Noha novemberben játszotta a csapat a legkevesebb meccsét idáig az idényben, eseményeknek nem voltunk híján. Csak a legfontosabbak: remeklés és a továbbjutás szélére érés az Európa Ligában, Morelos rekordjai, két idegenbeli bajnoki győzelem, Ligakupa döntőbe jutás, a fiatalok sikerei, legalább 3 játékosunk kijutott az EB-re, Dave King öt év után elköszönt.
A hónap elején kijöttek a június 30-ig bezárólag aktuális pénzügyi adatok. Eszerint az alábbi tételek növekedtek:
- bevétel 61%-kal, 53,2 millióra
- működési költség 33%-kal 58,2 millióra
- átlag bajnoki nézőszám 0,8%-kal, 49 563-ra
- szezonbérletesek száma 1,8%-kal 45 500-ra
-
az európai szereplés miatti, jegyeken kívüli (szponzor, közvetítés, kereskedelmi) forgalom 64%-kal
És csökkent:
- veszteség 20%-kal, 11,3 millióra
- adózás előtti nyereség 30%-kal, 2,9 millióra
A teljes beszámoló itt bogarászható.
A 11 milliós veszteség ellenére Dave King pozitívnak értékeli a pénzügyi évet, kiemelve, hogy ez olyan beruházások miatt alakult ki, amelyek szükségesek ahhoz, hogy a klub a pályán belül és azon kívül is ismét vezető szerepet töltsön be. A vezetőség teljesítette azt a felelősségét, hogy pénzügyileg megfelelően támogassa a vezetőedzőt, továbbá a stadionban és az edzőközpontban is jelentős felújítások/fejlesztések történtek, amik ugyan nem feltétlenül látványosak, de költségesek.
Novembert a Hearts elleni Ligakupa elődöntővel kezdtük, amely az ellenfelet tekintve jobbkor nem is jöhetett volna, az eseményt és a helyszínt tekintve viszont rossz emlékeink vannak. A fővárosiak október utolsó napján búcsúztak el edzőjüktől, bár Craig Levein helyzete ennél összetettebb a klubnál: a korábban több mint egy évtizedig játékosként itt szerepelt egykori szövetségi kapitány 2014-ben futballigazgató lett, lényegében ő nevezte ki az edzőket, aztán 2017-ben a posztját megtartva kinevezte saját magát edzőnek. 106 meccsből 42-t nyert meg, tavaly az első 13 körben veretlenek voltak, viszont az idei nagyon gyenge szezonkezdet után, fél évvel a szerződése lejárta előtt lemondott edzői tisztségéről, ezzel együtt a futballigazgató posztra sem tér vissza, viszont a szezon végéig marad a klub kötelékében a háttérben, leginkább az utánpótlásban tanácsadóként…
Ideiglenes utódja a segítője, Austin MacPhee, aki ugyan csak 40 éves, de kalandos útja során focizott az USA-ban, Romániában és Japánban, majd segítőként dolgozott a 14-es Vb-n Mexikó, a 16-os EB-n Észak-Írország stábjában, a Hearts-hoz még a Leveint megelőző Cathro idején került.
Ami minket illet, a megelőző 5 kupaelődöntő mindegyik elvesztettük a Hampden Parkban (3x Celtic, 1-1x Dons, Well), ráadásul ezeken gólt sem tudtunk szerezni, ellenben 10-et kaptunk! A javítási lehetőség tehát adott volt, egy edzőváltáson túl, sérültekkel teli, padlón lévő csapat ellen.
A két hete lejátszott 1-1-es bajnokin a védelemnek sok gondot okozó Ikpeakzu meglepetésre csak a padon, míg Wighton május óta először kezdett; nálunk McGregor, Kent és Davis is visszatért a csapatba.
Rangers – Hearts 3-0 (1-0)
Ligakupa elődöntő, november 3.
McGregor – Tavernier, Goldson, Helander, Barisic – Davis, Jack (Arfield, 77.), Kamara, Ojo (Defoe, 82.), Kent (Aribo, 66.) – Morelos
Gól: Helander (45+1.), Morelos (47. és 62.)
Nézőszám: 49 310
Lényegében esélyt sem adva érvényesítettük a fölényünket, ezzel 2011 után ismét Ligakupa döntőbe jutottunk!
Noha a legelejétől mezőnyfölényben játszottunk, húsz perc is eltelt, mire Jack először próbálkozott kapuralövéssel, amit Kamara blokkolt és Tavernier kivédett közeli lövései követtek. Az addig is látványosan játszó Kent a 42. percben már a kapufát találta el, míg Davis egy szöglet után alig helyezett mellé. Nem lett volna igazságos, ha kihúzzák a fővárosiak kapott gól nélkül és meg is lett az eredmény, már a hosszabbításba átlépve, egy szöglet után támadásban maradtunk, Morelos került a szélre és ha már ott volt, betette a saját helyére, ahol épp Helander kolbászolt, ezen annyira meglepődtek a védők, hogy könnyedén bebelsőzte a vezető gólt – 2016 májusa óta az elsőt a Hampdenben.
És ha már áttörtük a gátat, a fordulás után tovább is döntöttük, két perc sem telt el, Barisic beadását Ojo látszólag elfejelte Morelos elől, de így volt jó Taverniernek, aki egyből berakta középre, ahol Alfredo üresen maradt és nem is hibázott. Az eredményt és a látottakat tekintve – a szegény embert az ág is húzza alapon – a Hearts az 55. percre már túl volt mindhárom cseréjén (ebből kettő sérülés miatt), úgyhogy teljes nyugodtsággal játszhattuk le a maradék bő fél órát. Hogy ne aludjunk bele, egy Ikpeazu fejesnél és egy Irving lövésnél kellett figyelni, a másik oldalon Jack kapáslövését tolta ki a kapus, majd jött Morelos oldalhálója és a 62. percben a második gólja, amihez kellett az, hogy Kent nagyon beültesse Hickey-t a szélen, Morelos pedig felpörgette és belőtte a rövid alsóba idénybeli 20. gólját. A mesterhármast a partjelző akadályozta meg, a csapat pedig elkezdett tartalékolni a Porto elleni meccsre, így maradt a három gólos győzelem.
