Az események bőségére való tekintettel ez a poszt extra hosszú lesz – de megéri végigbogarászni, hiszen nem mindennapi a 29 nap alatt lejátszott 9 meccs – ebből kettő a legnagyobb rivális pályáján – ennél nem is kezdődhetett volna keményebben az idény. És ez még csak a hazai színtér, a hab a tortán az Európa Liga csoportkör kivívása!
A hónap első hétvégéjén megkezdődtek a bajnoki küzdelmek. Ennek kapcsán nyilatkozott Gerrard az esélyekről, elmondta, hogy nincs konkrét cél, mert nem szeretnének extra nyomást a játékosokra tenni, de minél feljebb kell végezni és mindig csak a következő meccsre szabad koncentrálni. Hozzátette, hogy szükséges volt a nagyobb nyári keretátalakítás, mindenkinek meg kell dolgoznia a mezért, nem lesz állandó a csapat, különböző taktikákat és felállásokat fognak eszközölni, amennyiben szükséges.
Kezdésnek az egyik legparázsabb rangadóval nyitottunk, igaz, a Pittodrie-ból többnyire ponto(ka)t szoktunk hazavinni. A Dons a hat felkészülési meccse alatt veretlen maradt, akárcsak a Burnley elleni EL-selejtezőn, ott csak a hosszabbításban maradt alul.
Nálunk az Eszék elleni visszavágóhoz képest három helyen módosult a csapat, Arfield, Murphy és Windass kerültek be.
Aberdeen – Rangers 1-1 (0-1)
Premiership, 1. forduló, augusztus 5.
McGregor – Tavernier, Goldson, Katic, Flanagan – Jack (Ejaria, 83.), Arfield, Coulibaly, Murphy (Kent, 69.), Windass – Morelos
Gól: Anderson (90+3.); ill. Tavernier (30., büntetőből)
Kiállítva: Morelos (12.)
Nézőszám: 19 046
Ha csak az eredményt nézzük, akkor mondhatjuk, hogy kezdésnek ez rendben van. Ha azt nézzük, hogy mindezt mintegy 80 perc emberhátrányban, akkor nagyon szép. Ha viszont a meccset is megnéztük, akkor azt mondhatjuk, ebben több volt, mert a hazaiak az első kapuralövésükből tudtak egyenlíteni a hosszabbításban, a Rangers pedig masszívan tartotta magát az emberhátránytól függetlenül is.
Mi kezdtünk jobban, már a 4. percben közel voltunk a vezetéshez, de Murphy túl sokat várt, a kapus pedig blokkolt. Aztán az egyik következő támadásba egyszer csak belesípolt a bíró, senki nem tudta, hogy mi van, majd felmutatta Morelosnak a pirosat. Mi van? A visszajátszásból kiderült, hogy a labdától kb 20 méterre McKenna vállal direkt meglökte, amire a kolumbiai megpróbált lábbal visszalendíteni, ezt vette észre a partjelző. Igencsak kétséges büntetés, ami könnyedén befolyásolhatja a meccs kimenetelét. Viszont ez nem igazán fogta meg a csapatot és fél óra játék után nálunk volt az előny! Flanagan megindulása és Arfield lövése után a lepattanóra Windass próbált volna meg menni, de a védő lerántotta – tizi van, kiállítás nincs. Tav pedig büntetett, bár a kapus érezte a sarkot.
A hazaiak szinte veszély nélkül játszottak, a fordulás után is mi jutottunk el többet a kapuig, például Coulibaly kilépésénél, amikor épphogy visszaért a védő a lövésre. A vége felé viszont kezdett kijönni a fáradtság és az egyébként remekül játszó Jack kisebb sérülés miatti lecserélésének, valamint a 6 perc hosszabbításnak is köszönhetően nem bírtuk a végét, a 19 éves Bruce Anderson lövése pedig utat talált a lábak között az alsó sarokba – egyébként ez volt az első felnőttgólja…
Gerrard: „A legfontosabb, hogy büszke vagyok a játékosaimra, az elszántság, amit beletettek a meccsbe, csodálatos. Sajnálom őket, hogy nem lett meg mind a három pont, mert megérdemeltük volna. Úgy gondolom, egy szinttel jobbak voltunk az Aberdeennél, nem tudták, hogy játszanak ellenünk és csak ívelgettek a tizenhatos felé. Nem lehetek kritikus a csapatomra, 10 emberrel is tartottuk a taktikát és jobban is játszottunk. A kiállítást visszanézve nem érzem jogosnak, a védő provokált először. Még mielőtt idejöttem, akkor is azt láttam, hogy a Rangers nem igazán kap védelmet az ilyen döntéseknél, többször ítélnek ellenünk, évek óta és ez szomorú.”
Rövid öf itt, hosszabb videó itt nézhető.
Kiállítás
Képek itt, itt és itt láthatók.
A piros lapot egyébként néhány nappal később a Szövetség megvizsgálta és visszaminősítette sárgára – ezzel megerősítve, hogy bírói ismét hiba áldozatai lettünk, ugyanis ezzel együtt az előző 6 piros lapunkból 4-et utólagosan visszavontak…
Következett az újabb európai állomás, eddigi ellenfeleink közül mindenképp a legnevesebb és legnehezebbnek ígérkező NK Maribor. Az 1960-ban alapított klub a jugoszláv időkben még lépcsőzött az osztályok között, az önálló szlovén bajnokságban viszont rekorder (14 bajnoki cím, 9 kupagyőzelem, 4 szuperkupa) és egyike annak a háromnak, amely még nem esett ki. A sikertörténetük a 96/97-es szezonban indult, akkor nyerték meg az első bajnokságot és az akkori 5290 fős átlagnézőszámot azóta sem tudták felülmúlni. 2004-08 között volt egy sötét időszak, pénzügyi okok miatt a megszűnés határán voltak, és egy 7. hely is becsúszott. Nagyjából 10 éve érkezett a stábba két korábbi remek játékos, Zlatko Zahovic sportigazgatóként és Darko Milanic (a 2000-es EB szlovén csapatkapitánya) edzőként, velük pedig az abszolút dominancia is jött, 3 második és 7 első hely azóta a mérleg. Igaz, a tavalyi idény pechesen sikerült, az „örök ellenség” Olimpija Ljubljana lett a bajnok, azonos pontszám és rosszabb gólkülönbség ellenére – ugyanis itt az egymás ellen idegenben szerzett több gól számít!
Európai szinten elképesztően rutinosak, 154 meccsnél tartanak, 3-3 alkalommal járták meg a BL és az EL csoportkörét, igaz előbbiben tavaly például beleszaladtak a Liverpool ellen egy 0-7-be. Továbbjutni egyszer sikerült, az EL öt évvel ezelőtti kiírásában, a 24 továbbjutó csapat közül a legkevesebb pontot (7) gyűjtve, a későbbi győztes Sevillával játszottak egy szoros párharcot (2-2, 1-2). Érdekesség, hogy az összes európai országot figyelembe angol és skót ellenfeleket kaptak a legtöbbször (10-10 meccs). A skót klubokat különösen kedvelik, a 2001-02-es Rangers elleni 1-6-os BL-selejtezős kiesés óta a Hiberniant oda-vissza verték, a Rangers, a Celtic és az Aberdeen elleni 6 meccsen veretlenek tudtak maradni és mindig továbbjutottak. Nekünk különösen fájó az emlék, hiszen a lesorolást megelőzően az volt az utolsó európai szereplésünk 2011-ben – az akkori szlovén csapatból mostanra hárman maradtak.
