4 meccs, 4 győzelem, 10-0-s gólkülönbség. Eddig minden szép és jó, de hogy ez mire is lesz elég az új idényben, az a jövő zenéje.
Július első napján napvilágot láttak az új mezek – egyelőre csak a hazai, a többi majd később.
Készült hozzá egy ütős videó is:
És egy másik videó az első fotózásról.
A beszámolók szerint 36 órával a megjelenés után már 50 ezer előrendelés történt!
Rossz hír érkezett a hónap elején: Niko Katic edzésen komoly sérülést szenvedett – a térdszalagjával van gond – így várhatóan hónapokra kiesett, az első becslések akár 6 hónapot is jósolnak. Ez azért fájó különösen, mert a kényszerszünetben készült fotók alapján rengeteg izmot szedett magára és nagyon várta az újrakezdést. Ehhez képest a műtét után így festett, viszont saját elmondása szerint új év körül már vissza szeretne térni a pályára.
Elkészült a 2020/21-es bajnoki idény sorsolása, a teljes menetrend itt, a Rangers beosztása itt böngészhető.
A nehéznek tűnő kezdés (Aberdeen idegenben) után a további öt augusztusi meccs egyaránt nyerhetőnek tűnik, szeptemberben fogadjuk az újonc Dundee Unitedet, október közepén pedig jön az első Old Firm (idegenben, ahogy Neil Lennon kérte) – egész véletlenül ez pont az első kör vége és októbertől gondolkodnak a nézők beengedésén…
Novemberre csak két bajnoki van kitűzve, ellenben decemberben hat, karácsonykor a Hiberniant fogadjuk, míg az új évet is durván kezdjük: január 2-án jön a Celtic, aztán megyünk a Dons-hoz és a Wellhez. Az alapszakasz utolsó előtti fordulójában megyünk ismét a Celtic Parkba és április elején a DU ellenivel fordulunk a felsőházra (remélhetőleg).
Az alapszakaszban ugyebár mindenki mindenki ellen háromszor játszik, sorsolás dönti el, hogy ki az, aki ellen kétszer otthon és egyszer idegenben. Nos, ez a „sorsolás” most úgy alakult, hogy a Celtic mind az 5 felsőházas ellen kétszer otthon, a Rangers meg kétszer idegenben játszhat. Persze nem feltételezünk semmit rosszat és tegyük hozzá, a többi liga tapasztalatai szerint a zárt kapus meccseken kevésbé megy rosszul a vendégcsapatoknak.
Három héttel a kezdés előtt a kormánytól is megjött az engedély egyrészt az augusztus 1-jei nyitányra, másrészt a felkészülési meccsek megrendezésére, azzal a feltétellel, hogy a klubok hetente kötelesek teszteket végeztetni.
Ezt követően azonnal fel is fedte a Rangers a nyári programját:
– részt veszünk a Trophée Veolia elnevezésű lyoni minitornán, ahol előbb a vendéglátó Olympique, majd a Nizza ellen lépünk pályára
– focizunk egyet a bronzérmes Motherwell ellen
– és fogadjuk az újdonsült harmadosztályú bajnok Coventry City együttesét.
Az már korábban eldőlt, hogy augusztus 5/6-án játszhatjuk le a Leverkusen elleni visszavágót, most pedig az is kiderült, hogy ennek a párharcnak a továbbjutója az Inter-Getafe meccs győztesével vívhat meg az elődöntőért. Mivel itt az odavágó elmaradt, ezért (a sorozat további részéhez hasonlóan) Németországban, egy meccsen dől el a győztes.
Az innen továbbjutó együttes az elődöntőben (az odavágók eredményei alapján) várhatóan a Sahtar Donyeck-Basel továbbjutója ellen szerepelhet – ránézésre ez tűnik a kevésbé erős ágnak, hiszen a másik vonalról a Sevilla/Roma/Man Utd/Wolverhampton érkezik.
