Az előző években megszokott módon, ezúttal is a következőképp épül fel az átigazolási poszt: itt, a tetején egyben áttekinthetőek a konkrétumok, a bővebb részben pedig időről-időre frissülnek majd a pletykák, alkalmanként kitekintve Skócia „húspiacának” egészére.
Tehát ezúttal is érdemes minél gyakrabban megnyitni a posztot!
Május 19: Ment: Andy Halliday, Wes Foderingham, Jason Holt, Jak Alnwick, Jordan Rossiter, Jon Flanagan (lejárt a szerződésük)
Május 21: Ment: Sheyi Ojo (Liverpool, kölcsönből visszament)
Május 25: Ment: Greg Docherty (Hibernian, kölcsönből visszajött)
Május 27: Jött: Ianis Hagi (Genk, 3 millió)
Május 28: Ment: Aidan Wilson (lejárt a szerződése)
Június 5: Jött: Charlie Lindsay (Glentoran, ingyen)
Június 6: Jött: Calvin Bassey (Leicester, kb 230 ezer)
Június 23: Jött: Jon McLaughlin (Sunderland, ingyen)
Június 24: Ment: Stephen Kelly (Ross County, kölcsönbe a szezon végéig)
Július 3: Ment: Jake Hastie (Motherwell, kölcsönbe a szezon végéig)
Július 7: Jött: Ross McCrorie (Portsmouth, kölcsönből vissza)
Július 8: Ment: Matt Polster (New England Revolution, kb 350 ezer)
Július 9: Ment: Robby McCrorie (Livingston, kölcsönbe a szezon végéig)
Július 24: Jött: Leon Balogun (Brighton, ingyen)
Augusztus 4: Jött: Kemar Roofe (Anderlecht, kb 4,5 millió)
Augusztus 4: Jött: Cedric Itten (St. Gallen, kb 2,7 millió)
Augusztus 18: Ment: Ross McCrorie (Aberdeen, kb 350 ezer)
Augusztus 20: Ment: Greg Docherty (Hull City, kb 400 ezer)
Augusztus 27: Ment: Kieran Wright (Partick Thistle, kölcsönbe)
Augusztus 29: Ment: Jamie Murphy (Hibernian, ingyen?)
Szeptember 25: Ment: Lewis Mayo (Dunfermline, kölcsönbe), Josh McPake (Morton, kölcsönbe)
Október 4: Ment: Kai Kennedy (Inverness, kölcsönbe, januárig)
Október 5: Jött: Bongani Zungu (Amiens, kölcsönbe, a szezon végéig)
Összesítve: 7 érkező, 11 távozó, 1 kölcsönbe jövő, 7 kölcsönbe menő, 2 kölcsönből visszajövő, 1 kölcsönből visszamenő
A tavalyi nyári transfer window-t utólag visszatekintve legjobb esetben is „egynek elmegy” kategóriának titulálhatjuk: Hastie, Jones, Stewart, Edmundson, Helander és Barker mind-mind kiegészítőember (bár hozzátartozik, hogy közülük többen hosszú sérülés miatt estek ki), Davis, Aribo és Kent játszottak sokat, de túl sok rossz periódusuk volt. A kölcsönemberek közül Ojo eleinte volt jó, Andy Kingre meg akkor se emlékeztünk, amikor még itt volt.
Mindenesetre most minden eddiginél fontosabb lenne meghatározó embereket hozni, hiszen a zöldek a történelmi 10. bajnoki cím kapujában biztosan még jobban fognak hajtani. Ráadásul jövő nyáron a két rutinos alapember, Davis és McGregor szerződése is lejár, el kell kezdeni gondoskodni a pótlásukról.
Az viszont biztos, hogy szokatlan nyár előtt állunk: a poszt kezdetekor azt sem lehet tudni, hogy mikor lesz vége az átigazolási ablaknak, hiszen Európa legtöbb ligája bőven júliusban fog csak véget érni (elvileg Skóciában június 10-szeptember 1. között van nyitva), ráadásul a vírusnak a futballpiacra mért gazdasági hatása egyelőre még nem ismert, de igen valószínű, hogy minden szereplőnek meg kell szorítani a gatyáját, a topligáktól Skóciáig.
ÉRKEZETT
Valószínűleg ilyenre nem volt még példa, de a világ helyzete ezt hozta: úgy igazoltunk játékost, hogy az 2500 km-re van Glasgow-tól. Persze Ianis Hagi nem ismeretlen, a téli posztban már bemutattam, azóta meg volt lehetőségünk megismerni. Noha a 12 meccséből csak kettőt játszott végig, technikai képzettségét így is megvillogtatta, a Braga ellen szinte ő juttatta tovább a csapatot: az odavágón két gól (olyan jó visszanézni itt és itt is) a visszavágón győztes gólpassz. Tegyük azért hozzá, hogy a bajnokikon többször láthatatlan volt, de Gerrardékat így is meggyőzte és érvényesítettük az opciós vásárlási jogot. Állítólag a 3 millió fontos összeget 3 évi részletben utaljuk a Genknek, a szerződés pedig ennél is hosszabb távú. A mi szintünkön jelentős befektetés hasonlóan kockázatos a tavalyi 7 milliós Kent-üzlethez: az akkor kölcsönben remeklő játékos a szerződés véglegesítése után nem tudta hozni ugyanazt a szintet. Reméljük, most más lesz a helyzet és úgy is alakulhat, hogy többszörös áron adunk túl rajta.
„Izgatott vagyok a visszatérés miatt. Voltak más érdeklődők is, de számomra az elejétől kezdve a Rangers volt az elsődleges cél. Élveztem az eddigi játékot, örülök, hogy most már teljes tagja lehetek a Rangers családnak. Úgy gondolom, pozitív irányt vett a karrierem Glasgow-ban, bár rövid időt tudtam csak játszani, de nagyon élveztem. Noha néhány bajnoki nem úgy sikerült, ahogy szerettük volna, nekem adrenalint ad, ha győzelmi kényszer van rajtunk, ezért átérzem az elvárást. Nagyon várom már, hogy elkezdjük az edzéseket és hogy a szurkolók örülhessenek a góljainknak.”
Visszatért a fővárosi kölcsönből Greg Docherty, aki azon ritka Rangers játékosok közé tartozik, akit kedveltek a Hibs-nél. Noha csak 8 meccs jutott neki, de ezeken a jó játék mellett lőtt 3 gólt és adott 5 asszisztot. (Nagyon zárójelben megjegyzés, hogy a nyolcból csak 2 volt felsőházas ellenfél.)
A jövő embere lehet Charlie Lindsay, a 16 éves északír támadó középpályás ugyan felnőttszerződést kapott, de egyelőre az ifjúsági csapatokban fog szerepelni. A Glentoran (és az észak-ír bajnokság) valaha volt legfiatalabb pályára lépő játékosa egyáltalán nem ismeretlen nálunk, vendégként nem csak részt vett a februári, rangos katari Alkass kupán, hanem a torna gólkirálya és legjobb játékosa is lett, de ezen kívül is szerepelt az U17-es csapatban az idény folyamán.
Szintén inkább hosszabb távon lehet számolni Calvin Bassey-jel, a Leicester utánpótlásából érkező 20 éves olasz születésű, nigériai és angol háttérrel rendelkező játékossal, aki a védelem közepén és bal oldalán szeret játszani, utóbbiból Halliday és Flanagan távozása után úgyis hiányban vagyunk. Túl sokat egyelőre nem tudunk róla, lévén se Wikipedia, se Transfermarkt bejegyzése nincs, ezek alapján a nagycsapatban nem mutatkozott be, de Gerrard szerint jó felépítésű, ballábas védő, akit tavaly év végén fedezett fel a scout részleg. Ami biztos, hogy 4 évre írt alá és kb 230 ezer fontnyi kompenzációs díjat kellett érte fizetni. A pletykák szerint a West Ham és a Leverkusen is érdeklődött iránta.
TÁVOZOTT
A távozók közül a szurkolók valószínűleg Andy Halliday-t sajnálják a legjobban. Esetében sajnos igaz, hogy a lelkesedése nagyobb, mint a képességei, de bárhol is szerepelt a csapatban, mindig odatette magát. Nem is csoda, hiszen ha valaki, akkor ő „megélte az álmát”, állítólag a nagyszülei még mindig a stadion melletti utcában élnek, ő maga 16 éven át szurkolt bérletesként a csapatnak.
2015 nyarán, a „sötét időkben” érkezett, debütálásként egy parádés gólt vágott a Hibs-nek. Azonban az emlékezetes pillanatai inkább negatívak: Morton ellen örömében rázta az öklét, amiért második sárgát kapott, Celtic ellen az első félidőben lecserélték, majd elkezdett veszekedni a kispadon, összebalhézott Bartonnal egy edzésen, de a Skót Kupa döntőn szerzett gólja sem volt sajnos elég a sikerhez.
Caixinha idejében volt egy totál homály azeri kölcsönjátéka, Murty visszatette a csapatba, de nem a középpályára, hanem balhátvédnek, ahol először nagyon nem találta magát, aztán belerázódott. Pechére jött Barisic és egy gyengébb periódus után a horvát egyértelműsítette a helyét a poszton – annak ellenére, hogy Gerrard többször is „nem hivatalos csapatkapitányként” nevezte meg Andy-t.
Összességében 152 alkalommal vehette fel magára kedvenc mezét, 18 góljából 15-öt az első két idényében szerzett. Egy másodosztályú bajnoki címet és egy Challenge Kupát szerzett ez idő alatt.
Elmondta, hogy más skót klubnál nem tudja magát elképzelni, de például egy amerikai szerződés ínyére lenne.
Wes Foderingham hasonlóan 2015-ben érkezett, és McGregor visszatéréséig, három éven át ő volt az első számú kapus. Warburton fontosnak gondolta, hogy lábbal is legyen jó egy kapus, ezért nem ritkán többször ért labdába, mint az aktuális csatár… Megbízható hálóőr, nagyon nagy bakija nem is ugrik be. 143 itteni meccséből 130-at hozott le az első három évben, az utolsó kettőben pedig csak 13 jutott neki, összesen 56 alkalommal produkált clean sheetet. Az új helyzetét is elfogadta, egyszer sem hangoskodott, hogy cserekapusnak fokozták le és amikor lehetőséget kapott, nem is vallott szégyent. Ugyanazt a két trófeát nyerte, mint Halliday.
https://www.instagram.com/tv/CAYZXizD_4B/
Jason Holt karrierje hasonló Foderinghaméhez: egyszerre jöttek és szintén három évig volt alapember. Ígéretes, 22 évesként érkezett közel 100 meccsel a háta mögött és kis termete ellenére nagy tüdejével végig tudta rakkolni a meccseket. A másodosztályú idényben remek szezont zárt, 45 találkozón 12 gól, 8 gólpassz, beválasztották az idény csapatába. A következő két évben is elég sokat szerepelt, aztán Gerrard érkezésével nem volt maradása, tavaly elment kölcsönbe a Fleetwoodba (36), idén a St. Johnstone-ba (17), tehát mindkét helyen rendesen alkalmazták.
Nálunk összesen 115 meccsen 15 gól és 19 gólpassz a mérlege. Sajnáljuk, de további sok sikert neki!
Jak Alnwick cserekapusnak érkezett 2017 telén, pechére McGregor jövetele után még lejjebb csúszott a listában. Murty idején viszont bekerült a kezdőbe, de szerencsétlenségére két hét alatt kétszer is kapott egy ötöst, előbb a Celtic-től, aztán a Hibs-től. Ennek ellenére inkább azt lehet rá mondani, hogy rosszkor volt rossz helyen. Gerrard érkeztével rá is kölcsönjáték várt, mind a Scunthorpe, mind a Blackpool első számú kapusként számolt vele és mindkét helyen szívesen meg is tartották volna. A Rangers-ben 11 meccs jutott neki, mindössze háromszor maradt hibátlan.
Jordan Rossiter külön orvosi eset, valahol mélyen van benne egy jó kis focista, de az állandó sérülések ezt teljesen elfedik. A Liverpool korosztályos csapatkapitányaként és a nagyoknál is bemutatkozva érkezett hozzánk 2016 nyarán, de 6 meccs lejátszása után már rögtön augusztusban kiesett 8 hónapra. A következő idényt egy újabb sérülés miatt szinte teljesen kihagyta, az utolsó körben viszont a Hibs elleni 5-5-ös meccsen remekelt és megszerezte egyetlen gólját. Végül, 2018 karácsonyán, egy újabb Hibs elleni meccse lett az utolsó, összesen 16. nálunk. Ezután elkerült Bury-be, ahol egy huzamban letolt 17 meccset és fél év után áradoztak róla, majd a mostani idényt Fleetwoodban töltötte, ahol novemberig bírta, addig alapember volt, de jött egy újabb szezont lezáró sérülés. Még mindig csak 23 éves, ha egészséges tudna maradni, jó évek várhatnak még rá.