1-0 Helander
2-0 Morelos
3-0 Morelos
Rövid videó itt, hosszú öf itt nézhető.
Naishame
Morelos
Kent összeállítás
Lefújás
Story of the match
Videó a napról
Képek itt, emitt és itt láthatók.
Gerrard: „Úgy gondolom, teljesen megérdemeljük a helyünket a döntőben, ma a játékosok nagyon összpontosítottak és olyan teljesítményt nyújtottak, amivel ilyen különbséggel is jogosan nyertek. A védelem rendezett volt, a támadások hatékonyak, a középpálya domináns, az egész csapattal elégedett vagyok. Nem volt könnyű, mert az ellenfélnél változások voltak, de a játékosok csak magukra és erre a meccsre figyeltek, nem terelődött el a gondolatuk, most majd jöhet a döntőre való felkészülés.”
A december 8-i döntőben a Celtic vár ránk, miután ők a másik, padlón lévő edinburgh-i klubot 5-2-re ütötték ki, a Hibs 2-1-nél talán még egy picit reménykedett, de gyorsan visszaállt a két, majd háromgólos különbség. Fura egyébként, hogy csak először rendeztek össz-Glasgow-Edinburgh elődöntőket, a 4 csapat ugyanis összesen több mint 130 alkalommal jutott be az elődöntőbe.
A klub napvilágra hozta a téli szünetre vonatkozó terveit, a csapat ezúttal Dubaiban fog edzőtáborozni, egész pontosan a Nad al Sheba nevű sportkomplexumban töltődik fel a nap energiájával január 6-12 között, ahol korábban a Liverpool, a ManUtd és a Juventus is megfordult. Ha nekik jó volt, nekünk is megfelel… A tréningeken kívül egy edzőmeccs van betervezve, az ellenfél kiléte még nem ismert.
A Porto elleni „visszavágó” következett, a vendégek az azóta lejátszott négy bajnokin 10 pontot szereztek és két pont hátrányban követik a Benficát. Mellettünk szól, hogy a megelőző 7 idegenbeli EL meccsükből egyet sem tudtak megnyerni (csupán 2 döntetlen) és mi a 7, portugálok ellen lejátszott hazai meccsből egyet sem vesztettünk el.
Gerrard elmondta, hogy egy esetleges győzelem „fantasztikus pozícióba” tenné a csapatot, a nyomás a portugálokon van, számunkra ez egy remek lehetőség.
Barker kis meglepetésre visszakerült a kezdőbe Ojo kárára, Katic nincs a keretben.
Rangers – Porto 2-0 (0-0)
Európa Liga csoportkör, 4. forduló, november 7.
McGregor – Tavernier, Goldson, Helander, Barisic – Davis, Jack, Kamara, Barker (Arfield, 65.), Kent (Aribo, 83.) – Morelos (Defoe, 85.)
Gól: Morelos (69.), Davis (73.)
Nézőszám: 49 645
A portugálok kezdtek veszélyesebben, egy szöglet után már a gólvonal feléig is eljutottak, hogy tovább nem, arról Kamara gondoskodott. 25 perc után éledeztünk, főleg Kent révén, aki mind a két oldalon okozott gondot az ellenfél védelmének, de a beadások pontatlanok voltak. Néhány percre rá McGregor bemutatta a játéknap egyik legnagyobb védését, igaz, Soares fejesét les miatt érvénytelenítették. A félidő végén Barker előtt adódott lehetőség, de elsiette, így nem esett gól az első játékrészben.
A fordulás után nem sokkal a megsérült Pepe helyett az első meccsen gólt szerző Luis Diaz jött be – nem tudni, hogy ezért, de elkezdtünk kezdeményezni. Kent két lövést is megeresztett, a másodiknál már védeni kellett. 65 perc után Gerrard lekapta a nem sokat mutató Barkert, Arfield folytatta a helyén és Goldsonnak kellett mentenie Manafa próbálkozást, ami már túljutott McGregoron.
70 perc játék után aztán jött a szokásos, heti Morelos varázslat: Jack tette középre, Alfredo átvette és ballal úgy csavarta be a hosszú alsóba, hogy egyáltalán „nem állt a lábára” a labda. Nagyon szép és nagyon fontos gól!
Szinte még le sem ültek a szurkolók az ünneplésből, máris ugorhattak fel újra, most Morelos indult meg a balszélen, ő tette vissza a második hullámban érkező Davisnek, aki gondolt egyet és 18-ról rálőtte, a labda egy kicsit megpattant és középre érkezett, így megzavarta az argentin válogatott kapust. Davisnek különösen emlékezetes lesz ez, a 250. Rangers meccsén, az Ibrox-ban hét és fél év után szerzett ismét gólt (bármilyen meccsen).
Az utolsó negyedórában egy Ze Luis fejesen kívül nem történt különösebb, maradt a 2-0, így a 3 ponton kívül egy újabb emlékezetes európai estével lettünk gazdagabbak.
Rövid öf itt, hosszú videó itt nézhető.
Élőkép
Klubtévé gólok és itt.
Bouncy
Szurkolói videó egy és még egy.
Videó a napról
Képek itt, emitt és itt láthatók.