Meglátjuk, hogy mennyit fog számítani a visszavágó előtt, hogy a németek már egy hónapja befejezték a bajnokságot (és szokásukhoz híven megint a végén bukták el a BL-indulást és a kupadöntőt is), mi meg túl leszünk a pre-seasonon és az első bajnokin is. Akárhogy is, ha valaki immár több mint egy évvel ezelőtt, a gibraltári St. Joseph’s elleni kezdéskor azt mondja, hogy 3 meccsre leszünk a döntőtől, simán aláírtuk volna…
A rendkívüli helyzet miatt úgy alakul, hogy az új idény selejtezői már a mostani döntő előtt megkezdődnek, de ami számunkra fontos, hogy továbbra is úgy tűnik, hogy Skót Kupa-győztes híján a Rangers a második selejtezőben indulhat. Ennek sorsolása augusztus 31-én lesz esedékes, a harmadik köré pedig másnap. A második selejtezőre szeptember 17-én kerül sor, másnap sorsolják a playoff kört is, a harmadik selejtezőt szeptember 24-én, a playoffot október 1-jén játsszák.
A legutóbbi hírek szerint a selejtezőket is zárt kapuk mögött fogják rendezni.
Július 8-án a klub marketingosztálya egy nagyot „robbantott”, ugyanis egyszerre hozták nyilvánosságra az új weboldalt és a megfrissült logót, a modern elnevezés szerint „club brand evolution and digital transformation strategy”, tehát arculatfejlesztés és digitális stratégia átváltozás zajlott le a 150 éves évforduló előtt.
A logóban a felirat új betűtípust kapott, a szöveg középre került és letisztult a forma:
Ehhez is készült két videó, melyek itt és itt láthatók.
Az esemény hangsúlyozásaként Glasgow jellegzetes épületein fényfestéssel jelent meg a logó:
A teljesen megújított weboldal mögött a Stadion.io nevű cég áll, amely a Man City és a Newcastle digitális felfrissítését is magáénak tudhatja.
Újabb dátumok derültek ki, az átigazolási időszak július 14-től 12 héten át, október 5-ig fog tartani, tehát gyakorlatilag a bajnokság első harmadában még erősíthetnek a klubok.
A bajnokságot ugyan nem tudták/akarták, de a Skót Kupa 19/20-as szezonját be akarják fejezni, egy olyan csavarral, hogy november elején tartanák az elődöntőket és december 20-án (!) a döntőt. Így aztán a presztízsen kívül semmi tétje nem lesz, hiszen ha véletlenül a Hibs vagy a Hearts nyerné (az egyikőjük mindenképp döntőzni fog), akkor elszalasztották az európai indulást…
A Ligakupa a tervek szerint október 6-án fog indulni, az általában két hét alatt lezajló csoportkör ezúttal több mint egy hónaposra nyúlik, a negyeddöntőket decemberben, az elődöntőket január, a döntőt február végén rendeznék és a legfontosabb, hogy bár a kisebbeknek opcionálissá tették a részvételt, de mind a 42 klub jelezte az indulási szándékát.
Ezzel a menetrenddel, valamint az esetleges újbóli európai csoportkörbe jutással ismét előállhatna a tavalyi brutál beosztás, amikor az év végén 35 nap alatt 10 meccset kellett játszani…
A felkészülési meccsek sorát a Hamiltonnal kezdtük, 17 hétnyi focimentes időszak elteltével. A meccsen a keret minden tagja lehetőséget kapott, viszont McGregor, Jack, Patterson, Helander és Davis kisebb sérülés miatt pihent. A vezetést korán megszerezték a vendégek, onnantól kezdve viszont mi irányítottunk és a 43. percben Kent szögletét az új igazolás, Bassey be is fejelte. A fordulás után is sorra jöttek a helyzetek, végül aztán Morelos-t buktatták a 87. percben, a büntetőt a sértett értékesítette, így győzelemmel indultunk.
Morelos gól
Képek itt láthatóak
Az utazás előtt, július második hetében 1055 darab tesztet végeztek el az élvonalbeli klubok játékosain és alkalmazottjain, de nem találtak pozitív eredményt.
Így tehát jöhetett a francia túra, amely tényleg „mini”, a két skót klub odautazott, ott töltött négy napot, játszott két meccset és jött vissza (pontosabban a zöldek nem, mert ők még a PSG-vel is fociztak egyet). Rudi Garcia, a Lyon edzője szerint a két skót egylet ellen „fantasztikus lehetőség” lesz felkészülni az előttük álló feladatokra (Juventus elleni BL-visszavágó és PSG elleni kupadöntő). A Tropheé Veolia névadója a Lyon egyik szponzora, amely egyébként Magyarországon is jelen van.