Jon Flanagan pedigréje nem volt rossz, 50 meccs a Liverpoolban, Gerrard ismeri, vele együtt érkezett. Az, hogy két szezon alatt 40 meccs jutott neki, visszatekintve még soknak is tűnik, legtöbbször igen fogalmatlan volt kényszer balhátvédként, hiszen korábban inkább a jobb oldalon játszott, de ott Tav kirobbanthatatlan. A tavalyi UFA elleni kiállítása szerencsére nem volt végzetes a csoportkörbe jutásnál és az is csoda, hogy Brown lekönyökölését megúszta. A csapatba kerülését a rossz nyelvek szerint Gerrarddal való barátsága alapozta meg, mindenesetre őt fogjuk a legkevésbé visszasírni.
Sheyi Ojo amilyen ígéretesen indult, olyan gyorsan teljesen elszürkült. Tavaly nyáron úgy jött hozzánk, hogy 22 évesen már a lábában volt 50 Championship és egy fél évnyi francia élvonal tapasztalata, Gerrard és a stáb ismerte Liverpoolból. 5 itteni góljából négyet augusztusban letudott, az első három EL-selejtezős ellenfél mindegyikének betalált, az utolsó pedig a legemlékezetesebb, a Feyenoord elleni csoportmeccs győztes gólja. Nagyjából novemberig volt állandó helye a csapatban, onnantól kezdve csak becserélgették, az utolsó hat bajnokin már a keretbe se került be, pedig sérülésről nem esett szó, így az esete hasonló a tavaly „próbálkozó” Ovie Ejariahoz. Összesen 36 meccsen átlagosan 55 percnyi játékidőt kapott nálunk, a góljai mellé 7 asszisztot jegyez. A Poolhoz visszatérve nem valószínű, hogy a kezdő közelébe kerülne, úgyhogy várhatóan ismét kölcsönbe adják.
Aidan Wilson 7 éves korában került a klubhoz és most 21 évesen távozik. A nagycsapatban 2017 májusában, az utolsó két fordulóban kapott lehetőséget, ezen kívül a Dumbarton, a Forfar és az Edinburgh City színeiben összesen 25-ször lépett pályára.
https://www.instagram.com/p/CAvpfUWhwRn/
PLETYKA
Még alig fordult júniusba a naptár, de máris egy tucatnyi név röppent fel.
Mamadou Fofana a Metz 22 éves középpályása, 13x mali válogatott, korábban Törökországban szerepelt. A mostani szezonban 21 meccsen kapott lehetőséget, néha védekező középpályásként, néha a védelem közepén. Szerződése még egy évre szól, a Transfermarkt szerint közel 3 millióba kerülne. Az ügynöke szerint rajtunk kívül orosz kérői vannak.
A Scottish Sun bulvárlap szerint továbbra is napirenden van a szezon felfedezettjei közül kettő, Lewis Ferguson az Aberdeen középpályása és Lyndon Dykes, a Livingston csatára. Előbbi Barry Ferguson unokaöccse, viszont 2024-ig van szerződése, utóbbinak 2022-ig és már télen is képben volt, de akkor Kamberi jött kölcsönbe. Érte a Livi 2 milliót is elkérne, vagy féltucat Championship klub figyeli és elmondta, hogy szeretne feljebb lépni és válogatott-közelbe kerülni.
Barry Douglas a Leeds 30 éves balhátvédje, a válogatottban is bemutatkozott, azon ritka skótok közé tartozik, akik légióskodtak Európában (lengyel, török liga). A mostani szezonban mindössze 2 meccset játszott végig és további 11-en kapott lehetőséget. Szerződése még egy évig van, a Transfermarkt 1,8 millióra taksálja.
Rayhaan Tulloch 19 éves angol támadó, a WBA-ban bajnokin még nem, kupában már bemutatkozott a nagyoknál. Az ifibajnokságban 14 meccsen 9 gól+4 gólpassz a mérlege, szerződése nyáron lejár, de több angol klub is érdeklődik.
Vaclav Hladky nem újdonság, de most, hogy két kapus is távozott, ismét napirendre került. A St. Mirren cseh hálóőre 38 mérkőzésen védett idén, 14-szer kapott gól nélkül. Mivel a szerződése lejár, ezért valószínűleg több kérője is lesz, például a Düsseldorf. Elmondta, hogy jól érzi magát Skóciában, mindenképpen szeretne maradni vagy itt vagy az angol másodosztályban.
A német Sky Sport szerint érdeklődünk az U21-es német válogatott középpályás Niklas Dorsch iránt, aki a Bayern II után a másodosztályú Heidenheim játékosa. Szerződése jövő nyárig szól, a Transfermarkt 4,5 millióra taksálja.
Két, Belgiumban szereplő játékos nevét is bedobták egyszerre. A 26 éves burundi csatár, Saido Berahino lehet ismerősebb, a WBA és a Stoke színeiben 140 Premiership meccse van, átlagosan négy meccsenként talált be. Idén igazolt a Zulte Waregemhez, ahol 8 gólt lőtt. Még egy évig van szerződése, 2,5 millió az értéke.
A 23 éves Manuel Benson jobbszélső, korábbi belga utánpótlás válogatott. Játszott két évet a Genkben, idén került az Antwerphez, ahol hosszú távú szerződése van, 2 millió az értéke.
Lyle Taylor neve már korábban is forgott, a Charlton 30 éves csatára eléggé vándormadár, kölcsönökkel együtt már a 14. klubját fogyasztja és úgy tűnik, jön a 15. is, hiszen lejár a szerződése és közölte a klubbal, hogy a sérülés/betegség elkerülése miatt a folytatódó szezonban nem is kíván már pályára lépni. A mostani idényben 22 meccsen 11 gólt rúgott a másodosztályban, a Transfermarkt 1,2 millióra árazza. Angol klubokon kívül a Galatasaray-nál is szóba került, amely állítólag megnégyszerezné a fizetését.
Boubakar „Kiki” Kouyaté 23 éves 5x mali válogatott védő, a másodosztályú Troyes-ban elég gólerős idénye volt, 19/6-os mérleggel zárt. Állítólag rajtunk és a Celticen kívül német kérői is vannak. A szerződése még két évig érvényes, ezért bár a Transfermarkt őt is 1,2 millióra teszi, a klubja 4,5 millió alatt nem válna meg tőle.
Rhian Brewster neve már korábban is felmerült a liverpooli kapcsolat miatt, a 20 éves angol csatár bajnokin még nem, de kupameccsen már játszott a Poolban. Az idei szezont a Championshipben töltötte, a Swansea-ban 11/4-es mutatója nem is rossz és ha ehhez hozzávesszük a három évvel ezelőtti U17-es VB címet és gólkirályságot, akkor igen ígéretes játékost kapunk. Esetében kölcsönvételről lehetne szó, hiszen a túlárazott angol piac 5 millióra értékeli.
Bassey bejelentése után egy nappal egy újabb leicesteri fiatal is képbe került, Dennis Gyamfi 18 éves, nyáron lejár a szerződése, állítólag az Arsenal és a Feyenoord is figyeli. Ő sem játszott még a nagyoknál, de az U23-as csapatban a védelem másik szélén, a jobboldalon szerepelt együtt Bassey-jel.
Francia klubok ritkán kerülnek szóba vevőként, most Katic-csal kapcsolatban a Dijont, Kamarával a Marseille-t hozták össze, utóbbiról a Brighton és az Aston Villa sem mondott le a téli érdeklődés óta.
Kamberitől kölcsönvétele után egyelőre hivatalosan még köszönt el a klub és könnyen lehet, hogy hosszabb távon is maradna nálunk, viszont több országból is akad érdeklődője: német, lengyel, török és angol csapatok is figyelik.
További hírek a skót piacról
Ahogy az sejthető volt, a vírus okozta pénzügyi hatások már korán elkezdtek lecsapódni a kluboknál.
A Celtic nem hosszabbít szerződést két nagyobb névvel, Jozo Simunovic 125, Johnny Hayes 68 meccset játszott náluk, míg a Genkhez távozott Eboue Kouassi, akivel rendesen mellényúltak, 3,5 év alatt 22 meccset játszott a zöldeknél, holott 3 milliót fizettek érte. Liam Burt elengedése csak azért érdemel említést, mert a Rangers utánpótlásában remeklő (és a nagyoknál 3 alkalommal pályára lépő) középpályás tavalyi átigazolása igen meglepő volt, ehhez képest most a szerződése felénél úgy válnak meg tőle, hogy az első csapatban 0 percnyit játszott…
A bronzérmes Motherwelltől a csapatkapitány Peter Hartley, a fő kapus Gillespie, a védő Tait és a középpályás Mark O’Hara távozik, mindannyian legalább 20-szor léptek pályára idén.
A Hiberniantól Docherty-n kívül is fontos játékosok távoztak, Omeonga, Jason Naismith és McNulty visszament a kölcsönjátékból, Bogdánon kívül Whittaker és Slivka szerződését sem hosszabbították meg.
A Kilmarnocknak május közepén 11 szerződéses játékosa maradt, 12-től elbúcsúztak, noha ebből csak 4 volt, aki idén alapembernek számított, közte az elmúlt évek egyik legnagyobb értéke, a válogatott Stephen O’Donnell.
A Livingstontól kisebb meglepetésre távozik két alapember, az idén második legeredményesebb Steven Lawless 75, Rickie Lamie 60 meccs után nem kapott új szerződést – utóbbi azóta a Motherwellhez csatlakozott.
A St Johnstone-nál Steven Anderson távozását sajnálhatják, a védő 16 év alatt 439 mérkőzéssel klubrekorder a pályáralépések számában.
A Hearts-tól néhány stábtaggal (és a korábban lefokozott Levein edzővel) együtt 18 fő távozott, közülük Pereira kapus, Bozanic és Meshino játszott 20-nál több meccset idén.
A Ross County 15 játékostól köszönt el, közte korábbi játékosunktól, Ricky Fostertől, ő egy idényt töltött a Felföldön és a csapatkapitány Marcus Frasertől, aki közel 200 meccset játszott itt.
A St. Mirrennek is újra kell építenie magát, a keret három legértékesebb játékosán (Hladky kapus és Andreu végigjátszották a szezont) kívül még tízen mentek el, közte a csapatkapitány McGinn, korábbi védőnk, Hodson vagy az ifjabb Djorkaeff, aki nem váltotta meg a világot.
A másodosztályban a Dunfermline 17, a Queen of the South 16 játékostól köszönt el, utóbbinál mindössze három (!) főnek maradt szerződése.
Ha minden igaz, a következő szezonban a portugál élvonalban is lesz egy skót játékos, Ryan Gauld ugyanis feljutó helyen állt a Farensével, amikor befejezettnek nyilvánították a másodosztályt. A már 24 éves „csodagyerek” Sportinghoz igazolása nem jött be, azóta a negyedik portugál csapatban próbálkozik, de itt úgy tűnik magára talált, a 18 év után feljutó klubnál 9 góllal házi gólkirály lett.
Kyle Lafferty szabadon igazolható, miután a szerződését nem hosszabbítja meg a Sunderland, ahol január óta 11 meccsen 2 gólt szerzett.
frissítve: június 14.
———————————————————————————————————————————————
ÉRKEZETT
A két cserekapus távozása után nem meglepő, hogy erre a posztra érkezett a következő ember, viszont a neve annál inkább. Alnwick St. Mirrenhez való távozásával adta volna magát, hogy Hladky jöjjön onnan, ehhez képest Jon McLaughlint teljesen váratlanul jelentette be a klub. A 32 éves edinburgh-i születésű hálóőr Angliában fejlődött, 19 évesen került a negyedosztályú Bradford Cityhez. Hat, ottani szezonjából háromban ki-bekerült a kapuba, az utolsóban volt ő az egyes számú. 145 meccs után távozott és következő állomásán, a Burton Albionnál majdnem ugyanennyit hozott össze három év alatt, a végén már a Championhsipben. A 17/18-as idényben játszott először otthon, a Hearts-nál úgy védte végig az idényt, hogy sorozatban 8 clean sheetet produkált (klubrekord). Ezután továbbállt a szebb napokat látott Sunderlandbe, ahol a harmadosztályban két év alatt újabb 90 találkozón védett. Bár szó volt róla, hogy a lejárt szerződését meghosszabbítják, de a Rangers hívását nem hagyhatta ki, két évre írt alá.
A 430 klubmeccse mellé 2 válogatott találkozót is jegyez 2018-ból.
„Büszke pillanat ez számomra, örülök, hogy visszatérhetek Skóciába. Egy új fejezet kezdődik a karrieremben egy remek klubnál. Hatalmas kihívás ez számomra, szeretnék részese lenni az itteni lehetőségeknek és a válogatottba is visszakerülni. Játszottam már sok szurkoló előtt, nagyobb elvárásokkal és a Hearts-cal az Ibrox-ban is szerepeltem, nagyon élveztem a hangulatot. Annak is örülök, hogy van néhány ismerős arc, akik segítenek beilleszkedni.”
Nyilván tisztában van a helyzettel, de kérdés, hogy hogyan fog a cserekapus szerephez viszonyulni ennyi év folyamatos játék után – már ha az lesz, mert most van két válogatott szintű kapusunk, eltérő vérmérséklettel, McLaughlin ugyanis jóval nyugodtabb. Ez egyébként valószínűsíti, hogy Robbie McCrorie újabb kölcsönjátékot fog kapni, ami a fejlődése szempontjából jó lenne.