Idén az albán Partizani ellen 2-0, 1-0, a grúz Chikhura Sachkhere elleni 2-0, 0-0 továbblépéssel jutottak el hozzánk. A bajnokságot 3 meccs után vezetik, tíz gólt lőve.
Otthonuk a kezdetektől a Ljudski Vrt (Népkert) stadion, mely csak 94-ben kapott villanyvilágítást, jelenleg 12 700 fő befogadására alkalmas, a válogatott is rendszeresen játszik itt.
Keretükben a jó pár hazai mellett albán, bosnyák válogatottat is találunk, legnagyobb értékük a klublegenda brazil Marco Tavares, aki mind meccsekben, mind gólokban már abszolút uralkodó, a szurkolók hatszor is megválasztották az év legjobbjának.
Edzőjük Darko Milanic, aki az első öt év után most már két éve irányít, közte megjárta a Sturm Grazot és a Leedset is.
Gerrard a felvezetésben elmondta, hogy számára BL-szintű csapat az ellenfél, sokkal nehezebb párharcra számít, mint az eddigiek.
Az odavágót megelőzően megtartották a playoff sorsolását is, ahol a szűkített listából az alábbiakat kaphattuk:
– Apollon Limassol – Dinamo Brest győztese
– Hapoel Haifa – Atalanta győztese
– UFA – Progres Niederkorn győztese
– Slovan Bratislava – Rapid Wien győztese
És ezúttal is mellénk állt Fortuna, az orosz-luxemburgi páros győztese várhatott ránk, ami az esetleges Niederkorn továbbjutás esetén igazán pikáns visszavágás lehetne.
Új sérült nincs, az új igazolás Barisic majd csak az esetleges csoportkörbe jutás esetén játszhat. A hétvégéhez képest Kent, Ejaria és Candeias kerültek be.
Rangers – NK Maribor 3-1 (1-1)
Európa Liga, 3. selejtezőkör, odavágó, augusztus 9.
McGregor – Tavernier, Katic, Goldson, Flanagan – Arfield, Ejaria (Murphy, 78.), Coulibaly, Kent (McCrorie, 88.), Candeias – Morelos (Sadiq 88.)
Gól: Morelos (5.), Tavernier (50., büntető), Coulibaly (85.); ill. Viler (40.)
Nézőszám: 48 001
A remélt gyors gól jött is, hibára kényszerítettük az ellenfelet, Arfield szerzett labdát, Kent tekerését bravúrral védte a kapus, de a kipattanóra jókor érkezett Morelos, az 5. percben 1 ide! A szlovénok nem csüggedtek, jöttek előre, McGregornak többször is védenie kellett. Aztán a félidő vége előtt nem sokkal egy újabb zavarásnak köszönhetően Candeias csapott le egy kóbor labdára, a középre tett passzát a tök üresen álló Morelos passzolta be – igenám, csakhogy lesről. Nagy hiba volt mindkét részről, a védő totál nem figyelt a kapusra, Candeias pedig ha saját maga rúgja be vagy ha egy fél másodperccel korábban passzol, akkor szabályos a találat. Ahogy ilyenkor lenni szokott, a következő támadásból megkaptuk a büntetést, Viler kapásból rúgott egy fantasztikus gólt, életében valószínűleg egyszer találja el ilyen jól a labdát az ember. 2-0 helyett 1-1-gyel mentünk félidőre…
A fordulás után felpörgettük az eseményeket, a többedik szöglet után Coulibaly kapáslövését védte bravúrral a kapus. Egy perccel később pedig Morelos kapott egy indítást, befűzte a védőjét, aki lerántotta, jogos tizenegyes: Tavernier pedig szokásához illően bevarrta. A következő bomba is az övé volt, de ezt mellétolta Handanovic. Benne volt a levegőben a harmadik gól, főleg a Candeias oldalán vezetett akcióknál. A Maribor semmi extrát nem mutatott, így az volt a kérdés, hogy tudjuk-e növelni az előnyt. Az utolsó tíz percben az egész meccsen jól robotoló Coulibaly válla megsérült, sokáig ápolták, de visszatért és egy pontos Murphy beadásba pont azzal a vállal ért bele, meg is van a nagyon fontos harmadik!
Hosszú öf itt nézhető
Hangulatvideó
Képek itt, itt és itt láthatók.
Gerrard: „Úgy gondolom, a második 45 perc a legjobb volt, mióta itt vagyok, nagyon közel volt ahhoz, ami az elképzelésem, hogy kellene kinéznünk. A kihívás az, hogy ezt 90 percen át tudjuk fenntartani, mert akkor igazán jó csapat leszünk. Jól kezdtük a meccset és megérdemelten vezettünk, aztán 15-20 perccel a szünet előtt történt valami, kicsit szétesett a csapatjáték, de ezt kijavítottuk a szünetben és onnantól kezdve rendben voltunk. Tavernierrel kapcsolatban nem örülök, hogy a meccs napján derült ki, hogy más klubok érdeklődnek iránta, de ezt nagyon jól kezelte és most játszott a legjobban. Nagyon kedvelem a játékát, szerintem simán beférne a Premier League-be. A képességei mellett igazi vezéregyéniség, a csapattársak tisztelik, ezért adtam neki a karszalagot. Remélem, hogy ameddig itt leszek, számíthatok rá.
Természetesen tisztában vagyunk vele, hogy nem dőlt el a párharc, az ellenfelünk egy Bajnokok Ligája-szintű csapat, akik otthon bizonyítani akarnak, hogy meg tudják fordítani az eredményt.”
Idáig bezárólag egyébként kiemelkedően jól álltak a skót csapatok, 17 selejtezőből 0 vereség a rendes játékidőben, 9 győzelem, 8 döntetlen! A koefficiens pontokat tekintve egész Európából csak a szerbek és a szlovákok múlták felül ezt a teljesítményt.
Rá is fér a javulás Skóciára, hiszen a 2005-ös 10. helyezésből (és még az UEFA-kupa döntő ez után volt!) mostanra sikerült lecsúszni a 26. pozícióba, egyetlen más nemzet sem produkált ilyen mélyrepülést. Ahhoz, hogy újból 2 próbálkozó legyen a BL-selejtezőben, a 15. helyre kéne visszatornázni magukat.
Következett az első hazai bajnoki, az újonc St. Mirren ellen, amely önbizalommal érkezett, hiszen miután veretlenül megnyerték a Ligakupa csoportjukat, a Dundee-t is legyőzték a nyitókörben.
Legutóbb egymás ellen a 15/16-os másodosztályban játszottunk, akkor 3 győzelem mellett a zárókörös döntetlen is belefért a feljutásba.
Miután agyondicsérte, most pihenteti Taverniert Gerrard, helyette bemutatkozhatott Barisic, a karszalag pedig Goldsonra szállt át. McCrorie szintén a kezdőben, Arfield kimaradt a keretből.
Rangers – St. Mirren 2-0 (2-0)
Premiership, 2. forduló, augusztus 12.
McGregor – Flanagan, Goldson, Katic, Barisic (Tavernier, 62.) – McCrorie, Ejaria, Coulibaly, Kent (Halliday, 69.), Murphy – Morelos (Sadiq, 78.)
Gól: Morelos (14.), Goldson (24.)
Nézőszám: 49 680
Kiállítva: McCrorie (30.)