Lyonról egyébként jó emlékünk van, igaz, még a régi stadionban történt, de a 07/08-as menetelés során váratlanul sikerült itt 3-0-ra nyerni a BL csoportkörben.
Noha a torna előtt külön megkérték a skót szurkolókat, hogy ne utazzanak el, mert úgyse juthatnak be a stadionba (ugyanis az 5000 főre korlátozott nézők közé csak Lyon bérletes klubtagokat engednek be), azért jónéhányan valahogy megoldották ezt a kihívást…
A Lyon idei szezonja elég felemásra sikeredett, a hozzánk hasonlóan idő előtt lezárt bajnokságban (10 kör lett volna még hátra) a 7. hely nagy csalódás, ellenben a kupadöntőben a PSG ellen még kiharcolhatják az európai indulást, amely még idénre sem ért véget, hiszen a BL-ben a csoportból való továbbjutás után a Juventus ellen előnyből várják a visszavágót.
A Transfermarkt szerint a keretük értéke 7-szerese (!) a Rangers-éhez képest. Számunkra a legismertebb név Moussa Dembelé, aki mesterhármassal is szomorított a Celtic mezében, neki bejött az átigazolás, szórja a gólokat és rendszeresen felmerül a legnagyobb kluboknál a neve. Jason Denayer szintén eltöltött egy évet a zöldeknél, rajtuk kívül az ex-manchesteri duó Memphis Depay és Rafael neve cseng jól, de a legértékesebbek közé tartozik az egyaránt 22 éves francia utánpótlás válogatott Houssem Aouar és Jeff-Reine Adelaide is.
Edzőjük október óta Rudi Garcia, aki a Roma és a Marseille kispadja után érkezett ide.
Olympique Lyon – Rangers 0-2 (0-2)
Felkészülési kupa, július 16.
McLaughlin – Tavernier (Patterson, 77.), Goldson (Mayo, 77.), Edmundson (Docherty, 69.), Barisic (Bassey, 58.) – Aribo (Jones, 58.), Davis (McCrorie, 58.), Jack (Kamara, 46.), Kent, Hagi (Arfield, 46.) – Morelos (Barker, 58.)
Gól: Marcelo (öngól, 20.), Hagi (25.)
Kiállítva: Kent (39.)
0-1, öngól
0-2, Hagi
A teljes meccs francia kommentárral
Rövidebb összefoglaló angolul
Videó a felkészülésről
A mi elég erős kezdőnkkel ellentétben a hazaiak inkább a kevesebbet szereplőknek adtak lehetőséget, az utolsó bajnokihoz képest csupán ketten maradtak a csapatban.
Ennek ellenére ők kezdtek jobban, az első 10 percben kétszer is eljutottak lövésig, előbb McLaughlinnak kellett védenie egy közeli pörgetést, majd az oldalháló mentett. A 20. percre viszont már nálunk volt az előny, egy kisszögletből Kent indult meg az alapvonal mellett, a beadásába többen is beleértek, utoljára Marcelo, így az ő öngóljának könyveljük. Kissé váratlan módon megpróbáltuk kezünkbe venni az irányítást, tartottuk a labdát és ez hamar újra gól eredményezett: a 25. percben egy gyors támadás végén Barisic gurított középre, Hagi pedig egyből ellőtte a hosszú alsóba honfitársa, Tatarusanu mellett.
6 perccel a szünet előtt barátságos meccsen szokatlan esemény történt, kiállították Kentet. Az előzménye, hogy a félpályánál buktatták, majd ki akarták szedni a kezéből a labdát, amiért tett egy suhintó mozdulatot a Lyon kapitánya, Marcelo felé, pechére mindezt a bírótól 10 centire, aki egyből felmutatta neki a pirosat. Talán kissé szigorú, de így legalább ezt a játékrendszert is tudjuk gyakorolni… És nem is ment rosszul, a sorcsere után, a 60. percben Barker iramodott meg a szélen, visszagurítása McCrorie-t teljesen üresen találta, de az üres kapuba tartó lövést menteni tudta az utolsó védő.
