Van krízis vagy nincs? – szeptember

Dobogós helyezés, a második legtöbb rúgott gól és Ligakupa elődöntőbe jutás – ezzel szemben szükségtelen pontvesztések, állítólagos belviszály és hazai derbivereség – ez volt szeptember.

A hónap válogatott meccsekkel indult, a skót felnőtt keretben ezúttal sem kapott helyet Rangers játékos. A többieknek viszont kötelező győzelmekre volt szükségük, hogy életben tartsák a reményeket a második helyre, ezt pedig sikerült is teljesíteni: előbb Litvániában nyertek 3-0-ra, majd Máltát küldték haza 2-0-lal – mindkét meccsen egyébként hat kezdőt delegáltak a zöldek – Strachan továbbra sem hazudtolja meg magát. Mindenesetre az angolok biztosnak tűnő első helye mögött hármas versenyfutás zajlik: egy pont különbségen belül van Skócia, Szlovákia és Szlovénia. Ezt le is rendezik egymás között, előbb a szlovákokat fogadják, aztán mennek a szlovénokhoz. A saját kezükben van a sorsuk, igaz, egymás után négy Vb-selejtezőt még soha nem nyertek.

Az U21-ben Ross McCrorie kapott 20 percet, az EB-selejtező nyitányon nagy meglepetésre 2-0-ra legyőzték a hollandokat! Idén még játszanak az angolokkal és oda-vissza a lettekkel.
Egy másik U21-ben is volt képviselőnk, Myles Beerman egész pontosan Gyirmóton lőtt egy nagyon szép gólt, de 2-1-es vereség lett a vége számára.

Még egy Rangers játékos fordult meg hazánkban, Bruno Alves végig is játszotta a Vb-selejtezőt, míg Lee Hodson tovább menetel a fantasztikus periódusban lévő északírekkel, akik már biztosan legalább playoffot játszhatnak. Hodson a csehek legyőzéséből fél órányi részt vett ki. Az ulsteriek történetük legjobb helyezésével 20. helyen állnak a világranglistán.

Nem meglepő módon augusztus hónap legjobb élvonabeli játékosa Michael O’Halloran lett, öt meccsen négy gólt szerezve.
Ennek alkalmából elmondta, hogy csak az újságokból értesült arról, hogy nem számol vele Caixinha, amit nem nagyon ért, hiszen alig kapott lehetőséget tőle. A pletykák szerint akkor romlott meg a viszony, amikor Mo’H nem játszott egy U20-as meccsen, mert nem tudott róla, hogy mikor lesz… de őszerinte ez nem így volt, bár hogy valójában mi történt azon a napon, arról nem beszélhet.

A válogatott szünetet kihasználva Caixinha hazautazott, hogy részt vegyen a Lisszaboni Egyetem továbbképzésén, többek között Mourinhoval együtt.
Visszatérve, a kerettel kapcsolatban elmondta, hogy elégedett, hiszen minden posztra van legalább két opciója.

A hónap első meccsén a Dundee volt a vendég. A sötétkékek az idei négy bajnokin csupán egy pontot gyűjtve az utolsóelőtti helyen álltak, a legkevesebb gólt szerezve. Az Ibrox-ban a 2001 óta lejátszott nyolc bajnoki mindegyikét a Rangers nyerte, átlagosan három góllal, tehát minden adott volt a magabiztos sikerhez.

A kezdő nem változott, Foderingham 100. alkalommal állt a Rangers kapujában.

Rangers – Dundee FC 4-1 (1-0)

Premiership, 5. forduló, szeptember 9.

Foderingham – Tavernier, Cardoso, Alves, Wallace – Candeias (Nemane, 87.), Jack, Dorrans, Kranjcar (Windass, 54.) – Miller (Pena, 63.), Morelos
Gól: Morelos (41. és 85.), Windass (68.), Pena (83.); ill. El Bakhtaoui (90.)
Nézőszám: 49 164