Az eltörölt eltiltásának köszönhetően szerepet kapó Morelos meghálálta a bizalmat, már az első negyedórában megszerezte a vezetést, elvette a labdát a védőtől, Murphy passzát követően pedig higgadtan gurított a hosszúba. Tíz percre rá már dupla volt az előny, a pontrúgásoknál igen aktív Barisic szépen ívelt Goldson fejére, aki átmeneti kapitányként első itteni gólját fejelte – összességében pedig 2,5 év után volt eredményes. Hogy ne dőljünk hátra már a meccs első negyede után, arról McCrorie gondoskodott, aki gólhelyzetben kigáncsolta a kiugró támadót – ez sajnos elég egyértelmű piros. Így hát ezen a hétvégén is emberhátrányban tölthettük a meccs nagy részét. Ettől függetlenül a következő ziccer is a miénk volt, Goldson centikre volt a duplától, ezúttal a kapufáról jött ki a fejese. 42 percbe tellett, mire a vendégek eljutottak a kapuig, Mullan tekerése szintén súrolta a kapufát.
A játék képe a fordulás után sem változott nagyot, a Szenteknél picit többet volt a labda, a Rangers meg dolgozta ki a helyzeteket, Morelos vezetésével. Legközelebb mégis Ejaria járt a gólhoz, de elakadt a labda a kapusban. Összességében magabiztos és megérdemelt a három pont (ráadásul egy óra emberhátrányban) és Barisic remek bemutatkozás külön kiemelendő.
Mivelhogy a hétvégén a zöldek kikaptak a Hearts-tól, ez azt jelenti, hogy 2011 decembere óta először fordul elő, hogy előrébb vagyunk náluk a táblázaton!
Rövid videó itt, hosszú öf itt nézhető.
Szurkolók
Kiállítás
Coulibaly szóló
Képek itt és itt láthatók.
Gerrard: „Büszke vagyok a fiúkra, kényelmesen uraltuk a meccset, még a kiállítás ellenére is. Jól indultunk, ez a cél, hogy az elején ne hagyjunk kétséget afelől, hogy győzni akarunk. A két gól előny után úgy nézett ki, hogy jön a többi is, de ehelyett emberhátrányba kerültünk, bár szerencsére a St. Mirren nem okozott sok gondot. A kiállítás sajnálatos, de jó döntés, nem hibáztathatunk senkit, a bírók ma nagyon jól dolgoztak. Beszéltem a csapattal a fegyelemről, hiszen 11 emberrel sem egyszerű győzni. Úgy gondolom, túl sok lapot gyűjtenek a fiúk. De tanulunk ebből és fejlődünk tovább.”
A maribori visszavágóra készülve Gerrard elmondta, hogy támadó csapatot próbál összetenni, nem szeretne végig védekezni. Biztos benne, hogy eljön a pont, amikor a szlovének elkezdenek kockáztatni és ezt remélhetőleg ki tudja használni a csapat.
Coulibaly sérült, Flanagan eltiltott, Barisic nem játszhat, rajtuk kívül McCrorie és Kent sem kezdett.
NK Maribor – Rangers 0-0
Európa Liga 3. selejtezőkör, visszavágó, augusztus 16.
McGregor – Tavernier, Goldson, Katic, Halliday – Jack, Arfield, Ejaria (Kent, 68.), Candeias, Murphy (McCrorie, 76.) – Morelos
Nézőszám: 11 166
Továbbjutott a Rangers 3-1-gyel.
Bár elsődlegesen lehetett arra számítani, hogy már az elején megrohamoznak a szlovénok, ez nem következett be, a kapu elé is csak a rossz passzok lefülelésével jutottak el. Mi a 32. percben értünk el a kapuig, akkor Morelos ért bele sután egy beadásba. McGregornak azért akadt védenivalója, egy szabadrúgást kellett kitolni, de a gól nélküli félidő mindenképp a mi malmunkra hajtotta a vizet. A fordulás után kicsit jobban rákapcsoltak a lilák, de a védelem jól muzsikált és egyszer-egyszer egy kontrát nekünk is sikerült végigvinni. Tavares előtt adódott egy nagyobb sansz a 70. percben, de McGregor valahogy kitornázta. Arfield közeli próbálkozása a védőkben akadt el, Morelos pedig fölélőtt, úgyhogy az utolsó tíz percre még mindig két gól hátrányban voltak a hazaiak, de különösebb átütőerő nélkül. Aztán, mikor pont letelt a rendes játékidő, Goldson elgáncsolta Zahovicot, a jogos büntetőt viszont az ihletett formában lévő McGregor megfogta, így aztán a harmadik idegenbeli európai meccsünket is kapott gól nélkül hoztuk le!
A hazai szurkolók nem igazán bírtak magukkal, bedobáltak dolgokat, meg két vendég szurkolói klubzászlót elvettek és látványosan elégették azokat. De ez már legyen az ő bajuk, mi megünnepeltük a sikert és vártuk a következő ellenfelet – amely az orosz UFA lett, miután szűken búcsúztatták a Niederkornt.
Rövid öf itt, hosszú videó itt nézhető.
Tizi
Képek itt és itt láthatók.
Szurkolók
Gerrard: „Elégedett vagyok a játékosaimmal, mindegyikük elvégezte a feladatát. Tudtuk, hogy nem játszhatunk ugyanúgy, mint a hétvégén, fegyelmezettebben és szervezettebb védekezéssel kell kiállnunk. Sikerült kiejteni egy tavalyi BL-főtáblás csapatot, amely tele volt egóval és nem tisztelt minket. De a csapat két meccsen bebizonyította, hogy jobbak vagyunk a Maribornál és ez önbizalmat ad a továbbiakhoz. McGregor világklasszis teljesítményt nyújtott, csak azt sajnáljuk, hogy nem 10 évvel fiatalabb.”
A csapat gépe pénteken kora reggel ért vissza Glasgow-ba és szinte egyből kezdődhetett is a felkészülés a vasárnap délutáni Ligakupa meccsre – amire szintén utazni kellett, Kilmarnockba. Gerrard elmondta, hogy jól ismeri Steve Clarke-ot, az ellenfél edzőjét, hiszen a Poolban ő volt Kenny Dalglish asszisztense.
A Killie ellen mostanában nem megy jól, a Rugby Parkban 2011 óta nem nyertünk, az előző szezonban pedig csak egyszer sikerült legyőzni őket a 4 próbálkozásból. A Ligakupa csoportjukat megnyerték, a bajnokságban két meccsből 4 ponttal rajtoltak.
McGregor, Jack és Candeias valószínűleg egyaránt pihentetés céljából maradtak ki, Foderingham először védhetett az idényben.
Kilmarnock – Rangers 1-3 (0-2)
Ligakupa nyolcaddöntő, augusztus 19.
Foderingham – Tavernier, Goldson, Katic, Barisic – Halliday, Arfield (McCrorie, 80.), Ejaria, Kent, Murphy (Candeias, 17.) – Morelos (Sadiq, 80.)
Gól: Barisic (öngól, 51.) ill.; Morelos (27., 43., 74.)