James Graham a jövő embere lehet, a 16 esztendős játékos a Ross County U18-as csapatától érkezik mintegy 45 ezer font ellenében a Reserve keretbe. Több jelentős angol klubnál figyelemmel kísérték a fejlődését, szerepelt próbajátékon a Liverpoolnál és a MU-nál is.
TÁVOZOTT
A 20 éves Stephen Kelly, azután, hogy a másodosztályban feljutásért küzdő Ayrnél az idény legjobb fiataljának választották (33 meccs/6 gól), első körben meghosszabbította a szerződését 2023-ig, majd ugyanezzel a lendülettel ment is kölcsönbe a Ross County-hoz, az idény végéig, de januári visszahívási opcióval. Így a másodosztály eleje után az elsőosztály alján is bizonyíthat, szépen lépked felfelé.
PLETYKA
Egyes hírek szerint a Hibs nem túl rózsás anyagi helyzete miatt Kamberi nyomott áron (150 ezer) megszerezhető és a Hull már ajánlatot is tett rá, közben más források szerint meghosszabbítottuk a kölcsönszerződését, így szerepelhet a Leverkusen elleni visszavágón, de ezt egyelőre a klub nem erősítette meg.
Dion McGhee 19 éves angol támadó középpályás, felnőttmeccse még nincs, a Man Utd-nél nőtt fel, de az U23-as csapat után nem számolnak vele, viszont Angliában tehetségesnek tartják, a West Ham, a Watford és a Derby is szívesen látná, sőt, a Benfica, Nice, Alkmaar trióról is olvasni.
Csapattársa, Aliou Traore szintén képben van, az ugyancsak 19 esztendős francia középső középpályásnak azonban még egy évig szerződése van a MU-val, amely előtt a PSG ificsapatában szerepelt.
Haris Belkebla tapasztaltabb, a 26 éves, algériai válogatottban is bemutatkozott középpályásnak közel 200 meccse van a francia másodosztályban, idén viszont a Bresttel az élvonalban szerepelt – neki még két évig van kontraktusa. A francia lapértesüléseket a klub tagadta.
Lyndon Dykes-szal kapcsolatban annyi változás van, hogy edzője azt mondta, hogy egyelőre nem érkezett konkrét érdeklődés rá, saját maga viszont úgy érzi, hogy készen áll a továbblépésre.
Morelos egyik potenciális utódjelöltje Kemar Roofe. A már tavaly nyáron is képben lévő 27 éves angol támadó három leedsi éve után idén a gyengélkedő Anderlechtben 16 meccsen 7 góljával harmadik lett a házi gólversenyben. Még két évig van szerződése, a Transfermarkt 4 millió fontra becsüli az értékét.
A másik, aktuális jelölt a 25 éves Sekou Gassama, aki ugyan szenegáli hátterű, de Spanyolországban született és teljes karrierjét ott töltötte. Azon belül is alacsonyabb osztályokban, idén januárban igazolt négy évre az élvonalbeli Valladolidhoz, de a tavaszt már a Fuenlabdradánál töltötte, összesen 11 klubnál fordult meg 7 év alatt. Egy sajtóhír szerint tettünk érte egy 2,7 milliós ajánlatot, ami elég túlzónak tűnik az adatai fényében, még ha a Hertha is érdeklődik.
A következő név Bongani Zungu, a 27 éves középpályás már 29 dél-afrikai válogatottságot összeszedett, egy évet Guimaresben, hármat az Amiens-nél töltött, de nem mondhatni alapembernek. Még egy évig van szerződése, 1,4 millió a becsült értéke.
Morelos-szal kapcsolatban ezúttal – a korábbi leicesteri szál mellett – katari érdeklődő merült fel, az Al-Duhail vezeti a bajnokságot, rendszeres résztvevője az ázsiai BL-nek, ahonnan tovább is szokott jutni a csoportból. Az anyagi körülményeket jellemzi, hogy itt játszik Mandzukic és Benatia is. Érdekesség, hogy 2011-ben Madjid Bougherra pont ugyanide igazolt tőlünk, bár akkor még Lekhwiya-nak hívták a klubot. A pletyka felmerülése után két héttel arról jött hír, hogy Alfredo elutasította ezt az érdeklődést, szíve szerint európai topligába menne, ha menne.
További hírek a skót piacról
Jak Alnwick a St. Mirrennél folytatja, ahol Hladky távozása után várhatóan első számú kapusként számolnak vele. Elmondta, hogy egyik legjobb barátja (a korábban szintén nálunk játszó) Lee Hodson győzte meg, hogy jó helyre kerül, két évre írt alá.
Steven Whittaker szerződése lejárt a Hiberniannél, kissé meglepő módon a másodosztályú középcsapatnál, a Dunfermline-nél folytatja. Volt ugyan több élvonalbeli ajánlata is, de már kezd az edzősködés felé is nézelődni.
Gregg Wylde 6 hónap és 8 meccs után távozik a Clyde-tól.
Hozzánk hasonlóan a Celtic-nél is változékony a kapushelyzet: Craig Gordon nem fogadta el a szerződéshosszabbítást és 242 mérkőzés után távozott, pontosabb visszatért oda, ahonnan indult, a Hearts-hoz, amelyet 2000-től 7 éven át szolgált és amelytől akkori brit (kapus) rekordösszegért igazolt Angliába. A másik hálóőr, Fraser Forster sorsa is bizonytalan egyelőre, ő csak kölcsönben van itt a Southamptontól, úgyhogy felmerült már Claudio Bravo és Joe Hart neve is.
Egy másik Sotonos kölcsönjátékossal viszont hosszabbítottak, Mohamed Elyounoussi a következő idény végéig marad, eddig 20 meccsen 7 gól+6 gólpassz a mérlege.
Az Aberdeennél Jonny Hayes a nagy visszatérő, az ír szélső öt év Dons után három évet töltött a Celticnél, de még 70 meccs sem jutott neki, úgyhogy ingyen elengedték. Megsüvegelendő, hogy úgy írt alá, hogy vállalta a fizetésének egy éven keresztüli halasztását.
A St. Mirren Alnwick mellett megállapodott a Motherwelltől távozó Richard Taittel is, a védő 140 meccs után jött el.
A Motherwell kettőt erősített, Scott Fox kapus közel 200 élvonalbeli meccs, Mark O’Hara egy kevésbé sikeres angol próbálkozás után jön, utóbbi kölcsönben a mostani idényt már itt töltötte.
A Hamilton jelentős átalakuláson megy át, összesen 17 játékostól búcsúzott el, közülük Alex Gogic, Mickel Miller, Blair Alston, Steve Davies, George Oakley és Aaron McGowan is fontos csapattag volt – utóbbi a Kilmarnocknál folytatja, Oakley pedig a bolgár másodosztályban (ahol a korábbi északír válogatott és Dundee United-játékos Warren Feeney edzősködik). Eközben érkezett Charlie Trafford az Inverness-től, a kanadai válogatott középpályás megfordult 4 (!) különböző finn és két lengyel klubnál is.
frissítve: június 30.
———————————————————————————————————————————————
ÉRKEZETT
Calvin Bassey hivatalosan július 1-jén csatlakozott a klubhoz:
Ross McCrorie kiküldetése meghosszabbodott a karantén végeztével, a Portsmouth ugyanis a League One ötödik helyével jogot nyert a playoffra, ám az Oxford ellen büntetőkkel alul maradtak, így aztán alig egy héttel az utolsó pályáralépése után máris bekapcsolódhat a Skóciában elkezdődött előszezonba. Bár a Pompey-nál az első meccsén két sárgával kiszórták és sérülések is hátráltatták, végül a teljes idényt tekintve 23 meccsen átlagosan 65 perc jutott neki, 9 alkalommal játszott végig, 5 gólpassz fűződik a nevéhez, főleg jobbhátvédként szerepeltették.
TÁVOZOTT
A 27 éves amerikai védő, Matt Polster 2019. január végén érkezett a Chicago Fire-től, a tervek szerint 2,5 évre, de esélye sem volt kiszorítani a posztján Taverniert, aki még sérülés/eltiltás miatt is alig-alig hiányzott.
Mindent összevetve 10 meccsen 527 perc jutott neki, négyet játszott végig (ebből kettőt a Ross County ellen) egy gólpasszal.
Viszont minden alkalommal, amikor lehetőséget kapott, látszott rajta az igyekezet és technikailag sem volt ügyetlen, ezért mindenképp lehet hiányérzete mind a két félnek. Polster amúgy a közösségi médiában láthatólag nagyon élvezte az ittlétet, a szurkolók meg (az időközben feleségévé avanzsált) a barátnőjét, Brittany-t…
Az első pletyka után négy nappal már meg is lett az új klubja, a New England Revolutionnél folytatja, amely kb 350 ezer fontot fizetett érte.
Az ígéretes utánpótláskapus, a 22 éves Robby McCrorie 2023-ig meghosszabbította a kontraktusát, majd egyből ment is tovább a már jól bevált Livingstonhoz, ahol a rövidített szezon miatt 8 meccsen is meggyőzte őket. A 8 éves kora óta a Rangers-nél lévő McCrorie karrierje eddig szépen épülget, az alacsonyabb osztályok után tavaly már az élvonalban védett kölcsönben és mindenhol meg voltak vele elégedve, úgyhogy hosszútávon számol vele a klub.
Nem meglepő módon „visszakölcsönöztük” Jake Hastie-t a Motherwellnek. Más bajnokságokban talán furának tűnhet, hogy az ezüstérmestől vesz kölcsönbe a bronzérmes egy játékost, de az ő esetében ez nem váratlan: tavalyi érkezése óta tíz percnyi Ligakupa és egy órányi gibraltári EL-selejtező jutott neki, úgyhogy a maradék időt a Rotherhamnél töltötte. Angliában az első három meccsén betalált, aztán alábbhagyott a lendület, végül 16 meccsig jutott, amelyből csak kettőt játszott végig.
A 21 éves szélsőt a Hearts és egy angol klub is szívesen látta volna. Régi-új klubjában a szezon végéig marad, viszont januárban lehetőségünk lesz visszahívni.
PLETYKA
Egy helyi forrás szerint Morelos-t egy tanácsadója (de nem az ügynöke!) a Napolinak ajánlgatja és az Everton-Lazio duó is képben van.
Kamberi ugyan edzésbe állt a Hibs-nél, de továbbra is képben vagyunk, igaz, a pletykák szerint ismét kölcsönvennénk, ő viszont végleg távozni szeretne. Időközben a svájci bajnokságot meglepetésre vezető St. Gallen is érdeklődik iránta.
Valószínűleg az idei nyár leghangzatosabb felmerülő neve Crysencio Summerville lesz. A 18 éves holland szélső a Feyenoord igazoltja, de a mostani idényt az ADO Den Haagnál töltötte, többnyire végig számoltak vele, 22 meccsen 2 gól és 3 gólpassz a mérlege, ami ilyen idősen a holland élvonalban nem rossz. A Transfermarkt 800 ezer fontra árazza, szerződése még egy évig van, viszont az Anderlecht, a Salzburg és a Wolves is érdeklődve figyeli.
Kristyian Malinov személyében egy 12x bolgár válogatott is szóba került. A 26 éves középpályás négy éve a CSKA Szófia alapembere, közel 130 meccsen szerepelt ott. A Transfermarkt 1,4 milló fontra becsüli, szerződése még két évig érvényes, belga és holland klubok figyelik.
További hírek a skót piacról
Mondhatni, hogy Wes Foderingham minőségben feljebb lépett, hiszen az angol élvonalbeli Sheffield Unitednél folytatja, amelyhez három évre szerződőtt.
Richard Foster a 2015-ös távozása óta a St. Johnstone-ban és a Ross County-ban lejátszott közel 180 meccset, most visszatér ugyan Glasgow-ba, de a harmadosztályba lesorolt Partick Thistle-höz írt alá.
A még mindig csak 29 éves Gregg Wylde 2019 szeptembere óta az élvonalbeli Livingstontól eljutott a Lowland ligás (ötödosztály) East Stirlinghez…
Érdekes transzfernek tűnik a 20 éves Fraser Hornby Franciaországba igazolása, ugyanis a 195 centis U21-es válogatott csatár eddig az Evertonnál nem kapott lehetőséget, a belga élvonalbeli Kortrijknál meg 14/4-es mutatóval zárta az idényt. A hírek szerint közel 2 millió fontért vette most meg a hatodik helyen végző Reims, így 20 év után játszhat ismét skót a franciáknál (igaz, Hornby Angliában született és nőtt fel; illetve Derek McInnes a Toulouse-ban a másodosztályban focizott – de a többi stimmel).