Gerrard: „Soha nem tudok betelni Alfredo dicséretével, folyamatosan meccseket eldöntő pillanatai vannak, fantasztikus játékos. A Porto jó csapat, jó játékosokkal, de a négy félidőből hármat mi domináltunk, ezért mindenképp elismerés jár és megérdemeljük a négy pontot. Az elején kicsit túlzottan tiszteltük őket, de ahogy elkaptuk a ritmust, teljesen mást mutattunk és onnantól remekeltünk. Eddig nagyon jól állunk, olyan csapatok ellen álltunk helyt, melyeket előzetesen esélyesebbnek gondoltak sokan, de egységgel fel tudjuk venni velük a versenyt.”
Néhány igen jól hangzó statisztika:
– Az elmúlt évben járt itt a Szpartak Moszkva, a Villarreal, a Legia Varsó, a Feyenoord és a Porto, egyik sem tudott gólt szerezni (és ebből következően nyerni) az Ibrox-ban.
– Gerrard 26. nemzetközi meccse volt ez nálunk, az Ibrox-ban egyet sem vesztett el.
– Az utolsó 8 hazai nemzetközi meccsen összesen egy gólt kaptunk.
– A tavalyi BL negyeddöntős, idei EL harmadik legmagasabbra értékelt klubjától 4 pontot vettünk el, megérdemelten!
A csoport másik meccsén a Feyenoord egy büntetővel vezetett, de csak egy pontot tudott otthon tartani a Young Boys-szal szemben, így két körrel a vége előtt egy picit megbomlott a csoport, 7-7 ponttal vezettünk a svájciakkal, a hollandok és a Porto 4-4 egységgel követett.
Az alapszakasz második harmadának nyitányán a 7. helyen álló Livingstonhoz látogattunk, amellyel az idei szezonban már két ízben találkoztunk, a hazai bajnokin 3-1-re, az idegenbeli Ligakupa meccsen 1-0-ra nyertünk. A hazaiak október elején meglepetésre megverték a Celticet, azóta viszont 2-2 döntetlen és vereség a mérlegük.
A Porto ellenihez képest két helyen módosult a kezdő, Davis és Barker helyén Aribo és Arfield kerültek be.
Livingston – Rangers 0-2 (0-1)
Premiership, 12. forduló, november 10.
McGregor – Tavernier, Helander, Goldson, Barisic – Jack, Kamara, Aribo (Stewart, 87.), Kent (Ojo, 58.), Arfield – Morelos (Defoe, 82.)
Gól: Aribo (32.), Morelos (52.)
Nézőszám: 8 071
Jack veszélyes lövésével indultunk, amit a kapus szépen kitolt, majd Morelos megindulása következett, aki ziccerben addig várt, amíg a védő utolérte és Kent is próbálkozott egy átlövéssel. A gólig több mint fél óra eltelt, ekkor egy jó kis támadás végén (mely során Arfield két kulcspasszt is adott), Aribo lépett ki és a 16-osról szépen bevágta a kapus feje fölött a hálóba első bajnoki gólját. Néhány perccel később jöhetett volna a második, miután körbeadogattuk a pályát oda-vissza, Kamara csavart a jobb felső felé, de Sarkic ezt gyönyörűen kiszedte onnan.
A megérdemelt vezetés 7 perccel a fordulás után megduplázódott: Barisic látta meg a leshatárról induló Morelost, aki megharcolt a védőjével, majd váratlanul, az ötös sarkáról belőtte a védő lábai és a takarásban lévő kapus keze között előző 7 meccsén 8. gólját. A biztosnak tűnő vezetés ellenére támadásban maradtunk, Ojo fejese és Jack lövése nem annyira, de a születésnapos Barisic bombája már veszélyesebb volt, ez utóbbi a kapus kezéről a kapufára pattanva jött ki.
A csereként beállt Stewart három perc játékkal is közel volt az újabb találathoz, elég üresen lépett ki, de az oldalhálóba vágta a labdát.
A vége így aztán különösebb megerőltetés nélküli, sima győzelem lett!
Morelos 0-2
Rövid öf itt, hosszú videó itt nézhető.
Livi TV
Videó a napról
A forduló góljai
Képek itt, emitt és itt láthatók.
Gerrard: „Ma nem adtunk esélyt, hogy elvegyék tőlünk a 3 pontot, egyszerűen mindenben jobbak voltunk. Egy éve itt gyenge játékkal kikaptunk, ahhoz képest most ég és föld a különbség. Elégedett és büszke vagyok a srácokra, mindent megkaptam, amit kértem tőlük. Olyan csapatnak kell lennünk, amely különböző típusú meccsekre is fel van készülve. Most a fizikálisan erősebb csapattal is felvettük a versenyt. Ezen kívül szereztünk két látványos gólt, az elsőt ráadásul olyanok hozták össze, akik az előző meccsen nem is játszottak, de az edzésen meggyőztek, úgyhogy tudtam, hogy lehet rájuk számítani.”
A csapat lendületben volt, de következett egy kis szünet, az idei utolsó válogatott játéknap(ok).
Skócia immár tét nélkül fejezhette be a selejtezősorozatot, a cél a harmadik hely megszerzése volt. Ehhez előbb Cipruson, majd otthon a kazahok ellen kellett nyerni, viszont a helyzetet nehezítette, hogy különböző okok miatt a legnagyobb nevek (Robertson, McTominay, Fraser, Tierney, Mulgrew) nem vállalták a játékot. Így aztán lehetősége nyílt az ezúttal ép Jacknek, hogy megmutassa magát válogatott mezben és a feladatot jól is teljesítette, mindkettőt végigjátszotta és csapata egyik legjobbja volt.