Barker egyébként remekül húzta meg a széleket, jó lenne, ha ezt a tétmeccseken is bemutatná. Voltak azért a franciáknak is helyzeteik, de komolyabb védeni valója McLaughlinnak nem akadt, ez mindenképp dicséretes egy BL 16 között lévő csapat ellen idegenben 50 perc emberhátrányban, főleg úgy, hogy mi a meccset 18-22-20-20 éves hátvédsorral fejeztük be.
Következő ellenfelünkkel, a Nizzával igen régi a kapcsolat, ugyanis a Rangers történelmének első európai kupameccsét éppen ellenük játszotta az 1956/57-es BEK-ben – mind a két meccs 2-1-es hazai sikert hozott, így egy harmadik, Párizsban rendezett mérkőzés döntött a továbbjutásról, ezt a franciák 3-1-re nyerték, majd a következő körben a végső győztes Real Madrid ellen maradtak alul.
A közelmúltjuk nem ennyire fényes, bár az idei szezonjuk jól sikerült, két hellyel megelőzve a Lyont az 5. pozícióban végeztek, ami arrafelé EL-csoportkört jelent! A Francia Kupában épp a Lyon búcsúztatta őket a 16 között egy 90+3. perces góllal.
A sikeres szereplés azért is meglepő, mert egy átlagosan focit követő nem talál túl sok ismert nevet a keretükben, amely így is közel háromszor annyit ér, mint a miénk. Az ex-Bayernes Dante és a dán válogatott Kasper Dollberg neve csenghet ismerősen, valamint Morgan Schneiderlin lehúzott még jó pár idényt Angliában. A legtöbbre az algír Youcef Atalt taksálják, de van több francia U-válogatottjuk is. A legismertebb arcuk azonban az edző, Patrick Vieira, aki két éve vette át az irányítást és Gerrarddal rengeteg közös angliai párharc után most a kispadoknál mérkőzhet meg.
Mivel ők a Celtic-kel 1-1-et játszottak, ezért az biztos volt, hogy egy esetleges Rangers győzelemmel miénk lehet a trófea.
OGC Nice – Rangers 0-2 (0-1)
Felkészülési kupa, július 18.
McGregor – Tavernier (Patterson, 85.), Goldson, Edmundson (Middleton, 85.), Barisic (Bassey, 63.) – Jack (Arfield, 63.), Kamara (Davis, 63.), Aribo (Barjonas, 79.), Hagi (Murphy, 63.), Kent (Stewart, 79.) – Defoe (Morelos, 63.)
Gól: Defoe (41.), Barjonas (90.)
Rövid öf itt nézhető
Videó a felkészülésről
Képek itt és itt láthatók.
Az előző kiállítása ellenére Kent nem volt eltiltva és Gerrard csupán három helyen cserélt a Lyon elleni kezdőhöz képest.
Tulajdonképpen három harmadra bonthatjuk a meccset: az első fél órában mi voltunk jobbak, a középsőben egál, az utolsóban a franciák kezdeményeztek többet és mi már csak kontráztunk.
A 30 fokos melegben már a 3. percben nálunk lehetett volna az előny, Aribo vette észre a középre osonó Defoe-t, aki azonban lesről a kapusba lőtt. Többet volt nálunk a labda és többet is kezdeményeztünk, Hagi elől az utolsó védő mentett, Goldson fejese mellé szállt, majd Hagi löketét védte a kapus. Mondhatni, hogy érett a gól, ami végül a 41. percben érkezett: a saját térfelünk közepén megszerzett labdából Kent indult és jól tette be a középen érkező Defoe-nak, aki az átvétel után szépen belőtte a kapus mellett. Egy óra után a nizzaiak próbálkoztak inkább, egy blokkolt lövést egy nagy ziccer követett, ám a labda mellé gurult. A sorcserénk után a tizenhatosnál szereztek labdát, a lövésbe ezúttal Edmundson állt bele, majd egy egészen szép labdakihozatal végén (a saját szögletzászlójuktól jutottak el lövőhelyzetig) csúnyán fölévágta a csatár. Kent bombáját Cardinale ütötte ki és McGregornak is jutott feladat Lees-Melou kapáslövésénél.
Az utolsó percekre behozott fiatalok (Patterson, Middleton, Barjonas) is hozzá tették a magukét a sikerhez, ám előtte még Goldson sarkazása érdemelt volna gólt, Murphy pedig már a kapust is kicselezve a védőbe rúgta a labdát. Viszont a hosszabbításban Middleton bedobásából Barjonas lépett ki és tökéletesen gurított a hosszúba, így a második meccsünket is 2-0-ra nyertük.