És ha már Franciaország: a 30 fölötti olvasók biztosan emlékeznek a 2000-es évek Newcastle-jének remek ballábas szélsőjére, Laurent Robert-re. Nos, most az ő fia, Thomas Robert próbál szerencsét Skóciában, ami önmagában nem lenne szokatlan, hiszen az elmúlt években megfordult itt az ifjabb Djorkaeff és Seedorf is, az már inkább, hogy hova került: a 19 éves játékos a harmadosztályú Airdrie-hez írt alá – mindezt úgy, hogy állítólag a Montpellier hosszú távú szerződést ajánlott neki és voltak kérői a Bundesligából is… Elmondása szerint a biztos felnőtt játéklehetőség miatt esett a választása az Airdrie-re, mindenesetre az új klubja „szenzációs fogásként” jellemzi a transzfert.
Francia hír az is (bár eléggé pletykaszagú), hogy az Aberdeen támadója, Sam Cosgrove visszautasította a Guingamp érdeklődését, holott azok több mint 2,5 millió fontot kifizettek volna érte.
Alaposan beindult a Hibernian: a szélső Drey Wright két év St. Johnstone után jött, a ciprusi védő Alex Gogic az elmúlt három évben alapembere volt a Hamiltonnak és a mostani idényben a bajnokságban is a jobbak közé tartozott, ők ingyen érkeztek. A 23 éves Kevin Nisbet pedig az egyik legígéretesebb csatár, tavaly a harmadosztályban 29 góllal lett gólkirály, idén a másodosztályú középcsapat Dunfermline góljainak közel felét (!) szerezve, 18 góllal lett második az extrém szezonú Shankland mögött. Őt a fővárosiak négy évre igazolták le, ezen a szinten jelentős, 250 ezer font ellenében.
A Livingston is triplázott: Jack Fitzwater egy fiatal védő a WBA utánpótlásából, akit eddig az angol alacsonyabb osztályokba adtak kölcsön, míg a szlovén csatár Matej Poplatniknak otthon remek statisztikái voltak, de az elmúlt két évet az indiai bajnokságban töltötte, ahol már kevésbé ment neki. Tavaly aztán a Kaposvárban szerepelt kölcsönben, ahol egy kupameccsen kívül egyetlen bajnokin játszott csak többet egy félidőnél, így nem meglepő, hogy gól nélkül zárt. A negyedosztályú Queen’s Parkból hozott csatár, Salim Kouider-Aissa a mostani idényt 17 találattal zárta és a League Two második legjobb játékosának választották, úgyhogy benne lehet potenciál.
A St. Johnstone névlegesen a Millwalltól duplázott, ám sem a 20 éves csatár Isaac Olaofe, sem a 21 éves védő Danny McNamara nem szerepelt még a nagycsapatban (utóbbi egyébként ír U21-es válogatott), viszont az új edző, Davidson ismeri őket Angliából.
A Kilmarnock a jó nevű Zeno Ibsen Rossit vette kölcsön, a 19 éves védő a Bournemouth játékosa, ám felnőtt meccsen még ő sem mutatkozott be.
A Ross County nem ment messzire, felföldi riválisától, az Inverness-től igazolta a 34 éves védőt, Carl Tremarcot, aki 200 meccset játszott amott és korábban csapatkapitány is volt.
frissítve: július 19.
———————————————————————————————————————————————
ÉRKEZETT
Egyértelműen a legalább fél évre kiesett Katic helyére jött a teljesen „radar alatti” Leon Balogun. A 32 éves belső védő Berlinben született, nevét nigériai apjától kapta. A Hertha utánpótlásából indulva megfordult a Hannover, a Bremen és a Düsseldorfban is, ám 24 Bundesliga meccs mellett többnyire ezek második csapatában kapott lehetőséget. Egy másodosztályú darmstadti kitérőt követően a Mainz vette meg, amelyben három év alatt 58 meccset kapott, itt szerezte meg egyetlen német élvonalbeli gólját is.
2018-ban vitte el a Premier Ligás Brighton, ahol 10 meccs jutott neki, legemlékezetesebb mozzanata a Crystal Palace elleni becserélést követő fél percen belüli gólja volt.
Idén januárban elment kölcsönbe a pénzügyi gondokkal küzdő, végül a másodosztályból kieső Wiganhez, ahol 11-szer kapott lehetőséget és a szurkolók szerették.
Noha az önéletrajzában jól néznek ki az állomások, egy 32 éves, több mint fél tucat klubnál megfordult játékos esetében kissé fura, hogy egyszer sem fizettek érte átigazolási díjat, minden esetben lejárt szerződésűként került új csapatához – ahogy most is, 1+1 évre írt alá.
Apja révén a nigériai válogatottban szerepelhet és ezt ki is használja, 2014-es bemutatkozása óta már 32 alkalommal vette fel a zöld mezt, a 2018-as Vb-n például mindhárom csoportmeccsen végigjátszott, a tavalyi ANK-n bronzérmes lett, bár ott a 7 meccsből csak kettőn szerepelt és még kettőn időhúzó csereként.
„Fantasztikus történelemmel és szurkolói bázissal rendelkező klubhoz jövök, bár ez utóbbit sajnos egy ideig nem tudom megtapasztalni. Egy otthoni jó barátom nagy rajongója volt Jörg Albertznek, így ismertem meg a klubot. Mindenkitől azt hallom, hogy nem lehet elképzelni azt, mekkora klub is ez, de már nagyon várom, hogy mielőbb közös sikereket érjünk el. Volt lehetőségem a Bundesligában és a Premier League-ben játszani, Messi, Aguero vagy Lewandowski ellen szerepelni. Bízom benne, hogy a tapasztalatomból a fiataloknak is át tudok valamit adni. A keretből egyelőre csak a válogatottból Aribot ismerem, de tisztában vagyok vele, hogy jó páran kijutottak az EB-re is. Közel van a kezdés, de mivel Angliában elhúzódott a szezon, ezért teljesen edzésben vagyok, készen a rajtra.”
Kemar Roofe azon ritka tényleges igazolások egyike, akinek a neve már hónapok óta a levegőben lógott, a többieket általában „fű alatt” intézte a klub.
Ami elsőre feltűnő, hogy Morelos és Tav (??) után azonnal a klub harmadik legtöbbre taksált játékosa lett a Transfermarkt szerint.
A 27 éves angol támadó/szélső a West Brom akadémiájáról indult, 2012-15 között szerződéses játékosuk is volt, de egyetlen perc lehetőséget sem kapott ott, ehelyett szerepelt kölcsönben Izlandon (!) és több angol negyedosztályú klubnál is. 2015-ben az Oxfordban viszont jól ment neki, tőlük szerződést is kapott. Meg is hálálta a bizalmat, 48/26-os teljesítményével feljutottak plusz megválasztották a liga legjobbjának. Ez a Leeds figyelmét is felkeltette, 4 éves kontraktust kapott tőlük. Az első idényében rendszeresen játszott, de inkább a középpályán, ezért csak három gólt szerzett, utána viszont támadóbb szellemben focizott és két idény alatt 29 gól jött össze. Mivel a feljutásról éppen lemaradtak, tavaly nyáron az újjáalakuló Anderlechtbe csábította Kompany, mintegy 6 millió EUR ellenében. Itt nagyon beindult, első hét meccsén öt gólt lőtt, a csapatnak viszont nem ment, végül az idő előtt lezárt szezont a 10. helyen fejezték be, Roofe 16/7-tel búcsúzott tőlük.
A Rangers-szel 4 éves szerződést kötött, a pletykák szerint kb 5 millió EUR az átigazolási díj.
Válogatottban még nem szerepelt, noha lehetősége lenne a jamaikai csapatban is kipróbálni magát.
„Eddigi pályafutásom alatt volt lehetőségem a Leeds és az Anderlecht szurkolói előtt játszani, de biztos vagyok benne, hogy amikor itt is visszatérhetnek a lelátóra a nézők, akkor szintén fantasztikus hangulatot fognak varázsolni. Lenyűgöző a klub mérete és az edzőkomplexum, ezeket igazából csak akkor látja meg az ember, amikor idekerül.
Támadójátékos vagyok, aki mindig 100%-ot nyújt. Bízom benne, hogy hozzá tudok tenni a csapat eredményességéhez és minden meccsen nyerni próbálunk. Természetesen izgatottan várom a közös munkát Gerrarddal, az ő játékát nézve nőttem föl, biztos vagyok benne, hogy sokat fogok tanulni tőle. Beszéltem néhány korábban Skóciában szerepelt társammal és mindegyikük azt mondta, hogy a Rangers meccsei az egyik legjobb élményük.”
A Roofe-nál említett első mondat teljesen igaz Cedric Ittenre, hiszen róla az átigazolása napjáig egyetlen apró hír sem jelent meg – pedig mint utólag kiderült, már egy hete megtörtént a megegyezés, de a svájci bajnokság végét meg akarta várni a klub a bejelentéssel.
A 23 éves, 190 centis svájci csatár szülővárosában, Baselben kezdett focizni, ahol végigjárta az utánpótlásokat, 2014-ben az ifi BL-ben csapattársa volt a Celtic új igazolásának, Ajetinek is. 2015-ben kapott szerződést a nagycsapatnál, de három év alatt csupán 26 találkozó jutott neki, viszont a 4 gólja mellett bajnok lett, bemutatkozott a BL-ben és az EL-ben is.
A luzerni kölcsönjátéka alatt már rendszeresen játszott, a St. Gallenben meg beindult, 16/5-ös fél éve után meg is vették. A 18/19-es szezonját 7 meccsen 4 góllal kezdte, aztán szeptember végén súlyosan megsérült és a teljes idényt ki kellett hagynia. A visszatérés viszont parádésan sikerült, a márciusi megszakításig is remekelt, de a bajnokság befejezése még jobban alakult, 12 meccsen 10 gólt lőtt, a július 31-i záráson triplázott, a St. Gallen második helyen végzett, úgyhogy mondhatjuk, hogy formában van!
Ő a válogatottban is jól áll, a grúzok elleni debütálásán betalált, Gibraltár ellen duplázott.
Roofe-hoz hasonlóan 4 éves kontraktust írt alá, érte kb 3 millió EUR-t fizethettünk, ami a potenciális lehetőségeit tekintve igen jó ár/érték aránynak tűnik, aztán majd meglátjuk.
„Nagy megtiszteltetés és nagy lépés számomra egy ekkora klubhoz kerülni. A szurkolókról fantasztikus dolgokat hallottam és nagyon várom, hogy átéljem a biztatásukat. Az 54 bajnoki cím megmutatja a klub nagyságát. Teljesen fittnek érzem magam és mindent beleadok, hogy gólokkal, gólpasszokkal segítsem a csapatot.”
PLETYKA
Morelos-szal kapcsolatban ezúttal a Lille kavarta fel az állóvizet, az utolsó felkészülési meccs másnapján „robbant a twitterbomba”, miszerint a csatár megállapodott velük a saját igényeit illetően. Tudni kell, a franciáknál éppen „eladásban volt” a remek idényt futó Victor Osimhen, akiért a Napoli 50+ millió fontot lebegtetett – időközben az üzlet létrejött és 60+ milliót kaptak érte a franciák – és az ő pótlására nézék ki Alfie-t, miután korábban a Gent 23 millióért sem engedte el az egyik támadóját.
Igenám, de még a két klubnak is meg kell egyeznie a vételárral kapcsolatban, ott pedig gondok adódtak, a Lille jóval kevesebbet ajánlott az elvártnál, sajtóhírek szerint 15+2 millió euró bónuszt, míg a klub 20 millió alatt nem adná.
A tárgyalást egyébként a Lille elnöke megerősítette, hozzátéve, hogy egyelőre nem dőlt el semmi.
Maga az érintett ezeket mondta: „Sok a találgatás, de jelenleg semmi konkrétum nincs. Nem kapkodok, de ha eljön az ideje, a legjobb helyre szeretnék kerülni, erősebb bajnokságba. Most azonban az előttünk álló szezonra készülök a Rangers-nél, ahol a szurkolók szeretnek azért, amit adtam nekik.”
Közben a feljutó West Brom is és a Bologna is beszállt a „versenybe”, ők már korábban is felmerültek. Időközben egyébként a Lille vett egy csatárt, de a 35 éves Burak Yilmaz valószínűleg nem a végleges megoldásuk…
Jordan Jones esetleges távozása már nem először merül fel, állítólag most ismét közölte vele Gerrard, hogy nem számol vele hosszabb távon, holott még két évig van szerződése. Érdeklődők vannak, a MBoro, a Blackburn és a Stoke is szívesen látná.
Ahogy a Morelos-pletyka erősödött, azonnal jöttek a nevek, akikből az eszéki Mirko Maric (holtversenyben gólkirály) már korábban is felmerült, Josh Maja új név, a 21 éves angol támadó tavaly télen igazolt 1,5 millió fontért a Sunderlandből a Bordeaux-ba, a mostani idényben 24 meccsen 8 gól, 3 assziszt a statisztikája. Hosszú távú kontraktusa van a franciáknál, a Transfermarkt most 5-6 millió közé becsüli, a West Ham is képben van.
