A viking harcosok és a 100. gól legendája

Folytatva a beszámolót, ezúttal is három meccset darálunk le, közben kicsit bővebben belenézünk utolsó, eleddig “ismeretlen” harmadosztályú ellenfelünk történelmébe!

A Forfar több szempontból sem ígérkezett könnyű ellenfélnek: egyrészt augusztusban ők ejtettek ki a Ligakupából, másrészt számukra még bőven opció volt a playoff elérése.

Rangers – Forfar 3-0 (0-0)

League One, 32. forduló, április 15.

Simonsen – Foster, McCulloch, Mohsni, Smith – Peralta (Aird, 74.), Black (Hutton, 85.), Law – Clark (Crawford, 87.), Daly, Shiels Gól: Black (67.), Mohsni (74.), Shiels (84.) Nézőszám: 39 704

A kupameccshez képest az ősszel a Forfarnak mesternégyest szóró Clark bekerült a kezdőbe, de ennek nem volt túl nagy jelentősége, ugyanis ezúttal a meccs utolsó negyedére sikerült felpörögni, igaz a Forfar nálunk is passzívabb volt. A pocsék helyzetkihasználás mit sem javult, Daly abszolút formán kívül szerepelt és Smith szabadja sem akadt be, de még mielőtt a közönség rákezdett volna a fújolásra, Black villant egy akkorát, hogy azzal bekerül a szezon top3 gólja közé. Kb 30 méterre a kaputól, jobbal felpörgette magának, egy pattanás után pedig ballal kipókhálózta a jobb pipát.

https://i0.wp.com/e0.365dm.com/14/04/800x600/Rangers-v-Forfar-Ian-Black-scores_3125165.jpg?resize=604%2C453 Ez beindította a hengert, pár perccel később egy szabadrúgás utáni lepattanót Shiels ívelt a kapufa tetejére, onnan Mohsni fejére, majd a kapuba pottyant a labda. A vége előtt Aird beadására Shiels robbant be, így végülis egész tűrhető eredményt sikerült összehozni.

Ha a Dundee Utd elleni atmoszféra egy európai kupameccshez hasonlított, akkor a Forfar elleni egy zártkapus felkészülési meccshez – pedig csupán 3 nap telt el a kettő között.

Képek itt és itt láthatók.

Black, 1-0 Mohsni, 2-0 Shiels, 3-0 10 perces összefoglaló

Ezután a 12 meccse veretlen Stenhousemuir várt ránk, az ő bemutatásuk még nem történt meg, ez pedig nem tűr halasztást!

1884-ben egy Heather Rangers nevű helyi csapatból való kiválás után alakult meg a Stenhousemuir FC. Nevük szépsége fordítottan arányos az eredményességükkel, soha nem jártak az élvonalban és kupákban is csak minimális részsikereik vannak. Ilyen az 1902/03-as Rangers elleni Skót Kupa elődöntő, ahol kikaptak 4-1-re.

Nem tudom, mióta létezik fogadási csalás, de az egyik első példája hozzájuk kötődik: 1925-ben Joe Shortt kapust 50 fonttal próbálták megvesztegetni, hogy kikapjon a csapat. Az igazság (és a Stenny) győzött, a vesztegetőt pedig letartóztatták.

A nagyobb skalpok közé tartozik a Dundee Utd 1936/37-es 9-2-es (!) kiütése vagy a 72/73-as 2-1-es, az aktuális KEK címvédő Rangers elleni siker az Ibroxban (igaz, picit árnyalja a dolgot, hogy az odavágón 5-0-ra kikaptak).

A 90-es évek közepe viszont igen mozgalmasra sikeredett: 94-ben négy kört menetelve, az Aberdeent is kiejtve a Skót Kupa negyeddöntőjébe jutottak, egy évre rá pedig a Dundee Utd ellen megnyerték a Challenge kupát – ezt úgy, hogy a már említett, 1903-as bravúr óta nem jutottak semmilyen országos sorozat elődöntőjébe. 97-ben pedig kiestek a negyedosztályba…

A jelen évtizedben abszolút harmadosztályú középcsapatnak számítanak, tavaly a 6. helyen zártak, 0-ás gólkülönbséggel.

A Stenny-ben talán a legérdekesebbek a szurkolói: két évtizede virágzik a skandináv vonal, van norvég (kb 100!)  és dán (kb 30 taggal) csoportjuk is, ráadásul nem a szokásos (skót kivándorlók által alapított) fanklubok ezek, hanem több verzió is van a létrejöttükre: vagy a klub becenevét (Warriors = Harcosok) érezték közelinek magukhoz a Vikingek, de olyanokat is olvasni, hogy elhatározta a társaság, hogy ők másnaptól az aktuálisan Skócia leglejjebb rangsorolt csapatának fognak szurkolni + a Stenhousemuir nevében is van egy adag báj…

A klub a lelkes támogatásért cserébe a stadion egyetlen fedett részét Norway Standnek nevezte el. És ha már a stadion… a Stenny 1890 óta lakja az Ochilview Parkot, melynek hivatalos befogadóképessége 3746 fő, ebből 626 le is tud ülni. A stadion nevének eredete a közelben lévő domb, az Ochil Hill láthatóságára utal. A 12 500-as rekordnézőszámukat furcsamód nem egy nagycsapat, hanem az East Fife elleni kupanegyeddöntőn hozták össze.