Eléggé megnyomtuk az elejét, az első negyedórában vagy ötször eljutottunk a kapuig, abból kettőt gólhelyzetnek is lehet nevezni. A lendület ezután picit alábbhagyott, de a félidő végére újból előjött, Morelos előbb még csak az oldalhálót, másodikra már a kapu belsejét találta el, Candeias sarkazása után. Az újrakezdést követően a vendégek egyből egyenlíthettek volna, de épphogy mellé ment a fejes. Ezután visszaállt a világ rendje, Kranjcar, Miller és első labdaérintéséből Pena is kihagyott egy-egy ziccert, majd jött a második Candeias assziszt, ezúttal Windass fejére ívelte a labdát, az angol pedig nem hibázott. A látottak alapján ezzel lezártuk a meccset, ám a srácok nem így gondolták, az utolsó tíz percben sikerült megduplázni a gólok számát: előbb Windass előkészített Penának, aki első gólját szerezte Rangers-mezben, majd Morelos duplázott egy szinte lehetetlen szögből. Miközben a végén a most kölcsönvett Nemane is pár perc lehetőséget kapott, Foderingham centenáriumát nem sikerült hibátlanul ünnepelni, El Bakhtaoui három védő között még szépen rúgta el a hosszú alsóba, de igazából nem volt jelentősége, megérdemelten nyert a Rangers.

Rövid öf itt, hosszú videó itt nézhető.
Morelos dupla
A szokásos éves katonai parádé
A forduló góljai
A múltkori kapusbaki után mostanra is jutott egy vicces jelenet

Képek itt és itt láthatók.

PC: „Tudjuk, hogy Morelos egyre jobb lesz az idő előrehaladtával, már most öt gólnál jár a bajnokságban és kettőnél a ligakupában. Erős, masszív srác, aki folyamatosan tanul, nem csak a játéka fejlődik, hanem angolul is egyre jobban ért, ezáltal még magabiztosabbá válik. Ha így folytatja, akár 25 gólig eljuthat a szezonban. Elégedett voltam a csapattal, pozitívan, aggresszívan és támadni akarva játszottunk. Sok helyzetünk volt, ha a második gól picit korábban jön, még nyugodtabbak lehetettünk volna.”

A forduló érdekessége a Hearts-Aberdeen meccs volt, no nem a gólnélküli eredmény, hanem a helyszín miatt: a Tynecastle elhúzódó átépítése miatt a Murrayfield nemzeti rögbistadionban rendezték (ezen kívül még kétszer játszik ott kölcsönben a Hearts), amely a közel 7000 vendégszurkolónak is köszönhetően mintegy 24 250 nézőt produkált – ez pedig az elmúlt 27 év legmagasabb Old Firm nélküli nézőszáma Skóciában.

5 forduló elteltével néhány érdekes statisztika: 11 gólt szereztünk eddig, tavaly erre 12 meccset kellett várni; Morelos már most csak kettő gólra van a tavalyi legtöbbtől (Garner, 7), Candeias 3 asszisztjával már most a felénél jár a tavalyi legtöbbnek (Miller, 7).

Következett a Partick elleni duplacsata, előbb bajnoki, aztán Ligakupa-körülmények között. Tekintve, hogy a péntek esti meccsel mi indítottuk a fordulót, egy esetleges négy gólosnál nagyobb győzelemmel ideiglenesen át is vehettük volna a vezetést!
És ez nem is volt elképzelhetetlen, hiszen a Thistle mindössze egy pontot gyűjtött eddig, mi egy öt meccses idegenbeli győzelmi szériában voltunk és a Partick nagyon-nagyon régen nem nyert ebben a párosításban.

Kranjcar edzésen összeszedett sérülése miatt Windass kezdett.

Partick Thistle – Rangers 2-2 (0-1)

Premiership, 6. forduló, szeptember 15.

Foderingham – Tavernier, Cardoso, Alves, Wallace (John, 13.) – Candeias, Jack (Pena, 63.), Dorrans, Windass – Miller (Herrera, 56.), Morelos
Gól: Spittal (50.), Erskine (60.); ill. Morelos (19.), Dorrans (77.)
Nézőszám: 8 264

Egy külső szemlélő számára igen izgalmas este lehetett ez a héten átnevezett EnergyCheck Stadiumban, volt itt minden: szép gólok, nagy iram, kiállítás, sérülések. Mi azonban megint csak úgy tekintünk rá, mint két elvesztegetett pont.