Jean-Pierre Nsame szintén új, bár őt valamennyire ismerjük, a Young Boys színeiben az EL-ben találkoztunk. A 27 éves kameruninak nagyon bejött a svájci bajnokság és főleg idén ment nagyot, 43/38-as mutatója kimagasló, a bajnokságban gólkirály is lett. Ennek köszönhetően az árát is megkérik, a Transfermarkt szerint 7 millió euróba fájna, hiszen még két évig van szerződése és a Spurs, Everton duó is erősen figyeli. Gerrard egyébként tagadta, hogy érdeklődnénk.
A dél-afrikai Bongani Zunguval állítólag előrébb léptünk és megkezdődtek a személyes tárgyalások. Az Amiens 27 éves középpályása kiesett a másodosztályba, kb 3,5 millióért lehetne megszerezni és a Celta Vigo is érdeklődik iránta. Néhány nappal később az újabb hír szerint megakadtak a tárgyalások.
További hírek a skót piacról
Kyle Lafferty folytatja világ körüli turnéját, Svájc, Olaszország, Törökország és Norvégia után most visszatér a taljánokhoz, méghozzá a másodosztályba frissen felkerült Reggina színeiben. A klub egyébként a 2000-es években liftezett a Serie A és B között, aztán megjárta a negyedosztályt is, de most nagyobb célokat fontolgatva elcsábították az ex-római Jeremy Menezt és több rutinos játékos is szóba került, míg a sportigazgató az egykoron a Man Utd-ban is megfordult kapus Massimo Taibi.
Kyle Hutton 2014-ben távozott tőlünk, a saját nevelésű középpályás BL-csoportkörben és a negyedosztályban is pályára lépett, összesen 72 alkalommal. Ezután megfordult néhány skót klubnál, a legtöbbet a Dumbartonban töltötte, tavaly mind a játékostársak, mind a szurkolók a szezon legjobbjának választották a csapatban. Ám mégis távozott és 29 évesen a Lowland League-ban (kb ötödosztály) folytatja. Új állomása, az East Kilbride egyébként nagy terveket szövöget, edzőnek a jelentős harmadosztályú tapasztalattal rendelkező Steven Aitkent és Walter Smith korábbi segítőjét, Ian Durrantot szerezték meg, a pályára pedig az együtt több mint 350 élvonalbeli meccset letudó Chris Erskine-Paul Paton párost, utóbbi északír válogatott is volt, úgyhogy mindenképp a ligarendszerbe jutás a céljuk.
Jordan Rossiter visszatért a Fleetwoodhoz, ahol az előző szezont kölcsönben töltötte, most egy évre szerződött oda.
Korábbi játékosunk és stábtagunk, Jonathan Johansson (aki beajánlotta Morelos-t) lett a finn újonc (jelenleg utolsó helyen álló) TPS Turku új edzője. Legutóbb, két éve a másodosztályú Mortont irányította és a finn válogatottnál is besegített. Turkuban ismerős helyre tér vissza, játékosként itt kezdte és fejezte is be a pályafutását.
Egykori cserekapusunk Scott Gallacher (aki a harmadosztályú szerepelt párszor) folytatja országjárását, az Arbroath már a 10. klubja a még csak 31 éves kapusnak.
A Celtic úgy tűnik, hogy Görögországban talált megoldást a kapuskérdésre, bár Forster és Gordon távozása után az AEK Athén 10x görög válogatott Vasillis Barkas-áért kiadott mintegy 5 millió font elég soknak tűnik skót szinten. Tavaly a BL-selejtezőn jól védett ellenük, akkor egyébként az AEK 10 millió eurót kért volna érte.
Az Aberdeen a lesérült csatárait Ryan Edmondsonnal próbálja pótolni, bár a 19 éves leeds-i játékos szinte teljesen kezdő a felnőtt fociban.
A Kilmarnock a Portsmouth kiegészítő balhátvédjét, Brandon Haunstrupot szerezte meg, harmadjára hozta vissza a középpályára Aaron Tshibola-t, a kapuba meg két új arcot hozott, az ex-aberdeeni Danny Rogers eddig főleg másodosztályú csapatokban védett, Jake Eastwood pedig a Sheffield Unitedhez tartozik, minimális tapasztalattal.
A Motherwell a Wigan utánpótlásából vett kölcsön egy támadót, igaz, Callum Langnak 21 éves korára már több mint 100 angol ligameccs van a lábában.
A Livingston McCrorie mellé egy lengyel kapust hozott az angol ötödosztályból, míg Lyndon Dykes továbbra sem ment el, pedig a Barnsley állítólag egy milliós ajánlatot tett érte, viszont a Livi ennek dupláját szeretné.
A Dundee Utd a Man City ifiből vette kölcsön az angol U20-as válogatott védő Luke Boltont, míg a közel 300 angol harmad-/negyedosztályú tapasztalattal rendelkező védő Ryan Edwards a Blackpoolból jött.
A St. Mirren megszerzett két rutinos védőt: a korábban az Aberdeenben és a St. Johnstone-ban mintegy 230 meccsen szerepelt Joe Shaughnessy-t és a Ross County-ban közel 200-szor játszó korábbi kapitányt, Marcus Frasert, plusz kölcsönvette az U19-es izlandi válogatott középpályás Isak Thorvaldssont a Norwich-tól.
A St. Johnstone hazahozta a 7x válogatott, 35 éves Craig Conwayt, aki a Blackburnben és a Cardiffban töltött éveket.
A Ross County kölcsönvette a Celtic U21-es válogatott kapusát, Ross Doohant, ami csak azért érdekes, mert így a Ross C. keretében ő az 5. Ross keresztnevű játékos és ebből hárman kapusok!
A Hamilton a ciprusi másodosztályban találta Justin Johnsont, a holland szélső korábban szerepelt a Dundee Utd-ben.
Egy igen érdekes játékosügynökkel lehet kapcsolatban a harmadosztályú Airdrie, hiszen már korábban írtam róla, hogy a Montpellier-től vettek kölcsön egy francia tehetséget, most pedig az ukrán Dnipro utánpótlásából érkezett egy 21 éves svájci/zimbabwei középpályás, akinek eddig egyetlen felnőtt meccse van…
frissítve: augusztus 4.
———————————————————————————————————————————————
TÁVOZOTT
Ross McCrorie sorsa igen érdekes, a korosztályos csapatok végigjárása és az Ayr Unitednél meg a Dumbartonnál töltött kölcsönjáték után, 2017 szeptemberében mutatkozott be a nagyoknál a Ligakupában, a meccs után Caixinha azt mondta róla, hogy „nem csak a klub, de az ország egyik legjobb belső védője lesz”. Nem tudjuk, mennyire nagy terhet tett rá ezzel a kijelentéssel, mindenesetre néhány nappal később már kezdő volt az Old Firmön, végül 24-ig jutott az idényben és 2 gólt is lőtt.
Gerrard érkeztével védőből középpályássá vált: „Van egy 19 éves fiatal, akit bedobtak a mély vízbe egy olyan poszton, ami nem illik hozzá. Úgy gondolom, egy igazi tehetség, aki előtt megfelelő útmutatással nagyszerű jövő állhat.” Ezt alátámasztva az első idényben 31-szer pályára is küldte (igaz, ebből csak 11-et játszott végig). Tavaly viszont nem számolt vele, a portsmouth-i kölcsönidőszak alatt pedig inkább jobbhátvédet játszott…
Miután az új idény első meccsein sem kapott lehetőséget, Gerrard elmondta, hogy már többször volt kölcsönadva, ezért az újabb ideiglenes megoldás nem jön szóba, de ha a klub kap érte normális ajánlatot, akkor távozhat – sőt, olyan is elhangzott, hogy a játékos is menni szeretne. Leginkább a Hibernian tűnt befutónak, amely két ajánlatot is tett, ők 200 ezer fontot fizettek volna. Aztán egy éles fordulattal változott az irány és a sok sebből vérző keretű Aberdeenhez várták orvosi vizsgálatra, ahol végül egy nappal később már be is jelentették.
A szerződés típusa szokatlan, a jelenlegi pénzügyi helyzet miatt előbb egy év kölcsön (ami alatt ellenünk nem játszhat) után fognak csak majd fizetni mintegy 350 ezer fontot, összesen négy évre írt alá.
A Rangers-től 55 meccsen lőtt 2 góllal távozik.
Mindenképp fura ez a transzfer és nem meglepő módon a szurkolók többsége is értetlenkedik, hogy miért kell így elengedni a saját nevelésű, U21-es válogatott kapitányát – ráadásul az egyik legellenszenvesebb riválisnak…
Maga az érintett azt mondta, hogy azért kérte a távozását, mert rendszeres játéklehetőséghez szeretne jutni a karrierje érdekében és úgy érzi, erre itt jó esélye lesz.
Egyébként, ha lehet hinni a statisztikának, legutóbb 51 évvel ezelőtt igazolt az Aberdeen a Rangers-től.
Ami a meg nem kapott lehetőséget illeti, Greg Docherty esete igen hasonló, annyi különbséggel, hogy ő nem saját nevelésű, hanem a Hamiltonban már megismerte a skót futball a nevét, például a 2017-es feljutásért játszott playoff döntőben lőtt gólja miatt nem jutott fel a Dundee United. Következő télen érkezett és Rangers-szurkolóként ő maga is nagy potenciált látott a szerződésben. Első fél szezonjában 14 meccset kapott, aztán elment egy év kölcsönbe a harmadosztályú Shrewsbury-hez, ahol berobbant, játszott 50 meccset, 10 gól+11 gólpassz mellett klubon belül megválasztották az év játékosának. A tavalyi szezont Glasgow-ban kezdte, 4 EL-selejtezőn is becserélték (a St. Joseph’s ellen adott 3 gólpasszt!), aztán teljesen kikerült a képből, a keret közelébe sem jutott. Tavaszra a Hibernian kölcsönvette, ahol ugyan az idő előtt lezárult szezon miatt csak 8 meccset kapott, de ezeken 3 gól+5 assiszt a mérlege, a szurkolók is megszerették.
Mivel ezek után Gerrard továbbra sem számít rá, így McCrorie-hoz hasonlóan rákerült a „szabad a vásár” tábla, amit a Championshipből kiesett Hull City vett észre és kb 400 ezer fontért lecsapott rá, 3+1 évre szerződött hozzájuk – ez az összeg kicsit több mint a fele annak, amennyit a Rangers a Hamiltonnak fizetett érte…
A Rangers felnőttcsapatában 19 meccs jutott neki, tétmeccsen nem szerzett gólt.
PLETYKA
Morelos szála továbbra is él, a Lille állítólag egy újabb, 16,2 millió fontos ajánlatot tett, amit visszautasítottunk. Gerrard erre azt mondta, hogy a vezetőség részéről nincs rajta nyomás, hogy anyagilag muszáj lenne bárkit is eladni, ám megfelelő ajánlat esetén bárki távozhat. Maga az érintett azt mondta, hogy remek a kapcsolata Gerrarddal, aki mindig támogatja őt és bízik benne. A francia érdeklődés egyelőre nem konkrét, ezért most csak a Rangers-re koncentrál.
Közben annyi fejlemény történt, hogy a másik kinézett támadót mégiscsak meg tudták venni a Genttől, mintegy 30 millió euróért.
Barisiccsel kapcsolatban a frissen feljutó Leeds-et hozták szóba, de neki egyelőre nincsenek távozási szándékai.
A Leeds Kentre is kivetette a hálóját, az első ajánlat 10 millióról szólt, ezt Gerrard elismerte és elmondta, hogy azonnal visszautasította a klub, mivel „nagyon távol van a valós értékétől”.
Kamara neve nyáron eddig még került elő, most a kijevi és a moszkvai Dinamo is felmerült, a szokásos angolok (Palace, Newcastle, Everton) mellett, kb 10 millióba fájna nekik – ami annak fényében, hogy 50 ezerért jött, parádés üzlet lenne.
Nem tudni, hogy a 18 éves egyiptomi „csodagyerek” Mahmoud Saber mennyire promózta magát, vagy ténylegesen történt megkeresés, de a szélső állítása szerint rajtunk kívül a Valencia és a Benfica is érdeklődött, miután távozóban van az Al-Ahly-tól.
A 20 éves dán szélső Andreas Skov Olsenről már többen pletykáltak, bár a 6 millió fontos árával nem igazán a mi kategóriánk, ráadásul a Bolognánál hosszú távú szerződése van, így a kölcsönvétel is felmerült, ami már inkább tűnik reálisnak, ugyanis első olasz szezonjában hiába lépett pályára 26-szor, ezek közül csak hétszer játszott többet egy félidőnél, végig pedig egyszer sem.
Az Amiens-ben szereplő Bongani Zungu francia értesülések szerint túlsúlya és nem megfelelő fittségi állapota miatt nem kapott szerződést – viszont a mostani edzője sem számít rá, a felkészülési meccseken nem játszott.
További hírek a skót piacról
David Bates karrierje ígéretesen indult, de 2018-ban, másfél év után váratlanul elvitte a Hamburg. A másodosztályban szenvedő HSV-ben eddig ugyanúgy csak 28 meccsen szerepelt, mint nálunk, ezért tavaly kölcsönadták a Sheffield Wednesday-nek, ott viszont egy Ligakupa meccs után megsérült, utána meg csak az U23-as csapattal edzett. A németeknél még egy év van a szerződéséből, de az új edző sem számol vele, így most a Cercle Bruges-höz került kölcsönbe – a tavaly épphogy bent maradt klub kapta az egyik legtöbb gólt, úgyhogy van mit javítani a védelmükön.
Lewis Macleod a lesoroláskor, gyakorlatilag teljesen ismeretlenül került be a sűrűbe, majd három, alacsonyabb osztályú szezon alatt berobbanva összegyűjtött 74 meccset, 16 gólja között volt emlékezetes ollózás is, miközben rendszeres tagja volt az U21-es válogatottnak, sőt, a felnőttkeretbe is kapott meghívót. Viszont már ez időtájt is voltak komolyabb sérülései, de a Brentfordhoz igazolása után az ideje nagyobbik részét az orvosi rendelőkben töltötte, négy idény alatt csupán 43 meccsig jutott. Tavaly a Wigan vette meg, de itt is csak egy tucatszor focizott, most pedig a harmadosztályú újonc Plymouth Argyle-ban próbálkozhat.
Kane Hemmings a Rangers utánpótlásában nagyon ígéretesnek tűnt, ám a nagyoknál mindössze 10 meccset kapott. Az elmúlt években Skóciában (Cowdenbeath, Dundee FC) kifejezetten jól ment neki, de a köztes angol próbálkozásoknál is rendre összejöttek neki a 10+ gólos idények. Most szó szerint hazatért, hiszen Burton város szülöttjeként a harmadosztályú Albionnál folytatja. Kissé árnyalja a képet, hogy miután a Dundee házigólkirálya lett és még két év volt a szerződéséből, a félbeszakadt idény végén ő volt az egyetlen a klubnál, aki nem ment bele a fizetéscsökkentésbe, így felbontotta a kontraktusát és ingyen távozott.
Jason Holt a Livingstonnál folytatja, a 27 éves középpályás két évre írt alá új klubjához, miután tőlünk távozott a nyáron.
Korábbi védőnk, Lee Hodson ismét visszatért Skóciába, a Rangers-től a Gillingham vette meg, ám előbb tavaly a St. Mirrennek adták kölcsön, most pedig a Hamiltonnak.
Tavaszi cserecsatárunk, a Hiberniantől kölcsönvett Florian Kamberi hazatért Svájcba, épp a Rangers-höz szerződő Cedric Itten pótlására fizetett érte 150 ezer fontot a St. Gallen. Nálunk 9 meccsen átlagosan 35 perc játékot kapott, ezeken 1 gólt és 2 gólpasszt adott, de a szurkolók szimpátiáját így is elnyerte. Miután a Hibs egyértelművé tette, hogy nem számol vele (ebben nyilván az is benne volt, amit a kölcsönvételkor mondott: „mindig is egy ilyen nagy csapatnál szerettem volna játszani”), a Rangers-hez visszatérése sem volt kizárva, de végül a svájciak csaptak le rá – ha a fővárosi 84/30+13-as mutatóját nézzük, akkor potom összegért.
A még csak 33 éves Bilel Mohsni játéka nem igazán, a feljutásért elbukott playoff döntő utáni balegyenese inkább hagyott nyomot maga után, amiért 7 meccses eltiltást kapott. 2015-ös távozása óta túl sokat nem focizott, francia és görög másodosztályú csapatok mellett a Dundee Unitedben is megfordult, most az angol negyedosztályú Grimsby Townhoz került, ahol a korábban a Premier League-ben is edzősködő Ian Holloway azt mondta róla, hogy ő lesz a helyi Virgil van Dijk…
Lee McCulloch csatlakozott egykori kollégájához, Robbie Neilsonhoz a Hearts-nál, a Dundee Utd után itt is az edző egyik segítője lesz.
Gerrard elődje, a nálunk nagyot bukott Pedro Caixinha a szaúd-arábiai bajnokság középcsapatánál, az Al-Shababnál folytatja. A korábbi hatszoros bajnokcsapatnál két éves szerződést kötött, másfél évtizeddel ezelőtt már dolgozott egyébként az országban. A tőlünk való gyors távozása óta a Cruz Azulnál húzott le 9 hónapot, amellyel kupát és szuperkupát nyert, de az új idény rossz startja miatt tavaly szeptemberben lemondott, azóta nem volt klubja.
A Celtic cserecsatárt váltott, a tavaly télen a DAC-tól 2 millióért vett Vakoun Bayonak epizódszerep jutott eddig, úgyhogy inkább elment kölcsönbe a kiesett Toulouse-hoz. A helyére az albán hátterű, de 10x svájci válogatott, 23 éves Albian Ajetit vették meg a West Hamtől, mintegy 5 millió fontért. Neki egyébként a svájci bajnokságban jó mutatói voltak, de miután az angolok kifizettek érte közel 8 milliót, a bajnokságban elvétve kapott lehetőséget, gólt nem lőtt, úgyhogy inkább továbbállt. Érdekesség, hogy a most hozzánk érkezett Ittennel a Basel utánpótlásában csapattársak voltak, majd a St. Gallen felnőttcsapatában pont egymást váltották időrendben.
A korábban a Fradival is szóba hozott ukrán szélső Marian Shvedet a Mechelennek adták kölcsön.
A Kilmarnocktól kisebb meglepetésre „csak” a Motherwellhez igazolt az utóbbi időben a válogatottban rendre lehetőséget kapó Stephen O’Donnell, a Killie keretének egyik legértékesebb játékosa. A védő már a nyár elején elmondta, hogy 120 meccs után nem szeretne maradni és miután tavaly milliós nagyságrendű érdeklődések repkedtek az angol Championshipből, így váratlan, hogy Skóciában maradt, igaz, csak fél+fél évre írt alá.
Két érkezőjük is van, mindkettő a Hearts-tól jött: Cleivid Dikamona négyszeres kongói válogatott védő, Colin Doyle szintén négyszer szerepelt az ír nemzeti csapat kapujában, ám 35 éves létére alig 170 bajnoki meccsen védett.
A Livingston egy gyors keretfrissítésen esett át, hiszen néhány nap alatt 3-3 érkező és távozó is akadt. A legfontosabb, hogy klubrekordot döntve, 2 millió fontot kaptak Lyndon Dykes-ért a QPR-tól. Az ausztrál születésű csatár 19 éves koráig odaát focizott, majd a Queen of the South-nál eltöltött három éve alatt sem tűnt úgy, hogy különösebben nagy karrier vár rá, a Livinél viszont megtáltosodott, 36 meccsén 24 kanadai pontot gyűjtött, így várható volt, hogy lesznek megkeresések. Végül az ex-Rangers edző Warburton által irányított QPR adott skót szinten jelentős összeget érte, a Championship szereplés pedig válogatott meghívót is eredményezhet (még választhat az ausztrál és a skót színek között).
Az ő helyére kissé váratlanul az egzotikus külföldi kalandjaiból visszatérő Anthony Stokes érkezett. Az ír csatár a Celtic és a Hibs színeiben sokszor nehezítette a dolgunkat, az elmúlt években megfordult a görög élvonalban (4 meccs), a török másodosztályban (6 meccs) és két iráni klubnál is.
Rajtuk kívül az angolai válogatott Dolly Menga helyére a német negyedosztályból (!) hoztak egy 24 éves csatárt, a védelembe egy francia peremember helyett egy másik francia érkezett a Monacotól kölcsönbe, Serrano a BL-ben is pályára lépett, tavaly pedig a belga élvonalban játszott néhányszor.
Az Aberdeen a krónikus csatárgondjait Marley Watkins-szal próbálja enyhíteni, a 29 éves wales-i válogatott a Bristoltól jött kölcsönbe, egyébként évekkel ezelőtt az Inverness-nél már két évet eltöltött a skót élvonalban, Skót Kupát is nyert ott.
A St. Mirrennél tavaly berobbant Vaclav Hladky angol Championship klubokon kívül még a Rangers-nél is felmerült kapusposzton, ehhez képest a gazdag (egykori MU-legendáké a klub 60%-a), de mégiscsak negyedosztályú Salford City-nél folytatja.
frissítve: augusztus 23.
———————————————————————————————————————————————
ÉRKEZETT
A 20 éves védő, Lewis Mayo szerződést hosszabbított, 2023-ig írt alá új kontraktust. A Rangers-höz 7 éves korában csatlakozott Mayo egy ideje már az első csapattal készül, felkészülési meccseken játszott, tavaly a Partick Thistle-nél volt kölcsönben. A fiatalok közül Robby McCrorie, Patterson, Barjonas és Wright után vele is hosszabb távra tervez a klub.
TÁVOZOTT
Jamie Murphy távozása nem meglepő, ám vele kapcsolatban is lehet hiányérzetünk, hogy a sérülése miatt nem lett kihasználva a benne rejlő lehetőség. A 2018 januárjában érkezett balszélső jelentős skót és angol tapasztalattal szerződött ide, előbb fél év kölcsönbe, és a 19 meccsen szerzett 5 gól+10 gólpassz meggyőzte a vezetőséget, így nyáron kapott is egy három éves szerződést. Jól alakultak a dolog, a válogatottban bemutatkozott, az új idényben 8 meccsen összejött 1 gól+3 assziszt, ráadásul a gól a Gerrard-éra legelső találata volt. Viszont sajnos még augusztusban térdszalag szakadást szenvedett, amivel nem csak az idénye, hanem az egész Rangers-karrierje odalett. Tavaly összesen 53 perc jutott neki, télen elment kölcsönbe a Burtonbe, ahol szórta a gólokat, ennek ellenére Gerrard nem számolt vele, a nyári felkészülés alatt is csak csere volt, a bajnokságban meg egy percet sem kapott.
Így aztán, bár még volt érvényes szerződése, „piacra lett dobva” és a Hibernian csapott le rá, ha már McCrorie-t az Aberdeen az utolsó pillanatban elhappolta előlük. A két játékos új szerződése hasonló, Murphy is először egy évre kölcsönbe megy (ezalatt ellenünk nem játszhat), a jövő nyáron kötelező vételi kikötéssel, ám mivel jövőre nálunk lejár a szerződése és átigazolási díjat sehol nem említenek, ezért valószínűleg ingyen.
A Rangers-ben csupán 29 meccsen lépett pályára (de ezekből 20-at végigjátszott!), 6 gólja mellett 13 asszisztja igen erős mutató. Nem csoda, hogy a szurkolók Barker helyett szívesebben látták volna őt a pályán…
Egyik legemlékezetesebb gólja
Az U21-es válogatott kapus Kieran Wright és a szintén 20 éves belső védő Rhys Breen a harmadosztályba lecsúszott Partick Thistle-nél tölti kölcsönben a szezont. Wrightnak ez már az 5. kölcsönjátéka lesz, szerepelt a Raith Roversben és az Alloában is, de mivel a nagyoknál ötödik számú kapusnak számít, ezért a fejlődése miatt muszáj valahol lehetőséget kapnia. Breen először játszhat felnőttek között, viszont tavaly az UEFA Youth Ligában és a Challenge Kupában egyaránt a Reserve csapat alapembere volt.
A 19 éves Matthew Shiels szintén a League One-ban folytatja, a balhátvédet a Clyde vette kölcsön, az U19-es válogatott alapemberének ez a harmadik kölcsönjátéka lesz.
PLETYKA
A Morelos-saganak még mindig nincs vége, egy kolumbiai újságíró értesülése szerint a Lille már eljutott a 20 millió eurós ajánlatig és ezzel egyidejűleg a játékos benyújtotta az átigazolási kérelmét. De még ugyanaznap jött a cáfolat, az összeget még mindig kevesli a vezetőség és átadólistára sem kérte magát a csatár. Mindenesetre a franciáknak a pénz nem lehet akadály, egy védőt eladtak az Arsenalnak 30 millió euróért. Morelos a Porto érdeklődését is felkeltette, ami nem csoda, hiszen az EL-ben kétszer is betalált ellenük. A pletyka azért merült fel, mert a top csatárukat, Moussa Maregát Angliába hívják, egy fiatal támadót meg el is adtak 35 millióért, úgyhogy a pénz sem lehet akadály. Sőt, a Fiorentinát is bedobták, ám ezt később cáfolták.
A Leeds Kent iránti érdeklődése jelentősen lecsökkent, miután klubrekordért (30 millió euró) megvették Rodrigot a Valenciától, aki hasonló szerepű játékos.
Docherty és Murphy elengedése után Jordan Jones van még azon a listán, akit a stáb nem különösebben marasztalna. Őt az angol Championshipből figyelik többen, most épp a QPR és a Sheffield Wednesday.
Az első rohamok után, amikor (több) tucatnyi név is felmerült, az utóbbi hetekben csökkent a potenciális jelöltek száma, most viszont előkerült néhány újabb név.
A 28 éves szlovák középpályás Patrik Hrosovsky a mostanában éllovas Viktoria Plzenben töltött el egy évtizedet, ahonnan több mint 200 meccs (közte BL és EL csoportkör) után 5 millió euró ellenében vette meg a Genk tavaly nyáron (néhány héttel Hagi megszerzése után). Itt rendszeresen játszott is, azonban az edző az új idényben már nem számol vele, még a padra sem került. Hosszú távú szerződése miatt kölcsönadás jöhetne szóba, a Transfermarkt most 4 millióra becsüli a 25x válogatott játékost. Belga források szerint azonban a Genk kölcsönadásban nem gondolkodik.
A 23 éves izraeli Dan Glazer védekező középpályás, eddig csak otthon játszott. A Maccabi Tel Avivnál most tölti harmadik felnőtt évét, eddig 80 meccs jutott neki, mindössze 1 góllal, mindkét kölcsönklubjában rendszeresen focizott. Az összes U-válogatott végigjárása után a felnőttcsapatban is már 7 alkalommal lehetőséget kapott. Még egy évig van szerződése, 1,5 millió fontra van árazva, angol Championship csapatok is figyelik.
Felmerült John Lundstram neve is, a liverpooli születésű 26 éves középpályás mögött jelentős angol másod/harmadosztályú tapasztalat áll, tavaly pedig az élvonalban szerepelt a Sheffield Uniteddel. Érdekesség, hogy az angol liga négy legfelsőbb osztályában egyaránt szerzett már gólt. A szerződése jövőre jár le, a piaci értéke 7 millió font körüli, elképzelhető, hogy januárban visszatérünk rá.
Daniel Johnson szintén Angliában játszik, öt éve a Preston meghatározó támadó középpályása. A 27 éves, jamaicai születésű játékos 220 meccsen 44 gólnál és 26 gólpassznál tart a Championshipben, tavaly klubjában a szezon legjobbjának választották. Szerződése még egy évig érvényes, a Transfermarkt 2,5 millió fontra árazza. Volt olyan pletyka, miszerint 2 milliót ajánlottunk érte, de hivatalos ajánlat még nem történt és ennyiért nem is engednék el.
További hírek a skót piacról
A már 35 éves Nikica Jelavic másfél itteni éve alatt 56/36-os mutatójával elnyerte a szurkolók szeretetét, a Celtic elleni, hosszabbításban bevánszorgó győztes Ligakupa döntő gólját pedig sose feledjük. A „legjobbkor”, két héttel a csődvédelem bejelentése előtt igazolt el, bár az Evertontól kapott 5 millió font helyett szívesebben néztük volna tovább a góljait. Ott is jól indult és a Hullnál is volt jó idénye, a West Hamnél már nem annyira, de így is meglepő volt, hogy a kínai másodosztályba igazolt onnan. Egy másik csapatban azért az élvonalban volt egy 15 gólos szezonja is, összesen 4 évet töltött ott. A karrierje csúcsán 8 millióra értékelt horvát most még a 200 ezret is alulról súrolja, levezetni tért haza a Lokomotiva Zagrebhez, amely ezüstérmes lett tavaly.
⚽️ GOAL OF THE DAY: Nikica Jelavic v Celtic
🕰️ On This Day in 2011, Jelavic scored the winner at Hampden in the League Cup final. pic.twitter.com/qifeNAG1QM
— Rangers Football Club (@RangersFC) March 20, 2020
Josh Windass távozása óta másfél évet töltött a Wigannél, ezalatt 9 gólt gyűjtött össze. Tavaly tavaszra kölcsönadták a szintén Championshipes Sheffield Wednesday-nek, ahol 9 meccs alatt meggyőzte a vezetőséget, így most szerződést adtak neki. Egyes beszámolók szerint a nagyon nehéz anyagi helyzetben lévő Wigan tartozik még nekünk a 2,5 milliós vételár közel ötödével, amit ebből törleszthetnek.
Amilyen ígéretesen kezdődött Rhys McCabe pályája, olyan mélyen van most. A Rangers ifiből felkerülve, a lesorolás előtti utolsó élvonalbeli szezonban 19 évesen 9 bajnokin lehetőséget kapott, közte kezdőként a győztes Old Firmön is és az U21-es válogatottban is számoltak vele. A pénzügyi gondok miatti távozók sorába azonban ő is beállt, ilyen fiatalon a Championshipben szereplő Sheffield Wednesday nyilván jobb alternatívának tűnt, mint a skót negyedosztály. Ott két idény alatt kapott 33 meccset, utána viszont nem tartottak rá igényt, úgyhogy visszajött a harmadosztályú Dunfermline-ba, amellyel feljutottak és a másodvonalban is alapember volt. Ezután elment Írországba szerencsét próbálni, ahol az amúgy sem túl acélos bajnokság alsóházában tanyázó Sligo Roversnél kettő, a St. Patrick’s-nál egy idényt húzott le. Januárban a Brechin hívta vissza, most pedig megint a másodosztályban folytatja, a teljes keretfrissítésben lévő Queen of the South-nál próbálkozhat, immár 28 évesen.
Ovie Ejaria rövid és nem túl sikeres kölcsönjátékot töltött nálunk. Mivel a Liverpool nem számolt vele, utánunk a Readingnek passzolta le, ahol olyan jól ment neki a játék, hogy másfél év és 55 meccs után meggyőzte őket, így 3,5 millió fontért végleg meg is vették a Pooltól.
A tavalyi, kevésbé sikeres Poolos kölcsönjátékos Sheyi Ojotól egyelőre még nem váltak meg, de ismét kölcsönadták, ezúttal a Cardiff City-nek.
Joe Dodoo egy éve távozott tőlünk, azóta a Boltonban 27 meccsen 4-4 gólt és asszisztot gyűjtött be. Az idény végén szabadon eresztették a fél keretet, ő is ment, jó messzire, a török másodosztály alsóházában végzett Ankara Keciörengücüben fog két évet eltölteni.
Az idén nyáron távozott Aidan Wilson az észak-ír bajnokságban, konkrétabban a Crusadersben folytatja. A 21 éves védő 14 évet töltött el a Rangers utánpótlásában, de a nagycsapatban nem igazán jutott neki hely, itt viszont akár a bajnoki címért küzdő csapat tagja lehet.
Tavaly mi is végigpörgettük David Turnbull esetét, a Motherwell 21 éves, tehetséges támadóját egy sikeres szezon után már Celtic mezben fotózták Lennon oldalán, ám az orvosi vizsgálaton megbukott és végül a komplett idényt ki kellett hagynia a műtétje után. A mostani idényt viszont egészségesen kezdte, így 5 meccs után újra bejelentkeztek érte és mivel hajlandóak voltak ugyanúgy kifizetni a 3 millió fontot, amit tavaly is akartak, ezért a Motherwell nem hezitált, ez ugyanis klubrekord számukra.
A zöldek egy 28 éves védőt is hoztak, Shane Duffy annak ellenére, hogy Észak-Írországban született és Angliában játszott, mégis „hazatért”, hiszen az egész családjával együtt ő is Celtic szimpatizáns. Karrierje jelentős részét a Blackburnnél és a Brightonnál töltötte, utóbbinál tavalyelőtt a szezon játékosa lett, tavaly viszont kikerült, így most egy évre kölcsönadták, a hírek szerint 1 millió + a 45 ezres heti fizetésének a fele átvállalása ellenében. Háttere miatt hiába járta végig az é-ír utánpótlás válogatottakat, felnőttszinten az íreket választotta, náluk 35 meccsnél jár, az utóbbi időben csapatkapitány is.
Kölcsönbe távozott a renitens Boli Bolingoli, aki a török bajnok Basaksehirben tölti a szezont, neki a karantén megsértése miatt nem volt maradása.
És ha már írek… a Hibs elvesztett egy fontos láncszemet Daryl Horgan személyében. A 28 éves szélső az elmúlt két idényt végigjátszotta és idén is pályára lépett 5 fordulóban, összességében 26 gólban vállalt szerepet. Ő volt az, aki megtörte a 34 éves átkot, amikor duplázni tudott a Hearts otthonában. Most viszont elcsábította a Championsiphbe újonnan feljutott Wycombe Wanderers, ahol a Hearts-tól érkezett Ikpeazuval együtt támadhatnak.
Harmadjára tér vissza a Killie-be Youssouf Mulumbu, a 45x kongói válogatott középpályás jó pár Premier League szezon után került hozzájuk, de egy jó idény után lecsapott rá a Celtic, ahol semmi lehetőséget nem kapott, ezért visszament kölcsönbe, ezután a teljes tavalyi szezonban nem volt klubja, úgyhogy most ismét bizonyíthat. Távozott viszont a holland Mohamed El Makrini, aki tavaly alapembernek számított, ő a norvég IK Startnál folytatja.
Az Aberdeen elbúcsúzott a korábbi válogatott Craig Brysontól, akinek nem jöttek össze itt a dolgai, tavaly a szezon nagy részét sérülés miatt kihagyta, idén kétszer játszott és benne volt a „bűnös nyolcasban”, akik elmentek iszogatni a kijárási korlátozás alatt. Messzire azonban nem megy, a St. Johnstone-ban folytatja.
Igen fura transzfer Ross Cunninghamé, aki a Hamilton utánpótlását végigjárva tavaly kifutotta magát és 7 góljával a csapat házi gólkirálya lett. Ehhez képest most ingyen távozva a harmadosztályú Clyde-nál folytatja…
Az év igazolása címet semmiképp nem nyerheti meg Isak Thorvaldsson, aki kerek öt héttel és 19 perc játékkal a St. Mirrenhez érkezése után máris továbbállt. Az még akár meg is érthető, hogy honvágya miatt hazament az izlandi bajnokságba, de az új klubja bejelentésével legalább megvárhatta volna, amíg elhagyja Skóciát… Valószínűleg tovább fog maradni Lee Erwin, akit anno Moshni egy balhorgossal kiütött, ő a Ross County-tól távozik családi okok miatt, bár csatárként 23 meccsen 1 góljával valószínűleg nem is nagyon marasztalták…
A Dundee United egy 19 éves középpályást vett kölcsön az angol harmadosztályból, a koszovói hátterű Florent Hotinak eddig még nem volt felnőttmeccse.
A nagyra törő álmokat szövögető Queen’s Park rutinos csatárral erősített, Simon Murray a két dundee-i klub és a Hibs színeiben az élvonalban is rugdosta a gólokat, az elmúlt két szezont a dél-afrikai bronzérmesnél töltötte. A negyedosztály közepén végző klub keretében így már közel 540 első osztályú meccs található, amivel a feljutás abszolút esélyeseivé léptek elő.
frissítve: szeptember 13.
———————————————————————————————————————————————
ÉRKEZETT
Gerrard az átigazolási időszak utolsó napjaiban elmondta, hogy egy középpályás érkezésével még számol és ezt az utolsó pillanatban sikerült is megvalósítani, Bongani Zungu személyében. A 28 éves dél-afrikai játékos odahaza két kisebb klub után a rekordbajnok Mamelodi Sundowns-nál három év alatt 73 mérkőzést kapott, ezeken 3 gólt szerezve. Két-két bajnoki és kupasiker után 2016 nyarán a Vitoria Guimares hozta át Európába. A tavaszi idényt a „B” csapatban töltötte, télen került fel a nagyok közé, ahol mondhatni, hogy játszatták, 27 meccsből csak 7 olyan volt, amelyen 70 percnél kevesebbet töltött a pályán, szintén három gólt szerezve (az egyiket a Benficának). Úgy látszik, ennyi idő is elég volt, hogy felkeltse az Amiens érdeklődését, amely 2 millió eurót kiadott érte. Franciaországban három év alatt 59-szer lépett pályára, döntő többségben kezdőként. Ez idő alatt 1-1 bajnoki és kupagól jött össze, de hozzá kell tenni, hogy volt egy térdsérülés miatt kihagyott fél éve. Az előző, csonka idényben hat meccset játszott végig, kiestek a másodosztályba, így elvágyódott.
A válogatottban 2013 óta számolnak vele, 29 pályára lépése közül kiemelkedik a tavalyi Afrikai Nemzetek Kupája, amelyen négy meccsen két gólt lőtt, összességében a Bafana Bafanában szintúgy 3 gólos.
A neve nem újdonság, a nyár folyamán állítólag már közel volt a megegyezés, egyes hírek szerint már az orvosi vizsgálaton is átesett, ám megakadt az egyezség. A gond az lehetett, hogy a Transfermarkt szerint 1,5 millió fontra becsült árral szemben az Amiens 3,5-et kérne érte, holott jövő nyáron lejár a szerződése. Azóta az Olympiakos és spanyol élvonalbeli együttesek megkereséséről is lehetett hallani.
Hozzánk első körben a szezon végéig érkezik kölcsönbe, ezután opciónk lesz a vételre is, ám mivel ezzel egyidejűleg meghosszabbította a kontraktusát a franciáknál, mindenképp fizetni kell majd érte adott esetben.
„Tanulmányoztam a csapatot és úgy érzem, a képességeimmel hozzá tudok tenni a fejlődéshez. Nagyon izgalmas számomra, hogy egy ekkora klubban, nemzetközi meccseken is szerepelhetek. Bízom benne, hogy mielőbb be tudok illeszkedni és büszkévé tenni a szurkolókat a teljesítményemmel. A Rangers egy világszerte ismert klub, amelynek sok követője van Afrikában is, így nagyon várom már, hogy megmutathassam, mire vagyok képes.”