Nézőszám: 12 016
Mozgalmasan indult a meccs, a 6. percben már volt egy jogtalanul meg nem adott gólunk (Morelos lövését a gólvonal mögül rúgták ki), a 13.-ban pedig Murphy esett látszólag nem nagyot, de a fájdalmát látva komoly sérülésnek tűnt, le is kellett cserélni. A Killie Burke szabadrúgásaiban bízott, kétszer is veszélyeztetett, ám a gól nekünk jött össze: egy szépen felfejlődő kontra végén Morelos bólintott, majd a félidő vége előtt kiharcolta magának a labdát és remekül ellőtte a kapus mellett – szép csatárteljesítmény!
Nem emlékszem az utóbbi évekből olyanra, hogy a Rangers szurkolói 50 perc játék után olléztak volna, most eljött ez a pillanat is. De a hangulat gyorsan alábbhagyott, amikor két perccel később a saját szögletzászlójuktól indult akció végén Jordan Jones könnyedén becselezte magát a szélen, a beadásába Barisic ért bele pechesen – ha nem ő, akkor a mögötte érkező Burke rúgta volna be. Morelos aztán centikre volt a harmadiktól, de épphogy fölébombázott. Érett a harmadik gól, Arfield tekerése még a kapufáról jött ki, aztán egy jó kis passzolgatás után Tav harmadik gólpasszával is megtalálta Morelos-t, aki először tudott Rangers-mezben triplázni. A továbbjutás eldőlt, ám azért továbbra is próbálkoztunk, Ejaria és Kent előtt is adódott helyzet, de végül maradt az amúgy is magabiztos siker.
Alfredo egyébként 18 év után az első dél-amerikai, aki Skóciában mesterhármast ér el.
Hosszú öf itt látható
Képek itt, itt és itt nézhetők
Gerrard: „Elégedett vagyok az eredménnyel, hiszen egy idegenbeli selejtezőről jöttünk ide, fáradt lábakkal. A hozzáállás és az odaadás ismét maximálisan megfelelő volt, és megérdemelten jutottunk tovább. Minél jobban szerepelünk, annál több meccsünk lesz, emiatt gyakrabban fog változni az összeállítás, ezzel tisztában vannak a játékosok. Alfredo fantasztikus a pályán és azon kívül is, ismét megmutatta, hogy mire képes. Nagy fegyver számunkra, és az első gólját meg sem adták! Murphy viszont félő, hogy hosszabb időre kiesett, ez az egyetlen negatívum ma. Nehéz megállni, hogy ne a műfüvet hibáztassam, mindenki tudja, hogy ez kevésbé biztonságos, mint a normál fű. Az a véleményem, hogy egy elit klubnak nem lehet műfüves stadionja.”
Ami a többi párosítást illeti, a legnagyobb meglepetés az Ayr 3-0-ás idegenbeli sikere a Dundee-nál, a St. Johnstone csak hosszabbításban gyűrte le a QotS-t és a Hibs a 91. percben győzte le a Ross County-t.
A következő kör sorsolásán mi épp az Ayrt kaptuk otthon, a meccseket szeptember végén rendezték.
Következett a felkészülés az újabb, immár utolsó akadályra Európa felé, az FC UFA személyében.
A nagyon fiatal klub története csupán 2010 nyarán kezdődött, amikor a Moszkvától mintegy 1350 km-re (közelebb a kazah határhoz) fekvő Ufa-központú Baskíria (Baskír Köztársaság) elnöke úgy gondolta, hogy jó ötlet lenne, ha ennek a területnek is lenne képviselője az orosz élvonalbeli fociligában. Az ötletet gyorsan megvalósítás követte, így 2010 karácsonyán megalakult a FC Bashinformsvyaz-Dynamo Ufa, amely a harmadosztályban kapott indulási lehetőséget. Első edzőjük jó ismerősünk, Andrej Kancselszkisz volt, aki négy éve alatt 6 trófeát nyert a Rangers-szel a 2000-es évek legelején, de megfordult játékosként a Man Utd és a Fiorentina színeiben is. Az ő feladata az volt, hogy mielőbb juttassa fel a klubot az élvonalba, ám hiába végeztek az első évben azonos pontszámmal az első helyen (rosszabb gólkülönbséggel lettek másodikak), a feljutás csak amiatt lett meg, hogy az egyik másodosztályú klub nem kapott licenszet, így az ő helyükön elindulhattak. De ezt már Igor Kolyvanovval a padon élték meg, ő se kis név, 35x válogatott, több mint 160 Serie A-s meccsel. A másodosztály picit döcögősen indult, az első évben egy 6., utána a 4. hely jött össze, viszont utóbbi playoff-lehetőséget ért, amivel éltek is, így konkrétan történetük 4. évét már az élvonalban kezdték! Itt is látható volt a fejlődés, az első két szezon 12. helye után jött egy 7. hely és a kupaelődöntő, majd a tavalyi 6. helyezés még önmagában nem jelentett volna Európát, ám újra melléjük állt a szerencse, a kupagyőztes Tosno nem kapott indulási engedélyt, ezért az átszállt rájuk.
Az első körben a Domzale elleni hazai 0-0 után idegenben a 87. percben tudtak egyenlíteni, így idegenben lőtt több góllal mentek tovább, majd a Progres Niederkorn ellen a hazai 2-1 után idegenben a 93. percig 2-1-es hátrányban voltak, ám ekkor Paurevic újra betalált és ismét idegenbeli gólokkal jutottak el hozzánk.
Jelenlegi edzőjük a mindössze 36 éves Szergej Tomarov, akinek ez az első munkája, keretükben pedig szlovén, moldáv, cseh, kazah, román, nigériai és grúz válogatottat is találunk – de oroszt, azt nem.
Otthonuk a 15 ezer fős, műfüves Neftyanik Stadium, melyet 3 éve újítottak fel.
A meccs előtt 5 nappal szárnyra keltek olyan hírek, miszerint lehet, hogy nem is lesz meccs, ugyanis kérdéses, hogy ilyen rövid idő alatt el tudják-e intézni a beutazáshoz szükséges vízumot? Ez első hallásra elég fura, de egy héttel ezt megelőzően egy orosz bringás például emiatt nem vett részt a glasgow-i EB-n és nyáron a Szpartak Moszkva ificsapat sem játszhatott egy északír utánpótlás tornán. Az volt az egyedüli reményük, hogy hétfőn a Dinamo Moszkva elleni meccsük miatt a fővárosba utaztak, ahol az Egyesült Királyság nagykövetsége meggyorsíthatja a folyamatot.
Ami a játékosoknak végül sikerült, az a szurkolóknak esélytelen lett volna, így vendégdrukker nem érkezett Skóciába, tehát az ő helyüket is lehetett értékesíteni a hazaiaknak.
Az számunkra előnyös, hogy az eddigi 11, orosz ellenféllel vívott meccsből 7-et megnyert a Rangers, a hazai négyből egyet sem vesztett. Az UFA ráadásul otthon sem kezdte jól a szezont, első 4 bajnokiján 4 pontot szerzett.
Közben kiderült, amitől féltünk: Jamie Murphy térdszalagsérülése annyira súlyos, hogy a teljes szezont ki kell hagynia! Gerrard elmondta, hogy természetesen nagyon sajnálja és minden támogatást meg fog kapni a klubtól.
Az oroszok ellen négyet cserét Gerrard, McGregor visszaállt a kapuba, Barisic nem szerepelhet a selejtezőkben (mert az Eszék színeiben már játszott), az egy napja igazolt Lafferty pedig leülhetett a padra, ahol Wallace nevét is nagyon régen láttuk már.
Rangers – FK Ufa 1-0 (1-0)
Európa Liga 4. selejtezőkör, odavágó, augusztus 23.