A csapatkapitányi szalag először a 10. percben cserélt gazdát, amikor Wallace-t le kellett hozni, a helyén először láthattuk Declan Johnt, aki egyáltalán nem vallott szégyent, sőt! De kezdésnek jött a szokásos Morelos gól, aki Jack labdaszerzése és assisztja után remekül lőtte ki a hosszú sarkot.
A lényegi dolgok a második félidőre maradtak, aminek az ötödik percében egy teljesen felesleges szabadrúgás után Spittal nagy erővel vágta be a labdát Foderingham mellett – mint a visszajátszásból kiderült, megpattant a szétugró sorfalon. Erre vérszemet kaptak és tíz perccel később már vezettek is: totál nem figyelt a védelem Spittalra, akinek rengeteg ideje volt jól megnézni a középen érkező Erskine-t, akinek pedig nem volt nehéz dolga, mert Foderingham keze mellett elment a beadás.
Lehetett futni az eredmény után és kaptunk egy kis bónuszt a félidő közepén, amikor a későn, nyújtott lábbal becsúszó Erskine-t azonnali pirossal kiszórták. Viszont nem nagyon sikerült felpörgetni a játékot, az időközben a karszalagot megkapó Dorrans távoli bombája kellett hozzá, hogy feléledjenek a remények az utolsó negyedórára.
Tavaly kétszer is a legutolsó pillanatban sikerült fordítani a Thistle ellen, most viszont hiába egykapuztunk és hiába volt egy büntetőgyanús kezezés a maradék időben, a végeredmény nem változott.

0-1 itt vagy itt
2-2 itt vagy itt
Kiállítás

PC: „Nem tetszett a játék irányításának irama. Egy szép góllal kezdtünk, aztán a hátsó harmadban több hibát is elkövettünk, ezen pedig pontokat vesztettünk. Túl sokszor került az ellenfélhez a labda, amikből több támadást vezettek. Idegesek voltunk, le kellett nyugodni, inkább szívvel, mint ésszel játszottunk. Harcoltunk, de elvesztettünk két pontot. Pár nap múlva jön a kupameccs, elődöntőbe akarunk jutni. Mindig pozitívan gondolkodom.”

A sajtó Caixinha legnehezebb hetének harangozta be a következőt, hiszen a bajnoki bukdácsolás után következett egy kötelezőnek kikiáltott továbbjutás a Ligakupában, majd az Old Firm.
A felkészülés viszont nem alakult jól: Wallace ágyéksérülése miatt hosszabb időt kénytelen kihagyni (kb 2 hónapot), Rossiter és Kranjcar továbbra sem bevethető, míg Miller pihenőt kapott.

Kevesebb, mint 100 órával az előző után tehát ismét jelenésünk volt az EnergyCheck Stadiumban. 3 helyen változott a csapat, kupameccs lévén Alnwick került a kapuba, John és Pena pedig először kapott lehetőséget a kezdőben.
Érdekesség, hogy a Rangers-ben több portugál játszott, mint skót – és a mexikóiak nyerték meg a meccset.

Partick Thistle – Rangers 1-3 (0-0, 1-1, 1-3) hosszabbítás után
Ligakupa negyeddöntő, szeptember 19.

Alnwick – Tavernier, Cardoso, Alves (McCrorie, 76.), John (Hodson, 78.) – Jack, Dorrans, Candeias – Pena (Holt, 69.), Morelos (Herrera, 90.), Windass
Gól: Doolan (90.); ill. Pena (56.), Candeias (94.) Herrera (98.)
Nézőszám: 7 394

Jóval laposabban indult, mint a pénteki, az első 25 percben nem sok minden történt, azon kívül, hogy Windass pár méterrel a kapuval szemben nem találta el a labdát… A félidő második felében Sammon többször is megtornáztatta Alnwicket, még mi örülhettünk, hogy nem volt gól a szünetig.