A minitorna záró meccsén a Lyon 2-1-re verte a Celticet, ettől függetlenül lett a miénk a kissé túlméretezett trófea!
Gerrard: „Sikeres túrán vagyunk túl, nem is csak amiatt, hogy megnyertük a kupát, hiszen nem ez volt a fő szempont, hanem hogy fel tudtuk mérni magunkat és jól helyt álltunk erős ellenfelekkel szemben. Majdnem mindenkinek adtam lehetőséget, ami fontos a csapategység szempontjából. Fontos része a játékunknak a labda minél gyorsabban való visszaszerzése, hogy ezáltal nehéz legyen ellenünk játszani, ezt most viszontláttam a meccseken. Örülök Barjonasnak, tudjuk, hogy több van benne, mint amit eddig láttunk tőle, próbálunk neki is több lehetőséget adni. Célunk, hogy minél több fiatalt felhozzunk, de elkötelezetteknek kell lenniük, minden nap úgy edzeni, hogy bármit megtegyenek, hogy a Rangers-ben játszhassanak. Csak azoknak adunk játékperceket, akik ténylegesen bizonyítják, hogy elég jók arra, hogy nálunk legyenek, mint ahogy Patterson, Barjonas és Mayo teszi.”
Miután kinőttük a francia bajnokságot, visszatértünk Glasgow-ba, ahol rögtön dupla meccsel folytattuk. Amíg délután egy vegyes, tartalék/fiatalokból álló csapat 4-1-re kikapott a Dundee United „A” csapatától (Josh McPake még egyenlített), este az a bronzérmes Motherwell várt a nagyokra, amely szintén két meccsen volt már túl: a Dundee Utd-et 1-0-ra verte, a Killie ellen 3-2-re kikapott.
Igen ám, de a kezdés problémába ütközött, ugyanis nem érkeztek meg időben a vírustesztek eredményei, így két órával a tervezett időpont után indulhatott el csak a játék.
Itt már mi is erős csapattal álltunk ki, de ami szokatlanabb, hogy a kispadon Firth és Bassey személyében olyanok is helyet kaptak, akik délután már fociztak egy órányit! És az is meglepő, hogy az ellenfélnél játszott a kölcsönjátékosunk, Hastie.
Rangers – Motherwell 4-0 (3-0)
Felkészülési meccs, július 22.
McLaughlin (Firth, 74.) – Tavernier, Goldson, Edmundson (Maxwell, 74.), Barisic (Bassey, 60.) – Jack (Barjonas, 74.), Kamara (Davis, 46.), Aribo (Arfield, 46.), Kent (Barker, 60.), Hagi (Murphy, 60.) – Morelos (Defoe, 60.)
Gól: Kent (7.), Hagi (10.), Aribo (45.), Lamie (öngól 68.)
1-0, Kent
2-0, Hagi
3-0, Aribo és itt is
4-0, öngól
Hosszabb öf itt nézhető
Képek itt és itt láthatók
Legyünk pozitívak és induljunk ki abból, hogy ha ilyen könnyedén felül tudjuk múlni a bronzérmest, akkor sok bajunk nem lehet a bajnokságban!
Kent révén egy remek kapáslövéssel már a 7. percben nálunk volt az előny, egy rövid felszabadítást büntetett góllal. Nem telt el három perc, már ott is volt a második, ami hasonlóan szépre sikeredett: Barisic rajzolta rá tökéletesen az ötösnél üresen érkező Hagi fejére a labdát. De nem volt megállás, a román azonnal duplázhatott volna, Morelos passzából jól is célozta az alsót, de a kapus leért. Aribo cselei után lőtt fölé, majd Hagi homorított egyet a büntetőnél, de nem adták meg. Miközben a Well egyetlen les-kapufáig jutott el, mi látványos támadófocit játszottunk, aminek eredményeképp a szünet előtt összejött a harmadik gól is: két háromszögezés után Aribo csinált két cselt szűk helyen, majd szépen betette a kapus mellett.