A ciprusiak a hatodik percben egy, a gólvonal mögé pattanó, bíró által észre nem vett góllal kezdtek, amire Skócia Christie szép tekerésével válaszolt – ezt már nem lehetett eltéveszteni. Az amúgy veszélyesen játszó hazaiak a második félidőben egyenlítettek a korábban a Rangers-ifiben megfordult Georgios Efrem kapáslövésével. De az utóbbi időben remek formában lévő McGinn ismét villant egyet és bár Ciprusnak annyi lehetősége volt, amennyivel fordíthattak is volna, maradt a vendégsiker, amely során a Motherwell védője, Declan Gallagher 28 évesen debütált.
A zárókörben az „odavágón” elszenvedett 3-0-ás megalázást próbálták szépíteni a skótok és ezt nagyjából sikerült is, noha a félidőben még a kazahok vezettek. McGinn egy megpattanó szabadrúgásból egyenlített, aztán a rengeteg helyzetből Naismith tudott kihasználni egyet, végül McGinn méltón zárta le második góljával a selejtezőt, bebiztosítva a csoport harmadik helyét.
Az NL-playoffban azonban maradt esély arra, hogy a Hampden Parkban jövő nyáron a hazai csapat is játsszon, de ehhez előbb Izraelt otthon, aztán a norvég-szerb páros győztesét idegenben kell felülmúlni.
A skót U21-esek az első helyről várták a második, görögök elleni rangadót, mely csalódással ért véget: a Tynecastle-ön rendezett meccsen hiába játszottak közel 30 perc emberhátrányban, egy 90+1. percbeli büntetővel a görögök hazavitték mindhárom pontot. Az előzetes keretbe 5 Rangers játékos kapott meghívót, de Ross McCrorie betegség miatt kiesett, tesója, Robbie és Kieran Wright voltak a cserekapusok, Middleton pedig Kelly-t váltotta 70 perc után.
Legközelebb márciusban a horvátokat fogadják, ott egy újabb vereséggel már visszacsúsznának a 4. helyre.
Az észak-íreknek nem sikerült a bravúr, de mondhatjuk, hogy igen közel álltak: a hollandok ellen úgy tartottak otthon egy pontot, hogy Davis kihagyott egy büntetőt, majd Németországban megszerezték a vezetést és egészen a 43. percig a döntetlent is tartották, de a végén kiütötték őket a németek, 6-1 lett és maradt a csoport harmadik helye. Davis kapitányként mindkettőt végigjátszotta és az eredménytől függetlenül büszke lehet: 117. pályáralépésével megelőzte Beckhamet és ezzel az Egyesült Királyság mezőnyjátékosai közül övé a legtöbb válogatottság – az északír összrekordtól kettőre van. Az ulsterieknek az NL-playoffon még van esélyük a kijutásra, de ez sem tűnik könnyűnek: előbb Boszniában kéne győzni, majd a szlovák-ír győztesén is túllépni.
Az észak-ír U21-es csapat előbb Magyarországgal játszott egy 1-1-es felkészülésit, aztán a románok ellen egy 0-0-át, ez utóbbi selejtező volt, Cammy Palmer mindkettőn csereként lépett pályára. Az öt meccsen rúgott két gól és három pont nem túl biztató.
A horvátok egy félidőnyi lazsálás után 3-1-gyel küldték haza a szlovákokat, bebiztosítva ezzel csoportelsőségüket. Ezen Barisic végigjátszott és gólpasszt adott, majd a grúzok elleni barátságoson is kapott 10 percet.
A svédek kedvező helyzetből várták a zárást, egy bukaresti győzelemmel biztosan kijutók lehettek és nem is hibáztak, a 2-0 után még Feröert is 3-0-ra verték, ezzel kijutottak az EB-re. Helander az elsőn a padon ült, a másodikat végigjátszotta és egy gólpasszt is feljegyezhetett.
Finnország Kamarával a soraiban történelmet írt, először jutottak ki nemzetközi tornára. A Liechtenstein elleni 3-0 után a görögországi 1-2 is belefért, Kamara mindkettőt végigtolta, ráadásul 720-as számával az egész Európa bajnoki selejtezősorozat ötödik legtöbbet passzoló játékosa lett!
Kolumbia és Morelos ezúttal sikerélményekkel gazdagodott, két felkészülési meccset játszottak, mindkettőt 1-0-ra nyerték, ráadásul a Peru elleni hosszabbításban Morelos megszerezte első válogatott gólját! Itt egészében a pályán volt, Ecuador ellen pedig csak az első félidőben.
Arfieldéknek nem sikerült az újabb bravúr, Kanada 4-1-re kikapott az USA-tól (kapitányként végigjátszott), így csoportjában rosszabb gólkülönbséggel második lett és bár a CONCACAF Nemzetek Ligája négyes döntőjéről lemaradt, az Arany Kupára azért kijutott.
Megkezdődtek az ANK selejtezői, Nigéria dupla győzelemmel nyitott, Aribo a Benin elleni 2-1-es és a Lesotho elleni 4-2-es meccsek 180 percéből 160-at a pályán töltött, érdekesség, hogy mindkét esetben hátrányból álltak fel a Sasok.
Az „átmeneti időben” sem maradtunk események nélkül, az új sportigazgató, Ross Wilson először adott interjút érkezése óta. Ebből kiderült, hogy az ő feladata az utánpótlástól kezdve a teljes apparátus áttekintése és kezelése, beleértve a háttérembereket, az orvosi stábot, a játékosmegfigyelést, az akadémiát és Gerrarddal is napi szinten kell együttműködnie. Mark Allen megfelelő alapokat hagyott rá, ezt tovább kell fejleszteni és erősíteni. Elmondása szerint Gerrarddal és Craig Mulhollanddal (az Akadémia vezetőjével) azonos a gondolkodásuk, így könnyebb a munka. Amikor két évvel ezelőtt megkereste a Rangers, akkor is nagyon csábító volt az ajánlat, de úgy érezte, hogy még be kell fejeznie, amit elkezdett a Southamptonnál, most viszont mások a körülmények, úgyhogy elérkezett az ő ideje.