A fordulás után mondjuk úgy, a hazaiak gyengébben kezdtek, ezt sikerült is kihasználni, bár a nagyobb helyzetet Morelos még kihagyta, ha eltolja a kapus mellett, akkor tuti gól, így centikkel mellé. Ám a következő már bement, Pena két emberrel a hátán, remekül csúsztott be egy szögletet az ötös sarkáról.
A hazaiak egyből védő helyett csatárt hoztak be, de a harmadik Sammon párbajt is a kapus nyerte. A 64. percben eldönthettük volna a továbbjutást, Candeias egy ajándéklabdával végigfutott a félpályán, tanulva az előbbiből a kapus mellett is elvitte, ám a visszaérő védőtől úgy megijedt, hogy hat méterrel az üres kapu fölé rúgta.

Az utolsó tíz percre érve beállt az idén eddig mindössze 20 percet kapó Jason Holt, a védelmet pihentetve Hodson és a Rangers felnőttcsapatában debütáló Ross McCrorie is. Erre rá is fáztunk, előhozta tartalékait a Thistle és több veszélyes próbálkozás után a 90. percben már Alnwick sem tehetett semmit Doolan közeli lövésénél.

Jöhetett a hosszabbítás, amire a legkevesebb szükségünk volt a derbi előtt pár nappal… A hazaiak mentális előnyét az új szabálynak köszönhetően mi egy negyedik cserével próbáltuk kompenzálni – ez pedig tökéletesen bejött! A ma inkább csak erőlködő Morelos helyére érkező Herrera öt perc alatt megcsinálta a továbbjutást: előbb szépen készítette le a labdát Candeias-nak, majd eljátszották fordítva is, a portugál gurított be a mexikóinak, aki sarokkal (!) rúgta be az utolsó gólt.

Mert hogy innen már nem volt visszaút a Particknak, főleg, hogy az addig nagyon aktív Connor Sammont konkrétan levette a pályáról a 19 éves McCrorie.
Összességében a továbbjutás megérdemelt és jó látni, hogy a cserekapus is képes remek teljesítményre.

Pena, 0-1
Doolan, 1-1
Candeias, 1-2
Herrera, 1-3
Rövidebb videó itt, hosszabb öf itt nézhető.
A kör góljai

PC: „Nem könnyű az utolsó percben gólt kapni, főleg, ha előtte egy csomó helyzetet kihagytál. Ezzel megbüntettük magunkat. Lehetett látni, hogy a srácok túlzottan akartak, ezért néha elsiették a dolgokat. Ilyenkor egy kicsit le kell lassítani. A hosszabbításban már úgy játszottunk, ahogy kell.
Alves-t és Johnt is sérülés miatt kellett lecserélni, Hodson jól szállt be, de szerintem McCrorie az ország egyik legjobb védője lesz idővel. A nyári felkészülést a nagycsapattal töltötte, tisztában vagyunk vele, hogy mire képes.”

A többi párharcot illetően a zöldek magabiztosan nyertek a Dundee otthonában, a Hibs kétszeri hátrányból fordított a Livingston ellen, a legnagyobb meglepetést a Motherwell szolgáltatta, az idén is parádés formában lévő Lewis Moult vezetésével 3-0-ra ütötték az Aberdeent.
Az elődöntő sorsolásakor pedig a két zöld-fehér megkapta egymást, nekünk így (szerencsére?) a ‘Well jutott. A meccseket a Hampden Parkban október 21/22-én rendezik.

Következett tehát a legnagyobb derbi, mely előtt Caixinha attól tartott, hogy a vendégek szándékosan fogják provokálni Morelost, akinek nem kell túl sok, hogy felkapja a vizet. Korábbi játékosok (Artur Numan, Barry Ferguson) pedig ismét hangsúlyozták, hogy talán egy picit csökkent a különbség, de még mindig jó pár év lemaradásban van a Rangers a Celtic-hez képest.

A helyzetünket nehezítette, hogy Alves annyira sérült volt, hogy Madridba kellett repülnie kezelésre, John sem vállalta a játékot, sőt, még Danny Wilson és David Bates is a maródiak listáján volt, így egy komplett védelem hiányzott a csapatból.
McCrorie és Hodson a kezdőbe kerültek, a padon az egyetlen védő a teljesen rutintalan Aidan Wilson volt…

Rangers – Celtic 0-2 (0-0)
Premiership, 7. forduló, szeptember 23.