A szünetben bejött Davis labdavesztése utáni igen gyenge lövést követően a 60. percben már volt dolga McLaughlinnak, bravúrral szedte ki a felpattantót. A sorcserével bejött a mai második meccsét játszó Bassey is, de a negyediket Arfield és Barker hozta össze, utóbbi akart Murphy elé tálalni, ám a belépő Lamie a saját kapujába sodorta a labdát, így aztán megérdemelten nagy arányú lett a győzelem, egyedül Defoe kései sérülése lehet aggasztó.
Hastie egyébként próbálkozgatott megmutatni magát, de elég súlytalannak tűnt Edmundson mellett, néhány technikai hibával súlyosbítva.
A pre-season zárásaként, egy héttel a bajnoki rajt előtt a Coventry City-t fogadtuk. Az angolok sikeres idényen vannak túl, 34 bajnokiból csupán hármat veszítve a harmadosztály élén végeztek, így a Championshipben folytathatják. Az FA kupában három kört mentek, a negyedikben büntetőkkel maradtak alul, mindezt úgy, hogy kényszerből Birminghamban kell játszaniuk a hazai meccseiket.
A két klub között a legutóbbi közös pont John Fleck, aki ide távozott 2012-ben és több mint 180 meccset játszott, egyszer az év legjobbjának is megválasztották. Segédedzőnk, Gary McAllister pedig játékosként és edzőként is segítette a világoskékeket. A mostani keretük legértékesebbje a holland Gustavo Hamer, a csapatkapitány a korábbi Kilmarnock játékos Liam Kelly, míg edzőjük az 50 éves Mark Robins, aki játékosként Dániában, Portugáliában és Görögországban megfordult, a Coventry-t több mint 3 éve irányítja.
A kezdőben az egyetlen változás, hogy McGregor kezd a kapuban, míg Helander decemberi sérülése óta először kapott helyet a keretben.
Rangers – Coventry City 2-0 (0-0)
Felkészülési meccs, július 25.
McGregor – Tavernier (Patterson, 72.), Edmundson (Helander, 61.), Goldson, Barisic (Bassey, 82.) – Hagi (Barjonas, 82.), Jack (Arfield, 61.), Kent (Murphy, 82.), Aribo (Stewart, 82.), Kamara (McCrorie, 85.) – Morelos (Barker, 61.)
Gól: Aribo (50.), Goldson (67.)
1-0, Aribo és itt
2-0, Goldson
Morelos helyzet
Hosszabb öf itt nézhető
Képek itt és itt láthatók.
Az első 10 percben kb 90%-ban birtokoltuk a labdát, Hagi gólba tartó kapáspörgetését blokkolták, utána viszont teljesen kiegyenlített lett a játék, kevés helyzettel. A félidő vége felé Jack tekerése alig ment mellé, Aribo labdalopásából Morelos nem tudta értékesíteni a helyzetet és a vendégek szereztek egy lesgólt.
Tekintve, hogy március eleje óta ez volt a Coventry első meccse, a második félidőre érezhetően fáradni kezdtek, így ekkor jobban fel tudtuk pörgetni a játékot és ez öt percen belül gólt is eredményezett: újfent Aribo varázsolt, ezúttal Morelos-szal kényszerítőzött, majd szépen tette be a jobb alsóba.
Újabb öt perc múlva egy hasonló kényszerítőnél Morelos centikkel hibázott Hagi „no-look” passza után. A 60. perces szokásos sorcsere ezúttal csak 3 embert érintett, de ez mit sem változtatott, noha Morelos lehozatalával center nélkül maradtunk (aki így gól nélkül maradt a nyáron és láthatólag nem nagyon tetszett neki a csere), de lehetőségek sorát dolgozta ki a csapat, a vendég kapusnak többször is védenie kellett, de azért 1-2-szer McGregor is nyújtózott. A 67. percben aztán Tavernier tökéletesen rajzolt egy szabadot Goldson fejére, aki hibátlanul csúsztatta a másodikat a kapuba.
A vége felé a fiatalabbak is kaptak játéklehetőséget, Patterson, Barjonas és McCrorie is játszhatott egy keveset, de az eredmény már nem változott.
Gerrard: „Elégedett vagyok a felkészülésünkkel. Nem kaptunk egyetlen gólt sem és elég kreatívok voltunk a támadásokban. Mindkét kapusunk készen áll a feladatra, Goldson igazi vezető a pályán, a szélsővédőink is erősek, örülök Helander visszatérésének, Aribo csoda dolgokra képes. Ami kissé aggaszt, az a 9-es pozíció, nincs túl sok opciónk, itt még próbálunk erősíteni, Alfredot is ezért hoztam le korábban, nehogy megsérüljön.”