TÁVOZOTT
Egyszerre adtunk kölcsön három fiatalt a másodosztályba: a 20 éves belső védő Lewis Mayo a Dunfermline, a 19 éves szélső Josh McPake a Morton és a szintén 19 esztendős balhátvéd James Maxwell a Queen of the South együttesénél tölti a szezont. Közülük McPake, aki már tétmeccsen pályára lépett a Rangers nagycsapatában; ő és Mayo az előző tavasszal is a Championshipben szerepeltek, ketten együtt 10 meccsen. James Maxwellnek ez lesz az első periódusa a felnőtt fociban.
A korosztályában igen tehetségesnek tartott Kai Kennedy januárig az Inverness-ben mutathatja meg, hogy mire képes a felnőttfutballban. A 18 éves szélső januárban pár perc erejéig már bemutatkozott a Skót Kupában, miközben a fiatalokkal a Challenge Kupában menetelt. A nyár folyamán a levegőben lógott a távozása, még Roma, Bayern-szintű klubokkal is összehozták, ám egyelőre maradt és a mostani lesz az első kölcsönjátéka.
A 19 éves északír védő, Danny Finlayson noha nálunk még nem mutatkozott be, már tapasztaltabb, ugyanis az elmúlt fél évet az amerikai másodosztályú Orange County-nál töltötte, ahol 12-szer pályára lépett. Hazatérve egyből a St. Mirrennél kötött ki, a megállapodás szerint idén kölcsönjáték / nyáron opciós vásárlási lehetősséggel.
PLETYKA
A „fél világ” által körbeudvarolt Morelos végül maradt, noha a vége felé még a Fiorentina és a West Brom is bekerült a képbe. A zárónapon a Torino tett egy vicces ajánlatot, 2 millió euróért kölcsön-, majd a Lille által kínált összegnél kevesebbért meg is vásárolták volna.
Glen Kamara iránt az Anderlecht szaglászott, ám Gerrard gyorsan lezárta a témát azzal, hogy nem eladó és mielőbb új szerződést fog kapni.
Érdekes név merült fel az utolsó napokban, Muhamed Besic ugyanis a Fradiból lehet ismerős. A 28 éves, 45x bosnyák válogatott védekező középpályás két évet töltött Magyarországon, 2014 óta az Everton játékosa, ahol két év után megsérült, azóta pedig nem tudott visszakerülni hozzájuk. Tavaly ettől függetlenül a Sheffield United kölcsönjátékosaként a Premier Ligában volt 9 meccse. Szerződése jövő nyárig szól, így az újabb kölcsön jött most is szóba. Ezt a pletykát Gerrard gyorsan lehűtötte, mondván, ő erről nem tud.
Az utolsó utáni pillanatban a sajtó bedobta Jack Wilshere nevét, a még csak 28 éves, 34x angol válogatott szélső ugyanis felbontotta a szerződését a West Hamnél. Nyilvánvalóan tudásban bármelyik skót klubba beférne, ám az irtózatosan magas fizetése és a sérülékenysége (karrierje során közel 1500 napot hagyott ki!) miatt nem reális opció.
További hírek a skót piacról
Megtalálta új helyét a nyáron távozott Andy Halliday, aki a következő két évet a Hearts-nál tölti. A fővárosi klub annak fényében érdekes, hogy a bejelentés előtt két héttel még azt nyilatkozta, hogy 6-7 helyről, külföldről is vannak kérői. Ennek ellenére a család miatt a közelebbi lehetőséget választotta és tényleg köze van a családhoz is, mert a magát „a skót futball legsikeresebb szurkolói mozgalma”-ként jellemző Foundation of Hearts egyik alapítója Andy apjának az unokatestvére.
A Championship legnagyobb fogása lehet Charlie Adam, aki 11 év Anglia után tér haza szülővárosába, a Dundee FC-hez. A Rangers utánpótlásából felkerülve mintegy 90 meccset játszott nálunk, volt 14 gólos idénye, betalált a BL-csoportkörben, szerepe volt az UEFA-kupa menetelésben és válogatott is lett. 2009-ben vette meg a Blackpool, ahol remekelt, sőt, az élvonalba feljutás után a szezon legjobbjai közé került. Ekkor, kissé optimistán a Liverpool fizetett érte közel 7 millió fontot, ám ez a lépcső túl magas volt neki és egy év múlva már a Stoke-ban focizott. Ott éveken át alapembernek számított, 180 meccsig jutott, többségében a Premier League-ben. Tavaly nyáron a másodosztályú Readinghez csatlakozott és bár játszott is eleget, új szerződést nem adtak neki, ezért 34 évesen most megpróbálja visszajuttatni a Dundee-t az élvonalba.
A vele egyidős, másik egykori saját nevelésű játékosunk, Ross McCormack nem teljesen járta be azt az utat, amit akkor gondoltak neki, amikor 19 évesen Portóban a BL-csoportból való továbbjutáshoz kellő, nagyon fontos egyenlítő gólt szerzett. Tőlünk mindössze 14 meccs után távozott, a Motherwelltől egy jó szezon után aprópénzért vette meg a Cardiff, ahol rögtön házi gólkirály lett a Championshipben. A legtöbb időt Leeds-ben töltötte, ahol kétszer lőtte meg a szezon gólját, egyszer a legjobb játékos is lett. A Fulham már 11 milliót fizetett érte, amit meg is hálált, 100 meccsen rúgott 42 gólt és mindkét idényben csapata legjobb játékosának választották. Ekkor az Aston Villa csapott le rá újabb 12 millióért, de hiába a nagy pénz, ez a váltás nem jött be és innen már csak lefelé vezetett az útja, kölcsönben megfordult két ausztrál csapatnál is, majd ismét a Mwellnél, a tavalyi szezonban pedig egyáltalán nem volt klubja a 13-szoros válogatott csatárnak. Kissé érthetetlen, hogy a másodosztályban szórta a gólokat, mégsem szerződött egyszer sem Premier Ligás klubhoz. Most, 34 évesen az angol ötödosztály alsóházában tanyázó Aldershot adott neki még egy utolsó (?) lehetőséget.
Umar Sadiq-ért (akinek itteni egyetlen emlékezetes pillanata, hogy feldobta magát a Dons ellen), miután a Partizan Belgrádban 52 meccsen 42 kanadai pontot összegyűjtött, képes volt 5 millió eurót kifizetni a spanyol másodosztályú Almeria.
Jamie Ness tavaly nyáron 2+1 évre írt alá a Dundee FC-hoz, de egy sérülésekkel teli idény után, mialatt csupán 13 meccs jutott neki, máris felbontotta a kontraktust.
A Celtic – hozzánk hasonlóan – a legnagyobb értékeit meg tudta tartani: Edouard, Christie, Ajer, Ntcham a kutyának sem kellett is mind maradt. A balhátvéd posztra a 24x uruguay-i válogatott Diego Laxalt érkezett kölcsönbe, aki az elmúlt 7 évben mintegy 200 alkalommal szerepelt különböző olasz klubokban, most a Milan igazoltja, de a Torinoban játszott tavaly.
Elbúcsúztak Jak Aitchisontól, aki a klub legfiatalabb pályára lépője és gólszerzője egyben. Úgy tűnik, erre nem tudott építeni, most a Barnsley-nál folytatja.
Jelentős transzfer Scott McKenna átigazolása az Aberdeenből a Nottinghambe. A 23 éves védő egy tucat évet töltött el a Dons-nál, ahol saját nevelésű játékosként az elmúlt három évben alapemberként összesen 120-szor lépett pályára. Sokan a közeljövő válogatott egyik pillérének gondolják, eddig 16-szor szerepelt a nemzeti csapatban. Az átigazolása évek óta napirenden volt, a mostani 3 milliós ellenértéknél jóval nagyobb összegeket is kínáltak érte (két éve az Aston Villának 7 millióért sem adták). A mostani helyzet miatt azonban elfogadták ezt az ajánlatot – tegyük hozzá, így is ez az új klubrekord az Aberdeennél. Érdekesség egyébként, hogy a Forestben korábbi kölcsönjátékosunkat, a megsérült Joe Worrallt kell pótolnia, aki egyébként tavaly mind a 46 bajnokit végigjátszotta!
Vészkapusnak kölcsönvették a 30 éves Gary Woods-t, aki a Hamilton színeiben közel 100 meccsen védett már a skót Premiershipben.
Az önmagában nem különösebben érdekes, hogy a Hibernian leigazolta Stephen McGinnt, de úgy már mindjárt izgalmasabb ez a hír, ha megtudjuk, hogy ezzel testvére, Paul csapattársa lesz és a harmadik báty, John (aki a skót válogatott egyik legjobbja) szintén megfordult a Hibs-nél. Sőt, ez nem az első alkalom, hogy a három fivér közös klubban szerepeljen, bár különböző időkben, de a St. Mirrennél is megfordultak, és ami még pikánsabb, hogy mindannyian onnan igazoltak a fővárosba!
Úgy tűnik, ez a St. Mirren-vonal él náluk, a 22 éves csapatkapitány, Kyle Magennis is onnan érkezett. Igaz, ő a januári, Ibrox-ban összeszedett sérülése óta nem játszott.
Anthony Stokes visszatérése a skót futballba igen tiszavirág életű volt, mindössze 3 héttel a szerződés megkötése után, pályára lépés nélkül fel is bontották azt. Úgy tűnik, ennyi idő kellett neki ahhoz, hogy rájöjjön, a Livingston nem csak a meccseit, de az edzéseit is műfüvön tartja, ez pedig neki nem megfelelő, ezért közös megegyezéssel elbúcsúztak egymástól a felek.
A pótlására egészen Thaiföldig kellett nézelődni, ott találtak rá a 29 éves Jay Emmanuel-Thomas-ra, aki az Arsenal utánpótlásából indulva eltöltött egy évtizedet az angol 2.-3. osztályokban, majd lejátszott 12 meccset a szezon végén megszűnt PTT Rayong együttesében.
A Dundee United egy 2x kameruni válogatott középpályást hozott papíron az Alavestől, de a 22 éves Jeando Fuchs ott nem játszott, tavaly az izraeli élvonalba adták kölcsön. Érdekesség, hogy 2016-ban az Mbappé fémjelezte francia U19-es válogatottal Európa bajnok lett, az összes meccsen becserélték.
Bár csatárposzton Shankland és Clark révén jól állnak, de Mark McNulty-t még kölcsönvették. A 2x válogatott a Reading játékosa, de igazán a Hibs-nél töltött két fél idénye alatt lendült bele, 25 meccsen 12 gólja elég meggyőző. Távozott viszont Osman Sow, akinek régebben a Hearts-nál voltak jó periódusai, a DU-nál csupán egyszer talált be – most Dundee másik klubjánál próbálkozhat.
A St. Johnstone egy 27 éves izraeli támadót vett, igaz, Guy Melamed eddig csak otthon játszott és válogatott sem volt…
A Ross County-tól a másodosztályú Ayrhez távozott (és így a skót liga egyik legfurább mezét viselheti) a korábbi U21-es válogatott Joe Chalmers, aki tavaly épp a felföldi rivális Inverness-t hagyta ott, az elmúlt idényben 20-szor lépett pályára.
A másodosztályba kényszerített kiesett Hearts keretében – ahogy az várható volt – jelentős átalakulások mennek végbe, főleg a távozók oldaláról. 7 kiegészítő emberen kívül Dikamona, Bozanic és MacLean mind legalább 10 meccset játszottak tavaly, ők egyaránt ingyen távoztak. Sean Clare és Uche Ikpeazu két-két, Conor Washington egy éven át volt alapember, ők Angliában folytatják, de értük legalább kaptak egy kis pénzmagot. Ha csak ezt a hatost nézzük, akkor az elmúlt két idényben szerzett gólok közel 40%-ától elbúcsúztak.
A legnagyobb érték távozása hosszú heteken át a levegőben lógott, a 18 éves balhátvéd Aaron Hickey-t neves európai klubok hívták, még a Bayern München is felmerült, ám végül a Bolognát választotta a játéklehetőség miatt. A dolog minden bizonnyal az ár miatt húzódott, hiszen a Celtic utánpótlásából úgy tudta megszerezni őt a Hearts, hogy a következő értékesítés 30%-a a zöldeket illeti, ezért próbálták minél jobban felsrófolni. A végleges összeg 1,5 millió körüli, ami mindössze 33 meccs után igen korrekt.
Nem ő az egyetlen távozó tehetséges fiatal, a 19 éves Anthony McDonald 25 meccs után a spanyol harmadosztályú Cordobához igazolt.
Ami a Hearts érkezőit illeti, a visszatérő Craig Gordon kapuson kívül jött egy középpályás és egy csatár az angol Championshipből, egy szélső a Motherwellből, egy védő Romániából, a feljebb említett Andy Halliday és a válogatottban is bemutatkozott balhátvéd Stephen Kingsley a Hullból.
Az érdeklődés egyébként nem csökkent, 11 500 szezonbérletet sikerült eladniuk.
frissítve: október 6.
———————————————————————————————————————————————