Foderingham – Tavernier, McCrorie, Cardoso, Hodson – Candeias (Nemane, 84.), Jack, Pena (Miller, 53.), Dorrans, Windass (Herrera, 73.) – Morelos
Gól: Rogic (50.), Griffiths (65.)
Nézőszám: 50 116

7 OF-debütánssal kezdtünk, közülük Graham Dorrans újabb álma válhatott valóra, amikor csapatkapitányként vezethette ki a csapatot. A zöldek esélyeshez illően kezdtek, Foderinghamnek már az első percben védenie kellett, majd nem sokkal később a meccs legviccesebb jelenetében Windass buktatta Caixinhát – jutalma sárga lap helyett egy röhögés volt.

Nem igazán jutottunk el az ellenfél kapujáig, az első lövési lehetőség fél órába tellett, majd egy jó beadásról épphogy lemaradt Morelos – ennyi jutott nekünk, bár szerencsére a zöldek is fukarkodtak a helyzetekkel.

Nem úgy a fordulás után, negyedóra alatt lerendezték a meccset, de ehhez kellett azért az ideiglenes védelem asszisztálása is: az első gól előtt Cardoso és Hodson is lyukat rúgott, ezt köszönte szépen Rogic és a büntetőpontról kapásból bevarrta. Majd Roberts ugratta ki Griffiths-t a két belső védő között, aki el tudta rúgni a rövid alsóba.
A kettő között Morelos előtt adódott egy lehetőség, de közelről belefejelte Gordonba. Caixinha behozta Millert, Herrerát és a végén Nemanét is, de hiába a sok támadó, nem jutottunk előrébb, sőt, közelebb volt a null-három, mint az egy-kettő.
Meglepetés nem történt, ismét megállapíthattuk, hogy jelentős rés van a két csapat között, ami nem egyhamar fog eltűnni. És bár McCrorie nem vallott szégyent, de azért kíváncsi lettem volna egy Bruno Alves által vezetett védelemre…
Mindenesetre a következő derbire december 30-ig kell várni, kivéve, ha a Ligakupa döntőjében nem futunk össze november végén.

Hosszú videó itt nézhető
A teljes meccs itt látható

Képek itt, emitt és itt láthatók.

PC: „A kevesebb hibát elkövető csapat nyert. Az első 15 percet eléggé megnyomták, de sikerült felmérni, hogy tudjuk visszaszorítani őket. Az irányítást nem tudtuk átvenni, de egyensúlyban tartottuk a meccset a félidőig. A másodikban két olyan szituáció történt, ami jelentősen befolyásolta az eredményt, először az első gól előtti fejetlenség, vagy háromszor elrúghattuk volna a labdát. A másik Morelos egyenlítési lehetősége, amit Gordon bravúrral hárított.
Összességében azért elégedett vagyok a teljesítménnyel. Keményen dolgoztak és mindent beleadtak, de a második félidőben többet hibáztunk az ellenfélnél.
Brown már másodjára könyököl, ugyanitt áprilisban is megcsinálta. Amikor jött lefelé a szünetben, azt mondtam neki, hogy ha én lettem volna ott, akkor velem ezt nem csinálhatta volna meg. Meg kell védenem a klubomat és a csapatomat.”

A másik provokatőr, Griffiths ezúttal azzal tűnt fel, hogy a gólját a hazai szurkolók előtt ünnepelte, ezen kívül különböző dolgokba törölte az orrát

Így hát úgy álltunk, hogy két hónap eltelt a bajnokságból, de csak egyszer sikerült hazai pályán nyerni – és ezt további egy hónapig nem is tudjuk növelni, lévén október végéig nem játszunk otthon.

Szeptember zárásaként a Hamilton ellen adódott a lehetőség javítani, ám meglehetősen zaklatottan alakult a felkészülés. Két nappal a meccs előtt a sajtóban elkezdett terjedni, hogy belviszály van kialakulóban, Caixinha kezdi elveszteni az öltözőt. A derbi után volt egy indulatos hangulatú megbeszélés, ahol állítólag a portugál a hazai játékosokat hibáztatta, hogy ellene vannak és ki volt akadva, hogy Miller becserélése után az addigi cséká Dorrans szó nélkül, illetve az edző megkérdezése nélkül átadta Kenny-nek a karszalagot.