Az aktuális téli átigazolási időszakról „kategorikusan” kijelentette, hogy nincs nyomás, hogy bárkit pénzzé kéne tenni, a legjobb játékosokat meg kell tartani – Morelosról például elmondta, hogy szerinte a világ bármely bajnokságában megállná a helyét.
Viszont most télen néhányan biztosan távoznak majd, mert nagy a keret és páran vannak, akik régóta nem jutottak szóhoz.
Nagyot durrant az a The Times-ban megjelent cikk, miszerint a HMRC (adóhivatal) 2012-ben elszámolta magát röpke 50 millióval és a klub a korábban kalkulált 70 millió helyett csak 20 millióval tartozott neki. A szakértők szerint ez az összeg kezelhető nagyságú, ezzel elkerülhető lett volna a kálvária, kezdve a válogatott játékosok ingyen elengedésétől, a csődvédelmen, a Whyte-Green-Ashley „üzletembereken”, a visszasoroláson át az ebből kialakuló zöld dominanciáig.
A felvetést cáfolta a hivatal vezetősége és az újságnak egy Twitter üzenetben annyit válaszoltak, hogy ők nem számoltak semmit félre. Ám ha mégis bebizonyosodik, akkor túlzás nélkül ez lenne a skót futball történelmének legnagyobb botránya.
A szünetben a nem-válogatottak játszottak egy zárt kapusat a Leicester U23-as csapatával, ezáltal lehetőséget kaptak olyanok is, mint Edmundson, King, Polster, Halliday, Murphy vagy Barjonas. A meccset 3-0-ra nyerte a Rangers, a gólokat Tavernier, Docherty és Stewart szerezték.
A Hamilton otthonában folytattuk, előzetesen Gerrard elmondta, hogy mindenki egészségesen hazaérkezett a nemzeti csapatokból, egyedül Morelos késett és csak néhány órával a kezdés előtt érkezett vissza Skóciába. Jó hír viszont, hogy Jordan Jones 12 hét után elkezdte a teljes értékű edzéseket.
Emiatt ezúttal Defoe kezdett, egyéb változás nem történt.
Hamilton – Rangers 1-3 (1-2)
Premiership, 13. forduló, november 24.
McGregor – Tavernier, Goldson, Helander, Barisic – Kamara, Jack, Aribo (Davis, 77.), Kent, Arfield (Ojo, 68.) – Defoe (Morelos, 83.)
Gól: Smith (14.); ill. Jack (7.), Kent (43. és 90+3.)
Nézőszám: 5 100
Rögtön az első lehetőséget kihasználtuk, Jack szerzett labdát az ellenfél térfelének közepén, Tav remekül becsapta a védőt, a gyenge felszabadítást pedig Jack fejezte be. Azonnal jöhetett volna a második, most Kent szlalomozott végig a védők között, a lövése a kapufáról csattant ki. Ehhez képest váratlanul, még az első negyedórában jött az egyenlítés, egy beadást nem sikerült jól kivédekezni, a visszafejelt labdára üresen érkezett Smith, akinek a lövését még blokkolta Helander, a felpattanót viszont befejelte – itt azért McGregor sem volt a helyzet magaslatán.
Ez nem szegte a kedvünket, főleg Jack szervezésével sorra alakultak ki a lehetőségek, aki saját maga is sokat próbálkozott, de csodás labdát adott Taverniernek is, aki picit hosszan vette át, így a kapusé lett. De nem maradtunk újabb gól nélkül a szünetig, megérte a várakozás, mert egy okos passzolgatás végén Kent fantasztikusan kipókhálózta a hosszú fölső sarkot!
Egy óra játék után nagyon közel volt az újabb egyenlítés, egy kontra végén Kamara maradt leghátul két támadóval, őt simán kijátszották, a beadást viszont Millernek nem sikerült két méterről az üres kapuba besodorni – köszönhetően Kamara minimális hozzáérésének. Mindkét oldalon akadtak helyzetek, aztán Morelos hét perccel a vége előtt bejött és komolyan hozzátett a győzelemhez, már a hosszabbításban ügyesen tálalt az üresen érkező Kent elé, aki egyből behelyezte a hosszú alsóba saját maga második gólját.
Érdekes egy meccs volt, a helyzetek alapján simán lehetett volna akár 4 gólos különbségű győzelem, de a pontvesztéstől sem voltunk nagyon távol…
Xavi + Iniesta < Ryan Jack
— Ross (@McPodge) November 24, 2019
Rövid öf itt, hosszú videó itt nézhető.
Tévés értékelés
A forduló góljai
Képek itt, emitt és itt láthatók.
Gerrard: „Jobbak voltunk az ellenfelünknél, de a könyörtelenség hiányzott, jóval korábban is lezárhattuk volna a meccset, emiatt voltak ideges pillanatok. De egy válogatott szünet utáni 3-1-es idegenbeli győzelmet bármikor elfogadok. Kent első gólja csodálatos volt, emiatt is költöttünk rá annyi pénzt, valamint Jack is remekül játszott a mezőnyben és gólt is szerzett. A támadásainkban volt minőség, de a védelem nem ma volt a legjobb.”
Időközben a Skót Kupa elérkezett ahhoz a szakaszához, ahol már az élvonalbeli együttesek is becsatlakoznak, így mi is sorra kerültünk és viszonylag kényelmes sorsolást kaptunk, otthon fogadjuk majd a harmadosztály utolsó helyén tanyázó Stranraert – azért tegyük hozzá, hogy ők a másodosztályú Dunfermline-t kiejtve jutottak el idáig. A többi páros közül kiemelkedik a Dundee Utd-Hibernian és a Dundee-Motherwell, a zöldek a Partick Thistle jelen helyzetében nem valószínű, hogy megizzadnának a város másik felében.
A teljes lista itt böngészhető, a meccseket a téli szünet lezárásaként, a bajnoki folytatást megelőzően, a január 18-i hétvégén rendezik.
A harmadik kör legérdekesebb eseményei
Következő napirendi pontunk az éves rendes közgyűlés, melyen – bár előzőleg már pletykálták, de mégis váratlanul jött – Dave King bedobta a bombát, miszerint az új évben lemond elnöki tisztségéről!
- az elmúlt 5 év alatt jelentős a fejlődés minden szinten, de az utóbbi két év 25 milliós vesztesége miatt teljesen nem lehet elégedett, viszont ezek a kiadások szükségesek voltak az előrelépéshez – a játékoskeretben és az infrastuktúrában egyaránt
- az új sportigazgató a stábbal együtt „megbecsülte”, hogy a keret jelenlegi értéke kb 55 millió font és egyenletes fejlődéssel számolva, potenciálisan ez 100 millió fölé is mehet
- nem lát esélyt Morelos téli távozására, függetlenül az esetleges bármilyen összegű ajánlattól
- kiemelte, hogy fontos ügynek tartja a női csapat fejlesztését és bár nem könnyű utólérni a 13 éve egyeduralkodó, BL-ben is menetelő Glasgow City-t, de a cél, hogy Skócia legjobbjai között legyenek (a 12 éves fennállásuk alatt még nem nyertek trófeát)
- a távolból, szurkolóként szenvedve nézte végig a Whyte/Green/Ashley stb időszakot és miután elvállalta a feladatot, sok élvezete nem volt benne, de kötelességének érezte segíteni, egyben több évtizedes üzletemberi pályájának ez volt a legmegtisztelőbb posztja
A végén pedig teljesen elérzékenyülve jelentette be, hogy ez az utolsó AGM-je, úgy érzi, öt év alatt sikerült a klubot kivezetni a krízisből, biztos alapokon adhatja át és koncentrálhat az otthoni (dél-afrikai) üzleti ügyeire, amit egy ideje a fiával közösen visznek.
A hónap utolsó meccseként következett az idény egyik legfontosabbja (ezt a jelzőt decemberben majd többre is el lehet sütni…), a Feyenoord elleni idegenbeli, amelyen egy győzelem a csoportból való továbbjutást jelenthette volna. A hollandok a nyitányon ellenünk elszenvedett vereség után hullámvölgybe estek, 6 bajnokin csak 5 pontot gyűjöttek és ez Jaap Stam állásába került – ez mondjuk a mi nézőpontunkból nem meglepő, tavaly a sorozat folyamán mindhárom csoportellenfelünknél edzőváltás történt.
Utódja október vége óta jó ismerősünk, Dick Advocaat, a 72 éves mesternek ez a 20. (!) edzői állomása, közte a három évnyi Rangers-nél töltött időszakot (5 trófeát szerzett) „élete legszebb periódusának” nevezte – amellett, hogy később pont ellenünk nyert UEFA-kupát a Zenittel.
Vele jól indult a Feyenoord, három bajnokin 7 pontot begyűjtve, viszont sérültekből is akad bőven, igaz, nálunk Defoe el sem utazott és Barisic is kérdéses volt, de ő vállalta a játékot.
Moreloson kívül Davis és Ojo került a kezdőbe a hétvégihez képest.
Feyenoord – Rangers 2-2 (1-0)
Európa Liga, 5. forduló, november 28.
McGregor – Tavernier, Goldson, Helander, Barisic – Jack, Davis, Kamara, Ojo (Arfield, 77.), Kent – Morelos
Gól: Toornstra (33.), Sinisterra (68.); ill. Morelos (52. és 65.)
Nézőszám: 47 500
Noha az első meccslabdát nem sikerült leütni, de a lehető legjobb helyzetbe kerültünk az utolsó kör előtt!
Az első periódusban megpróbáltuk magunkhoz ragadni az irányítást, de negyedóra elteltével fordult a helyzet és a Feyernoord dolgozta ki a lehetőségeket: előbb egy szögletnél Botteghin fejesét McGregor remek reagálással ki tudta ütni, a kipattantót pedig Fer a kapufára fejelte, majd Sinisterra rontott egy közeli lövést. A gól a 34. percre ért meg, Toornstra csapott le egy rövid felszabadításra, a visszakapott labdát ránézésre nem túl jó szögből rátűzte, de a labda Helander térdén megpattanva beszállt az alsó sarokba. A nem érdemtelen hazai vezetés még jobban feltüzelte őket, Morelos adott el egy labdát, Berghuis lépett ki, de McGregor megint résen volt.
A szünetben kicsit sikerült helyretenni a sorokat és gyorsan egyenlíteni tudtunk: Davis adott egy mesteri mélységi indítást, Kent a labdaátvétellel jó pozícióból tudott beívelni, Morelos pedig közepén a védő mögül átfejelt a kapu másik oldalába, ezzel pedig történelmet írt, ugyanis Rangers játékos korábban még soha nem szerzett egymás utáni 4 európai főtáblás meccsen gólt!
És ha egy üzlet beindul… alig telt el tíz perc, Kamara tette ki a balszélre, ahonnan ezúttal Barisic tálalt középre, ahol Alfredo ezúttal már két védő között tudott fejelni és csodásan bólintott be a hosszú felsőbe, 2-1! Sokáig azonban nem örülhettünk, három perc múlva ismét egál volt: egy gyorsan végigvitt kontra végén Sinisterra hintába tette Helandert, becsapta Goldsont és nagyon finoman emelte át McGregort – csodás gól volt, kár, hogy mi kaptuk.
A gyors gólváltást nem követte már több, a végén még Narsingh előtt veszélyesen elcsúszott a labda, de maradt az igazságosnak mondható döntetlen, ami kétségtelenül nekünk jobb.
1-1, Morelos
Hosszú videó itt nézhető
Feyenoord TV
Tévés értékelés
Interjúk
Videó a napról
Képek itt, emitt és itt láthatók.
Gerrard: „Azt hiszem, igazságos az eredmény, a Feyenoord az első félidőben jobb volt, mi meg a másodikban. Az elején időnként nem láttam a játékunkat, amit gyakoroltunk, amiért küzdünk. Passzívak voltunk és több gólt is kaphattunk volna, a hazaiak megérdemelten vezettek a szünetben. A szünetben azt kértem, hogy mutassák meg a Rangers igazi arcát és ezt sikerült, a második félidei teljesítményre büszke is vagyok. Mindenképp pozitív eredmény ez számunkra, a továbbjutás ugyan még nincs meg, de előnyös helyzetben vagyunk.”
A csoport másik meccsén az eddigieket figyelembe véve kissé váratlanul a Porto Svájcban nyert, a korai Young Boys vezetést a második félidő végén három perc alatt a saját javára fordította, így a 12 EL-csoport közül egyedüliként nálunk fordult elő, hogy az utolsó körnek mind a négy csapat a továbbjutás reményével mehetett neki. Nekünk a saját kezünkben volt a sorsunk, a YB ellen a vereség elkerülése továbbjutást ért.
Alfredo egyébként egy másik rekordot is megdöntött, egy szezonban 13 gólt még soha nem szerzett skót klub játékosa – attól a 12 gólos Larssontól vette át a vezetést, akinek a 02/03-as idényben egészen az UEFA-kupa döntőjéig volt ideje gyűjtögetnie a gólokat…
Ezt a statisztikát egyébként össze tudjuk kötni a Dave King-féle hírrel, ugyanis amikor a a 2014-15-ös idényben átvette a klub irányítását, Nicky Law 13 góllal házi gólkirály tudott lenni – a teljes idényben. Most még december sincs és Morelos ugyanennyi gólnál tart, csak az Európa Ligában!
Érdekesség még, hogy King kinevezése után két nappal egy idegenbeli bajnokin döntetlent játszottunk és most a lemondása után két nappal szintén egy idegenbeli meccsen döntetlent játszottunk. Igaz, öt éve az ellenfél az akkor a másodosztályt végül utolsó helyen záró Cowdenbeath volt (0-0), most meg a négy nemzetközi trófeával büszkélkedő Feyenoord.
Ha bárkiben is felmerülne, hogy mennyit fejlődtünk, elég csak a fenti bekezdést elolvasnia…
Novemberben mi két bajnokit játszottunk, a zöldek meg hármat, és mivel egyikünk sem hibázott, ezért 3 pont és 5 gól előnnyel zárták a hónapot. Az októberi bronzérmes Motherwell csak egyet nyert, őket beelőzte a remek formát futó Aberdeen. A Hibs is hármat nyert és felkúszott a mezőny közepére, míg a St. Johnstone (leg)rosszabb gólkülönbsége miatt került legalulra, de az utolsó négy csapat azonos ponttal áll.
További hírek a skót foci világából
A Championshipben a Dundee United „nyerte meg a hónapot”, három hibátlan meccse után 9 pontra növelte az előnyét, míg a többi dobogós, az Ayr és az Inverness között nem változott az 1 pontnyi különbség. Lent nem változott a helyzet, még mindig a Partick zárja a sort, de lőtávolságon belül van az Alloa, a Morton és a QotS is. A Thistle-nél egyébként a korábbi lottómilliomos Colin Weir vette át a klub irányítását, de a cél, hogy a közeljövőben teljesen a szurkolók kezében legyen a klub vezetése.
A harmadosztályban sorozatban 4 győzelme után az élre repült az Airdrie, a holtversenyben elöl álló East Fife lepottyant a 4. helyre. Az edzőváltáson áteső Falkirk még mindig csak harmadik, három ponttal lemaradva, a Stranraer továbbra is utolsó, már négy egység hátrányban.
A League Twoban kicsit szétszakadt az élmezőny, a Cove Rangers öt pottal meglépett és az Edinburgh City is néggyel előzte a Cowdenbeath-t. Alul a Stirling megtáltosodott, amíg az első 10 meccsén 5 gólt és 7 pontot szerzett, a novemberi négy találkozóján ez a mutató 7/9. Eközben az utolsó Brechinnek nem sikerült pontot szereznie, így néggyel lemaradva áll Skócia legalján.
Az U21-es korosztály tovább menetel a Challenge Kupában, a negyeddöntőben újabb nagyobb skalpot szedtek, a Wrexham 2-0-ás legyőzése azt jelenti, hogy az idei sorozatban angol, wales-i és ír csapatot is ki tudtak ejteni, az elődöntőben pedig jöhet egy skót, ami az eddigi legnehezebbnek tűnik: a másodosztály feljutásáért hajtó Inverness-hez látogatnak. A Wrexham ellen egyébként túlkorosként Flanagan és Edmundson játszott, viszont a sorozatban eddig remeklő Grezda nem. A gólokat Barjonas és a még csak 16 éves Young-Coombes szerezték. A mérkőzést a válogatott szünetben, az Ibrox-ban mintegy 5000 néző előtt rendezték.
A másik párosban Partick Thistle – Raith Rovers elődöntő lesz, a meccseket február közepén rendezik.
Gólok itt, hosszabb videó itt, képek itt nézhetők.
Az U19-esek a Young Boys kiejtése után a Slovan Bratislava ellen folytatták az UEFA Youth League-es szereplésüket. A hazai odavágón jól játszva 2-0-ra sikerült nyerni, Mebude és Young-Coombes góljaival, mindkettőt Kai Kennedy készítette elő. A pozsonyi visszavágót magabiztosan várhatta a csapat, amelyet a Slovan új stadionjából sajnos áttettek a régi „libalegelőre”, de néhány száz néző így is összegyűlt szerda délután. Az elején elég sok védelmi bizonytalanság után a szlovákok Toth góljával megszerezték a vezetést és Hogarth kapusnak több bravúrt is be kellett mutatnia. Azonban még az első félidőben sikerült egyenlíteni, majd a fordulás után Young-Coombes második góljával fordítani is, a szlovákok ezután feladták a reményt, úgyhogy kettős győzelemmel jutottak tovább a fiatalok!
Képek az odavágóról és a visszavágóról
Videó Pozsonyból
Graeme Murty csapata a két sikeres párharc megvívása után kipipálta a bajnoki ágat 7 másik klubbal együtt és várhatja a BL-csoportok második helyezettjei közül ellenfelét. Az onnan továbbjutókra pedig a csoportelsők várnak majd, innentől már csak egymeccses rendszerben zajlik a sorozat.
Az eggyel fiatalabb korosztály is szépen teljesít, az ifikupában 5-0-ra verték a Celticet – tegyük hozzá, a Slovan elleni csapat fele életkora miatt itt is játszott.
Képek a meccsről itt, Kennedy gólja, King gólja
A város másik felén is ügyeskednek az Európa Ligában, Rómában hátrányból tudtak fordítani, ezzel először nyertek Olaszországban (a 12. próbálkozásból) és két körrel a vége előtt bebiztosították a továbbjutásukat. Az ötödik fordulóban is nyerni tudtak, a Rennes elleni 3-1 már azt jelentette, hogy függetlenül a kolozsvári kirándulástól, biztosan csoportelsők. Ez abból a szempontból előnyös, hogy Skócia lépked föl a ranglistán és már nem elképzelhetetlen, hogy a jövő utáni BL-selejtezőben ismét két résztvevő indulhasson.
Amíg a Hearts-nál már a Ligakupa elődöntője előtt, addig a város másik felén az után váltották le az edzőt. Paul Heckingbottom annak ellenére, hogy hatos veretlenséggel kezdett februárban, még 9 hónapot sem húzott ki, köszönhetően a mostani bajnokságban elért 1 győzelemnek a 11 meccsből – összesen 32 alkalom jutott az angolnak a Hibs padján. A Hearts az új edző kinevezésével még vár, ellentétben a zöldekkel, akiknél Jack Ross irányít a továbbiakban. A 43 éves Ross-nak játékosként főleg az alacsonyabb osztályú foci jutott, edzőként viszont egy év Alloa után a 17/18-as idényben berobbant a St.Mirrennel, megnyerte velük a másodosztályt és megkapta év edzője díjat is! Egyből el is vitte a harmadosztályba visszacsúszott Sunderland, velük az első évben playoff döntőbe jutott (és alulmaradt), idén viszont nem annyira ment jól a szekér, ezért októberben elköszöntek tőle – úgyhogy alig egy hónapig volt csak munka nélkül.
Érdekes változások történnek az Aberdeennél, Stewart Milne klubelnök 22 év után leköszönt, helyét az amerikai Dave Cormack vette át, aki egyből 5 milliót bele is invesztált a klubba, sőt, ezzel egyidejűleg szoros stratégiai együttműködést jelentettek be az Atlanta Uniteddel is. Ezzel, valamint az épülő új stadionnal és a most átadott edzőközponttal együtt a cél az UEFA top 100 csapata közé bekerülni, minél előbb (jelenleg 173. helyen állnak).
A Dons-szal kapcsolatos hír még, hogy Andrew Considine átlépte 500. meccsét a vörösöknél, a 32 éves védőt még öten megelőzik az örökranglistán, úgyhogy Willie Miller 797-es rekordja nem biztos, hogy veszélyben van.
A Daily Record összeállította az általuk gondolt 50 legjobb Skóciában szereplő játékos listáját.
Az SPFL nyilvánosságra hozta a következő szezon kezdési dátumait, eszerint a Ligakupa csoportkörét július 11-től bonyolítják le két hét alatt, a bajnokság pedig az augusztus 1-jei hétvégén indul majd.
Szomorú hír, miszerint Skócia legidősebb futballklubja, a Queen’s Park feladva az eddigi elveit, 152 év elteltével felszámolja az amatőr státuszát és profi klubbá válik, legalábbis nagy többséggel ezt szavazta meg a klub vezetősége – így a továbbiakban az útiköltségen kívül fizetést is adnak a játékosaiknak. Ráadásul a következő idénytől elhagyják a nemzeti stadiont és a szomszéd telken lévő Lesser Hampden pályáját fogják használni.
Egy statisztika szerint a Rangers Európában a ManCity és az Ajax után a 3. legdominánsabb csapat abból a szempontból, hogy minden, a saját védőharmadában megtörtént passzra háromszor annyi jut a támadóharmadban.
Ismét van magyar légiós a skót fociban, igaz, nem új név, hanem a legutóbbi: Bogdán Ádám visszatért a Hibernianhoz, egyelőre csak januárig.
A hónap egyik legfurább videóját ez az angol/ázsiai youtuber hozta össze, aki amúgy ManUtd szurkoló, de most azt gondolta, jó poén lesz az ellenfél csapatának mezében részt venni az Ibroxban és a Celtic Parkban stadiontúrán. Mindenesetre a videó több mint 210 ezer megtekintésénél jár, és bár elmondása szerint mindkét klubnál remekül bántak vele (a zöldeknél picit jobban), de a szurkolóktól kapott online visszajelzéseket nem teszi zsebre, sőt, készített még egy magyarázkodó videót is…