McGregor – Tavernier, Goldson, Katic, Flanagan – Jack, Ejaria, Arfield, Candeias (Lafferty, 69.), Kent (Middleton, 77.) – Morelos
Gól: Goldson (40.)
Nézőszám: 49 338
Rögtön a 2. percben Candeias megkínálta egy védéssel a kapust, majd nem sokkal később Morelos próbált fejelni, de nem találta el jól a labdát. Az első fél órában jól kirajzolódott, hogy a vendégek kizárólag kontrázni jöttek, maguktól meg sem próbáltak támadni. Morelos újabb fejese már közelebb járt, a harmadik pedig a legközelebb, ezt Belenov kapus csak maga elé tudta paskolni, az ott ólálkodó Goldson pedig bepasszolta az üres kapuba a vezető gólt! Megvolt tehát a fontos gól már az első félidőben, ám a középkezdésből majdnem egyenlíteni tudtak, ezt McGregor lábbal védte, majd a szögletből egy másik veszélyes lövést is megeresztettek. A fordulás után nem változott a játék képe: Rangers labdabirtoklás és próbálkozások, egyre hangosabb Ibrox. 20 perccel a vége előtt lehetőséget kapott Lafferty is, aki öt percen belül be is sárgult. Még a legvégén volt a vendégeknek egy nagyobb majdnem-helyzetük, ám a csatár pár centivel lecsúszott a labdáról – összességében megérdemelt lett volna a nagyobb arányú siker is, de a clean sheetet és az UFA játékát látva joggal bizakodhattunk a továbbjutásban.
Gerrard első 10 meccsén veretlenek vagyunk, ebből haton gólt sem kapva.
Hosszú öf itt nézhető
Hangulat a nézőtérről
Képek itt, itt és itt láthatók.
Gerrard: „Hogy elég-e ez az előny? Persze jobb lett volna többet is rúgni, de nem vagyok csalódott, hisz nem kaptunk gólt. A második félidő jobban tetszett, intenzívebben játszottunk, a saját térfelén tartottuk az UFA-t. Tiszteljük az ellenfelet, és tudjuk, hogy harcosok és hősök kellenek jövő héten. De képesek vagyunk megcsinálni, úgy védekezni, ahogy eddig és még gólt is szerezni. Nagy kár lenne, ha nem jutnánk be a csoportkörbe, nem szeretnék sajnálkozva hazajönni.”
Nem sok idő volt elmélkedni, máris jött az újabb bajnoki, a Motherwell ellen idegenben. A Fir Parkban az utolsó négy meccsen nem kaptunk ki.
A hangultatot fokozva, a hét közben a Well kapitánya, Peter Hartley (utalva a tavalyi, Ligakupa-elődöntőre, amikor Bowman úgy lekönyökölte Cardosot, hogy annak dőlt a vére a törött orrából) mondott egy ilyet: „Szórakoztató meccs volt a tavalyi, vicces volt, ahogy Bowman eltörte a srác orrát, mókás volt látni, ahogy bőg”. Igen, egy élvonalbeli klub csapatkapitánya nyilatkozott egy kollégájáról ilyet. No komment…
Persze másnap egyből elnézést kért, és szabadkozott, hogy egyetlen játékosnak sem kíván sérülést. A Well egyébként 0 ponttal és rúgott góllal jött a meccsbe.
A kezdőbe Barisicen és Halliday-en kívül Lafferty is bekerült.
Motherwell – Rangers 3-3 (2-3)
Premiership, 3. forduló, augusztus 26.
McGregor – Tavernier, Goldson, Katic, Flanagan – Barisic (Middleton, 79.), Jack, Ejaria (Wallace 90+3.), Halliday (Arfield, 68.) – Lafferty, Morelos
Gól: Johnson (3.), McHugh (18.), Hartley (90+4.); ill. Lafferty (16., 38.), Ejaria (43.)
Nézőszám: 9 545
Aki azt gondolta, hogy a sorozatos heti két meccs miatt fáradtak leszünk… nos, az helyesen vélekedett. Gerrard megpróbálkozott a három védős rendszerrel, ez sem volt jó húzás.
Rögtön a 3. percben megszerezték a vezetést a hazaiak, Goldson csúszott el az esős füvön, Johnson pedig szépen átemelte McGregort. Az eseménysorozat majdnem megismétlődött az első negyedóra végén, megint Goldson bizonytalankodott, de Johnson emelését ezúttal megfogta a kapusunk. Az ellenakcióból pedig jött az egyenlítés, 18 méterről egy kipattanót lőtt vissza kapásból Lafferty, ám ez is megpattant, úgyhogy nagy gól helyett kis gól, de ez is ugyanannyit ér! Felocsúdni nem volt időnk, máris újból hátrányban voltunk: a korábban nálunk is megfordult Bigirimana szabadrúgása totálisan üresen találta McHugh fejét, aki köszönettel átfejelte a kapu hosszú oldalába. Ahhoz képest, hogy a Gerrard-éra első (a felkészülésikkel együtt) 13 meccsén egyszer sem került hátrányba a csapat, most 18 perc alatt kétszer is. Próbálkoztunk lövöldözni távolról, de nem igazán volt veszélyben a Well kapuja. Egészen a 38. percig, amikor is a sokadig jó Tav beadásra Lafferty tette bele a fejét közelről és szerezte meg gyorsan a második gólját. És még mindig nem volt vége a játékrésznek, egy hazai szögletből indultunk előre, 3 passzból eljutottunk a kapuig, Ejaria tekerése pedig valahogy bevánszorgott a vonal mögé.
Gyakorlatilag a 3. fordulóban letudtuk a szezon egyik legmozgalmasabb első félidejét.
Magasra volt téve a léc a továbbiakban, aminek a Well próbált megfelelni, azonnal helyzet(ek)be kerültek, de valahogy sikerült túlélni. Az idő múlásával egyre inkább a pontrúgásokban bíztak, mi pedig átadtuk a területet, nem nagyon volt energia támadni, Gerrard nem is nagyon cserélgetett, talán bízott benne, hogy ennyi is elég lesz. Ám nagyon úgy tűnt, hogy nem, az utolsó tíz percben szinte egykapuzott a Well, mintha az életükért mentek volna, épphogy fölé-mellé mentek a helyzeteik. Már a hosszabbításban jártunk, amikor Wallace beállásra készült (vajon mi értelme van ilyen helyzetben egy emberemlékezet óta nem játszó védőt behozni?), egy újabb sanszot sikerült szögletre menteni, a 94. percben pedig jött a szájhős Hartley (ki más?) és a meccs utolsó labdaérintésből betuszkolta Bigirimana második gólpasszát.
A hazaiak megszerezték első pontjukat, mi buktunk újabb kettőt (Aberdeenhez hasonlóan itt is a legutolsó pillanatban), igazság szerint megérdemelten. Az eddig kiválóan működő védekezés csődöt mondott és Gerrard nem nagyon tudott belenyúlni a meccsbe.
Rövid öf itt, hosszú videó itt nézhető.
A forduló góljai.
Képek itt és itt láthatók.