Öt nappal az élvonal kezdése előtt a bíróság kihirdette az ítéletét: nyert az SPFL, érvényben marad a Hearts és a Partick Thistle kiesése, kárpótlás nem jár nekik ezért! A nyilatkozat szerint nagyon alaposan átnéztek mindent, több ezer oldalnyi dokumentum átnyálazása és minden adat figyelembevételével született meg az egyhangú döntés.
Fontos változtatás a szezon kezdete előtt, hogy a nyárról már megismert bővített cserelehetőség marad az idényben, tehát 9 főt lehet a padra nevezni és 3 alkalom során maximum 5 embert lehet cserélni. Ezt a rendszert a Premiership mellett a kupákban is alkalmazni fogják.
Eközben a skót miniszterelnök módosította a néhány héttel korábbi véleményét (miszerint október előtt biztosan zárt kapus meccsek lesznek és várhatóan az új év előtt sem lehetnek telt házas rendezvények) és most már úgy gondolja, hogy akár már szeptember közepétől lehet limitált számban a stadionokba nézőket engedni.
A hó végén a klub két új szponzort is bejelentett: a SEKO egy több mint 40 éves logisztikai cég, mely 40 országban van jelen, a Tomket Tires pedig egy cseh gumicég, amely főleg az európai és az ázsiai piacon szerepel. Előbbinek a logója a mez tarkórészén, utóbbié a felsőkar részen lesz látható.
Végezetül pedig az év legjobbjai díjak kiosztását is bepótolták, eszerint a szurkolók szavazatai alapján a legjobb játékos Ryan Jack lett, a legjobb fiatal Joe Aribo, aki a Braga elleni szólójáért az év gólja címet is megkapta, a legjobb ifista Nathan Patterson, míg a legjobb góllövő természetesen Alfredo Morelos, aki 29 találattal zárta az idényt.
További hírek a skót foci világából
A jelenleg klub nélküli Kyle Lafferty volt a vendég egy olyan podcastban, ahol a skót futball szereplői fordulnak meg rendre. Itt mondott néhány érdekességet:
-
Gerrard segítőjéről, Michael Beale-ről: „Nem megsértve Gerrardot, de úgy gondolom, hogy ő az „agy” a dolgok mögött. Fantasztikus gondolatai vannak a taktikáról és nagyon jól látja a háttérből a részleteket. Szerintem, ha ő követné Gerrardot a kispadon, akkor minden ugyanúgy zajlana tovább, mint ahogy most.”
-
Saját visszatéréséről 2018-ban, ami idejekorán abbamaradt: „Fura volt, nem tudom miért, de nagyon izgultam, lehet, hogy Gerrard miatt. Egyszerűen nem voltam önmagam, nem volt önbizalmam, a labdákat sem kértem el a társaktól. Úgy éreztem, hogy néhány hét után megbánta a szerződtetésemet. Viszont az első meccsemen dupláztam, a Villarreal ellen is betaláltam, úgy tűnt, hogy jól mennek a dolgok. A St. Johnstone ellen hátrányban voltunk, becserélt és megfordítottuk az eredményt, ezután odajött hozzám az öltözőben és azt mondta, ha mindig így játszom, akkor még több lehetőséget kapok, ezért hoztunk ide. Ez nagyon jó érzés volt.”
-
A Celtic megkereséséről: „2008-ban, mielőtt a Rangers-höz igazoltam volna, hívott Strachan is. A BL-ben játszottak, jó csapatuk volt, de otthon a családom nem tudta volna elviselni, pedig még az akkori burnley-i edzőm, Owen Coyle is próbálta erőltetni, mert ő is Celtices. Szerencsére ekkor hívott Skócia jobbik klubja is, így végül oda mentem. Ez két héttel az UEFA-kupa döntő előtt volt, az ügynököm tudott szerezni rá jegyeket, ekkor láttam először élőben a csapatot, mert korábban a család nem engedhette meg magának, hogy áthajózzunk Glasgow-ba egy meccsre. Libabőrös voltam a hangulattól.”