A pálya a történelemkönyvekbe 1951 novemberében írta bele magát, amikor a Hibs ellen itt rendezték Skócia első villanyfényes meccsét. 94-ben annyira közel voltak a költözéshez, hogy egy szupermarket hálózat 2,5 milliós ajánlatát el is fogadták a telekért, de a tervek megbuktak, így inkább kicsit felújították a pályát – szerencsére, hisz az Ochilview több, környékbeli klubnak is átmeneti menedéket nyújtott, a Falkirk és a Stirling Albion is itt húzta meg magát saját stadionja felújítása alatt, az East Stirlingshire pedig már 2008 óta kénytelen itt lakni, társbérlőként.

Tekintve, hogy idén a playoff volt a céljuk, január végén leváltották Martyn Corrigan edzőt, hiszen 7 pontra voltak ettől. Az őt váltó Scott Booth a skót U17-es válogatottat hagyta ott (játékosként 22 válogatottságig és a 90-es évek végén a Dortmundig/ Twentéig vitte a sors) és jól is muzsikált vele a csapat, a végén csupán egyetlen ponttal maradtak le a 4. helyről.

A játékosokat tekintve David Templeton a két klub kapcsolódási pontja, középpályásunk itt kezdte felnőttkarrierjét, a 2005-2007 között produkált 36/11-es mutatója után vitte el a Hearts.

Az egymás elleni statisztikánk elég változatos: szeptemberben a szezon legnagyobb győzelme (8-0), októberben szenvedős Ramsdens kupa elődöntő (1-0), januárban 2-0, februárban pontot raboltak az Ibroxból (3-3).

A kapuba visszatért Bell, a középpályára Aird, a padra leülhetett két fiatal, Telfer és Sinnamon.

Stenhousemuir – Rangers 0-4 (0-2)

League One, 33. forduló, április 19.

Bell – Foster, McCulloch, Mohsni, Smith – Black (Faure, 66.), Hutton, Aird, Law, Shiels (Telfer, 68.) – Daly (Clark, 73.) Gólok: Smith (31.), Shiels (36.), McCulloch (65., büntető), Law (78.) Nézőszám: 2 767

Az első félóra kiegyenlített játékkal telt, azután 5 perc alatt eldőlt a meccs. Előbb egy bedobás után nem tudtak felszabadítani a védők, Stevie Smith pedig a 16-os vonaláról bevágta 3. gólját egy hónap alatt – nem rossz, ahhoz képest, hogy előtte 10 év alatt összesen egyet rúgott… Majd Law ugratta ki a védők között kilépő Shielset, aki most nem hibázta el a helyzetet.

A második félidőben is eljutott párszor a hazai csapat a kapuig, ám konkrét gólhelyzetet nem tudtak kialakítani. Nem úgy, mint mi, a 65. percben Law buktatásáért tizenegyes és piros lap (utóbbi talán túl szigorúan) járt, amit McCulloch szokása szerint értékesített. Law a következőben is főszereplő volt, a tizenhatos sarkáról tekerte el gyönyörűen a bal alsóba. Szépsége mellett azért is jelentős, mert ez volt a bajnokságban rúgott 100. gólunk.

A nyugodt eredmény tudatában debütálhatott Charlie Telfer, aki kishíján gólpasszal mutatkozott be a nagyok között, de Clark miután egyedül végigszaladt a térfélen, képtelen volt kicselezni a kapust, így elmaradt az ötödik gól.

1-0, Smith 2-0, Shiels 3-0, McCulloch 4-0, Law

22 perces összefoglaló A Stenny klubtévé összefoglalója

Harmadikként az Ayr ellen játszottunk. Visszakerült a kezdőbe Peralta, a fiatalok (a padra kerülő Telfer és Gallagher kivételével) megint nem kaphattak szerepet.

Rangers – Ayr United 2-1 (0-0)

League One, 34. forduló, április 22.

Bell – Foster, McCulloch, Mohsni, Smith – Black, Peralta (Clark, 72.), Aird, Shiels (Gallagher, 72.), Law (Hutton, 86.) – Daly Gól: Mohsni (53. és 81.); ill. Alan Forrest (68.) Nézőszám: 40 651

A góltalan első félidőre sajnos már egyre kisebb oddsokat adnak a bukmékerek, viszont a Mohsni duplára fogadók jó nagy összeget szakíthattak.

A Forfarhoz hasonlóan az Ayr is az osztályozóért ment és ennek érdekében látványosan tettek is. A League One gólkirálya, Michael Moffat időnként olyan bátran indult meg, amit a harmadosztályban eddig egyetlen más játékostól sem lehetett látni. Míg az első félidőben egyenlő nagyságrendben hagyták ki a csapatok a helyzeteiket, a másodikban néhány már utat talált a kapuba. Elsőként egy Aird szögletet fejelt be Mohsni és ekkor azt lehetett sejteni, hogy innen meglesz. Ez könnyen így is lehetett volna, de David Hutton kapus jó napot fogott ki, minden elakadt benne. Ilyenkor persze jött az elkerülhetetlen: Peraltatól vették el a labdát, Forrest pedig kiegyenlít.

De 9 perccel a vége előtt a tunéziai középhátvédünk jókor volt jó helyen egy kipattanónál, így szezonbeli 12. góljával végül ezt a meccset is sikerült behúzni.

Képek itt és itt láthatók.

Gólok
Rövid öf
18 perces összefoglaló