Gerrard: „Ajándékoztunk az ellenfélnek két gólt, kár, hogy 3 találattal sem tudtunk nyerni. A pontrúgásoknál egyáltalán nem volt megfelelő a védekezésünk. A második félidőben nem játszottunk jól, nem tartottuk meg a labdákat, csak magunkat okolhatjuk, hogy ilyen szituációba kerültünk. Ez egy újabb tanulási fázis azoknak, akik újak ebben a bajnokságban és nem játszottak ilyen stílus ellen. A Wallace-cserét azért gondoltam, mert védekezésben ő jobb megoldás, mint Ejaria. Ha tévedtem, azt elfogadom és vállalom.”
Augusztus utolsó hete masszívnak ígérkezett, kis túlzással a lesorolás óta eltelt idő legfontosabbjának is nevezhettük: csütörtökön esélyünk nyílt bejutni Európába, vasárnap pedig a formán kívüli zöldekhez látogattunk.
Az eddigi 4 orosz túrán csak egyszer maradt alul a csapat, a CSZKA ellen.
A szájkaratét az UFA magasan nyerte, Tomarov edző ugyanis bejelentette, hogy ha továbbjutnak, akkor viszik magukkal Morelost, Taverniert és Goldsont is… mondjuk nem a levegőbe beszélt, hiszen az előző két körből is hoztak magukkal egy-egy „trófeát”: Bizjakot a Domzaléből, Thillt a Niederkorntól orozták el, miután kiejtették őket.
Gerrard elmondta, hogy sok tényezővel kell megbirkózni (időeltolódás, a hosszú utazás, a műfű), de 90 percre vagyunk a nagy céltól, amit – ha már idáig eljutottunk – nem szeretnénk veszni hagyni. A csapat eddig remekül helytállt az idegenbeli selejtezőkön, most is képes a jó védekezésre és gólt is képes szerezni.
Ennek 3 helyen változott csapattal futottunk neki, Lafferty, Halliday a padra kerültek, Barisic csak a csoportkörben játszhat, Coulibaly még mindig sérült, el sem utazott.
FK Ufa – Rangers 1-1 (1-1)
Európa Liga 4. selejtezőkör, visszavágó, augusztus 30.
McGregor – Tavernier, Katic, Goldson, Flanagan – Jack, Ejaria, Arfield (Halliday, 70.), Candeias (Lafferty, 46.), Kent – Morelos
Gól: Sysuev (32.); ill. Ejaria (9.)
Nézőszám: 13 186
Kiállítva: Morelos (37.), Flanagan (66.)
Továbbjutott a Rangers 2-1-gyel.
Hú, hát ezért meg kellett szenvedni! Nagyon közel jártunk ahhoz, hogy saját magunkat tegyük tönkre, de szerencsére sikerült kihúzni a kettős emberhátrányt és 8 nagyon-nagyon-nagyon hosszú év után ismét európai csoportkörbe jutni!
De nézzük, hogy is történt! Az időeltolódás miatt szokatlanul korán, magyar idő szerint délután négykor kezdődő meccs parádésan indult számunkra: a 9. percben Morelos labdát csent az ellenfél tizenhatosánál, majd néhány passz után Ejaria elé került a labda, aki egyet tolt és gyönyörűen elcsavarta a hosszú sarokba! Ez azt jelentette, hogy az oroszoknak már 3 gól kell a továbbjutáshoz, nem csoda, hogy a kb 70 skót szurkoló, aki megtette az oda-vissza több mint 7000 km-es túrát, önfeledten ünnepelt.
Innentől nyugodtan lehet koncentrálni a védekezésre és kibírni a hátralévő 80 percet – gondolhattuk, ám az események a 30. perc után elkezdtek máshogy alakulni. Előbb a hazaiak előtt adódott lehetőség, majd Ejaria centikre volt a másodikjától. Az ebből következett szöglet olyan jól sikerült, hogy gólt kaptunk belőle… elcsúszott a védekezés, Sysuev egyedül lépett ki a leshatárról és fejezte be az akciót. És a dolgok kezdtek rosszabbra fordulni, néhány perc múlva ismét Sysuev került helyzetbe, de a gólvonal elől sikerült kirúgni, majd a mindig forrófejű Morelos nagy butaság után duplasárgát kapott labdaelrúgás és szövegelés miatt. Tíz perccel a félidő vége előtt tehát emberhátrányba kerültünk. Még a vége előtt volt egy újabb ziccerük, de oldalháló lett belőle.
A szünetben Gerrard érdekes mód nem a középpályát erősítette meg, hanem Lafferty-t hozta be, talán bízott még egy gólban. Ez nem is múlt sokon, Kent csinálta meg magának a helyzetet, de a kapus óriásit védett. Oda-vissza folyt a játék, a következő percben már ők rúghattak volna egyet, de ez épphogy fölément, mint ahogy Oblyakov is üres kapu mellé tudott rúgni. A helyzetünk még inkább romlott a 66. percben, amikor egy látszólag normális fejpárbajnál Flanagan sárgát kapott, igen ám, de neki is volt már egy, úgyhogy több mint 20 perc kettős emberhátrány elé néztünk.
Innentől gyakorlatilag egykapuzás és idegeskedés zajlott, de a heroikus védekezésnek és az ismét ihletett formában védő McGregornak köszönhetően valahogyan sikerült átvészelni a rohamokat.
https://twitter.com/Rossco5088/status/1035190955878563840
Ezzel pedig 8 veretlen (4-4 győzelem és döntetlen) selejtező után a 2010-11-es szezont követően ismét bejutottunk az európai főtáblára! Az Európa Liga csoportkörében még soha nem jártunk, hiszen a 2008-as UEFA-kupa döntőnk után két évvel nevezték át, azóta pedig igen messze kerültünk Európától.
Hosszú öf itt nézhető.
Képek itt, itt és itt láthatók.
Kispad ünneplés
Gerrard: „Ma igazi csapattá váltunk, újraértelmeztük a Rangers-t, testben és lélekben is mindent megtettünk a klubért. Ez főleg 9 játékos érdeme, de nem fogom kritizálni, akiket kiállítottak, mert ők is hozzátették a magukét. Persze elnézést kell majd kérniük a társaktól, de egy csapat vagyunk jóban és rosszban is. Nyilván nem szándékosan hibáztak és mindkét esetet kissé túlzónak érzem, de el kell fogadnunk. Mindenki fáradt, de boldog és megérdemelten az. Ma élvezzük a sikert, és eltároljuk magunkban ezt, mert erre visszaemlékezhetünk, hogy ezt is meg tudtuk csinálni. Ez nagy pillanat a klub történetében.”
https://twitter.com/Rossco5088/status/1035197228816715776
https://twitter.com/Rossco5088/status/1035196516045123584
A pillanat, amikor az éjszaka közepén száznál is több szurkoló várja a hazaérkező csapatot a reptéren.
Augusztus utolsó napja a transfer window zárása mellett a sorsolásé is volt. Köszönhetően az utóbbi évek hiányának, az utolsó kalapba kaptunk besorolást, így az biztos volt, a Videotont Vidit elkerüljük. Ránézésre a legrosszabb forgatókönyv a Chelsea-Milan-Lipcse lett volna, az Anderlecht-Koppenhága-Zürich trió esetén pedig még akár komolyabb terveket is szőhetnénk. Nos, Fortuna egy középnehéz csoportot hozott össze, amiben van egy erős (de nem sztárklub) spanyol és van az osztrák, valamint az orosz rekordbajnok.
A Villarreallal szemben van törleszteni valónk, hiszen a 05-06-os szezonban, miután első skót klubként a Rangers továbbjutott a BL-csoportjából, a spanyolokat kapta és a hazai 2-2 után idegenben is vezettünk, de sikerült kiegyenlíteniük, így idegenben lőtt gólokkal mentek tovább, egészen az elődöntőig, ahol alig maradtak alul az Arsenallal szemben. Persze az is egy másik keret volt, Forlánnal és Riquelmével… Most a bajnoki 5. helyük miatt nem kellett selejtezniük.
A Szpartak Moszkva dobogósként a BL harmadik selejtezőjében indult, a PAOK ellen idegenben az 17. percben már 2-0-ra vezetett, ám a vége 3-2 lett a görögöknek, Moszkvában nem esett gól, így nem jött össze a tavalyi BL csoportkör, amikor például 5-1-re verték a Sevillát! Nagy veszteség lehet, hogy nyáron távozott az utóbbi 4 szezon házigólkirálya, Quincy Promes. Velük korábban még nem hozott össze a sors(olás).
A Rapid Wiennek bronzérmesként két kört kellett mennie, a Slovan Bratislavát az idegenbeli 1-2 után otthon 4-0-ra ütötték, a Steaua Bukaresttől a hazai 3-1 után belefért a kinti 2-1-es vereség. Velük a 64/65-ös szezonban találkoztunk, 1-0, 2-0 összesítéssel sikerült továbbmenni a BEK-ben a legjobb 16 között.
Elsődlegesen én azt mondom, hogy 7-8 ponttal bőven elégedett lennék, aztán meglátjuk, hogy evés közben jön-e meg az étvágy, vagy kiderül, hogy egyelőre még nem is vagyunk erre felkészülve?
Ami a pénzügyi részét illeti a dolognak, a csoportkörbe jutásért 2,6 millió font jár. Minden győzelem 320 ezret, a döntetlen 105 ezret ér. A csoportelsők további 897 ezret, a másodikok 448 ezret kapnak. És ezek természetesen csak az UEFA-tól járó összegek, ehhez jönnek a jegybevételek, tévés pénzek, stb.
Gerrard: „Izgatott vagyok a sorsolás miatt, nagy neveket és remek lehetőséget kaptunk. Az ilyen meccsek miatt érdemes keményen dolgozni, fantasztikus lesz a csapatnak és a szurkolóknak is.”
A kedélyek lenyugvására semmi idő nem volt, hiszen máris jött a szezon első Old Firmje! Ráadásul a mi jó hangulatunk mellett a zöldek kevésbé jó startja (vereség a Hearts-tól, szűk győzelem a Hamilton ellen) is biztató jel volt számunkra.
A szokásos elemeken kívül két újdonság jött elő: egyrészt a Rodgers-Gerrard párharc, akik a korábbi edző-mentor/játékosból kollégákká váltak; másrészt az idén alkalmazott vendégszurkoló korlátozás, amely az eddigi létszámot mintegy 90%-kal, 800-re csökkentette.
Az elmúlt évek statisztikái persze nagyon nem mellettünk szólnak: az elmúlt 12 meccsből csak egyet nyertünk meg (azt is büntetőkkel), ezeknek az összesített gólaránya 6-30, az előző öt meccsből négyszer gólt sem rúgtunk… hogy tovább ne is soroljam.
A kupameccshez képest bekerült Barisic és Lafferty – utóbbi egyébként eléggé szeret a zöldek ellen játszani, az előző négy meccsen egyaránt betalált nekik!
Celtic – Rangers 1-0 (0-0)
Premiership, 4. forduló, szeptember 2.
McGregor – Tavernier, Goldson, Katic, Barisic – Jack (Middleton, 81.), Arfield, Ejaria, Kent (Candeias, 87.) – Lafferty, Morelos
Gól: Ntcham (62.)
Nézőszám: 58 865
A félidő első felében a szabálytalanságok borzolták a kedélyeket, Brown kaszálása lapot ért, McGregor taposása nem. Innentől kezdve elkezdtek a helyzetek is jönni, Forrest például majdnem megrúgta a hónap gólját, de a felsőlécről kifelé csattant a labda, majd azonnal jött Lustig fejese, ahol szintén a kapufa mentett meg. A továbbiakban főleg McGregorra kellett hagyatkoznunk, a második félidő elején is róla pattant ismét a felsőlécre Ntcham próbálkozása. Egy óra játék után ő is tehetetlen volt, amikor sikerült úgy gólt kapni, hogy 15 másodperccel korábban még az ellenfél ötösénél jártunk… az persze más kérdés, hogy az akciót indító Rogic mennyire volt szabálytalan Jackkel szemben, elég gyanús volt. Ezután Lustig fejében másodjára is benne maradt a gól, most is csak centiket tévedett. Igazából a kapuig a 67. percben jutottunk el, Morelos küzdött meg a lövési lehetőségért, de Gordon résen volt. A vége felé Griffiths erős szabadját is védte a kapusunk, majd Tavernier előtt adódott lövési sansz, de csúnyán mellévágta.
For me a foul 👇🏻 pic.twitter.com/fZMG0EVG21
— Michael Stewart (@mstewart_23) September 2, 2018
Összességében felejthető derbi volt, melyen nem érdemeltünk győzelmet és a látottak alapján az egy gólos vereség is lehetett volna nagyobb. Ettől függetlenül a védelem magabiztosabban állt a lábán a tavalyiakhoz képest, inkább a középpálya volt átjáróház. Fura volt, hogy Gerrard az utolsó tíz percig várt a cserékkel, igaz, mivel támadókból híján voltunk, nem nagyon volt merítési lehetősége. Az döntő lehetett, hogy míg nálunk alig, náluk mindenki szerepelt már Old Firmön, tudta, hogy milyen körülmények várnak rá.
Gerrard: „A gólt szándékos szabálytalanság előzte meg. Ott álltam a negyedik bíró mellett és hallottam, hogy a mikrofonjába többször elismételte, hogy fault volt. A bíró ezt nem vette figyelembe és ebből kaptuk a gólt. A Celtic főleg az első félidőben jobb volt, tudjuk, hogy előrébb járnak hozzánk képest, van vagy 150 meccsük együtt, sok trófeát nyertek az elmúlt években és a tavalyi derbiket totálisan dominálták. A második félidőben már jobbak voltunk, és ha egy szép megmozdulás után kapunk gólt, azt elismerem, de itt a bíró hibázott. Ez az első közös vereségünk, fájó, de túl kell lépnünk. Fejlődünk tovább és reméljük, hogy amikor legközelebb egymással játszunk, akkor nem adunk nekik 45 perc előnyt. Most jön a válogatott szünet, lesz időnk visszatérni az edzésekhez és fel tudnak zárkózni az eddig kevesebb lehetőséget kapók is. Ez a csapat beleadott mindent az első 12-14 hétben, izzadtságot, vért, könnyeket. OK, a mai eredmény nem jó, de megpróbáljuk a csalódottságot a szünet után a saját javunkra fordítani.”
Első vereség ide vagy oda, a tény, hogy a megszerezhető 12-ből 5 pontot szereztünk eddig a bajnokságban – ez pedig 29 éve a legrosszabb kezdés! Akkor egyébként bajnok lett a csapat a szezon végén…
További hírek a skót foci világából
A korábbiakban megszokott módon, idén is átnézzük minden hónapban, hogy hogyan is áll a skót fociliga minden osztálya!
Az élvonalban egyedül a Hearts startolt 100%-os teljesítménnyel, a legtöbb gól is az ő nevükhöz fűződik, viszont a csapatkapitány Christophe Berra súlyos sérülés miatt minimum 6 hónapra kiesett, míg Craig Levein edző rosszullét után kórházi ápolásra szorult, ám szerencsére gyorsan kiengedték.
A Dundee 0 pontja csalódás, akárcsak a Hibs-Gers-Dons trió középmezőnyben elfoglalt helye; a meglepetés viszont az újonc Livingston 4. helye 4 kör után – mindezt úgy, hogy a szezon első edzőváltásán már túlestek: elég gyors lefolyású volt Kenny Miller játékosedzői próbálkozása, a mindössze két hónapig (7 meccs) tartó megbízásnak az vetett véget, hogy a vezetőség azt próbálta erőltetni, hogy hagyjon fel a játékkal és inkább legyen edző, de erre ő nem volt vevő. Ő pár nap alatt talált magának új helyet (Dundee), a Livi irányítását Gary Holt vette át, aki öt évvel ezelőtt a Falkirknél próbálkozott, azóta megfordult a Norwich utánpótlásában, de három éve nem volt munkája.
Érdekesség, hogy a másik újonc, a St. Mirren is cserélt, Alan Stubbs eggyel több meccset bírt ki, mint Miller. Őt Oran Kearney követte, aki 7 év Coleraine-pad után költözött, az északíreknél tavaly kupagyőztes és ezüstérmes lett – miközben angoltanárként is dolgozott.
A Championshipben a felföldiek beindultak, a Ross County és az Inverness vezet, a Falkirk nem tanult a tavalyi esetből (akkor a 22. körig kellett várni, hogy elmozduljanak az osztályozós helyről), eddig 0 pontot szereztek, nem is csoda, hogy elküldték Paul Hartley-t, akinek az utódja az a Ray McKinnon, aki három hónap Morton-irányítás után egyik napról a másikra lelépett, a szurkolók pedig kiakadtak.
Bár négy forduló után nagyon egyben van az élmezőny, a Dundee United szurkolói nem elégedettek a magyar mesterrel:
Érdemes még megemlíteni Stephen Dobbie nevét, a 35 éves QotS csatár minden kupával együtt az első 10 meccsén 18 gólnál tart az idényben!
A harmadosztályban az oda leeső Dumbarton beragadt, 5 kör után utolsó előtti, a tavaly a feljutást az utolsó körben elbukó Raith Rovers idén is megpróbálkozik, vezeti a tabellát.
A League Twoban még rosszabb a helyzet, a lepottyanó Albion Rovers 0 ponttal zárja Skóciát, míg kisebb meglepetésre az Edinburgh City vezeti a táblázatot. A második helyen álló Peterhead csatára, Rory McAllister lett az első játékos, aki a 2013-as ligarendszer átalakítása óta elsőként érte el a 100. bajnoki gólt – egykönnyen nem fogják utolérni, az őt követő Leigh Griffiths 27-tel kevesebbnél jár.
Ami az európai kupaküzdeldelmeket illeti, a Hibernian aktuális ellenfel a Molde volt, a hazai párharcban bár jobbak voltak, gólt egyik csapat sem szerzett, így nehéz feladat várt rájuk Norvégiában, amit nem is sikerült megoldani, bár a statisztika egyenrangú meccset sejtet, a vége 3-0 lett.
A Celtic számára az AEK Athén volt a végállomás a BL álmok felé. A hazai 1-1 alkalmával Scott Brown első skótként érte el a 100. európai kupameccset. Idegenben 0-2 után csak a szépítés jött össze, de a média azzal volt tele, hogy Boyata állítólag nem akart pályára lépni, mert nem engedték el másik klubhoz. A belső viszályok kihatottak a szurkolókra is, akik mérgesek voltak a vezetőségre és a játékosra is, más kérdés, hogy pont ő szerezte a következő bajnokin a győztes gólt. Ezek az események persze önmagában is viccesek számunkra, pláne az, hogy 2 millió fontot elköltöttek arra, hogy diszkólámpákat szereljenek fel a stadionba, látványelemként a BL meccsek elé. Ez egy remek befektetés volt!
Innen leesve az EL playoffban próbálkozhattak, ahol régi ismerősük, a litván Suduva volt az ellenfél – velük kezdtek 2003-ban, amikor egészen a döntőig jutottak.
Itt a csalódást keltő idegenbeli 1-1 után otthon simán nyertek 3-0-ra, így 2007/08 után ismét két skót (?) csapat szerepelhet az európai főtáblán. A zöldek viszonylag erős csoportba kerültek, a két Red Bull csapat és a Rosenborg mellé.
Elindult az újjáalakított Reserve League, a Queen of the South-ot 2-1-re, a St. Mirrent 5-1-re verték a fiatalok, Andy Dallas mindkettőn duplázott, akárcsak a Szentek ellen Umar Sadiq és még Serge Atakayi is betalált. A Dundee elleni 0-4 alkalmával a keretből 9 válogatott hiányzott, úgyhogy 16-17 évesek is szerepet kaptak.
Elrajtolt a Challenge (Irn Bru) kupa is, az első körben a Falkirk 2-1-gyel kiejtette a Rangers ifit, Rudden lőtte a szépítő gólt. Az élvonalbeli U21-es csapatok közül öt jutott tovább, de a nagyok egyike sem (a Celtic ifit például 4-0-ra verte az Annan Athletic), míg a címvédő Inverness-t otthon múlta felül a Dunfermline.
A remek európai szereplés a szövetségi kapitányok figyelmét is felkeltette, Barisic meghívót kapott a horvátok portugálok és spanyolok elleni keretébe, Morelos először a kolumbiaiakhoz az argentinok ellen, Jack pedig a belgák és az albánok elleni skót keretbe.
McLeish egyébként „új éraként” gondol az új kihívásra, a megfiatalított csapatban 3 mezőnyjátékoson kívül senkinek nincs 20-nál több válogatottsága, új csékának Andy Robertson nevezte ki.
A rend kedvéért azt még meg kell említeni, hogy Skócia női válogatottja története során először jutott ki a jövő évi, 24 csapatos világbajnokságra!
És végül néhány színes hír, ami csak Skóciában fordulhat elő:
– elsőosztályú játékos elektronikus nyomkövetőt visel meccs közben:
Paul McGowan playing with his tag on against st Mirren yesterday ahahaha @Oldfirmfacts1 pic.twitter.com/GNh1Spy3qm
— Kurtis (@kurtiswhitel0ck) August 5, 2018
– az Aberdeennél vannak gondok az edzők megnevezésével:
– a Dons-szal amúgy is csak a baj van, rendőrségi ügy lett abból az esetből, amikor az idegenbeli meccsre utazva egy Rangers szurkoló felrúgta egy hároméves gyerek homokvárát
– néha gól helyett bedobást látnak a bírók
– a Felföldi Liga leggyengébb klubja a Fort William 9 pontnyi levonást kapott illetéktelen játékos pályára lépése miatt, de valószínűleg ez nem befolyásolja nagyon a feljutási reményeiket, az eddigi 5 meccsen 48 gólt kaptak, tavaly pedig az egész szezont 5 szerzett ponttal zárták.
Végül, azt hiszem, ennél jobb videóval nem is lehetne zárni a hónapot:
Entire highlights from the Ayr game. pic.twitter.com/ZYGgYx5fex
— 🇵🇸 Michaelsoft Binbows (@itzdrk) September 2, 2018