-
A 2012-es csődvédelemről: „Szörnyű volt az az időszak. Nem tudtuk, mi történik és a csődbiztosok folyton mást mondtak. Lemondtunk a fizetésünkről, de nem tudjuk, hova ment az a pénz. Az ügynököm azon volt, hogy mielőbb elhozzon onnan, ezt most már visszagondolva bánom. Emlékszem, amikor mentem a stadion felé és láttam a szurkolókat, elsírtam magam. Éveken át a fejemben volt, hogy ez az én klubom, mit tettem? Azt kívánom, hogy bárcsak maradtam volna.”
Sajnálatos hír, hogy korábbi játékosunk, a most 52 éves Scott Nisbet rákos, négy tumort találtak a vizsgálatok során, a veséjén lévő egyik legnagyobb 8 centis, így azt azonnali műtéttel el kell távolítani. Az egykori védő ifistaként csatlakozott a Rangers-höz, gyakorlatilag az egész pályáját itt töltötte, nyert ugyan 3 bajnokságot, de alig 90 meccs jutott neki és nagyon fiatalon, már 25 évesen vissza kellett vonulnia egy komoly sérülés miatt. A legemlékezetesebb jelenete a 92-es dicső BEK-csoportkörben, a Bruges elleni gólja.
Még sajnálatosabb, hogy egykori csapattársa, David Hagen 47 éves korában elhunyt. Őt két éve diagnosztizáltak ugyanazzal az ALS-sel, amiben Ricksen is szenvedett. A korábbi középpályás a 90-es évek elején a Rangers ifijéből került a felnőttcsapatba, ahol két év alatt 20 meccset kapott és 7 alkalommal az U21-es válogatottban is játszhatott, a 92-es BL-ben egyszer becserélték. Egy év Hearts után a Falkirkben töltötte a legtöbb időt, győztes gólt lőtt a 97-es Challenge Kupa döntőn, egy évvel korábban a Skót Kupa döntős csapat tagja volt. 2006-os visszavonulásáig játszott még a Livingston, a Clyde és a Peterhead együtteseiben is.
A Dundee United váratlan edzőváltása után két héttel már ki is nevezték az új mestert, Micky Mellon személyében. A 48 éves úriember bár Skóciában született, sem a 17 évnyi játékos-, sem a 12 évnyi edzői pályája alatt egy percet sem töltött skót földön. Középpályásként leginkább a Blackpool és a Tranmere Rovers együttesében szerepelt, edzőként pedig a Fleetwooddal nyert ötödosztályú bajnokságot, a Tranmere-vel két egymás utáni évben is playoffon jutott feljebb, idén viszont a lezárt szezonban kiestek. Összesen már 550 meccset tud maga mögött a kispadon.
A hírek szerint a Dundee Utd 120 ezer fontot fizetett az angoloknak és két évre írt alá hozzájuk.
Rajta kívül egyébként a korábbi angol szövetségi kapitány Steve McClaren (vele konkrét tárgyalás is volt, de visszalépett) és a több mint öt éve nem edzősködő Malky Mackay volt képben (ő a Skót Szövetség fejlesztési igazgatója).
A hónap elején az Aberdeen közölte, hogy a felnőttkeret egyik játékosa (konkrétan nem nevezték meg) pozitív vírustesztet produkált, noha tünetmentes. Velük kapcsolatos további hír, hogy a játékoskeret és a stáb magasabb jövedelmű tagjai hosszabb tárgyalás után megállapodtak az átlagosan 20%-os fizetéscsökkentésben, amellyel kb 1 millió fontot tudnak megspórolni. A Dons egyébként 7500 eladott szezonbérletnél tart, de a kitűzött céljuk a 9000 elérése.
A másodosztály után a harmad- és a negyedosztály csapatai is megállapodtak, hogy rövidített szezont teljesítenek, csak október közepén kezdenek és a szokásos négy helyett három kört játszanak egymással, így 27 bajnokira kerül majd sor.
E havi retro meccsek:
Rangers – Celtic 1-0, 2018. december, bajnoki, teljes meccs
Rangers – Legia Varsó 1-0, 2019. augusztus, EL playoff visszavágó, teljes meccs
6 percnyi bombagól válogatás az SPFL-től
Hatalmas bombák az SPFL-től
És végül egy beharangozó az új szezon elé: