ojo (54.)
Nézőszám: 43 629
A szokatlanul meleg glasgow-i estén (8 órakor 30 fok!) vendéghelyzettel indultunk, aztán Morelos lövését háttal blokkolta a védő az ötösnél, majd az áttörés egy átlövés formájában érkezett, Aribo a 20. percben gondolt egyet, megtolta a labdát és 18-tól laposan eltekerte a jobb alsóba, a kapus takarásból csak későn vette észre. Aribo ezután majdnem egy gólpasszt is kiosztott, de Morelos kicsit mellécélzott, aztán Arfield fejelhetett teljesen üresen, de gyengén, végül Ojo egy kipattanóra lecsapva berúgta a másodikat – lesről. A helyzetek kialakításával tehát nem volt gond, ahogy a második félidő elején sem, Arfield közelről a kapusba, Ojo a blokkba lőtt, de a gyors szöglet jobban sikerült, Ojo 14 méterről látványosan eltekerte a tömeg között a jobb alsóba. Viszonylag korán összejött a második is, picit meg lehetett nyugodni, de ezt a csapat nem vette figyelembe, ment tovább, viszont a parádés napot kifogó Flauss kapuson nem tudott túljárni, aki ha nem ment önfeláldozóan Jack elől, tovább nő a különbség. Ehhez még közelebb a 68. percben jártunk, amikor a frissen beállt Jones lépett be két védő közé, esése büntetőt ért – ezt viszont az általában könyörtelen Tavernier a kapufára rúgta, pedig ezzel eldönthette volna a párharcot. A másik csere, Defoe lövése után a meccsen először kellett közbeavatkoznia McGregornak, de ettől igazi klasszis, 80 perc semmittevés után egy nagyon fontos bravúrral tartotta meg az eredményt, amikor Mmaee lefutva a védelmet a kapusba lőtt. A vendégek egyébként az egész meccsen nem játszottak megilletődötten, bemutattak több olyan cselt is, amire csak pislogtunk…
Mi viszont rúgtunk egy második lesgólt is, Jack esete már kérdésesebb volt. A legvégén kialakult még egy veszélyes szituáció a kapunk előtt, a felszabadítás után Laterza második sárgával lement, de ennek már nem volt jelentősége, Flauss-nak viszont volt még két nagyobb védése.
A legfontosabb, hogy előnyt sikerült szerezni, nagyobbat, mint két éve, de ahhoz képest, hogy a látottak alapján a visszavágó formalitás is lehetne, azért hátra még nem dőlhetünk.
Hosszú összefoglaló itt nézhető.
1-0, Aribo
2-0, Ojo
Aribo csele
Képek itt, emitt és itt láthatók.
Gerrard: „Az eredmény oké, nem kaptunk gólt és nyertünk, de ez több is lehetett volna, ez zavaró, mert a lehetőségeink megvoltak. A két csapat közti különbség látványos volt, de az eredményen ez nem látszik. Sőt, miközben üldöztük a harmadik gólt, hátul többször is hibáztunk, de McGregor megmentett. A lelkesedéssel elégedett vagyok, de a srácok nem jutalmazták meg magukat. Aribo nagyon gyorsan felvette a ritmust, az előző körben is rúgott gólt, az edzéseken mindent belead, nagy potenciál van benne.”
Utolsó felkészülési meccsünk keménynek ígérkezett, a Derby County Lampard irányításával az utolsó pillanatig versenyben volt a feljutásért, ám a playoff döntőt elbukták. Lampard ment a Chelsea-hez, utódja Philipp Cocu nem kisebb név nála. Első három felkészülési meccsüket nyerték, aztán a Gironától kikaptak, ők is ellenünk zárják a pre-seasont.
Keretükben jó pár ismert név megtalálható, Carson és Huddlestone angol, Forsyth, Anya és Martin skót, de van wales-i és ír válogatottjuk is, Max Lowe és Graeme Shinnie személyében két korábbi aberdeeni is szerepel náluk, de a legfontosabb Martyn Waghorn, aki két évvel ezelőtt távozott tőlünk, azóta egy évet az Ipswich-nél, egyet meg Derby-ben töltött, ezalatt 30 gólt szerzett.
Gondolva az előttünk álló visszavágóra, McGregor a keretben sem volt, 8 csere történt, Helander először kezdett.
Rangers – Derby County 1-0 (0-0)
Felkészülési meccs, július 28.
Foderingham – Tavernier (Flanagan, 64.), Helander (Goldson, 64.), Katic, Barisic (Halliday, 64.) – Kamara, Davis (Polster, 64.) Docherty, Arfield (Aribo, 64.), Jones (Ojo, 60.) – Defoe (Morelos, 72.)
Gól: Katic (84.)
Nézőszám: 19 843
Az azonos mezszponzorral ellátott csapatok meccsén a Rangers kezdett lelkesebben, Docherty kétszer is tesztelte a kapust, de egyik sem volt különösebben veszélyes, majd egy újabb duplahelyzetnél Tav adott nagy labdát Jones-nak, aki nem tudta elpöckölni, Defoe ismétlését pedig szépen védte a vendégek legjobbja, Roos. Mi domináltuk a félidőt, Defoe centikkel maradt le egy beadásról, a legközelebb viszont Helander járt a gólhoz, aki kapásból belsőzött 11 méterről, de Roos bravúrral kiszedte. A fordulás után maradt az egykapuzás, helyenként úgy mentünk át rajtuk, mintha csak edzés lenne… Gerrard egy óra után átmódosította a fél csapatot, majd Kamara lövését tolta ki a kapus, mielőtt Ojo kihagyott egy óriási ziccert, üresen a kapu mellé gurított, de ebbe is beleért Roos. A szögletnél viszont már tehetetlen volt, Halliday tekerését Katic bólintotta be.
A győzelem teljesen megérdemelt, a játék pedig igen biztató egy amúgy elég masszív ellenféllel szemben.
Hosszú videó itt nézhető.
Derby TV videója
Katic 1-0
Képek itt, emitt és itt láthatók.
Gerrard: „A 20. perctől kezdve nagyon jól játszottunk, Foderinghamnek egyetlen védenivalója sem volt, mi meg rúghattunk volna még négyet-ötöt, úgyhogy a győzelmünk jogos. A Derby edzői stábja bajnokságot nyert Hollandiában, a keretükben minőségi játékosok vannak, ezért igen elégedett vagyok. A felkészülés alatt a Blackburn ellen kaptunk egy elkerülhető gólt, ezen kívül tökéletesen zártunk. De ezért semmit nem adnak, a lényeg a kemény munka és a fittség megszerzése, valamint, hogy mindenki magabiztosan álljon készen a bajnokságra. A Marseille, a Blackburn és a Derby sem gyenge csapat, mi pedig bizonyítottuk, hogy mindegyikkel felvesszük a versenyt. Elégedett vagyok a felkészüléssel, önbizalommal várhatjuk a további európai meccseket és a Kilmarnock elleni bajnoki nyitányt.”
További hírek a skót foci világából
Érdekes hír látott napvilágot, miután az elnökség egyik tagja, Stewart Robertson elismerte, hogy konzultálnak az Ibrox lehetséges bővítésével kapcsolatban. Az évről évre növekvő érdeklődés hatására felmerült, hogy 55 ezresre lehetne növelni a kapacitást, bár az új lelátórész nem opció, a meglévőket lehetne valahogy szélesíteni. Egyelőre a hatástanulmányok készülnek, néhány hónap múlva derül ki, hogy tovább lehet-e gondolni az ötletet.
Fontos(nak tűnő) hír lehet, hogy a Hiberniannak új tulajdonosa lett, a 63 éves Ronald Gordon személyében egy amerikai milliomos vette meg a fővárosi klub részvényeinek többségét, ezzel 22 év után leváltva Rod Petrie-t és eltüntetve a klub kb 3 milliós adósságát. Gordonnak nagyszülei révén van skót kötődése, ő Peruban született, Ausztriáliában járt iskolába, majd Amerikában felépített egy spanyol nyelvű médiavállalatot, amit 35 év után jelentős összegért eladott az NBC-nek. Az itteni bejelentést állítólag közel fél éves egyeztetés előzött meg, több más országbeli klub iránt is érdeklődött az üzletember, de végül a Hibs mellett döntött. Elmondta, hogy nagyok az ambíciói, lépésről-lépésre szeretné fejleszteni a klubot, a nagy vágy pedig a bajnoki cím.
Lezajlottak a Betfred Ligakupa csoportküzdelmei, ahol a 40 indulót nyolc ötfős csoportba rendezték leginkább területi elosztás szerint, mindenki mindenkivel egyszer játszott, döntetlen esetén azonnal büntetők, ahol a győztes plusz pontot kap – a csoportgyőztesek mellett a 4 legjobb második jutott tovább.
A legnagyobb meglepetés a St. Johnstone leszereplése, négy meccséből csak egyet nyert meg és utolsó előtti lett. A másik Szent, a Mirren csak egy fokkal volt kevésbé rossz, ők a ligán kívüli East Kilbride-dal szemben is alulmaradtak, és szintén nem jutottak tovább. Hasonlóan beragadt a Dundee Utd és az Inverness is, az Ayr tovább nem jutása pedig azért fura, mert az előző két idényben 100%-osan hozták az összes csoportmeccsüket. A Berwick Rangers negatív mélyrepülése még nem állt meg, a ligából kizuhanó klub a négy meccse alatt 0-21-es gólarányt produkált… A csoportkörben csak a Motherwell és a Ross County maradt hibátlan, előbbi gólt sem kapott.
A folytatásban bekapcsolódnak a nagy csapatok is és a legjobb 16 már egyenes kieséses rendszerben játszik tovább. Mi első ellenfélnek a harmadosztályú East Fife-ot kaptuk idegenben, amely kissé váratlanul legyőzte a Dundee Utd-et és büntetőkkel a Hearts-ot is. A kört augusztus 17/18-án rendezik.
A teljes sorsolás itt böngészhető
A bajnokság kezdete előtt néhány „best of” videós összeállítás az előző idényből:
– a gólkirály, Alfredo Morelos minden bajnoki találata
– az élvonal legszebb 44 gólja
– az élvonal legnagyobb védései
– a legnagyobb szabadrúgások
– a négy osztály legszebb góljai
A legvégére pedig álljon itt a hónap legriasztóbb képe, szomszédaink legújabb harmadik számú meze.