A sajtótájékoztatón annyit mondott, hogy: „Mindig azt mondom ki, amit gondolok. Történt, ami történt, nem fogok beszélni arról, amiről nem szeretnék, ez privát dolog. Nem érdekel, mit írnak az újságok, ha azokat olvasnám, nem lenne időm dolgozni. Én tudom, hogy mi történt, de ez a játékosok és köztem marad. Hogy mögöttem vannak-e a játékosok? Teljes mértékben, de ez csak a következő meccs után kiderülni. Az edzéseken jól dolgoznak a srácok és teljesen a Hamilton ellenire fókuszálnak. Én is csak a munkára összpontosítok, írjanak bármit a lapok. Ha akár holnap is kellene távoznom, akkor is jobb helyzetben adom át a klubot, mint ahogy érkeztem.”

Ha ez még nem lett volna elég, a meccs napjának délelőttjén „robbant egy újabb bomba”, Kenny Miller ugyanis kikerült a meccskeretből és lefokozódott az U20-asokhoz. Az ok nem nyilvános, de ha össze akarjuk kötni a szálakat, és igaz az előbbi pletyka, akkor eljuthatunk oda, hogy Miller lehet az, aki vágja a fát a portugál alatt, ő pedig így statuál példát.

Persze ez csak feltételezés, mindenesetre felrémlett a legutóbbi nem-brit edző, Le Guen munkássága, aki abba bukott bele, hogy az akkori kapitánnyal, Barry Fergusonnal összekülönbözött

Mindenesetre egy kötelező győzelem előtt voltunk, legalább a statisztika mellettünk állt: a Hamilton négymeccses nyeretlenségi sorozatban volt, egymás ellen pedig a 2000 óta lejátszott 12 találkozón összesen 1 pontot szereztek.
A nagyon hiányos védelemből Alves és Wallace még mindig sérült, Wilson és Bates már edz, John pedig bekerült a kezdőbe, McCrorie meg ott maradt.

Hamilton – Rangers 1-4 (1-3)
Premiership, 8. forduló, szeptember 29.

Foderingham – Tavernier, Cardoso, McCrorie, John – Candeias (Dalcio, 90.), Jack, Dorrans, Windass – Pena (Holt, 55.), Morelos (Herrera, 74.)
Gól: Redmond (1.); ill. John (21. és 25.), Candeias (27.), Dorrans (59. – büntetőből)
Nézőszám: 5 400

Az előzményeknek megfelelően indult a meccs, még egy perc sem telt el, máris hátrányban voltunk… Cardoso bizonytalankodott a támadójával, aki eljutott lövésig, a kipattanót pedig a totál üresen érkező Redmond berúgta, Foderingham csak beleérni tudott.
Van-e tartása a csapatnak, hogy képes innen visszajönni? Kissé meglepő módon volt, de még hogy!
A legváratlanabb helyről jött a megmentő, Declan John élete meccsét játszotta, amit két gyors és remekbe szabott góllal koronázott meg – előbb, ha már nem támadták, akkor a gyengébbik lábával rúgott egy szép dugót a rövid alsóba, majd egy kényszerítő és egy finom csel után rossz szögből, kis szerencsével duplázott.

És még nem volt vége, Morelos kihagyott ziccere után Candeias találta el jól a hosszú sarkot, majd jelképesen futott oda az addig magába roskadva a padon üldögélő Caixinha-hoz.
Igazi érzelmi hullámvasút volt az első félidő.

A második játékrész a gólok helyett a szabálytalanságokról szólt. Ryan Jack gyorsan összeszedett két sárgát és már másodjára pontozódott ki idén. Vele ellentétben Pena megúszott 54 perc alatt 2-2 sárgát és pirosat, de inkább korán lecseréle őt PC. A helyére beálló Holt rögtön kiharcolt egy büntetőt, amit Dorrans higgadtan emelt be, eldöntve a győzelmet. A különbség csökkentéséhez Bingham járt legközelebb, ám az ő gyenge büntetőjét Foderingham védte, így maradt a három közte.

Nem kell túlmisztifikálni, egy gyengécske ellenfelet győztünk le néhány jó periódusnak köszönhetően, de az előzmények tudatában mégis sokat jelenthet ez a három pont a két hetes válogatott szünet előtt. Ilyen, amikor krízisben vagyunk?